▌ چگونه زبان رو بالای 70 بزنیم؟ (تجربیات مفید برای آزمون ارشد)

eeeeeeehsan

New member
برای شروع با تجربیات دوست خوبم sparkle شروع می کنیم،

ایشون امسال یعنی کنکور 94، درس زبان رو 96.57 زدن.

عزیزانی که تجربه خوبی برای درس زبان دارن که بشه باهاش زبان رو بالای 70 زد؛
زحمت بکشن بیان داخل تاپیک و کوچیکترین تجربه ای رو اگه دارن با بچه های انجمن به اشتراک بذارن.
مطمئن باشین کوچیکترین، بی اهمیت ترین، تکراری ترین تجربه شما شاید روزی به درد کسی خورد، و دعای خیرش پشت سر شماست.

flower.gif
flower.gif
flower.gif

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: rawy

Sparkle

New member
مرسی احسان جان بابت این تاپیک فوق العاده...:smilies-azardl (113

من راستش شک نداشتم که صد میزنم. چون میدونستم که برادران لوین چه قدرتی بهم دادن. چیزی که برام جالب بود این بود که سر جلسه سوالارو با لبخند جواب میدادم... خوب شما حتما لازم نیست که به تسلطی که من رسیدم برسین تا بالای هفتاد بزنین. کافیه فقط این چند تا تکنیکی که خدمتتون عرض میکنم رو یاد بگیرین، یا اگه بلدین جدی تر باهاش کار کنین تا مسلط شین. بعد خیلی ساده، شیک و مجلسی زبانو بالای هفتاد میزنین. خبر خوبتر موندگاری چیزایی که یادگرفتین هست که هیچ وقت فراموشتون نمیشه.:motat:

روشی که من زبان خوندم کلا شامل دو چیز بود: یک لغت و دو متن. هردو مورد کلیدی هستن. نمیشه فقط لغت خوند و یا فقط متن. خوندن متن لغات رو تثبیت و ذهنو برای ریدینگ ها عاماده میکنه و ازون طرف فقط با خوندن متن لغات زیادی عایدتون نمیشه پس یک کتاب ووکب برای افزایش سریع دامنه ی لغات لازمه. یکی دیگه از مزیت های متن خوندن اینه که معنی دقیق کلمات یاد گرفته میشه. چون متاسفانه معادل های فارسی برای کلمات دقیق نیست و این یکی از تله های تستی هست که طراحان بهش توجه دارن. (که البته استفاده از دیکشنری های انگلیسی به انگلیسی هم این مشکلوحل میکنه) خوب حالا سوالی که میمونه اینه که چه کتابای لغت و چه نوع متن هایی رو بخونیم و چجوری بخونیم... خوب من اول روش مطالعه ی لغت و متن رو خیلی خلاصه میگم بعد میرم سر اینکه چه کتابایی رو بخونیم و برادران لوین.:ahi5slcgm04mi8jqqkl

آخرین ویرایش:

Sparkle

New member
خوب برای لغت راه های خیلی زیادی رو امتحان کردم و نتیجش دو روشه که بازدهیش نسبت به زمانی که صرف میکنی فوق العادس: اولیش تصویر سازی و تداعی ذهنی هست. این روش فوق العادس! محشره! لغت خوندن خیلی ساده تر از اونی هست که ما فکر میکنیم... اول بگم که روش هایی مثل جعبه لایتنر و تکرار های منظم خسته کننده و زمان بره، و به نظر من به درد ما کنکوری جماعت نمیخوره... چون واقعا وقت گیر هست... وقتی که راه حل های خیلی بهتری هست که در بازه ی زمانی خیلی کمتر میشه گفت در حد یک دهم یا کمتر (بستگی به این داره که چقد ازین تکنیک استفاده کنین و بهش مسلط شین) میشه لغات خیلی بیشتری یاد گرفت. کم زمان برترین، راحتترین، لذت بخش ترین متد همین تصویر سازی ذهنی هست که شما برای یک کلمه که میخاین یاد بگیرین یه الگوی ذهنی ایجاد میکنین. خیلی سادس....

به عنوان مثال کلمه bulwark به معنی دیوار، محافظ، جانپناه، در نگاه اول شاید خیلی سخت بشه که ربطش بدی به چیزایی که میدونی ولی خیلی ساده میشه گف که از ترکیب دو کلمه bull و walk تشکیل شده... (لازم نیست دقیق باشه.. کافیه که مغز ربطشوو بگیره..) بعد تصور اینکه مثلا یه گاوی داره کنار دیوار بزرگ چین راه میره...(نکته: هرچقدر تصویری که میسازین عجیب وغریب، تخیلی و غیر معمولی و مسخره تر باشه راحتتر تو ذهن میمونه، طبیعت ذهن همینه. مثلا اینجا یه گاو خیلی بزرگ و هیکلی تصور کنین با شاخهای بلند که با هر قدمی که بر میداره دیوار چین میلرزه یا حتی یکم تخیلی تر اینکه با هر قدمش دیوار میریزه و بعد دوباره ساخته میشه مث کارتونا!!) خب.... خیلی ساده میشه معنی کلمه رو با تداعی فهمید که مثلا bulwark همون دیواره... چیزی که حفاظت میکنه.... بچه ها حافظه دقیقا همینجوری کار میکنه..وقتی بدونین که چطوری مطالب جدیدو به چیزایی که میدونین ربط بدین دیگه کار تمومه...داستان سازی هم عالیه ولی سرعت این بیشتره... حالا سری بعد که کلمه bulwark رو ببینین حتما یاد گاوه و دیوار چین میوفتین و معنی دیوار.... دیگه نیازی به تکرار های بیخود و زمان بر نیست. و نکته ی خیلی مهمش اینه که لذت بخشه و خسته کننده نیس و قول میدم بعد یه مدت موتادش میشین...... قدرت این روش ماندگاری کلمات تو ذهن به صورت دائمی هست که بعد عازمون هم هیچی یادتون نمیره...

اگه برای هر کلمه در حد 30 ثانیه و تا یه دقیقه وقت بزارین ( مطمئن باشین که این مقدار زمان خیلی کمتر از اونی هست که برای تکرار و تثبیتش به روشهای دیگه مثل جعبه لایتنر میزارینه) و فکر کنین تا ربط بین ساختار کلمه یا آوای کلمه و معنی اونو پیدا کنین حتی اگه به نتیجه ای قاطعی هم نرسین چون ذهنتون درگیر شده کلمه میره تو ذهنتون... با یه کم تمرین ذهنتون اونقدر تو این زمینه قوی میشه که در عرض 10 ثانیه بهترین جوابو میگیرین...

خوشبختانه تو انجمن یه تاپیکی دیدم با همین موضوع یه سر بهش بزنین: http://forum.oloompezeshki.com/thread14776.html
راستش وقتی این تاپیکو دیدم هم خوشحال شدم هم ناراحت... خوشحال ازینکه اینجا مطرح شده و هستن بچه هایی که ازین روش استفاده میکنن... و ناراحت ازینکه چرا زیاد مورد استقبال قرار نگرفته...

روش دوم پست بعدی

آخرین ویرایش:

Sparkle

New member
روش دوم که با استفاده از ازین روش دامنه ی لغات تصاعدی میره بالا فهمیدن معنی ریشه های کلمات، معنی پیشوند ها و پسوند هاست. این روش معرکس. هرچی از خوبی این روش بگم کم گفتم. قدرتی که این روش بهتون میده اینه که باعث میشه تو هیچ متنی کم نیارین... با این روش شما با مطالعه یک کلمه فقط اون یه کلمه رو یاد نمیگیرین. مثال میزنم...
مثلا pon یا pos رو اگه بدونیم که معنی put میده بعد فهمیدن معنی postpone(گذاشتن چیزی برای بعد...Post- معنی after میده) یا معنی impose (گذاشتن چیزی بر چیزی ...تحمیل کردن im- معنی on یا onto) خیلی کار ساده ای میشه. superimpose هم اتومات یاد گرفته میشه.. و transpose و propose و proposal و proposition و ‘positive’ و ‘position’ و ‘possible’ و ...

خوب حالا فرض کنین دارین یه متنی میخونین به یه کلمه میرسین که قبلا نخوندینش، مثلا composition...ولی با یه نگاه دقیق تر ریشه pos رو شناسایی کرده... و بعد پیشوند com- هم که میدونیم معنی together میده... خوب؟ خب نزدیکترین حدس ما put together هست که معنی خود کلمه هست... باهم یکی شده... ترکیب شده... خوب اینطوری شما حتی اگه معنی دقیق رو هم نفهمین حداقل یه تصویرکلی از معنی کلمه دارین که به درک متن کمک میکنه. خوب شما با روشهایی مثل جعبه لایتنر به هیچ وجه قادر به فهمیدن معنی کلمه ای که نخوندین نخواهید شد.

یه مدت که با این روش کار کنین اتومات به همه ی کلمات گیر میدین... من بعد یه مدت به کلمات فارسی هم گیر میدادم... که البته الان هم ادامه داره... خوب برای این تکنیک کتاب خیلی خوبی تو بازار هست که تو قسمت معرفی کتابا خدمتتون عرض میکنم.
اگه به این دو تا تکنیک مسلط شین دیگه رفتین تو حالت اتومات یادگیری زبان که مغز ازش لذت میبره و همین سرعت کارو به شدت بالا میبره.

پست بعدی ریدینگ و نحوه ی تسلط به متن ها:motat:

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: rawy

Sparkle

New member
خوب راحتترین قسمت زبان کنکور متناشه.... خیلی هلوئن! فقط کافیه یه کم با متن های مختلف کار کنین تا با ساختار کلی متنا و نحوه ی ارائه ی مطلب توشون عاشنا بشین...برای درک یه متن یه هیچ وجه لازم نیست که معنی همه ی کلمات رو بدونین...(چون هرچه قدر هم که لغت بخونین باز یه سری کلمات هست که بلد نیستین، که حتی افراد نیتیو انگلیسی زبان هم ازین قاعده مستثنی نیستن، عصن یکی از قابلیت هایی که تو عازمون تست میشه همین قابلیت درک یه متن با وجود کلمات ناعاشناس) هرچقدر چشمِ ذهنتون رو با ساختار و فضای متن های مختلف عاشنا کنین راحت تر میتونین باهاشون ارتباط برقرار کنین... شاید باور نکنین ولی به مرحله ای میرسین که حتی به ذهن نویسنده ی اون متن نفوذ میکنین و نقدش میکنین که مثلا میخاستی این موضوع رو بگی به نظرم اگه اینطوری میگفتی بهتر بود!:thumbsupsmileyanim:

حتما حتما تند خوانی رو تمرین کنین. چند تا تکنیک خیلی ساده داره که با انجامشون ریدینگ لذت بخش ترین قسمت نه تنها کنکور بلکه کل زندگیتون میشه. خیلی خلاصه بخوام بگم تند خوانی رو دو چیز تمرکز داره...یکی افزایش حوزه ی دید و یکی هم تقویت شش تا عضله ی هر چشم. با یه مثال اهمیت تندخوانی رو میگم و باقیش با خودتون ... نسبت یه تندخوان به فرد عادی مثل نسبت یه دونده به کسیه که چهاردست و پا راه میره. حالا ازتون نمیخام که برین کلاسش یا کتاب متاب دربارش بخونین( اگه وقت عازاد زیاد دارین حتما این کارو بکنین اگر هم که ندارین بعد کنکور حتما برین دنباش که تو زندگی خیلی به دردتون میخوره) ولی یادگیری یکی دو تا نکتش برای استفاده توی متن ها ضرری نداره و وقت زیادی هم ازتون نمیگیره... مثلا یکیش عبارت خوانی هست. یعنی با هر مکث چشم سه تا چهار کلمه یا بیشتر خونده بشه. تکنیک دیگش افزایش سرعت حرکت چشم هست...

حالا تو کتاب ریدینگی که میخوام معرفی کنم یه سری تکنیک های تند خوانی گفته میشه علاوه بر اون یه سری تکنیک هم راجع به درک مطلب میگه که حتما به دردتون میخوره....

معرفی کتابا پست بعدی :riz277::motat:

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: Leyenda

Sparkle

New member
چه کتابایی بخونیم؟ :33:

504 به هیچ وجه وقت نذارین... خشک، خسته کننده و نسبت به وقت، حوصله و انرژی که میزارین جواب نمیگیرین. تافل نسبت به 504 کتاب بهتریه. اگه میخاین به نوعی از صفر شروع کنین با تافل شروع کنین. میمونه لزگی... لزگی کتاب خوبیه. اگه باحاش حال میکنین بخونینش. من خودم زیاد باهاش ارتباط برقرار نکردم. از لزگی صرفا به عنوان منبع تستهای سالهای گذشته استفاده کردم.

خوب رفرنس ووکب خودم دوتا کتاب شامل اول Vocabulary for the high-school studentکتابی با جلد قرمز و دومی Vocabulary for the college-bound students کتابی با جلد سبز که نویسنده ی هر دو کتاب برادران Levine هستن. برای یه درصد بالای هفتاد کتاب high-school کافیه و لازم نیست دیگه کتاب سبزه رو بخونین. (اگه وقت داشتین سبزه رو برای تسلط بیشتر بخونین عالیه). برای ووکب این دو کتاب فوق العادن. محشرن. نحوه ی ارائه ی مطلب و ساختار کتاب حرف نداره. به هیچ وجه خسته کننده نیست و لذت بخشه. بهترین گزینه برای یادگیری تکنیک دوم برای لغت که قبلا اشاره کردم همین دو کتابه. ساختارشون تقریبا مث همه. تو درسهای اول نحوه حدس کلمات ناعاشنا بر اساس کانتکست و متن گفته میشه...بعد سنترال آیدیاها...بعد ریشه ها و پیشوند ها و پسوندها با این کتابا علاوه بر یادگیری لغتهای خیلی مهم (قرمزه نود درصد کتابای 504و تافل رو پوشش میده)با پرکاربردترین و رایج ترین ریشه ها، پسوند ها و پیشوند ها عاشنا میشین. و بعد تو یه چپتر 10 صفحه ای نحوه ی ساخت کلمات با ریشه ها و پیشوند و پسوند هارو میگه. هرچی ازین کتاب بگم کم گفتم چون واقعا روش کار شده...مثال هاش، تمریناش...عصن همه چیش حساب شدس... خیلی خلاصه بخوام بگم تو این کتاب شما ماهیگیری رو یاد میگیرین و میشین شکارچی کلمات! برخلاف کتابایی مثل 504 و تافل و... که بهتون فقط ماهی میده! این کتابو یه ماهه با روزی دو ساعت و اگه نتونستین روزی یک ساعت دو ماهه خیلی راحت میشه جمعش کرد.:smilies:

برای متن هم کتابای reading through interaction کتاب دوم (زرده) و سومش(قرمزه). این دو تا کتاب برای ریدینگ عالی هستن و توشون تکنیک های خیلی خوبی برای تندخوانی و درک مطلب ارائه شده. نکته ای که باید اشاره کنم اینه که به لغاتشون گیر ندیدن (اگه خیلی دوس داشتین میتونین زیر لغاتی که نمیدونین خط بکشین تا بعدا معنیشو پیدا کنین ولی فعلا دمبال معنیش نباشین...) فقط سعی کنین قدرت درک مطلبو ببرین بالا...

خوب حالا راجع به تست های سالهای گذشته! راحتترین لقمه برای زبان! یه چیزی حول و حوش 50-60 درصد سوالات و کلمات به نوعی تو تست های سالهای گذشته تکرار شدن. یعنی حتما حتما تست های حداقل 5-6سال گذشته (اگه میتونین همشو... از سال 82 میشه چیزی حدود 10 سال) بزنین و کامل کلماتشو و متناشو بخونین.

خوب بچه ها روش هایی که گفتم برای یک درصد بالای هفتاد عالی هستن...فقط متاسفانه یه عیب دارن...!!! اونم اینه که هرچقدر بیشتر بهشون مسلط شین بیشتر لذت میبرین و وابستشون میشین و دیگه نمیتونین از زبان دل بکنین و همه ی زندگیتون میشه زبان! و اونجاس که موتادش میشین و سر از کمپهای ترک زبان در میارین!! و این خیلی خوبه! چون متاسفانه یا خوشبختانه همهه ی منابع اطلاعاتی ما انگلیسیه. رو ترجمه ها زیاد کار نمیشه و همین مطالعه رو یکم به چالش میکشونه. با تسلط به زبان بچه ها به دنیای جدیدی وارد میشین. که واقعا لذت بخشه.
:rose::riz304:

آخرین ویرایش:

melinaa

New member
برای شروع با تجربیات دوست خوبم sparkle شروع می کنیم،

ایشون امسال یعنی کنکور 94، درس زبان رو 96.57 زدن.

عزیزانی که تجربه خوبی برای درس زبان دارن که بشه باهاش زبان رو بالای 70 زد؛
زحمت بکشن بیان داخل تاپیک و کوچیکترین تجربه ای رو اگه دارن با بچه های انجمن به اشتراک بذارن.
مطمئن باشین کوچیکترین، بی اهمیت ترین، تکراری ترین تجربه شما شاید روزی به درد کسی خورد، و دعای خیرش پشت سر شماست.

flower.gif
flower.gif
flower.gif

احسااااااااااااننننننننن داداشییییییییییی یدونه باشیییییییییییییی با تاپیک خوبتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتت

- - - Updated - - -

احسااااااااااااننننننننن داداشییییییییییی یدونه باشیییییییییییییی با تاپیک خوبتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتت

melinaa

New member
یعنی اگه اول کتاب تافل رو خونده باشیم و بعدش بیایم سراغ 504 و بعدش سراغ لزگی ....چقدر میتونیم پاسخگو باشیم؟؟؟؟ممنون میشم اگه جواب سوالمو کامل بدین...مرسییییییییییی

mojnia

New member
من سعی کردم تو دو تاپیک هر دو تکنیک تصویر سازی ذهنی کلمات و پسوند و پیشوند و ریشه را با بقیه به اشتراک بگذارم ولی اساتید کم لطفی کردن و تنهایی هم خیلی زمان بر بود برام

Sparkle

New member
منظورتون از کتاب قرمز این کتابه؟
0826ecab6f02b1ec85ae2cfa4c0644c0.jpg

بله خودشه. البته باید بگم که ترجمش هم تو بازار هست. توصیه اکید من اینه که سعی کنین زبان اصلی رو کار کنین اولش شاید یکم سخت باشه ولی یکم که راه بیوفتین ازش لذت میبرین و بازدهیش هم خیلی بیشتر از ترجمس.:motat:

من سعی کردم تو دو تاپیک هر دو تکنیک تصویر سازی ذهنی کلمات و پسوند و پیشوند و ریشه را با بقیه به اشتراک بگذارم ولی اساتید کم لطفی کردن و تنهایی هم خیلی زمان بر بود برام

بسیار عالی... خیلی خوشحال شدم که شما هم از طرفداران این تکنیکا هستین... حتما ادامه بدین. :applause:

Sparkle

New member
یعنی اگه اول کتاب تافل رو خونده باشیم و بعدش بیایم سراغ 504 و بعدش سراغ لزگی ....چقدر میتونیم پاسخگو باشیم؟؟؟؟ممنون میشم اگه جواب سوالمو کامل بدین...مرسییییییییییی

با کتاب تافل و لزگی درصد قابل قبول بالای شصت رو راحت میزنین. 504 زیاد تفاوتی ایجاد نمیکنه چون کلماتش با تافل و لزگی همپوشانی داره.:motat:

samanee

New member
سلام بچه ها و مرسییییییییییییییییییییییییی واقعا به خاطر یه راه جدید واسه زبان!:thanks: منم ازون دسته آدماییم که به شدت زبان میخونم ولی اصلا به همون نسبت جواب نمیگیرم!! :65d6a5d6s::dadad4: امیدوارم این راه جواب بده!!!:1dco2x0p1lilzhfpg1t

k.soheyli

New member
تشکر از راهنماییsparkle عزیز این کتابهایی که گفتید راهنما داره ترجمش پیدا نکردم به اسم خاصی چاپ میشه کتابهای ریدینگی که گفتید چاپ جدید داره وراهنما داره لطف کنید انتشاراتی که راهنما یا ترجمه این کتابهارو داره بفرمایید ممنون میشم

Sparkle

New member
تشکر از راهنماییsparkle عزیز این کتابهایی که گفتید راهنما داره ترجمش پیدا نکردم به اسم خاصی چاپ میشه کتابهای ریدینگی که گفتید چاپ جدید داره وراهنما داره لطف کنید انتشاراتی که راهنما یا ترجمه این کتابهارو داره بفرمایید ممنون میشم

والا راهنماشو خودم ندیدم نمیدونم مربوط به کدوم انتشاراته، ولی شنیدم که تو بازار هست. ووکب ها هم آفسته انتشاراته جنگله. ریدینگ ها مال انتشارات زبانکده هستن. اصل کتابای اینتراکشن پنج تاس از وگمن و برنشتاین و نزویک. که آقایون اکبر میرحسنی و حسین فرهادی اومدن با یه سری تغییرات و حذف یه سری متن ها کردنش سه جلد. تو هر کتابفروشی زبانی برید حتما پیدا میکنید.

آخرین ویرایش:

k.soheyli

New member
ممنون از جوابتون راستش کتابهای ریدینگ چاپ 87 داشت کتاب شما چاپ سال چنده فروشنده می گفت هیچ کدوم از اینها ترجمه نداره روش پیشنهادی شما برای مطالعه این کتابها چیه روزی چند درس ویا متن رو بخونیم

آخرین ویرایش:

melinaa

New member
میتونم بپرسم این کتاب قرمزه و این کتابا چی هستن؟؟؟
باید چطوری زبان رو بخونیمک که درصد بالایی بزنیم.؟؟؟منظورم کدوم کتاباس ؟؟ممنوووننن

Sparkle

New member
ممنون از جوابتون راستش کتابهای ریدینگ چاپ 87 داشت کتاب شما چاپ سال چنده فروشنده می گفت هیچ کدوم از اینها ترجمه نداره روش پیشنهادی شما برای مطالعه این کتابها چیه روزی چند درس ویا متن رو بخونیم

برای من چاپ سیزدهم 88.یکین. نه ریدینگ ها ترجمه ندارن. کتاب دوم ریدینگ(زرده) کتاب راحتیه... بیشتر تکنیک هاش مهمن. کتاب سوم ریدینگ علاوه بر تکنیکاش متن های خیلی خوبی داره.... بستگی به خودتون داره به نحوه مطالعه و سرعت مطالعتون که چقد میتونین مثلا تو یه ساعت بخونین. نکته ای که اینجا باید بگم اینه که لازم نیست از اول شروع کنین صفحه به صفحه برین جلو تا عاخر بعد برین کتاب بعدی... این اشتباس. هدف ما از خوندن این کتابا افزایش درک مطلب و سرعت مطالعه و عاشنایی با ساختار متن هاس. با در نظر گرفتن این هدف به عنوان الویت شما میتونین بگردین تو چپتر های کتاب ببینین مثلا کدوم تکنیکو دوس دارین اول یاد بگیرین... یا مثلا یه متنی نظرتونو جلب کرده...همونارو شروع کنین به خوندن. بازم تاکید میکنم هدف تموم کردن این دو کتاب نیست هدف تسلط بر متن خوانیه... شاید اصلن با خوندن یک سوم این دو کتاب به هدفتون برسین... (هرچند بهتون قول میدم با تسلط بر متن خوانی دیگه نمیزارین هیچ متنی از زیر دستتون در بره!) من پیشنهاد میکنم که با روزی یه متن شروع کنین بعد خودتون راه میوفتین که چجوری و چقد باید بخونین.
:motat:

میتونم بپرسم این کتاب قرمزه و این کتابا چی هستن؟؟؟
باید چطوری زبان رو بخونیمک که درصد بالایی بزنیم.؟؟؟منظورم کدوم کتاباس ؟؟ممنوووننن

دوست عزیز تو پست های قبلی راجع به این مسئله مفصل صحبت شده. :smilies:

آخرین ویرایش:
بالا