❖ از زبان رتبه 5 مهندسی پزشکی 94 وزارت بهداشت - منابع، تجربیات، نحوه مطالعه و ... ❖

eeeeeeehsan

New member
درود خدمت همه عزیزان علوم پزشکی
t4420.gif

از اونجایی که رتبه 5 کنکور امسال یعنی سال 94 اینجا حضور دارن، گفتم چه بهتر که بکشونیمشون اینجا و از تجربیات و صحبتاشون استفاده کنیم.
نام کاربریشون XFX
هست و لیسانس مهندسی پزشکی هم هستند.

tavajoh.gif

نام بردن جـزوات موسسات در این تاپیک ممنوعه، لطفن دقت کنید.
برای تشکر از دکمه Like و دادن امتیاز ✶ و ↑↓ استفاده کنید.
به صورت پیام خصوصی مزاحم ایشون نشید، هرسوالی بود داخل همین تاپیک بپرسید.

آخرین ویرایش:

eeeeeeehsan

New member
مشخصات

1. یه اتوگرافی کوچیک بده؛ نام، نام خانوادگی، سن، ساکن کدوم شهر و غیره ... هرچی که نیازه.
2. رشته تحصیلی دوره لیسانس؟
3. ورودی چه سالی؟
4. دانشگاه تحصیلی دوره لیسانس؟
5. معدل مدرک لیسانس؟

eeeeeeehsan

New member
نمره، رتبه در سهمیه، رتبه در کل، درصدها

6. نمره، رتبه در سهمیه، رتبه در کلت چند شدن؟
7. درصدات چند شدن؟
8. سال چندمت بود شرکت می کردی؟
9. رتبه و درصدهای سال قبلت چند بودن؟ کجا قبول میشدی؟

eeeeeeehsan

New member
منابع و نحوه مطالعه

لطفن این سوالات رو واسه هردرس جداگونه توضیح بده:
10. منابعی که استفاده کردی چیا بودن؟
11. کتاب های تست چیا استفاده می کردی؟
12. چه کلاسی می رفتی؟
13. کدوم آزمون های آزمایشی رو شرکت می کردی؟
14. از کی شروع کردی به مطالعه؟
15. برنامه ریزیت چه شکلی بود؟
16. میانگین مطالعه‌ت روزی چند ساعت بود؟
17. نحوه مطالعه‌ت چطوری بود؟
18. نحوه تست زدنت چطوری بود؟
19. نحوه مرورت چطوری بود؟
20. نُت برداری، خلاصه نویسی، لایتنر و ...

21. توضیحات اضافه و توصیه ای اگه هست بهمون بگو..

eeeeeeehsan

New member
تفریح، ورزش، تایم استراحت، تغذیه، مکان مطالعه، انگیزه و غیره ...

درمورد تفریح، ورزش، تایم استراحت، تغذیه، مکان مطالعه، انگیزه و غیره ... هر توضیحی که لازمه و تجربه خاصی اگه داری باهامون به اشتراک بذار.

eeeeeeehsan

New member
برنامه ریزی برای شروع داوطلبین

اگه فرصت کردی دوتا برنامه درسی برای داوطلبین بریز؛

یه برنامه برای داوطلبی که میخواد از الآن یا از اول مهر شروع کنه،
یه برنامه هم برای داوطلبی که 3ماه بیشتر فرصت نداره.

در آخر ممنون از وقتی که در اختیار بچه ها قرار دادی.
t4426.gif

امیدوارم همیشه موفق باشی، و انشالا برای قبولی دکترا همینجا می بینیمت.

XFX

New member
1. یه اتوگرافی کوچیک بده؛ نام، نام خانوادگی، سن، ساکن کدوم شهر و غیره ... هرچی که نیازه.
2. رشته تحصیلی دوره لیسانس؟
3. ورودی چه سالی؟
4. دانشگاه تحصیلی دوره لیسانس؟
5. معدل مدرک لیسانس؟

1- مرتضی، 24 ساله ساکن بابل
2- مهندسی پزشکی گرایش بیوالکتریک
3- 1389
4- دانشگاه اصفهان
5- معدل کل 4 ترم آخر 16.57

XFX

New member
نمره، رتبه در سهمیه، رتبه در کل، درصدها

6. نمره، رتبه در سهمیه، رتبه در کلت چند شدن؟

نمره 41.34
رتبه در سهمیه 5
رتبه در کل 5

7. درصدات چند شدن؟

ریاضی مهندسی 14
فیزیک پزشکی 40
سیگنال 12
الکترونیک 40
فیزیولوژی و آناتومی 0
زبان 46

8. سال چندمت بود شرکت می کردی؟

سال اول بود که شرکت میکردم، البته بعد اتمام تحصیلات تو فرصت یه ساله اقدام به شرکت کردم. در حین تحصیل به علت فشار کاری بالا اصلا برای کنکور اقدام نکردم.

9. رتبه و درصدهای سال قبلت چند بودن؟ کجا قبول میشدی؟

خب چون بار اولم بود طبیعتا درصد و رتبه ای برای گفتن ندارم :)

آخرین ویرایش:

XFX

New member
منابع و نحوه مطالعه

10. منابعی که استفاده کردی چیا بودن؟

ریاضی مهندسی رو از رو کتاب امیرعلی مومن زاده خوندم. درصد ریاضیم پایین بود که علتش بیشتر کمبود وقت بود و کمترش مهارت کافی نداشتن. این کتاب واقعا عالیه و خیلی خوب درس ریاضی مهندسی رو توضیح میده. انتخاب منبع مطالعاتی خیلی مهمه که وقت ارزشمندتون بیهوده صرف خوندن منابع نامناسب نشه.

فیزیک پزشکی رو من از دوران تحصیل اطلاعاتشو داشتم و تنها در دوره مطالعه کنکور، به حل سوالهای سال گذشته پرداختم و درصورت مشکل در مبحثی اونو از مراجع مرتبط پیگیری میکردم. فیزیک پزشکی کامرون، تجهیزات برونزینو و وبستر منابع خوبین ولی دقت کنین که حجم این کتابا طوری نیستند که یه داوطلب بخواد در فرصت چند ماهه اونارو جم و جور کنه پس پیشنهاد میکنم سوالای سالهای گذشته(حداقل 10 سال) از وزارت علوم و بهداشت رو جمع اوری کنید و در حین حل هر سوال برای تفهیم مطلب به منابع مراجعه کنین.

سیگنال کتاب امیرعلی مومن زاده. کتاب واقعا خوبه و انصافا با خوندن کتاب باید درصد خوبی تو سیگنال بگیرین، نگاه به درصد من نکنین سر جلسه مطمعنن همه وقت کم میارید ولی مهمه که قبل کنکور برای تمام درسا اماده باشین حالا اگه سر جلسه فرصت نشد ایرادی نداره.

الکترونیک کتاب فوق العاده اسلام پناه. کتاب طوریه که اگه کامل و با حوصله خونده بشه الکترونیکو راحت همشو میزنین. مدار هم کتاب کارو زرگر رو خوندم. که البته خیلی راضی نبودم. ولی خیلی هم کتاب بدی نیست و اصولا مدار درسی نیست که وابسته به کتاب باشه باید خیلی تمرین داشت تا مهارت اینقد بالا بره که توپولوژی حل مساله با نگاه به مساله بیاد تو ذهن وگرنه نمیشه انتظار درصد بالایی تو این درس داشت.

اناتومی و فیزیولوژی رو کلا مطالعه برای کنکور نکردم. اندوخته ی قبلیم هم برای گرفتن درصد تو این درصد موثر نبود. ولی به عنوان منبع فیزیولوژی میشه از گایتون و اناتومی از اطلس و یا از کتابهای محلی که در دانشگاها تدریس میشه استفاده کرد. من خودم از رو کتاب استادم یه مروری داشتم.

زبان هم من به صورت مداوم متون مختلفی رو مطالعه میکردم. منبع لغات تافل و جی ار ای رو میخوندم. کتاب زبان تخصصی برق مدرسان رو هم مطالعه کردم. صدالبته درصد زبانم اصلا مناسب نیست و انتظار 70 الی 80 رو داشتم که نشد ایشالا شما دوستان در سالهای دیگه حتما با دقت بیشتر این درصدو میزنین. :)

11. کتاب های تست چیا استفاده می کردی؟

کتابهایی که به عنوان منابع میخوندم خودشون تست داشتن و همینطور سوالهای کنکور های سالهای پیش. حل سوالات کنکور های قبل خیلی خیلی خیلی مهمه، هیچوقت فراموش نکنید این موضوع رو.

12. چه کلاسی می رفتی؟

هیچ کلاسی نمیرفتم.

13. کدوم آزمون های آزمایشی رو شرکت می کردی؟

تنها در مدت مطالعه 4 الی 5 ماهه یک ازمون ازمایشی کلی شرکت کردم اونم برای اینکه بدونم کجای کارم و مشکلات احتمالیم کجاهاست بیشتر.

14. از کی شروع کردی به مطالعه؟

من از اواخر ابان ماه سال 93 شروع به مطالعه کردم.

15. برنامه ریزیت چه شکلی بود؟

راستش برنامه ریزی میتونه سلیقه ای و براساس ویژگیهای فردی یه نفر شکل بگیره. برای خودم به شخصه اول با معادلات دیفرانسیل و مدار شروع کردم و وقتی یخورده جلو اومدم، معدلات مرتبه اول و دوم و همینطور مدار های مرتبه اول و دوم و حالت دائمی سینوسی رو تموم کردم، الکترونیک و سیگنال و ریاضی مهندسی رو شروع کردم. نحوه خوندن هم صبح و عصر بود یعنی یه درس صبح یه درس عصر. دروس دانشگاهی هم مثل دبیرستان نیست که مثلا تو تایم های 2 ساعته برنامه ریزی کنی برا هر درس و هر مبحث باید وقت و حوصله کافی به خرج بدین تا مطلب خوب براتون جا بیوفته. در لابلای مطالعه دروس اصلی زبان رو هم میخوندم.

16. میانگین مطالعه‌ت روزی چند ساعت بود؟

بین 6 الی 8 ساعت متغیر بود. البته روزهایی رو هم برای کارای دیگه هم در نظر میگرفتم. یعنی مطالعه هفت روز هفته 24 ساعته نبود :)

17. نحوه مطالعه‌ت چطوری بود؟

من ابتدا مفاهیم رو خوندم. بعد مثالهای تشریحی رو با دقت حل میکردم و بعد تست بدون زمان میزدم و بیشتر اینکه فقط بتونم حل کنم و در انتها رو سرعت محاسبات کار میکردم. این نکته رو هم بگم نحوه مطالعه هم کاملا به روحیات و عادات یه فرد وابسته است و از فرد به فرد میتونه متفاوت باشه.

18. نحوه تست زدنت چطوری بود؟

تو قسمت قبل هم گفتم. ابتدا تست رو باهدف صرفا حل کردن میزدم و بعد رو سرعت محاسبات کار میکردم.

19. نحوه مرورت چطوری بود؟

بعضی وقت ها با حل مثال مرور میکردم، بعضی اوقات نکته هایی که گرفتم رو میخوندم. بعضی مواقع هم از خلاصه فصول کتابهایی که گفتم. هر سه نحوه مرور کاملا بهم کمک کردن.

20. نُت برداری، خلاصه نویسی، لایتنر و ...

نوت میگرفتم، خلاصه برداری هم داشتم. بیشتر به صورت Sticky Note به دیوار میچسبوندم و دفتر خلاصه و از این چیزا نداشتم. از لایتنر هم استفاده نکردم.

21. توضیحات اضافه و توصیه ای اگه هست بهمون بگو..

والا همیناست که گفتم دیگه :)
یه نکته مهم صبر و حوصله و مطالعه با دقته. هیچوقت از رو مباحث سرسری رد نشید و هی اصرار رو تست زدن نداشته باشین. با حوصله مطالعه کنین. با دقت سوالهای نمونه حل کنین، برای رسیدن به مهارت عجله نکنین با گذشت زمان مهارتتون میره بالا.
امیدوارم که به نتیجه تلاشتون خواهید رسید.

آخرین ویرایش:

XFX

New member
تفریح، ورزش، تایم استراحت، تغذیه، مکان مطالعه، انگیزه و غیره ...

والا من عید رو تماما بیرون بودم. قبل و بعد از عید هم هر از گاهی مهمونی و بیرون میرفتم.

نه راستش برنامه ورزشی مدونی نداشتم متاسفانه.

تایم استراحت
تایم استراحتم هم از ظهر بود تا دو سه ساعت بعدش. در حین درس خوندن هم گاهی تو حیاط و یا اتاق برای دقایقی قدم میزدم.

تغذیه معمولی داشتم :) غذای انچنانی هم نمیخوردم. ولی خب مصرف مواد قندی مناسب مثل خرما و کشمش که قندش مستقیم برای مصرف تو مغز میره نباید فراموش بشه.

کل این مدت اتاقم مکان مطالعه بود. یه میز ساده چوبی و یه وایت برد تزیین اتاقم بود. البته کتابا رو هم که تو اتاق ریخته لحاظ کنید :auizz3ffy9vla57584x

رسیدن به اهدافی که چندین سال قبل پیریزی کرده بودم و با اتمام دوران کارشناسی هنوز بهشون نرسیده بودم. بالاترین انگیزه برا من هدفم بود. این هدف برا هر فرد متفاوت میتونه باشه ولی مهم اینه که رسیدن به هدفتون براتون ارزشمند باشه در این صورت هر کاری برای رسیدن به اهدافتون میکنید.

و اخرین نکته اینکه این چند چیز رو همیشه تو ذهنتون داشته باشین:
#موفقیت بدون تلاش برای کسی به دست نیومده پس تحت هیچ شرایطی از تلاش دست نکشین.
#هیچکس یه شبه موفق نشده پس صبور باشین.
#به پدرومادرتون بگین برا موفقیتتون دعا کنن

XFX

New member
برنامه ریزی برای شروع داوطلبین

راستش بهترین برنامه رو خود فرد برای خودش میتونه پیشنهاد بده، توجه کنیم که برای ازمون ارشد میخوایم اماده بشیم. دبیرستان نیست که برای افراد برنامه بریزیم اینقدی بزرگ شدیم و اطلاعات داریم که بتونیم برنامه درس خوندمون رو خودمون بچینیم. از اینا اگه بگذریم من خودم نظرم به صورت زیره.

کسی که از مهر شروع میکنه و فرصت کافی داره

ابتدا معادلات و مدارو به صورت مفهومی شروع به خوندن کنید. چون این دوتا درس پایه این و تو دروس دیگه دخیل اند.
بعد یک الی دو ماه دروس الکترونیک، سیگنال و ریاضی رو شروع کنید. از اینجا به بعد به صورت هماهنگ این دروس رو پیش ببرید تا به مهارت کافی برسید.
درس فیزیک پزشکی، زبان و فیزیولوژی رو هم از همون اول شروع کنید و به طور مداوم تمرین و تکرار کنید.
حداقل در یک ازمون ازمایشی برای محک و ارزیابی اشکالات خودتون شرکت کنید.
برای تحلیل کنکورهای سال گذشته حتما حتما حتما وقت کافی بزارید

کسی که فرصت اندکی داره

ابتدا یه گلچین از مباحثی که تسلط بیشتری روشون داره انجام بده. در تمام دروس.
اون مباحث رو مطالعه کنه
سعی کنه از هر مبحث تعدادی تست حل کنه
بررسی کنکور های سال گذشته

در طول دوران مطالعه چه کسی که فرصت کافی داره و چه کسی که وقت کمی داره، ارامش خودتونو حفظ کنین و در مطالعه هیچوقت شتابزده عمل نکین چون نتیجه عکس میده.
امیدوارم هرکسی که تلاش میکنه به نتیجه دلخواه برسه.
ارادتمند شما دوستان،
مرتضی

بالا