مطالعه گروهی ارشد روانشناسی بالینی 96

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

rawy

New member
دوستانی که قصد شرکت در آزمون ارشد روانشناسی بالینی وزارت بهداشت رو دارند, ضمن آرزوی موفقیت در این تاپیک می تونید در یک جمع دوستانه به مطالعه برای هدف مشترکتون بپردازید.
به هر طریقی که تمایل دارید (گزارش دادن ساعت یا مقدار مطالعه روزانه, پرسش در مورد مبحثی که مشغول به مطالعه اش هستید, مطرح کردن نکاتی که به نظرتون پراهمیت هستند, انرژی دادن به همدیگه تو روزهای خستگی و ناامیدی مسیر کنکور, پست تصاویر یا نوشته های مثبت و انرژی دهنده و ... ) از این گروه کمال استفاده رو برای رسیدن به هدفتون ببرید.

نکاتی که برای شرکت در این آزمون نیاز هست در ادامه آوردم که نیاز کمتری به جستجو برای کسب اطلاع داشته باشید

توجه: شرکت در آزمون "روان شناسی بالینی" وزارت بهداشت تنها برای دوستانی که در دوره کارشناسی هم رشته روان شناسی بودند مجاز هست, و افراد تغییر رشته ای مجاز به شرکت در آزمون وزارت بهداشت نیستند

اخبار مرتبط با آزمون اعم از دریافت دفترچه, شرایط آزمون, تاریخ مراحل مختلف آزمون و منابع رو در درجه اول از سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی پیگیر باشید

برای کسب اطلاع در رابطه شیوه صحیح مطالعه به تاپیک "شیوه صحیح مطالعه برای آزمون ارشد روانشناسی بالینی وزارت بهداشت" مراجعه کنید

منابع کنکور آزمون روانشناسی بالینی وزارت بهداشت سال 96

ld6_capture3.jpg

rfg4_capture2.jpg

برای دوستانی که قصد شرکت در آزمون وزارت علوم (سراسری) رو دارند هم لیست منابعی که جهت مطالعه ارجحیت دارند در ادامه قید شده:

منابع وزارت علوم

1- منابع اولیه (اصلی ) از هر درس با علامت * مشخص شده است.
2- برای کسب رتبه برتر مطالعه منابعی که با رنگ آبی مشخص شده است، پیشنهاد می شود.
3- شماره گذاری منابع هر درس صرفا بر اساس مشخص کردن تعداد منابع است وبر اساس اولویت نمی باشد.

زبان تخصصی
1. Essential psychology نوشته لیندا لیل، انتشارات ساوالان *

2. کیانوش هاشمیان انتشارات سمت reading in psychology

3. معادلات انگلیسی و تعریف و مفهوم اصطلاحات تخصصی روانشناسی که در پایان کتاب زمینه روانشناسی هیلگارد(در نوع دو جلدی آن در پایان جلد دو) آمده است را خوب بخوانید.

4. هنگام مطالعه سایر دروس معادل انگلیسی واژه ها، نظریات و اصطلاحات تخصصی روانشناسی که در هر کتاب بصورت زیرنویس آمده اند را حفظ کنید.

5. کنکور های سال های پیش

7. زبان تخصصی روانشناسی سید محمدی
کتاب فرهنگنامه توصیفی روانشناسی، فرانک برونو ترجمه مهشید یاسایی.

از آنجاییکه برای درس زبان منبع مشخصی وجود ندارد، باید دامنه لغات خود را گسترش دهید.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
آمار و روش تحقیق

1. آمار: آمار و احتمالات کاربردی : دلاور - انتشارات رشد *
2. آمار و روش تحقیق دکتر خلعتبری

3. کتاب آمار و روش تحقیق انتشارات ماهان
4. کتاب آمار و روش تحقیق فرجی
5. استنباط آماری در علوم رفتاری، حیدر علی هومن
6. روش تحقیق رمضان حسین زاده
7. روش تحقیق: روش تحقیق در روانشناسی و علوم تربیتی : دکتر علی دلاور- نشر ویرایش *
8. مبانی نظری و عملی پژوهش در روانشناسی و علوم تربیتی: دکتر علی دلاور- انتشارات رشد
9. روش تحقیق در علوم رفتاری، سرمد، بازرگان و حجازی

روانشناسی رشد
1. روانشناسی رشد : لورا برک ، ترجمه سید محمدی ( در این کتاب جلد 1 از اهمیت بیشتری برخوردار است) *
2. روانشناسی رشد : دکتر فرهنگی
3. نظریه های رشد : ویلیام سی کرین، ترجمه خوئی نژاد و رجایی، انتشارات رشد *
4. روانشناسی ژنتیک جلد 1 محمود منصور انتشارات سمت *

5. کتاب روانشناسی رشد انتشارات ماهان
6. پیشگامان روانشناسی رشد : فربد فدایی
7. رواشناسی رشد: جمعی از مولفان
8. رواشناسی ژنتیک 2: محمود منصور و پریرخ دادستان، انتشارات رشد
9. رشد و شخصیت کودک: مهشید یاسایی

نکته: می توانید یکی از دو کتاب ژنتیک منصور (هر دو جلد) و کرین را مطالعه نمایید.
--------------------------------------------------------------------------------------------

روانشناسی مرضی و کودکان استثنایی
1. کتاب روانشناسی مرضی انتشارات ماهان
2. آسیب شناسی روانی : هالجین، ترجمه سید محمدی (2 جلد)

3. روانشناسی مرضی تحولی : پریرخ دادستان (دو جلد)
4. روانشناسی نابهنجاری: سلیگمن و روزنهان: ترجمه سید محمدی (2 جلد) *
5. خلاصه روانپزشکی کاپلان و سادوک، ترجمه رضاعی، انتشارات ارجمند، 2007 (جلد دوم)
6. کودکان استثنایی: بهروز میلانی فر *
7. کودکان استثنایی: غلامعلی افروز، انتشارات دانشگاه تهران
8. روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی، ترجمه سیف نراقی، انتشارات ارسباران

-------------------------------------------------------------------------------
روانشناسی فیزیولوژیک و انگیزش و هیجان
1. روانشناسی فیزیولوژیک : کریم خداپناهی، انتشارات سمت *
2. روانشناسی فیزیولوژیک: کارلسون، ترجمه مهرداد پژهان
3. روانشناسی فیزیولوژیک: کالات، ترجمه سید محمدی
4. انگیزش و هیجان: کریم خداپناهی، انتشارات سمت *
5. انگیزش و هیجان: مارشال ریو، ترجمه سید محمدی
6. روانشناسی فیزیولوژیک و انگیزش و هیجان انتشارات ماهان
---------------------------------------------------------------------------------------------------
علم النفس از دیدگاه دانشمندان اسلام

1. علم النفس از دیدگاه دانشمندان اسلام: احدی و بنی جمالی *
2. روانشناسی شخصیت: احمدی *
4. علم النفس صبحی و ایروانی*
5. علم النفس، دکتر هاشمیان، انتشارات دانشگاه پیام نور

----------------------------------------------------------------------------------------------------
روانشناسی بالینی
1. روانشناسی بالینی : فیرس (ترجمه فیروز بخت) *
4. نظریه های شخصیت: فیست (ترجمه سید محمدی)
5. نظریه های شخصیت: شولتز (ترجمه سید محمدی) *
6. نظریه های روان درمانی: پروچسکا (ترجمه سید محمدی) *

7. نظریه های روان درمانی: شفیع آبادی
8. روانشناسی بالینی : پور شریفی *
9. روانشناسی بالینی : فرهنگی
10. روانشناسی بالینی: کرامر، ترجمه گنجی

11. روانشناسی بالینی : شاملو

روانشناسی عمومی

1. زمینه روانشناسی هیلگارد، ترجمه براهنی *
2. زمینه روانشناسی سانتراک
3. روانشناسی عمومی گنجی *

لینک دانلود چند فایل پی دی اف مفید + فایل ترجمه کتاب دکتر لزگی

با آرزوی موفقیت و پیروزی برای شما

آخرین ویرایش:

seyyed reza

New member
سلام دوستان
کسی از تغییرات کتاب لورا برک اطلاعی داره؟؟
ویراست جدید هر دو جلدش چاپ شده؟
تغییرات در حدی هست که لازم باشه بخریم؟

zahraba

New member
سلام دوستان
کسی از تغییرات کتاب لورا برک اطلاعی داره؟؟
ویراست جدید هر دو جلدش چاپ شده؟
تغییرات در حدی هست که لازم باشه بخریم؟

سلام آقا رضا
من امروز تو سایتها دنبالش گشتم ،سایت جیحون فقط جلد اول رو داشت ،قیمتش هم 40 تومن بود
من خودم جدیدشو نمیخرم ،نظر یکی از مشاور های تحصیلی که توی تلگرامم گروه دارن این بود که تغییرات زیاد نیست،حالا نظرشون رو همونجوری نقل قول میکنم تا بهتر نتیجه بگیرید،

ایشون گفتن:"⚡️ دوستان عزیز بعد از بررسی کتاب لورابرک ویرایش ششم به این نتیجه رسیدم این کتاب هم مثل کتاب شخصیت شولتز که 2010 و ویراست جدید 2013 می باشد به حذف برخی موارد و اضافه شدن برخی مطالب پرداخته است... (10 درصد)... ساختار کتاب حفظ شده است.. یکی از نکات جالب توجه برای من ک حذف شده بود اگر بخوام بگم حذف بحث مبنای تاریخی که در ص 20 و 21 ویراست قبلی ک مباحث جان لاک و ژان ژاک رو سو بود که همیشه مورد توجه طراحان کنکور بود..
اگر به اضافه شدن کتاب هم بخوایم اشاره کنیم برخی مطالب رو عکس انداختم که براتون میفرستم... همچنین در برخی فصول برخی لغات ترجمه ای دیگر شده است. مثل خودگردانی شناختی در ویراست قبل و خودتنظیمی شناختی در ویراست جدید... دوستانی که ویراست قبلی رو دارند می تونند مطالعه کنند و کسانی که هنوز این کتاب رو تهیه نکردند ویراست جدید رو بگیرند..."
مشاهده فایل‌پیوست 8473

پیوست‌ها

• IMG_20160808_154815.jpg
    IMG_20160808_154815.jpg
    137.8 کیلوبایت · بازدیدها: 115

zahraba

New member
دوستان اگر کسی کتاب جدید رو گرفت یا دید که چه جوریه خبر بده
هرچند بعید میدونم کسی اصلا اینجا بیاد :dadad4:
مشاهده فایل‌پیوست 8474

پیوست‌ها

• IMG_20160808_154818.jpg
    IMG_20160808_154818.jpg
    140.2 کیلوبایت · بازدیدها: 115

psychology93

New member
سلام دوستان اگر از تغییرات کتاب شخصیت هم اطلاعاتی دارن بگید
اگر کتاب جدید هم دیدید و عکسی دارید لطف کنید بزارید فکر میکنم خیلی لازم نباشه برای تغیرات 10 درصدی کتاب جدید تهیه کنیم/.

seyyed reza

New member
سلام زهرا خانم
خیلی ممنون از اطلاع رسانی تون.
خوب اگه این طور باشه که خیلی خوبه و ما همون ویراست قبلی رو می خونیم.

چرا کسی نمیاد؟ پس ما الان اینجا کسی حساب نمیشیم؟:4d564ad6:
خوب اگه برنامه ای واسه اینجا اومدن دارین که بتونه واسه همه مفید باشه لطفا بگید.
ضمنا همون سایت جیحون جلد دوم لورا برک رو هم داره

seyyed reza

New member
سلام دوستان اگر از تغییرات کتاب شخصیت هم اطلاعاتی دارن بگید
اگر کتاب جدید هم دیدید و عکسی دارید لطف کنید بزارید فکر میکنم خیلی لازم نباشه برای تغیرات 10 درصدی کتاب جدید تهیه کنیم/.

سلام
من ویراست جدید کتاب فیست رو دارم. منتها مقایسه ای با قبلی انجام ندادم که بهتون بگم.
فقط در این حد می دونم که تو هر فصل بخش های مربوط به پژوهش ها تغییرات داشته و ضمنا فصل نظریه دیوید باس اضافه شده که کلا تو قبلیه نبوده مثل اینکه.

psychology93

New member
سلام
من ویراست جدید کتاب فیست رو دارم. منتها مقایسه ای با قبلی انجام ندادم که بهتون بگم.
فقط در این حد می دونم که تو هر فصل بخش های مربوط به پژوهش ها تغییرات داشته و ضمنا فصل نظریه دیوید باس اضافه شده که کلا تو قبلیه نبوده مثل اینکه.
سلام ممنون از شما
اگه بشه و امکانش باشه ی مقایسه ای انجام بدید و عکس هاشو بزارید یا اینکه حداقل صفحاتشو بفرمایید تا دوستان و بنده بتونم از صفحات ویراست جدید ی کپی بگیریم

seyyed reza

New member
سلام ممنون از شما
اگه بشه و امکانش باشه ی مقایسه ای انجام بدید و عکس هاشو بزارید یا اینکه حداقل صفحاتشو بفرمایید تا دوستان و بنده بتونم از صفحات ویراست جدید ی کپی بگیریم

خواهش می کنم.
راستش من الان دیگه کتاب قبلی رو ندارم.
ولی نظریه تکاملی شخصیت که برا دیوید باس هست از 605 تا 628 کتاب جدید هست.
ضمنا نظریه سالیوان هم تو ویراست جدید منتقل شده به آخر کتاب فصل 20 البته مثل اینکه تغییری نداشته، چون تو متن انگلیسی این نظریه نوشته نشده اما مترجم فارسی به خاطر اینکه ازش تو ارشد سوال میاد،از کتاب قبلی به آخر ویراست جدید اضافه کرده .

seyyed reza

New member
یه مطلبی تو کانال تلگرام سایت روان آموز نوشته بود:
از این به بعد به جای درس خواندن یا مطالعه کردن از واژه زیبای یادگیری استفاده کنیم.
جالب بود به نطرم....

zahraba

New member
سلام
ممنون از راوی عزیز،بالاخره ما هم به جا ساکن شدیم:ad54ad:

سلام زهرا خانم
خیلی ممنون از اطلاع رسانی تون.
خوب اگه این طور باشه که خیلی خوبه و ما همون ویراست قبلی رو می خونیم.

چرا کسی نمیاد؟ پس ما الان اینجا کسی حساب نمیشیم؟
خوب اگه برنامه ای واسه اینجا اومدن دارین که بتونه واسه همه مفید باشه لطفا بگید.
ضمنا همون سایت جیحون جلد دوم لورا برک رو هم داره

خواهش میکنم
چرا شما و سایکولوژی که همیشه در صحنه بودید و سوالی بوده جواب دادید:riz304:...در کل از رونق اینجا کم شده،حالا یا همه مشغول مطالعن وقت ندارن یا این که در شبکه های اجتماعی دیگه فعالن؛برنامه ای تو ذهنم نیست فقط به خاطر خلوتی اینجا گفتم کسی نمیاد.

- - - Updated - - -

آخرین ویرایش:

rawy

New member
سلام
ممنون از راوی عزیز،بالاخره ما هم به جا ساکن شدیم:ad54ad:

خواهش میکنم
چرا شما و سایکولوژی که همیشه در صحنه بودید و سوالی بوده جواب دادید:riz304:...در کل از رونق اینجا کم شده،حالا یا همه مشغول مطالعن وقت ندارن یا این که در شبکه های اجتماعی دیگه فعالن؛برنامه ای تو ذهنم نیست فقط به خاطر خلوتی اینجا گفتم کسی نمیاد.

- - - Updated - - -

خواهش می کنم زهراجان
امیدوارم صفحات آخر این تاپیک کارنامه های رتبه های برتر بچه های فعالش باشه :ad54ad:

greenbook

New member
سلام بر دوستان مشتاق ارشد روانشناسی بالینی وزارت بهداشت

این هم کارنامه من. رتبه 29 روانشناسی بالینی بهداشت

مشاهده فایل‌پیوست 8477

برخی دوستان ازم خواستند که تجربیاتمو به اشتراک بذارم. امیدوارم مفید واقع بشه.

قبل از هرچیز، هدف و انگیزه تون مهمه. این مورد بسیار مهمه چون هدف و انگیزه شما رو محکم نگه میداره تا از تلاش دست برندارید. انگیزه شما باعث میشه که به جای چرخیدن در اینترنت و تلگرام درس بخونید. یا موقعی که خسته شدید، بازم بخواین ادامه بدید تا ساعات مطالعه تون رو پر کنید.
هدفتون و انگیزه تون رو از درس خوندن مشخص کنید.

و اما قبولی در وزارت بهداشت...

تو یکی از تاپیک ها خوندم که به درس زبان و روش تحقیق اهمیت بدید چون این دو سکوی پرتاپ شما به انستیتو هستند.

این حرف کاملا درسته!!! و جز این نیست.

اگر کسی واقعا قصد قبولی داره. نمیتونه این دو درس رو دور بزنه. تاکید میکنم نمیتونید زیرآبی برید و برای قبولی حداقل باید یکی شونو قوی کنید.

اگر انستیتو مدنظرتونه هردوشو. هرچقدرم تو این دو درس ضعف داشته باشید، با یک برنامه اهسته و پیوسته میتونید در این دو درس مهارت پیدا کنید. علت ترس از یک درس معمولا بخاطر اینه که در اون درس ضعیف هستید و علت ضعیف بودن اینه که برای اون درس وقت کافی نذاشتید. پس تلاشتونو بیش تر کنید و براش وقت بذارید. :)
در مورد زبان من لزگی خوندم. البته سه مهارت اول رو. منتهی من زبانم خوبه و بیش از این فرصت نداشتم و اگر وقت بیش تری میزاشتم قطعا زبانمو بالاتر میزدم. اما کسی که زبانش ضعیف و در حد صفره. اگر 12 مهارت رو بخونه رو بهتون قول میدم که 60 به بالا میزنید. لزگی حدودا 700 صفحه ست. اما 12 مهارت اول حدودا 260 میشه و ما بقی نمونه سواله. من به صورت لایتنر خوندم. و خیلی خیلی خیلی وقت گیره. اما همین که لغات دو مهارت اول رو خوب یاد بگیرید. مابقیش روان میشه و سریع تر جلو میرید. رمز یادگیری زبان دوره کردن مکرره.

در روز سه یا چهار درس رو میخوندم. و اول از دروس ضریب 2 شروع کردم(فیست و کری) که زبان (ضریب 2) جزء برنامه تقریبا روزانه بود. بعد از اتمام دروس ضریب 2. دورس ضریب 1.5 رو شروع کردم (بالینی، لورا برگ،آسیب شناسی) و همینطور به ترتیب...

زبان و روش تحقیق جزء برنامه هرروز و نهایتا روز درمیون من بود. زبان کم کم در ذهن میشینه و این اشتباهه که زبان رو دو ماه مونده به کنکور بذارید. چون نمیرسید و استرستون زیاد میشه.
برای روش تحقیق ، کتاب روش تحقیق سرمد و بخشی از گال و کتاب دکتر رهباردار رو خوندم. سرمد خیلی مهمه و یه جورایی کتاب رو باید جویده باشید.

برای آسیب شناسی روانی، دو جلد دیوسون و دستنامه روانپزشکی دکتر رضاعی رو خوندم. بزرگ ترین اشتباهم این بود که dsm 5 دکتر رضاعی رو نخوندم. این کتاب رو حتما ریز به ریز مطالعه کنید.

فیزیولوژی، کالات و کیهان که مقدمات نوروسایکولوژی معظمی بود خوندم و راضی بودم.
برای سنجش روانی هم سنجش روانی مارنات و اتمر رو از کیهان گرفتم که متاسفانه خیلی کم خوندم و کم زدم. اما واقعا جزوات کاملی بود. پیشنهاد میکنم برای مارنات. کم کم و آزمون به آزمون شروع کنید. و مثلا هر هفته یک آزمون رو مسلط بشید.تا یک آزمون رو چند دور خوب دوره نکردید. سراغ بعدی نرید.

در مورد شخصیت، رواندرمانی، بالینی، آسیب شناسی، کلا دروس خوندنی. دور اول که میخوندم، میفهمیدم و دور نکات مهم خط میکشیدم و میگذشتم.(( *** فقط چند کلمه مهم و کلیدی رو خط میکشیدم و کل کتابو خط خطی نمیکردم، چون دور های بعد دچار مشکل میشید و خط خطی هاتون حواستونو پرت میکنه*** بیش تر از سه رنگ هم خط نمیکشیدم. بیش از سه رنگ باعث میشه برخی نکات رو جا بندازید و ذهنتون خسته بشه )) دور دوم سریع تر و نکاتی که مهم بود رو نگاه میکردم. وقت نمیزاشتم که چیزی رو حفظ یا خلاصه نویسی کنم. یه جورایی خلاصه نویسی من همون خط ها و ماژیکی بود که کشیده بودم و همونا رو میخوندم. و یادمه چند هفته آخر. من تقریبا روزی یک کتاب میخوندم. مثلا 300 صفحه کری. 300 صفحه فیست 200 صفحه بالینی. روز سوم سه کتاب باهم تموم میشد. ورق زدن سریع و نگاه کردن نکات مهم. و اینکه در ذهنم نشسته باشه.

سعی کنید بعد از خوندن مطالب ( بخصوص در دور اول)، بهشون فکر کنید و ارتباط برقرار کنید.یا برای خودتون مثال بزنید.یا کسی رو در ذهنتون بیارید که یک جورایی با اون نظریه هماهنگه. با نویسنده شوخی کنید. یه جورایی تصور کنید. من همیشه زندگینامه یا شرح کوتاه نظریه پرداز رو میخوندم و عکسش رو نگاه میکنم. یه جورایی باعث میشد بیش تر درکش کنم و بفهمم.و این خوندن رو برای من لذت بخش میکرد. و کم کم یک شبکه در ذهنم ایجاد میشد.

تو کتاب ها در دور اول همه چیز رو بخونید. بخصوص مثال ها. از مثال ها سوال میاد. چیزی رو از قلم نندازید. مثال های کتاب لورا برگ مهمه. همینطور فیست، بالینی، آسیب شناسی و...
دروس بسیار فرراره. هرچقدر مرور بیش تر باشه. شانس بیش تری برای قبولی وجود داره.
من اینطوری خوندم و راضی بودم، هرکس روشی برای خوندن داره. اما با توجه به فررار بودن دروس، پیشنهاد میکنم همون وقت رو روی خوندن دروس بذارید تا خلاصه نویسی. چون تقریبا تمام کتاب مهمه.
بازم هرطور خودتون میدونید عمل کنید. این تجربه من بود.
تنها درسی که من خلاصه کردم. فیزیولوژی کالات بود که بعد از 4دور خوندن سریع، در سه ورق آچار مهم تریناشو نوشتم.

جزوات و آزمون های آزمایشی
من هیچ آزمونی شرکت نکردم. هیچ کلاسی نرفتم. به جز دو جلسه خصوصی روش تحقیق دکتر رهباردار که کمک کننده بود. در مورد جزوات از چند کیهان استفاده کردم و راضی بودم. پیشنهاد میکنم بعد مرور چندباره منابع سراغ این جزوات برید.و این جزوات هیچوقت جای منابع اصلی رو نمیگیرند! (البته دوستانی که سنجش روانی کیهان رو خونده بودند درصداشونو بالا زدند و فکر نمیکنم نیاز به کتاب اصلی باشه)

به نظر من مهم ترین عامل قبولی وزارت بهداشت داشتن انگیزه، تلاش مداوم و از دست ندادن امیدتونه. خیلیا از ترس قبول نشدن، ناامید میشن و میانه راه ول میکنند یا سایر مسایل رو بهانه میکنند و از تلاش صرف نظر میکنند. واقعیت اینه که کنکور بهداشت ساده تر از علومه، فقط رقابت خیلی زیاده

من به لطف خدا از حمایت عاطفی و انگیزشی چند دوست برخوردار بودم. :smilies-azardl (113

یک مسئله ای که یه جورایی توانکاهه و رنج آوره و باعث ناامیدی من میشد این بود که هردور که میخوندم، برای شروع دور بعدی دوباره کتاب رو میخوندم، احساس میکردم تمام مطالب کتاب از ذهنم رفته و هیچ چیز یادم نیست!!! و واقعا هم انگار خیلی از مطالب از یادم رفته بود. یا طوری بود که انگار باره اوله که میخونم!!! اما اینجاست که نباید ناامید بشید و دوباره و با سرعت بخونید. این موضوع طبیعیه و مطالب در ذهنتون وجود داره، فقط باید ته نشین بشه و شما هربار که میخونید مطلب تازه ای میفهمید و یا به یاد میارید. در این مواقع دچار نشخوار ذهنی نشید که بلد نیستید یا به اندازه کافی باهوش نیستید یا قبول نمیشید. این مسئله کاملا طبیعیه

اگر موقعی این اتفاق براتون افتاد. از بازداری استفاده کنید. مثلا من دستمو فشار میدادم. چشمامو میبستم و باز میکردم و میگفتم. بسه دیگه. فکر نکن. الان وقت مرور دومته. تو باید سریع نکات مهم رو بخونی و رد بشی. تمومش کن. البته این بازداری وقتی که دارید مرور چهارم یا پنجم رو انجام میدید به مراتب وحشتناک تره:j58r36j3gcr4suxymup ولی چاره ای نیست. اگر ببرید بازنده میشید
ضمنا بعد از هربار خوندن، سرعتتون در مرور بعدی بالا میره.

مسئله مهم دیگه که قبولی شما رو رقم میزنه اینه که از زدن سوال های شک برانگیز خودداری کنید.
این یکی از شگردهای زیرکانه طراحان سوال وزارت بهداشته که ظاهر سوالات بسیااااار آسونه که شما رو وسوسه میکنه تمام سوالات رو پاسخ بدید.

یکی از شگردهای دیگه شون اینه که برای مثال 10 سوال اول رو خیلی خیلی آسون طرح میکنند و شما به راحتی جواب میدید. 5 سوال بعدی متوسط و 5 سوال بعد ظاهرا ساده ست ولی شما جواب رو نمیدونید. اما اینقدر اعتماد به نفستون از پاسخ دادن سوالات قبلی بالا رفته و خوشحالید که ریسک میکنید 5 سوال رو میزنید و معمولا هم در تله طراح سوال میوفتید.
برای مثال، امسال من با هر داوطلب وزارت بهداشت که صحبت میکردم، میگفتند شخصیت و رواندرمانی آسون بوده و جالب اینجا بود که درصد این دوستان از 45 درصد تا 95 درصد در نوسان بود. اینجاست که ظاهر آسان سوالات فریبنده ست. پس مراقب باشید که طراحان سوال بسیار باهوشن. :whistle:

نکته دیگه که باعث موفقیت من بود. این بود که من زبان رو تقریبا اول و بین بقیه دروس پاسخ دادم. اینطوری در پایان تایم من فقط یک پسیج داشتم و استرسم رو مدیریت کردم. بعد از کنکور عده زیادی نرسیده بودند که زبان بزنند و با اینکه خونده بودند زحمتشون به هدر رفته بود. پیشنهاد میکنم وقتی که میخواین برای زبان بذارید. همون اول جلسه بگذارید.

امیدوارم همگی موفق باشید.:rose:

پیوست‌ها

• Unااtitled - Copy.jpg
    Unااtitled - Copy.jpg
    87.2 کیلوبایت · بازدیدها: 92

greenbook

New member
سلام بر دوستان پر تلاش سال 96:riz304:

به لطف خدا رتبه من 29 شده و در این تاپیک کارنامه و تمام تجربیاتم رو نوشتم. روی لینک زیر کلیک کنید

http://forum.oloompezeshki.com/thread16688-3.html#post667756

اگر سوالی بود، در همین تاپیک بپرسید:ad54ad:

هرازگاهی سر میزنم

آخرین ویرایش:

rawy

New member
سلام بر دوستان پر تلاش سال 96:riz304:

به لطف خدا رتبه من 29 شده و در این تاپیک کارنامه و تمام تجربیاتم رو نوشتم. روی لینک زیر کلیک کنید

http://forum.oloompezeshki.com/thread16688-3.html#post667756

اگر سوالی بود، در همین تاپیک بپرسید:ad54ad:

هرازگاهی سر میزنم

ممنون دوست عزیز, بازم تبریک می گم
با اجازه پستتون رو از اون تاپیک اینجا هم کپی کردم, چون حضور دوستای روانشناسی خیلی کمرنگ شده و احتمال زیادی داره که به تاپیک های دیگه سر نزنند
مرسی از توضیحات کاملتون, موفق باشید

psychology93

New member
سلام بر دوستان مشتاق ارشد روانشناسی بالینی وزارت بهداشت

این هم کارنامه من. رتبه 29 روانشناسی بالینی بهداشت

مشاهده فایل‌پیوست 8477

برخی دوستان ازم خواستند که تجربیاتمو به اشتراک بذارم. امیدوارم مفید واقع بشه.

قبل از هرچیز، هدف و انگیزه تون مهمه. این مورد بسیار مهمه چون هدف و انگیزه شما رو محکم نگه میداره تا از تلاش دست برندارید. انگیزه شما باعث میشه که به جای چرخیدن در اینترنت و تلگرام درس بخونید. یا موقعی که خسته شدید، بازم بخواین ادامه بدید تا ساعات مطالعه تون رو پر کنید.
هدفتون و انگیزه تون رو از درس خوندن مشخص کنید.

و اما قبولی در وزارت بهداشت...

تو یکی از تاپیک ها خوندم که به درس زبان و روش تحقیق اهمیت بدید چون این دو سکوی پرتاپ شما به انستیتو هستند.

این حرف کاملا درسته!!! و جز این نیست.

اگر کسی واقعا قصد قبولی داره. نمیتونه این دو درس رو دور بزنه. تاکید میکنم نمیتونید زیرآبی برید و برای قبولی حداقل باید یکی شونو قوی کنید.

اگر انستیتو مدنظرتونه هردوشو. هرچقدرم تو این دو درس ضعف داشته باشید، با یک برنامه اهسته و پیوسته میتونید در این دو درس مهارت پیدا کنید. علت ترس از یک درس معمولا بخاطر اینه که در اون درس ضعیف هستید و علت ضعیف بودن اینه که برای اون درس وقت کافی نذاشتید. پس تلاشتونو بیش تر کنید و براش وقت بذارید. :)
در مورد زبان من لزگی خوندم. البته سه مهارت اول رو. منتهی من زبانم خوبه و بیش از این فرصت نداشتم و اگر وقت بیش تری میزاشتم قطعا زبانمو بالاتر میزدم. اما کسی که زبانش ضعیف و در حد صفره. اگر 12 مهارت رو بخونه رو بهتون قول میدم که 60 به بالا میزنید. لزگی حدودا 700 صفحه ست. اما 12 مهارت اول حدودا 260 میشه و ما بقی نمونه سواله. من به صورت لایتنر خوندم. و خیلی خیلی خیلی وقت گیره. اما همین که لغات دو مهارت اول رو خوب یاد بگیرید. مابقیش روان میشه و سریع تر جلو میرید. رمز یادگیری زبان دوره کردن مکرره.

در روز سه یا چهار درس رو میخوندم. و اول از دروس ضریب 2 شروع کردم(فیست و کری) که زبان (ضریب 2) جزء برنامه تقریبا روزانه بود. بعد از اتمام دروس ضریب 2. دورس ضریب 1.5 رو شروع کردم (بالینی، لورا برگ،آسیب شناسی) و همینطور به ترتیب...

زبان و روش تحقیق جزء برنامه هرروز و نهایتا روز درمیون من بود. زبان کم کم در ذهن میشینه و این اشتباهه که زبان رو دو ماه مونده به کنکور بذارید. چون نمیرسید و استرستون زیاد میشه.
برای روش تحقیق ، کتاب روش تحقیق سرمد و بخشی از گال و کتاب دکتر رهباردار رو خوندم. سرمد خیلی مهمه و یه جورایی کتاب رو باید جویده باشید.

برای آسیب شناسی روانی، دو جلد دیوسون و دستنامه روانپزشکی دکتر رضاعی رو خوندم. بزرگ ترین اشتباهم این بود که dsm 5 دکتر رضاعی رو نخوندم. این کتاب رو حتما ریز به ریز مطالعه کنید.

فیزیولوژی، کالات و کیهان که مقدمات نوروسایکولوژی معظمی بود خوندم و راضی بودم.
برای سنجش روانی هم سنجش روانی مارنات و اتمر رو از کیهان گرفتم که متاسفانه خیلی کم خوندم و کم زدم. اما واقعا جزوات کاملی بود. پیشنهاد میکنم برای مارنات. کم کم و آزمون به آزمون شروع کنید. و مثلا هر هفته یک آزمون رو مسلط بشید.تا یک آزمون رو چند دور خوب دوره نکردید. سراغ بعدی نرید.

در مورد شخصیت، رواندرمانی، بالینی، آسیب شناسی، کلا دروس خوندنی. دور اول که میخوندم، میفهمیدم و دور نکات مهم خط میکشیدم و میگذشتم.(( *** فقط چند کلمه مهم و کلیدی رو خط میکشیدم و کل کتابو خط خطی نمیکردم، چون دور های بعد دچار مشکل میشید و خط خطی هاتون حواستونو پرت میکنه*** بیش تر از سه رنگ هم خط نمیکشیدم. بیش از سه رنگ باعث میشه برخی نکات رو جا بندازید و ذهنتون خسته بشه )) دور دوم سریع تر و نکاتی که مهم بود رو نگاه میکردم. وقت نمیزاشتم که چیزی رو حفظ یا خلاصه نویسی کنم. یه جورایی خلاصه نویسی من همون خط ها و ماژیکی بود که کشیده بودم و همونا رو میخوندم. و یادمه چند هفته آخر. من تقریبا روزی یک کتاب میخوندم. مثلا 300 صفحه کری. 300 صفحه فیست 200 صفحه بالینی. روز سوم سه کتاب باهم تموم میشد. ورق زدن سریع و نگاه کردن نکات مهم. و اینکه در ذهنم نشسته باشه.

سعی کنید بعد از خوندن مطالب ( بخصوص در دور اول)، بهشون فکر کنید و ارتباط برقرار کنید.یا برای خودتون مثال بزنید.یا کسی رو در ذهنتون بیارید که یک جورایی با اون نظریه هماهنگه. با نویسنده شوخی کنید. یه جورایی تصور کنید. من همیشه زندگینامه یا شرح کوتاه نظریه پرداز رو میخوندم و عکسش رو نگاه میکنم. یه جورایی باعث میشد بیش تر درکش کنم و بفهمم.و این خوندن رو برای من لذت بخش میکرد. و کم کم یک شبکه در ذهنم ایجاد میشد.

تو کتاب ها در دور اول همه چیز رو بخونید. بخصوص مثال ها. از مثال ها سوال میاد. چیزی رو از قلم نندازید. مثال های کتاب لورا برگ مهمه. همینطور فیست، بالینی، آسیب شناسی و...
دروس بسیار فرراره. هرچقدر مرور بیش تر باشه. شانس بیش تری برای قبولی وجود داره.
من اینطوری خوندم و راضی بودم، هرکس روشی برای خوندن داره. اما با توجه به فررار بودن دروس، پیشنهاد میکنم همون وقت رو روی خوندن دروس بذارید تا خلاصه نویسی. چون تقریبا تمام کتاب مهمه.
بازم هرطور خودتون میدونید عمل کنید. این تجربه من بود.
تنها درسی که من خلاصه کردم. فیزیولوژی کالات بود که بعد از 4دور خوندن سریع، در سه ورق آچار مهم تریناشو نوشتم.

جزوات و آزمون های آزمایشی
من هیچ آزمونی شرکت نکردم. هیچ کلاسی نرفتم. به جز دو جلسه خصوصی روش تحقیق دکتر رهباردار که کمک کننده بود. در مورد جزوات از چند کیهان استفاده کردم و راضی بودم. پیشنهاد میکنم بعد مرور چندباره منابع سراغ این جزوات برید.و این جزوات هیچوقت جای منابع اصلی رو نمیگیرند! (البته دوستانی که سنجش روانی کیهان رو خونده بودند درصداشونو بالا زدند و فکر نمیکنم نیاز به کتاب اصلی باشه)

به نظر من مهم ترین عامل قبولی وزارت بهداشت داشتن انگیزه، تلاش مداوم و از دست ندادن امیدتونه. خیلیا از ترس قبول نشدن، ناامید میشن و میانه راه ول میکنند یا سایر مسایل رو بهانه میکنند و از تلاش صرف نظر میکنند. واقعیت اینه که کنکور بهداشت ساده تر از علومه، فقط رقابت خیلی زیاده

من به لطف خدا از حمایت عاطفی و انگیزشی چند دوست برخوردار بودم. :smilies-azardl (113

یک مسئله ای که یه جورایی توانکاهه و رنج آوره و باعث ناامیدی من میشد این بود که هردور که میخوندم، برای شروع دور بعدی دوباره کتاب رو میخوندم، احساس میکردم تمام مطالب کتاب از ذهنم رفته و هیچ چیز یادم نیست!!! و واقعا هم انگار خیلی از مطالب از یادم رفته بود. یا طوری بود که انگار باره اوله که میخونم!!! اما اینجاست که نباید ناامید بشید و دوباره و با سرعت بخونید. این موضوع طبیعیه و مطالب در ذهنتون وجود داره، فقط باید ته نشین بشه و شما هربار که میخونید مطلب تازه ای میفهمید و یا به یاد میارید. در این مواقع دچار نشخوار ذهنی نشید که بلد نیستید یا به اندازه کافی باهوش نیستید یا قبول نمیشید. این مسئله کاملا طبیعیه

اگر موقعی این اتفاق براتون افتاد. از بازداری استفاده کنید. مثلا من دستمو فشار میدادم. چشمامو میبستم و باز میکردم و میگفتم. بسه دیگه. فکر نکن. الان وقت مرور دومته. تو باید سریع نکات مهم رو بخونی و رد بشی. تمومش کن. البته این بازداری وقتی که دارید مرور چهارم یا پنجم رو انجام میدید به مراتب وحشتناک تره:j58r36j3gcr4suxymup ولی چاره ای نیست. اگر ببرید بازنده میشید
ضمنا بعد از هربار خوندن، سرعتتون در مرور بعدی بالا میره.

مسئله مهم دیگه که قبولی شما رو رقم میزنه اینه که از زدن سوال های شک برانگیز خودداری کنید.
این یکی از شگردهای زیرکانه طراحان سوال وزارت بهداشته که ظاهر سوالات بسیااااار آسونه که شما رو وسوسه میکنه تمام سوالات رو پاسخ بدید.

یکی از شگردهای دیگه شون اینه که برای مثال 10 سوال اول رو خیلی خیلی آسون طرح میکنند و شما به راحتی جواب میدید. 5 سوال بعدی متوسط و 5 سوال بعد ظاهرا ساده ست ولی شما جواب رو نمیدونید. اما اینقدر اعتماد به نفستون از پاسخ دادن سوالات قبلی بالا رفته و خوشحالید که ریسک میکنید 5 سوال رو میزنید و معمولا هم در تله طراح سوال میوفتید.
برای مثال، امسال من با هر داوطلب وزارت بهداشت که صحبت میکردم، میگفتند شخصیت و رواندرمانی آسون بوده و جالب اینجا بود که درصد این دوستان از 45 درصد تا 95 درصد در نوسان بود. اینجاست که ظاهر آسان سوالات فریبنده ست. پس مراقب باشید که طراحان سوال بسیار باهوشن. :whistle:

نکته دیگه که باعث موفقیت من بود. این بود که من زبان رو تقریبا اول و بین بقیه دروس پاسخ دادم. اینطوری در پایان تایم من فقط یک پسیج داشتم و استرسم رو مدیریت کردم. بعد از کنکور عده زیادی نرسیده بودند که زبان بزنند و با اینکه خونده بودند زحمتشون به هدر رفته بود. پیشنهاد میکنم وقتی که میخواین برای زبان بذارید. همون اول جلسه بگذارید.

امیدوارم همگی موفق باشید.:rose:
سلام تبریک میگم.
امیدوارم سال بعد هم بچه های بیشتری از انجمن (از جمله خودم ) جز قبولی هاباشیم
ب امید موفقیت

psychology93

New member
دوستان لطفا فعالیتونو در اینجا هم بیشتر کنید تا بتونیم با همکاری و تعاملی ک باهم داریم به هدف اصلی ک قبولی هست برسیم چراکه گروهی کار کردن تو یک پروسه طولانی مدت میتونه خیلی روحیه بخش باشه

zahraba

New member
سلام دوستان
خوبید؟
یه سوال داشتم:33:
شماها زبان رو چه جوری میخونید؟
من باهاش مشکل دارم،وقتی میخوام برم سمتش هزار و یک کار انجام نشده به ذهنم میاد:14: فکر کنم در موردش دچار اهمال کاری ام:dadad4:

NaaNa

New member
سلام ممنون از شما

سلام دوستان.امیدارم حال همگی خوب باشه و روزگار به کام .
من کتاب جدید شخصیت رو نگاه کردم کتاب قبلی 653 صفحه بود این 856 صفحه است که البته بیشترش بخاطر خط بزرگ و جدیدشه وگرنه تفاوت دو کتاب توی 2 فصل هستش.
اول این که فصل کتل و آیزنک رو از هم جدا کردن و آیزنک واسه خودش شده یه فصل.بعد یه فصل اضافه شده تحت عنوان نظریه پنج صفت عاملی مک کری و کاستا که اول این فصل با معرفی نظریه کتل شروع میشه.بعدش هم یه فصل دیگه اضافه شده به عنوان:باس:نظریه تکاملی شخصیت.بعدشم کل فصل ها رو به جز 7 فصل اول رو جاهاشون رو با هم عوض کردن وگرنه فصول تغییر محسوسی نداره بجز بخش پژوهش ها که ظاهرا چیزهایی رو به روز کرداند.صفحه پیشگفتار رو میذارم تا خوندتون بخونیدش .

20160815_212904.jpg

20160815_213005.jpg

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا