معرفي و آینده شغلی رشته ژنتیک انساني

elahe

New member

تعریف و هدف

کارشناسی ارشد ژنتیک انسانی به دوره ای اطلاق می شود که تحصیلات بالاتر از کارشناسی را در بر
می گیرد و اولین مقطع تحصیلی پس از کارشناسی می باشد.
هدف از ایجاد آن تربیت افراد لایق ، متعهد و کاردان می باشد که بتوانند برمبانی علم ژنتیک انسانی و متون علمی موجود احاطه یافته در اثر آشنایی با روشهای پیشرفته تحقیق در علوم و بدست آوردن کارآیی و لیاقت و مهارت علمی و عملی لازم را به گونه ای کسب کنند که بخوبی بتوانند به تعلیم در این رشته پرداخته و از مقالات علمی و تحقیقات علوم ژنتیک انسانی و علوم وابسته در جهت پیشبرد مرزهای دانش و کمک به ایجاد روح علمی در جامعه استفاده نمایند.

ضرورت و اهمیت

باتوجه به گسترش روز افزون دامنه علم ژنتیک و پژوهشهای فزاینده ای که در بیست ساله اخیر انجام شده است و همچنین گشایش دانشگاهها و دانشکده های متعدد علوم پزشکی در کشور ، نیاز روز افزون به مدرسین ژنتیک در مملکت احساس
می شود.

درسهای رشته

۱ آمار مقدماتی ۲
۲ اپیدمیولوژی بیماریهای غیرواگیر
۳ اصول علوم بهداشتی
۴ اصول کامپیوتر و کاربردهای آن در علوم زیستی
۵ انسان شناسی
۶ ایمونوژنتیک
۷ بیوشیمی کروماتین
۸ پایان نامه
۹ جنین شناسی و رشد و نمو
۱۰ روش تحقیق
۱۱ ژنتیک جمعیت
۱۲ ژنتیک رفتاری
۱۳ ژنتیک سرطان
۱۴ ژنتیک سوماتیکی و سیتوپلاسمی
۱۵ ژنتیک فیزیولوژیک
۱۶ ژنتیک مولکولی
۱۷ ژنتیک میکرو ارگانیسم ها
۱۸ ژنتیک انسانی
۱۹ ژنتیک پزشکی
۲۰ سمینار ۱ و ۲ (در دو ترم )
۲۱ سیتوژنتیک
۲۲ کاربرد رادیوایزوتوپها
۲۳ مهندسی ژنتیک
۲۴ میکروسکوپ الکترونیک
۲۵ کشت سلول و بافت

صنعت و بازار کار

دانشجویانی که این دوره آموزشی را طی می کنند می توانند در صورت داشتن شرایط لازم در موسسات آموزش عالی به امر تدریس و تحقیق پرداخته و همچنین ضمن کمک به امر برنامه ریزی در موسسات و مراکز درمانی و بهداشتی یا مراکز تحقیقاتی انجام وظیفه نمایند.
اینجا را ببینید:
کاربرد رشته ژنتیک انسانی بازار کار و آینده شغلی

آخرین ویرایش:

kian

New member
استخدامی بهداشت

استخدامی بهداشت هم آمد و طبق معمول باز هم خبری از ظرفیت برای گروه بیولوژی ویا مشاوره ژنتیک در این سیستم پیشبینی نشده است! متاسفانه با پیگیری هایی که من در سیستم استخدامی مراکز بهداشت و سازمان بهزیستی کردم تا کنون هیچ برنامه ای برای جذب نیرو در این زمینه وجود ندارد و با این تفاسیر هرساله ظرفیت پزیرش در رشته های بیولوژی افزایش میابد و متاسانه بدلیل اسم دهن پر کن این رشته ها اکثر دانشجویان طراز بالای علمی جذب این گرایشها شده و عمر و سرمایه ی مالی و مادیشان به هدر میرود! مطمعن باشین تا خود ما حرکتی انجام ندیم از دکتر قلابیهای مجلس و وزارت بهداشت هیچ حرکتی انجام نخواهد شد! من پیگیر ارائیه ی یک طومار در این مورد به هر دوی این سازمانها هستم اطلاعیه ای هم در انجمن ژنتیک گزاشتم حالا دیگه خود دانید تعدادی از هم دانشگاهیان و هم رشته ای همشهری من هم مرا یاری میکنند.. شاید روزی با دکترای بیولوژی هم در ایران جایی برای ما نباشد!!!!!!

zanbagh

New member
گرایشای بیولوژی فقط ژنتیک نیست؛پس بقیه گرایشاش چی‏?اونام خون ودل خوردن امابیهوده؛مث بیوشیمی؛عمومی؛جانوری؛گیاهی...ظلمه؛پس چراموقع انتخاب رشته اینقدظرفیتاشونوبالامیبرن؛بدون فکرب آینده اینجورافراد

kian

New member
سلام! zanbagh
هزار نکته ناگفته در این خسته دل است نازنین!!
من کلا راجع به همه زیست شناسی منظورم بود و به طور اخص گرایش علوم پایه!!
در هر حال امیدوارم به دوستای گلت در انجمن و دانشگاه و ...پیام من رو برسونید......
و البته با این مژده که استاد گل من که 6ماه تلاش کردیم بره مجلس موفق شدن و ایشالا با توجه به مدرک phd ایشون امید زیادی برای تصدی فراکسیون بهداشت داریم...
و من هم به صورت جدیتری پیگیر ارائیه اعتراض نامه گروه زیست و علوم پایه در صحن علنی از طریق فراکسیون بهداشت مجلس هستم...
و اماده دریافت مشخسات برای ارائیه امضا پای طومار پیگیری اشتغال فارغ تحصیلان این گرایشها...

ND_05

New member
سوال؟؟؟؟؟

به طور کلی آینده شغلی رشته ی ژنتیک انسانی چطوره؟ فارغ التحصیلان این رشته چه کارهایی می تونن ابجام بدن؟
و این که چه تفاوتی بین زشته ژنتیک انسانی با ژنتیکی که از گرایش های زیست شناسی هست وجود داره؟:33::33::33:

به طور کلی آینده شغلی رشته ی ژنتیک انسانی چطوره؟ فارغ التحصیلان این رشته چه کارهایی می تونن ابجام بدن؟
و این که چه تفاوتی بین زشته ژنتیک انسانی با ژنتیکی که از گرایش های زیست شناسی هست وجود داره؟:33::33::33:

درآمدش خیلی خوبه
میتونی آزمایشگاه بزنی تکی +کار توی دانشگاه +کار توی مراکز درمان نا باروری+زدن دفتر به عنوان مشاور ژنتیک+کار در مراکز تحقیقاتی(رویان و......)
تفاوت هم از روی اسمش و منابعی که باید بخونی کاملا مشخصه؟!

elahe

New member
به فارغ التحصیلان زیست شناسی با گرایش ژنتیک مجوز تاسیسس آزمایشگاه داده نمیشه

hirkania

New member
الهه جان درکل ارشد ژنتیک انسانی بازار کارش چطوره؟؟یعنی به شماها گفتن بعد از فارغ التحصیلی چیکار میتونین انجام بدین؟؟

elahe

New member
الهه جان درکل ارشد ژنتیک انسانی بازار کارش چطوره؟؟یعنی به شماها گفتن بعد از فارغ التحصیلی چیکار میتونین انجام بدین؟؟
با مدرک msc میشه تو آزمایشگاه یا مراکز احقیفاتی مشغول به کار شد, با مدرک phd میشه آرمایشگاه یا کلینیک مشاوره ژنتیک تاسیس کرد

آخرین ویرایش:

Dead.Man

New member
فرصت های شغلی

این اطلاعات رو از سایت علوم پزشکی تهران گرفتم و فکر میکنم معتبر هم باشه،

وظايف حرفه*اي دانش آموختگان رشته ژنتیک انسانی در مقطع کارشناسی ارشد:

-آموزش دروس ژنتيك در مقطع كارداني............................خوب اینکه تابلو چیه ، یعنی تدریس در سطح کاردانی و شایدم کارشناسی دانشگاههای پرت!(چون دیگه با مدرک ارشد نمیشه واسه دوره کارشناسی تدریس کرد ، دیگه همه جا phd یا دانشجوی phd میخوان)
- آموزش عملي دروس ژنتيك مقاطع مختلف......................مثلا مسول آزمایشگاه ژنتیک در دانشکده های مختلف به فرض دانشکده پزشکی واحد آزمایشگاه ژنتیک علوم پایه
- مشاركت فعال در اجراي پژوهشهاي ژنتيك انساني و پزشكي پايه*اي و كاربردي....................کار در پژوهشکده های معتبر مثل پژوهشکده رویان تهران(wow!) و پژوهشکده بوعلی مشهد و ...
- همكاري با متخصصان صاحب صلاحيت در زمينه پيشگيري، تشخيص و درمان بيماري*هاي ژنتيكي..............................این فکر کنم از بقیه جامع تر باشه ، کار در آزمایشگاههای تخصصی و نیمه تخصصی ژنتیک پزشکی:riz304:

kian

New member
لطفا در مورد تعداد واحدهای هر درس و اختیاری و اجباری بودن واحدها ویرایش انجام دهید.. ..
..
و اما در مورد آینده این گرایش.. مطمعنا اگر فکر و برنامه ای برای ادقام واحد پیشگیری و درمان 2سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت و آموزش پزشکی صورت نگیرد تنها باید به امر تحقیق و تدریس در دانشگاه مشغول باشیم!! که من نمیدونم تا کی ظرفیت داریم هر سال افزایش پزیرش بدیم تا همه جزب تدریس بشن!!؟
متاسفانه بدلیل نسبت پایین عمومی به خصوصی بودن مراکز آزمایشگاهی ژنتیک و مشاوره- مراکز ناباروری وpgd و ... همچنین عدم تامین منابع مالی برای تحقیقات توسط سازمانهای دولتی زیربط و همچنین نبود سرمایه گزار خصوصی در این مورد.امکان پیشرفت و فعالیت در این گرایش در حال حاظر قابل مقایسه با گرایشهای صنعتی و پزشکی و دارویی نیست..
در ایران مراکز آزمایشگاهی و مشاوره تنها مختص به گرایش دکتری و زیر دین وامهای کلان برای نهایت 2-3مورد مراجعه در ماه خلاصه میشود............
و تعداد محدود این آزمایشگاهها و مراکز تحقیقاتی دارویی و صنعتی به آمار فوق العاده بالای فارغ التحصیلان این گرایش و همچنین علوم پایه زیست شناسی مولکولی شده است...
...
با توجه به این مورد که تنها در سال گذشته بیش از نیمی از فرزندان متولد شده در انگلستان و آمریکا از طریق مراکز pgd وزیر نظر مشاوران ژنتیک و کودک به دنیا آمده اند و تنها در کشور سوئد که یکی از پیشگامان علوم زیست شناسی مولکولی در دنیاست بیش از 100فلم داروی نوترکیب بیولوژیک و بیش از700مورد طرح اصلاح ژنتیکی در مورد تولید غذا و محیط زیست انجام شده است.. میتوان به جرات گفت این طفل نو پای علوم ژنتیک در ایران هنوز برای راه رفتن نیاز به حمایتهای جدی مسولین متولین و دانشجویان مشغول به خدمت و تحصیل و تدریس در این امر میباشد..
وبا توجه به غیر تخصصی بودن سازمانهای برنامه و بودجه ای کشور در این امر تنها امکان تبلور این اندیشه آگاهی رسانیهای عمومی و تخصصی مراکز آموزشی و دانشگاهی در این حیطه به عموم مردم و مسئولین میباشد.. تا با برنامه ریزی درست و اصولی اقدام به گسترش و بهره برداری از این علم رو به رشد منجر گردد..

لاله!

New member
salam.dostan man emsal varede reshteye karshenasi jenetik shodam.mikham az hamin alan vase arshad jenetik ensani bekhonam.komakam mikoni?????:28::wacsmiley:

آخرین ویرایش:

sajjad gholami

New member
سلام
اگه به قسمت آزمون ارشد ژنتیک برین و موضوعات منبع مطالعه و نحوه ی مطالعه و ... ببینی جواب اکثر سوالاتتون رو میگیرین
اینجا

آيشن

New member
آينده شغلي رشته ژنتيك........

دوستان عزيز كسي از آينده شغلي رشته ژنتيك اطلاع كافي داره چه وزارت علوم چه وزارت بهداشت...خواهش ميكنم راهنماييم كنيد با كارشناسي ارشد اين رشته كجاها ميشه كار كرد؟مثلا تو مراكز تحقيقاتي ,مراكز مشاوره يا هرجايي كه ميدونيد بهم بگيد.ممنون دوستان

najma

New member
سلام عزیزم .
خب البته خودتون در جریانید که یه مقداری نسبت به رشته های علوم پایه در کشور ما کم لطفی شده و باید بیشتر از اینها بهش بها داده بشه .
راجع به ژنتیک : اگر فارغ التحصیل وزارت علوم باشید یعنی ژنتیک مولکولی بخونید نهایتا محقق میشید و البته در صورت تمایل هیئت علمی . اما مجور مطب یا آزمایشگاه به صورت مستقل نخواهید داشت . اما اگر فارغ التحصیل وزارت بهداشت باشید مجوز مطب و یا آزمایشگاه رو هم میتونید دریافت کنید .
با ارشدش تقریبا نمیشه کار زیادی کرد و باید به تکنسین بودن بسنده کنید . البته اگر ارشد وزارت بهداشت باشید مجوز مطب مشاوره دریافت خواهید کرد .
با دکتری میتونید مجوز آزمایشگاه بگیرید .

sajjad gholami

New member
با سلام
بنده سال 93 امتحان ارشد دارم
نتیجه ی پرس و جو هام این شد که نمیشه در مورد آینده شغلی این رشته اظهار نظر قطعی کرد.اما میشه امیدوار بود.ممکنه اگه کسی 100٪ با انگیزه شغلی وارد این رشته بشه سرخورده بشه.خصوصا اگه بخواد سقف تحصیلاتش رو ارشد قرار بده.به نظر بنده این رشته برای افرادی که واقعا علاقه مندند مناسبه ... افرادی که صبور باشند و علاقه مند به تحقیقات.
البته این ها نظر بنده است تا واقعیت جی باشه...
اما بازم خودم تصمیم دارم ژنتیک پزشکی بخونم.... شاید برای پسر هایی مثل من با توجه به سن و سربازی و طرحشون و ... کمی سخت باشه اما غیر انگیزه های مالی علاقه و ارزش های دیگر انسان هم مطرحه
اکثر انسان هایی که در رشته خودشون گره گشایی های بزرگی کردن انسان هایی بودن که واقعا عاشق کارشون بودن .... به نظرم ابتدای راه کمی سخته اما به مرور زمان جنبه مالی کار هم درست میشه به شرطی که واقعا به کارمون ارزش قائل بشیم و بهش ایمان داشته باشیم ....
شاید حرفام کمی بوی شعار میده...قبول دارم ولی این رو هم قبول دارم که انسان های باانگیزه و موفق نباید منتظر بمونن که موقعیتی اونارو به سمت خودش بکشه بلکه اونا هستن که موقعیت ها رو به سمت خودشون میکشن...
خوشحال میشم که دوستان هم در مورد انتخاب و نظراتم راهنماییم کنن.
ببخشید که طولانی شد.

najma

New member
با سلام
بنده سال 93 امتحان ارشد دارم
نتیجه ی پرس و جو هام این شد که نمیشه در مورد آینده شغلی این رشته اظهار نظر قطعی کرد.اما میشه امیدوار بود.ممکنه اگه کسی 100٪ با انگیزه شغلی وارد این رشته بشه سرخورده بشه.خصوصا اگه بخواد سقف تحصیلاتش رو ارشد قرار بده.به نظر بنده این رشته برای افرادی که واقعا علاقه مندند مناسبه ... افرادی که صبور باشند و علاقه مند به تحقیقات.
البته این ها نظر بنده است تا واقعیت جی باشه...
اما بازم خودم تصمیم دارم ژنتیک پزشکی بخونم.... شاید برای پسر هایی مثل من با توجه به سن و سربازی و طرحشون و ... کمی سخت باشه اما غیر انگیزه های مالی علاقه و ارزش های دیگر انسان هم مطرحه
اکثر انسان هایی که در رشته خودشون گره گشایی های بزرگی کردن انسان هایی بودن که واقعا عاشق کارشون بودن .... به نظرم ابتدای راه کمی سخته اما به مرور زمان جنبه مالی کار هم درست میشه به شرطی که واقعا به کارمون ارزش قائل بشیم و بهش ایمان داشته باشیم ....
شاید حرفام کمی بوی شعار میده...قبول دارم ولی این رو هم قبول دارم که انسان های باانگیزه و موفق نباید منتظر بمونن که موقعیتی اونارو به سمت خودش بکشه بلکه اونا هستن که موقعیت ها رو به سمت خودشون میکشن...
خوشحال میشم که دوستان هم در مورد انتخاب و نظراتم راهنماییم کنن.
ببخشید که طولانی شد.

بله حق با شماست واقعا نمیشه اظهار نظر قطعی کرد . چون همه چیز بستگی داره به شرایطی که بر کشور در اینده حاکم خواهد بود .
و اینکه رویکرد دولت های بعدی به علوم پایه چی باشه ...
امیدوارم روزی مسئولین امر متوجه بشن که اساس و مبنای رشته هایی مثل پزشکی تماما ژنتیک هست و روی اون یک سرمایه گذاری قابل توجه انجام بدن . واقعا خیلی زشته که توی دانشکده بزرگ پزشکی کوچکترین کلاس ها رو به بچه های ارشد و دکترای علوم پایه اختصاص بدن ...
باز هم به نظر بنده از دیدگاه علمی اگر بخوایم به قضیه نگاه کنیم مبنای خود ژنتیک پزشکی هم ژنتیک مولکولی هستش ولی اکثرا به دلیل اینکه هیچگونه تضمین مالی توی مولکولی وجود نداره بچه ها ژنتیک پزشکی رو انتخاب میکنن تا احساس امنیت بیشتری نسبت به آینده داشته باشن .
ولی در هر صورت در بین رشته های علوم پایه ، به دلیل همون بحث مجوز مطب و مجوز آزمایشگاه میشه گفت رشته بهتری هست و ضمن اینکه اساس همه چیز در موجودات به ژن ها بر میگرده . پس اولین ایده پردازان قطعا مولکولار بیولوژیست ها خواهند بود ...
و علاقه خیلی در این راه مهمه . دوستان باید بدونن اگر شما این رشته رو انتخاب کردید و قبول شدید درست انگار به تازگی یک دانه داخل زمین کاشته اید . یک دانه حساس به شرایط و دیر رشد .
و در راه بزرگ شدن این دانه باید خیلی تلاش کرد و نا امید نشد ....
ولی ایشالا که دست به دست هم ژنتیک رو میرسونیم به جایگاهی که باید برسه .

آخرین ویرایش:

nocerino

New member
دوستان ژنتیک دوست من سلام نمیدونم چرا اما ادم های ژنتیگ پزشکی دوست و بیوشیمی بالینی دوست ادم های با اراده ای هستند .ادم هایی که از الان به فکر تحول علم خودشون هستند.رابطه ی بیوشیمی و ژنتیک رابطه ی پدر و پسری هست و واقعا رابطشون جالبه با هم .

zaragenetic64

New member
البته اینهم در تایید صحبتهای نجما جون بگم که مجوز مطب در صورتی داده میشه که دوره مشاوره ژنتیک رو توسازمان بهزیستی بگذرونیم
موفق باشید

آخرین ویرایش:
بالا