بحث و بررسی سوالات کنکور مجموعه علوم آزمایشگاهی 3

eeeeeeehsan

New member
دوستان در این تاپیک میتونید به بحث و بررسی سوالات مجموعه 3 پرداخته و برای رفع اشکال و اعتراضات احتمالی با هم همفکری کنید.
دروس: باکتری، قارچ، ویروس، ایمنی، انگل، زیست، زبان

توجه: برای جلوگیری از شلوغ شدن تاپیک اسپم ممنوع!
دفترچه سوالات بعد از آزمون داخل همین پست اول قرار داده خواهد شد.

آخرین ویرایش:

Ashvini

New member
بچه ها کسی دفترچه الف رو داره ؟؟ خواهشا آپلود کنید دارم پاسخنامه مو چک میکنم...

Ashvini

New member
به نظرم سوالای باکتری و ویروس راحت بود اما بقیه درسا نه...
سلولی اصلا شبیه پارسال سوال نداده بودند...اگه 1 بار دیگه بخوام کنکور بدم اصلا سلولی نخواهم خوند...حیف اون همه وقتی که برای این درس صرف کردم..حیف...
ایمنی هم سخت بود تا حدی ...حتی یه سوال از واکسن نیومده بود...2 سوال از بیماریها و سرولوژی هم بهش پرداخته شده...

من درصد باکتری و ایمنی و قارچ رو با توجه به کلید خ...ل..ی..لی حساب کردم اما درصدای دیگه ام مونده چون دفترچه 1 رو ندارم...
خیلی افسوس خوردم چون 3 تا سوال باکتری رو بدلیل روحیه محتاطی که امروز سر جلسه داشتم و از پاسخ منفی شدیدا میترسم از دست دادم...

آخرین ویرایش:

love virology

New member
واقعا طراح ویروس 2سال داره اعصاب خورد میکنه این سوالا چین کودکستانه / فوق ماورا اسون/ 3سوال پارو دریغ از فاژ دریغ از انتی وایرال دریغ از رسپتور لیگلند/ سلولی اسون هرکس نخونده بود ضرر // ایمنی داره اذیت میکنه اخه سوال از کجاها طرح میکنه واقعا سوال باید بسنجه به کدوم گروه میده// باکتری نسبتا خوب/ انگل متوسط./ نسبت به پارسال بهتر //

Ashvini

New member
من کلی وقت گذاشتم برای سلولی و مولکولی مزخرف....اونهمه تست زدم اما امروز 6 تا سوال جواب دادم... به جاش باکتری و ویروس میخوندم اوضام خیلی بهتر بود...

بله ویروس واقعا اسون بود البته من نمیدونم چرا ویروسم ضعیفه...هر چی بخونم باز قاطی میکنم.

ایمنی هم سوالا داره تغییر میکنه یعنی مثل سالهای گذشته سوال نمیدن...مدل سوالا تغییر کرده...خ ..ل ...گفته(( 6 سوال در حد دکترا....هر کس تو این گروه بالای 50 بزنه عالیه..)).که خوشبختانه من زدم...

من انگل رو هم خوب نزدم دوره نکردم و مطالب چند ماه قبل رو فراموش کردم.

با توجه به اینکه سال اولی بود که جدی تصمیم گرفتم کنکور بدم و فرصت کافی برای خوندن همه نداشتم از همه بجز زبان و زیست راضیم و واقعا فکر نمیکردم با صرف حدود 450ساعت درس خوندن به قبولی بیاندیشم...هر چند باکتری میتونست خیلی بهتر باشه...البته باید دید بقیه چه کردن...
اگر تهران قبول شدیم که معجزه الهی اتفاق افتاده اگه شهرستان شدیم که هیچ...سالدیگه با انگیزه ای بهتر میخونیم...چون قبولی واقعا اسونه...

راستی جواب روش آزمایشگاهی برای لایم و تب راجعه چیست؟؟

آخرین ویرایش:

love virology

New member
سلولی چندتا سوال تکراری دکترا بود خلاصه لودیش هرکس میخوند 95 میزد// نمیدونم چرا میگید سخت/ باکتری باز به نسبت ویروس سوالاش برای کسایی که خوب خونده بودن بهتر بود/ باز امسال ویروس زیاد تعیین نمیکنه// ایمنی هست // دکتر وجگانی از کتاب خودش طرح میکنه باید هرکس خاست بخونه این کتابو بخونه

Ashvini

New member
آخه من بیس زیست نداشتم و برای اولین بار سلولی و مولکولی رو خوندم...و واقعا سر مولکولی اذیت شدم...اما نمیدونم چرا واقعا گیج بودم امروز سر جلسه...جواب 2 یا 3 تا سوال باکتری رو بعد از امتحان وقتی از حوزه خارج میشدم یادم اومد...یکی از دلایلشم این بود که دیشب از استرس فقط 3 ساعت خوابیدم...

love virology

New member
هیچ فرقی نیست/ من با دانشجو تهران ایران در تماسم فرقی نداره// اصل خود دانشجو/ جز کرمان و مشهد باقیه خوبن// من که سال دومم فرقی برام نداره// یه زمانی عشق تهران بودم الان خیر/ اصل دکتراست / همه گروه ها عضو بورد استاد دارن پس زیاد فرقی نیست// اگر باکتری به نسبت خوب زده باشید// زیر 20 خاهید شد// بشرطی که ویروس بالا 90 باشه

Ashvini

New member
هیچ فرقی نیست/ من با دانشجو تهران ایران در تماسم فرقی نداره// اصل خود دانشجو/ جز کرمان و مشهد باقیه خوبن// من که سال دومم فرقی برام نداره// یه زمانی عشق تهران بودم الان خیر/ اصل دکتراست / همه گروه ها عضو بورد استاد دارن پس زیاد فرقی نیست// اگر باکتری به نسبت خوب زده باشید// زیر 20 خاهید شد// بشرطی که ویروس بالا 90 باشه[/quot
انشاله که شما قبول میشی...توکل بر خدا
مسئله تهران و شهرستان نیسیت...من برا کاردانی شهرستان و خوابگاه رو دیدم...تازه نزدیک بود...اما برا من بدترین سالای عمرم بود اون 2 سال...شهرستان قبول شدن برای شخص من برابره با قبول نشدن...

نه متاسفانه ویروس من ضعیفه و هر جا صحبت dna , rna باشه کم میارم...بهرحال باکتری هم بنظرم اسون بود و درصدا بالا باشه...و به اونم امیدوار نیستم...زبان هم که هیچی

جوال سوال رو هم کسی نداد؟؟بورلیا

آخرین ویرایش:

e coli

New member
سلام
ازنظر من باکتری و ویروس بسیار عالی و ایمنی بیمعنی و پرت وسلولی برای منیکه نخونده بودم به 5تا سوالش جواب دادم و حدس میزدم درست باشه
واما سوال دوست بالا

بورلیای تب راجعه بخاطر تغییر مداوم آنتی ژن نمیشه از سرولوژی استفاده کرد و میبایست با میکروسکوپ بررسی بشه ولی لایم با سرولوژی تشخیص داده میشه.
دقیقا تو کتاب مورای همین نوشته شده.

Ashvini

New member
اگه ظرفیتها مثل پارسال باشه تا رتبه چند!!! یکی از دانشگاههای تهران و حومه میشه باکتری قبول شد؟؟؟

دفترچه الف رو کسی نداشت؟؟؟

آخرین ویرایش:

Sh_K

Member
واقعا طراح ویروس 2سال داره اعصاب خورد میکنه این سوالا چین کودکستانه / فوق ماورا اسون/ 3سوال پارو دریغ از فاژ دریغ از انتی وایرال دریغ از رسپتور لیگلند/ سلولی اسون هرکس نخونده بود ضرر // ایمنی داره اذیت میکنه اخه سوال از کجاها طرح میکنه واقعا سوال باید بسنجه به کدوم گروه میده// باکتری نسبتا خوب/ انگل متوسط./ نسبت به پارسال بهتر //

شما مگه پارسال دانشگاه ایران قبول نشدی ؟!

e coli

New member
بچه ها نمیدونید برای قبولی دانشگاه های تهران(تربیت مدرس و تهران و انستیتو پاستور)چه رتبه یا درصدی ملاکه؟رتبه دورقمی هم میتونه؟

راستی اینجا چقدر سوت وکوره؟احسا میکنم تلگرام و اینستاگرام و این برنامه هاست که بچه هاسرشون جای دیگه گرمه و اینجا نمیان
اونوقت منی که تو این برنامه عضو نیستم چجوری بفهمم بقیه چیکار کردن!

love virology

New member
امسال با سال پیش مقایسه نمیشه کرد باکتری اکثرا خوب زدن/ ولی پاستور یا تهران که باید زیر 40 باشید حتما چون پر تقاضا هست// ایمنی و سلولی خیلی تعیین میکنه البته زبان که همیشه جایگاه داره/ دروس اصلی امسال هر 4رشته نسبتا اسون بوده

vet lab sciences

New member
سلام. دوستان اگر لینک اعتراض رو این مسئولین مسئولیت پذیر (اشتباه پذیر) و دلسوز!! سنجش وزارت بهداشت بعد از گذشت دو روز از اعلام کلید اولیه فعال کردن، برای سوال زیر اعتراض بزنید.

سوال 10 دفترچه "ب" مجموعه علوم آزمایشگاهی 3
سوال 50 دفترچه "الف" مجموعه علوم آزمایشگاهی 3

متن سوال: در تکثیر رتروویروس ها ژنوم با چه ساختاری وارد هسته سلول میزبان می شود؟
الف) RNA تک رشته
ب) DNA دو رشته خطی
ج) DNA دو رشته حلقوی
د) RNA دو رشته

پاسخ وزارت بهداشت (کلید اولیه): گزینه ب - DNA دو رشته خطی # غلط #

پاسخ صحیح: گزینه ج - DNA دو رشته حلقوی

مستندات برای اثبات گزینه ی صحیح:

1. میکروب شناسی پزشکی مورای (ویروس شناسی)، ویرایش هفتم، انتشار سال 2013، فصل 62 (رتروویروس ها)

شکل پنجم که وجود DNA دو رشته ای حلقوی رو قبل از ورود به هسته سلول میزبان نشون میده

5.JPG

همچنین عبارت زیر شکل هفتم همین فصل:

Genomic ribonucleic acid (RNA) is reverse transcribed and (2) circularized and then (3) integrated into the host chromatin.​

7.JPG

مستندات تکمیلی:

2. ویروس شناسی فیلدز، ویرایش ششم، انتشار سال 2013، بخش دوم، فصل 47، رتروویریده، قسمت Unintegrated DNA Forms، جملات:

A small amount of the one-LTR circle may be formed during reverse transcription (see the Steps in reverse transcription of the retroviral genome section), but the bulk is thought to be formed by homologous recombination between the two LTRs of the linear DNA. The tandem two-LTR circles are apparently formed by the blunt-end ligation of the termini of the linear DNA. This event creates a unique sequence, termed the LTR-LTR junction, that is often used as a hallmark of nuclear entry of the viral DNA​

3. مقاله ی منتشره در سایت Nature در تاریخ آوریل 2012 با این عنوان :
The structural biology of HIV‑1: mechanistic and therapeutic insights​

اولین شکل که وجود DNA دو رشته ای حلقوی رو در حین ورود به هسته سلول میزبان نشون میده

Schematic overview of the HIV-1 replication cycle.JPG

و همچنین مقالات دیگه که در این مقال نمی گنجه!

4. قسمتی از انیمیشن چرخه زندگی HIV تهیه شده توسط متخصصین رترووایرولوژی دانشگاه هاروارد که به طور واضح، خیلی ساده و زیبا، نوع cDNA رو قبل، در حین ورود و بعد از ورود به هسته سلول میزبان به تصویر میکشه:

love virology

New member
سپاس دوست گرامی برای محکم کاری فصل 36 قسمت تکثیر ار ان ا دار ها هم حلقوی نوشته مورای/ این سوال تربیت مدرس قدیم بوده نکردن تغییرش بدن//

love virology

New member
Integration requires cell growth, but the cDNA of HIV and
other lentiviruses can remain in the nucleus and cytoplasm
in a nonintegrated circular DNA form until the cell is activated

love virology

New member
the retroviruses have a positive-strand RNA
genome, the virus provides no means for replication of the
RNA in the cytoplasm. Instead, the retroviruses carry two
copies of the genome, two transfer RNA (tRNA) molecules,
and an RNA-dependent DNA polymerase (reverse transcriptase)
in the virion. The tRNA is used as a primer for
synthesis of a circular complementary DNA (cDNA) copy of
the genome. The cDNA is synthesized in the cytoplasm,travels to the nucleus

بالا