❖ از زبان رتبه 7 ژنتیک 94 وزارت بهداشت - منابع، تجربیات، نحوه مطالعه و ... ❖

eeeeeeehsan

New member
درود خدمت همه عزیزان علوم پزشکی
t4420.gif

از اونجایی که رتبه 7 کنکور امسال یعنی سال 94 اینجا حضور دارن، گفتم چه بهتر که بکشونیمشون اینجا و از تجربیات و صحبتاشون استفاده کنیم.
نام کاربریشون mpf هست و لیسانس علوم آزمایشگاهی هم هستند.

tavajoh.gif

نام بردن جـزوات موسسات در این تاپیک ممنوعه، لطفن دقت کنید.
برای تشکر از دکمه Like و دادن امتیاز ✶ و ↑↓ استفاده کنید.
به صورت پیام خصوصی مزاحم ایشون نشید، هرسوالی بود داخل همین تاپیک بپرسید.

آخرین ویرایش:

eeeeeeehsan

New member
مشخصات

1. یه اتوگرافی کوچیک بده؛ نام، نام خانوادگی، سن، ساکن کدوم شهر و غیره ... هرچی که نیازه.
2. رشته تحصیلی دوره لیسانس؟
3. ورودی چه سالی؟
4. دانشگاه تحصیلی دوره لیسانس؟
5. معدل مدرک لیسانس؟

eeeeeeehsan

New member
نمره، رتبه در سهمیه، رتبه در کل، درصدها

6. نمره، رتبه در سهمیه، رتبه در کلت چند شدن؟
7. درصدات چند شدن؟
8. سال چندمت بود شرکت می کردی؟
9. رتبه و درصدهای سال قبلت چند بودن؟ کجا قبول میشدی؟

eeeeeeehsan

New member
منابع و نحوه مطالعه

لطفن این سوالات رو واسه هردرس جداگونه توضیح بده:
10. منابعی که استفاده کردی چیا بودن؟
11. کتاب های تست چیا استفاده می کردی؟
12. چه کلاسی می رفتی؟
13. کدوم آزمون های آزمایشی رو شرکت می کردی؟
14. از کی شروع کردی به مطالعه؟
15. برنامه ریزیت چه شکلی بود؟
16. میانگین مطالعه‌ت روزی چند ساعت بود؟
17. نحوه مطالعه‌ت چطوری بود؟
18. نحوه تست زدنت چطوری بود؟
19. نحوه مرورت چطوری بود؟
20. نُت برداری، خلاصه نویسی، لایتنر و ...

21. توضیحات اضافه و توصیه ای اگه هست بهمون بگو..

eeeeeeehsan

New member
تفریح، ورزش، تایم استراحت، تغذیه، مکان مطالعه، انگیزه و غیره ...

درمورد تفریح، ورزش، تایم استراحت، تغذیه، مکان مطالعه، انگیزه و غیره ... هر توضیحی که لازمه و تجربه خاصی اگه داری باهامون به اشتراک بذار.

eeeeeeehsan

New member
برنامه ریزی برای شروع داوطلبین

اگه فرصت کردی دوتا برنامه درسی برای داوطلبین بریز؛

یه برنامه برای داوطلبی که میخواد از الآن یا از اول مهر شروع کنه،
یه برنامه هم برای داوطلبی که 3ماه بیشتر فرصت نداره.

در آخر ممنون از وقتی که دراختیار بچه ها قرار دادی.
t4426.gif

امیدوارم همیشه موفق باشی، و انشالا برای قبولی دکترا همینجا می بینیمت.

mpf

New member
1. یه اتوگرافی کوچیک بده؛ نام، نام خانوادگی، سن، ساکن کدوم شهر و غیره ... هرچی که نیازه.
2. رشته تحصیلی دوره لیسانس؟
3. ورودی چه سالی؟
4. دانشگاه تحصیلی دوره لیسانس؟
5. معدل مدرک لیسانس؟
سلام :smiliess (10):امیدوارم حرفام واستون مفید باشه
مهسا فرجامی ساکن مشهدم متولد1371
لیسانس علوم آزمایشگاهی از علوم پزشکی مشهد
معدلم17.29
ورودی89

آخرین ویرایش:

mpf

New member
Untitled.png
سال قبلم شرکت کردم بیشتر زبانو ژنتیک خوندم حدود 1 الی 2 ماه رتبم تقریبا700 شد هیجا قبول نمیشدم درصدامو یادم نیس

mpf

New member
لطفن این سوالات رو واسه هردرس جداگونه توضیح بده:
10. منابعی که استفاده کردی چیا بودن؟
11. کتاب های تست چیا استفاده می کردی؟
12. چه کلاسی می رفتی؟
13. کدوم آزمون های آزمایشی رو شرکت می کردی؟
14. از کی شروع کردی به مطالعه؟
15. برنامه ریزیت چه شکلی بود؟
16. میانگین مطالعه‌ت روزی چند ساعت بود؟
17. نحوه مطالعه‌ت چطوری بود؟
18. نحوه تست زدنت چطوری بود؟
19. نحوه مرورت چطوری بود؟
20. نُت برداری، خلاصه نویسی، لایتنر و ...

21. توضیحات اضافه و توصیه ای اگه هست بهمون بگو..
ژنتیک امری و هزاره البته فقط 5-6فصلشو ک تو امری نبود یک دور خوندم و تست آی کیوبی زدم...واسه بیو نجات شکوهی یک کتاب کوچیکه مثه برای کنکورمن متنشو خیلی میفهمیدم تست جعفرنژاد رو زدم کلا بیشتر با تست پیش بردم و 2فصل از متابولیسم :smilies-azardl (181حذف کردم دیدم وقت نمیشه با 1-2دور خوندنم ک فایده نداره الکی وقتم تلف میشه...زیستم بیشتر لودیشو خوندم ی دور کردم روزی ی فصل میخوندم دور دوم خلاصه کردم بعضی فصلاهم مثلا مولکولیارو از رو خوندم... تست عبادی زدم.
سال قبل زیست رفتم چند جلسه هم ژنتیک رفتم ازاستادش خوشم نیومد دیگه نرفتم ولی یجورایی دستم اومد باید چی بخونم امسال هیچ کلاسی نرفتم ی ضرب خوندم...
آزمون میرفتم دوست ندارم تبلیغ منفی کنم اسمشو نمیگم ولی یکی از دلایل موفقیتم بود خوشحالم آزمون رفتم خیلی کمک کرد چون اولین جامع رتبم شد80 گفتن باید ضربدر2 کنی رتبه کنکورت میشه یعنی160:14::14:منم تصورمیکردم آزموناشون استاندارده ازون ببعد 2 موتوره میخوندم بعد کنکورفهمیدم رتبه تک رقمیاشون شدن 40-50 تو کنکور اصا ی وضعی..
از اواخر آبان شروع کردم چون قبلش یک هنری میرفتم خیلی درگیرم کرده بود
سال قبل 504 خونده بودم بالایتنر خداروشکر چون زبان خیلی وقت گیره خلاصه مونده بود مهارتهای لزگی و کنکورای سالای قبل آهسته و پیوسته میخوندم زیاد وقتمو نمیگرفت قبل عید لودیشو خلاصه کردم و امری رو 2 دور کردم نصف تستاشم زدم یکم خیالم راحت شد فروردین تستارو از زیست تا ژنتیک و بیو کامل زدم زبانم هم اولای عید تموم کردم و ژنتیکو ی بخشاییشو لایتنر کردم دیدم بعد اینهمه خوندن اصلا بعضی قسمتاروحفظ نمیشم گفتم چاره اش لایتنره باور کنید لایتنر معجزه میکنه
من چون کتابخونه میرفتمو نمیتونستم زیاد کتاب با خودم ببرم روزی ی درسو میخوندم 3روز درهفته ژنتیک 3 روز زیست البته درستش4به2 است ولی چون لودیش خیلی وقت میبرد مجبور بودم. بجاش بعد عید بیشتر ژنتیک و بیو خوندم
تا قبل عید میانگین10 ساعت بعد عیدم 12ساعت در روزمیخوندم خیلی بخودم فشارآوردم اگه زودتر شروع کنین خیلی بهتره
برای تست زدن من یکم تنبلم دوست نداشتم یک تست اضافه هم بزنم وقتم هدر بشه فقط بهداشتارو میزدم لزگی هم سوالای آخر هر مهارتو نمیزدم فقط کنکورای سالای پیش ...بزنین بهتره من وقتم کم بود..هرفصلی رو میخوندم فرداش تستشو میزدم ک یکم مرورم بشه ولی کلا زیاد مرورم خوب نبود فکر میکنم بهترین ابزار مرورم لایتنر بود بقیه درسارو انقدر دور میکردم که بلاخره توذهنم بمونه ولی خلاصه های لودیشم هم عالی بود مخصوصا روزای نزدیک کنکور تو ی روز 5 فصل لودیشو میخوندم:thanks:
درکل قبولی ارشد کار سختی نیس نیاز به تمرکز و هدف داره اگر تمرکز نداشته باشی روزی12 ساعتم بخونی قبول نمیشی پس رو این گزینه خیلی کار کنین

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: maxin

mpf

New member
درمورد تفریح، ورزش، تایم استراحت، تغذیه، مکان مطالعه، انگیزه و غیره ... هر توضیحی که لازمه و تجربه خاصی اگه داری باهامون به اشتراک بذار.
در مورد تفریح و ورزش همه میدونن ک خیلی کمک کننده است تو روحیه و انرزی گرفتن نمیخوام حرف تکراری بزنم ولی درمورد اطلاع داشتن فامیلا از آزمونتون باید بگم اگر خیلی استرسی هستین به همه نگید خود من که خیلی ریلکسم گفتم بهشون یکم استرس میگرفتم البته تا ی حدیش واسم نیرو محرکه هم شد دیگه باخودتون بسنجین ببینید بگین بهشون بهتره یا نگین
من چون دیر شروع کردم و متاهلم هستم فقط وقت درس خوندن و کارای خونه داشتم دیگه نه هیچ مهمونی رفتم ونه ورزش و تفریح حدود 4ماهش...:sad:ازساعتای8-9 صب بعد یک صبحانه مفصل میرفتم کتابخونه تا ظهر میخوندم ناهار همونجا میخوردم وبعدشم تا عصرساعتای6-7 شاید یک ساعتی هم استراحت میکردم ولی بعد عید همون یک ساعتم حذف شد و تا9-10 شب کتابخونه بودم اصلا نمیخوام یادم بیارم خیلی سخت بود:1dco2x0p1lilzhfpg1t ولی خداروشکر جوابشم گرفتم...:a2d3:چیزی ک باعث میشد هم خودم هم همسرم این شرایطو تحمل کنیم انگیزه و انرژی من بود اصلا وقتی اینهمه انگیزه رو شوهرم تو من میدید اونم شوروشوق پیدا میکردو تشویقم میکرد:applause:مادر همسرم هم خیلی بهم کمک کرد یجورایی موفقیتمو مدیون اوناهم هستم.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: shabnam_m

mpf

New member
در مورد تفریح و ورزش همه میدونن ک خیلی کمک کننده است تو روحیه و انرزی گرفتن نمیخوام حرف تکراری بزنم ولی درمورد اطلاع داشتن فامیلا از آزمونتون باید بگم اگر خیلی استرسی هستین به همه نگید خود من که خیلی ریلکسم گفتم بهشون یکم استرس میگرفتم البته تا ی حدیش واسم نیرو محرکه هم شد دیگه باخودتون بسنجین ببینید بگین بهشون بهتره یا نگین
من چون دیر شروع کردم و متاهلم هستم فقط وقت درس خوندن و کارای خونه داشتم دیگه نه هیچ مهمونی رفتم ونه ورزش و تفریح حدود 4ماهش...:sad:ازساعتای8-9 صب بعد یک صبحانه مفصل میرفتم کتابخونه تا ظهر میخوندم ناهار همونجا میخوردم وبعدشم تا عصرساعتای6-7 شاید یک ساعتی هم استراحت میکردم ولی بعد عید همون یک ساعتم حذف شد و تا9-10 شب کتابخونه بودم اصلا نمیخوام یادم بیارم خیلی سخت بود ولی خداروشکر جوابشم گرفتم...چیزی ک باعث میشد هم خودم هم همسرم این شرایطو تحمل کنیم انگیزه و انرژی من بود اصلا وقتی اینهمه انگیزه رو شوهرم تو من میدید اونم شوروشوق پیدا میکردو تشویقم میکرد:applause:مادر همسرم هم خیلی بهم کمک کرد یجورایی موفقیتمو مدیون اوناهم هستم.

mpf

New member
اگه فرصت کردی دوتا برنامه درسی برای داوطلبین بریز؛

یه برنامه برای داوطلبی که میخواد از الآن یا از اول مهر شروع کنه،
یه برنامه هم برای داوطلبی که 3ماه بیشتر فرصت نداره.

در آخر ممنون از وقتی که دراختیار بچه ها قرار دادی.
t4426.gif

امیدوارم همیشه موفق باشی، و انشالا برای قبولی دکترا همینجا می بینیمت.

برای کسی که از تابستون یا اول مهر شروع کنه باید بکم فکر نکنه خیلی وقتش زیاده با این حجم درس هیچ وقتی مخصوصا واسه ژنتیک زیاد نیس اشتباهی ک خیلیا میکنن همینه ک فک میکنن زیاد وقت دارم کلی کتاب قطور دور خودشون جمع میکنن که حتی خوندن یکیشم 6 ماه وقت میبره پس برای هر درس فقط یک کتاب انتخاب کنید ک حجمش با ضریب درس همخونی داشته باشه...اول از همه زیانو ژنتیکو شروع کنه زبان هر روز لغات و متن و ژنتیک هم امری روزی نصف فصل بخونه چون دور اول امری خیلی سخته و روز بعد ی نگاه به قبلیا بندازه بعد ی ماه ک رو دور خوندن افتاد زیستو شروع کنه مثلا علاوه بر زبان و ژنتیک روزی 10 صفحه هم زیست بخونه حالا اگر منبعش لودیشه که بیشتر واگر وکتاب کم حجمتره همین مقدار خوبه اگر بتونه قبل خوابیدن حدود نیم ساعت درسایی رو ک ازصب خونده ی نگاه بندازه عالیه
سعی کنین ژنتیک رو اول صبح بخونین صبا کارایی مغز چندبرابره اگر حتی از نظر خودتون اینجوری نیس تلقین کنین و ساعت بدنتونو اینجوری تنظیم کنید که روز امتحان یکی از نقاط قوتتون میشه
واسه بیوشیمی ی یا کتاب کم حجم انتخاب کنین زیاد وقت گذاشتن روی درس یک واحدی عاقلانه نیس هفته ای2 روزم دو روزم بیو بخونین کفایت میکنه خیلی نگرانش نباشین ولی ژنتیکو خیلی بخونید خط به خطشو من اول میخواستم امریو خلاصه کنم بعد دیدم فایده نداره چون باید همه کتابو تو خلاصه هام میاوردم پس خیلی دقیق بخونین... زیاد ب تعداد دورهاتون اتکا نکنین عمقی بخونین و همه چیزو حفظ کنین هرسال ی جای کتاب امری سواله پس از هیچی غافل نشین.
زبانو تا ی ماه قبل کنکور ببندید اون ی ماه هم لغاتو مرور کنید و روزی یک متن بزنین که تکنیکارو فراموش نکنید اگر بتونید طبق این برنامه پیش برین قبولی ک هیچ شک نکنید رتبه میشید:smiliess (8):

البته برای کسیکه سه ماه وقت داره باید بگم توی ارشد آدم باید واقع بین باشه اگه پایه ژنتیک زبان و بیوشیمیش خوبه میتونه وگرنه مثل خود منکه سال پیش کلا بیخیال کنکور شدم بیخیالش بشه بهتره ولی اگر پایه اش قویه سه ماه واسش کافیه میتونه هرروز ی فصل امری بخونه و 2ساعت زبان و یک درس دیگه مثلا بیو یا زیست بعد از یه ماه شروع کنه تست زدن و کنکورای سال پیش زبان که خیلی مهمن کلا اگر کنکورای 10 سال قبلو بزنه و لغاتشو حفظ کنه 50 درصد زبانو تضمین میکنه و ماه آخرم همه درسارو دور کنه تقریبا میتونه سه دور همه درسارو و ی دور دیگه همه تستارو بکنه کاری ک خودم ماه آخر کردم
واستون آرزوی موفقیت میکنم:rose:

ترانه 69

New member
تبريک ميگم عزيزم.به اميدموفقيت هاى بيشتر...چند سوال داشتم.چن ساعت در روز وقت ميذاشتى که ميتونستى هر روز يه فصل از لوديش رو بخونى؟آخه به نظرم واقعا حجمش زياده،طورى که به خاطر حجم زيادش تا به حال سراغش نرفتم..يا حتى با اينکه پايه ام ژنتيک هستش ولى بازم خوندن کتاب امرى برام سخته و اصلا تصورشو نميکنم که بتونم تو يه روز نصف يک فصلشو بخونم:) روش خوندنت برا امرى چطورى بود که ميتونستى انقد سريع و دقيق بخونيش؟البته من ترجمه دکتر دلويى رو دارم که چندان مناسب نيست.ميشه بگى کدوم ترجمه امرى رو ميخوندى؟ ممنون ميشم راهنماييم کنى.

آخرین ویرایش:

mpf

New member
تبريک ميگم عزيزم.به اميدموفقيت هاى بيشتر...چند سوال داشتم.چن ساعت در روز وقت ميذاشتى که ميتونستى هر روز يه فصل از لوديش رو بخونى؟آخه به نظرم واقعا حجمش زياده،طورى که به خاطر حجم زيادش تا به حال سراغش نرفتم..يا حتى با اينکه پايه ام ژنتيک هستش ولى بازم خوندن کتاب امرى برام سخته و اصلا تصورشو نميکنم که بتونم تو يه روز نصف يک فصلشو بخونم:) روش خوندنت برا امرى چطورى بود که ميتونستى انقد سريع و دقيق بخونيش؟البته من ترجمه دکتر دلويى رو دارم که چندان مناسب نيست.ميشه بگى کدوم ترجمه امرى رو ميخوندى؟ ممنون ميشم راهنماييم کنى.

ممنون ایشالا شماهم موفق باشی
روزایی ک زیست میخوندم ساعت مطالعه ام حدود8ساعت میشدساعتی 7صفحه میخوندم اگر هم چیزی میموند جمعه ها ک خالی گذاشته بودم میخوندم زنتیک هم ساعتی 4-5 صفحه میخوندم البته سال پیش ی دور کرده بودم زودتر پیش میرفتم درکل هر فصلو تو حداکثر 5ساعت تموم میکردم اگر خودتو مجبور کنی میتونی نصف فصل ک حتما میشه ولی درکل تو ارشد کمیت ملاک نیس کیفیت مهمه اگر آروم پیش میری اشکال نداره ولی مطمئن باش که داری عمقی میخونی
یکم تست بزنی میفهمی بعضی قسمتای لودیش ی بار خوندنشم زیاده احتمال سوال دادنش صفره رو اون بخشا زیاد وقت نذار...
حتما برنامه ریزی ک میکنی روی کاغذ بنویس اینطوری اگر بهش عمل نکنی عذاب وجدان میگیری
امری ترجمه اکبری خوندم ولی باید دلوئی بخونی ی قسمتایی اضافه داره که خیلی سالها ازهمونا سوال آوردن ک همه مجبور باشن دلوئی بخونن خودم ماه آخر همه کتابمو با دلوئی چک کردم هرچی اضافه بود خوندم و موقع خوندن رو جدولا وقت نمیذاشتم چون با لایتنر کار کردم همین سرعتو خیلی بالا میبرد

hamishebahar

New member
سلام و تبریک بابت رتبه خوبتون...
اینکه میگین ساعتی 7 ص لودیش در چه حدی؟هایلایت و روخونی؟ یا اینکه تمام مطالب مهم و اسم پروتیین ها و ...رو در حد تسلط کامل حفظ میشدین؟یا مثلا تمام مطالب اون 7 ص رو میتونستین از بر بگین و مث یه استاد توضیح بدین؟

mahdi_namdar

New member
سلام
سوالای آخر هر فصل بیوشیمی احسانی بهمراه پاسخش باید خوانده بشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟
یا همون متن هر فصل به اضافه تست های /آی /کیو /بی/ کافیه؟/؟؟؟

mpf

New member
سلام و تبریک بابت رتبه خوبتون...
اینکه میگین ساعتی 7 ص لودیش در چه حدی؟هایلایت و روخونی؟ یا اینکه تمام مطالب مهم و اسم پروتیین ها و ...رو در حد تسلط کامل حفظ میشدین؟یا مثلا تمام مطالب اون 7 ص رو میتونستین از بر بگین و مث یه استاد توضیح بدین؟

سلام خیلی ممنون
من چون میخواستم خلاصه نویسی کنم میدونستم ک نباید زیاد وقت بزارم روی خوندن بلکه بعد از روی خلاصه هام باید حفظ کنم پس فقط میخوندم و زیر کلمات مهم خط میکشیدم نه اینکه بخوام کامل حفظشون کنم درحد اینکه کلیت مطلب دستم بیاد دور دوم اون بخشایی ک خط کشیده بودم رو میخوندم و خلاصه میکردم بعد خلاصه هامو4-5 دور کردم اونجا بود که در حد یک استاد میتونستم توضیح بدم نابغه هم ک باشی دور اول نمیتونی همه رو حفظ کنی پس بهتره خیلی رو دور اول حساب نکنی درکل لودیش خیلی اضافه توضیح داده بعضی وقتا یک صحه اشو تو یک جمله خلاصه میکردم بعضی صفحه ها هم رد میشدم میدونستم مهم نیستن یکم تست بزنی دستت میاد اگه بخوای خط ب خطشو حفظ کنی شاید1سال طول بکشه خوندن روش داره:smiliess (4):

mpf

New member
سلام
سوالای آخر هر فصل بیوشیمی احسانی بهمراه پاسخش باید خوانده بشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟
یا همون متن هر فصل به اضافه تست های /آی /کیو /بی/ کافیه؟/؟؟؟
سلام اگر توضیحاتمو خونده باشی متوجه میشی ک من احسانی و آی کیوبی رو نخوندم پس نمیتونم راهنماییت کنم

unholy-001

New member
سلام تبریک بابت قبولیتون.
ببخشید میشه بگید بهترین کتاب تست واسه ژنتیک و سلولی چیه؟؟
ممنون میشم

mpf

New member
سلام تبریک بابت قبولیتون.
ببخشید میشه بگید بهترین کتاب تست واسه ژنتیک و سلولی چیه؟؟
ممنون میشم

سلام ممنونم واسه ژنتیک نجات مهدیه خوبه ولی اگه تست طبقه بندی شده میخوای آی کیوبی بهتره یک کتاب تست تالیفی امری هم شنیدم اومده پرسوجو بکن درباره اش
من برای زیست عبادی رو گرفتم خوب بود ولی تستاش کمتر از آی کیوبی هست اگه وقت کافی داری دومی بهتره مخصوصا برای مولکولی

بالا