[بیوشیمی] تاپیک چالش

alireza-ja

New member
سلام عنوان تاپیک تغییر کرد به تاپیک چالش

امیدوارم دوستان همکاری کنن.

بیوشیمی رو خیلی میشه به چالش کشید به امید کمک همه

بچه ها نظرتون چیه همدیگه رو به چالش بکشیم؟
فقط برای فهمیدن نقاط ریز ضعف!

برگزفته از تاپیک چالش ایمونولوژی با کمی تأخیر

آخرین ویرایش:

alireza-ja

New member
چند تا سوال تجزیه و تحلیلی میپرسم ببینم کی میتونه جواب بده. با اطلاعات متابولیسمتون جواب بدید.
هر کی سوال تجزیه و تحلیلی داره اینجا بپرسه. با هم بحث کنیم.

1- چرا واسه کم کردن وزن باید حتما چیزی بخوریم تا وزن کم بشه؟

آخرین ویرایش:

alireza-ja

New member
یکی از دوستان این سوال رو پرسیده.

سلام دوستان یکی میتونه این سوال بیوشیمیرو توضیح بده؟؟؟؟ کدام یک از کربوهیدرات های زیر دارای عامل ستونی است؟ گالاکتوز آرابینوز گزیلوز سدوهپتولوز ممنونم اگه پاسخ بدین، جوابشم میشه سدوهپتولوز، اما چرا؟؟؟

alireza-ja

New member
چند تا سوال تجزیه و تحلیلی میپرسم ببینم کی میتونه جواب بده. با اطلاعات متابولیسمتون جواب بدید.

نبووووووود؟

alireza-ja

New member
2. هممون میدونیم که یدواستامید آنزیمهایی که در جابگاه فعالشون اسید آمینه گوگردی سیستئین دارند رو میتونه مهار کنه.مثل گلیسرآلدیئید 3 فسفات دهیدروژناز در گلیکولیز. حالا شما با طراحی یه آزمایش یا هر طور که راحتید اثبات کنید که اون سیستئین که یدواستامید بهش چسبیده توی جایگاه فعال بوده؟ از کجا معلوم اون سیستئین در جایی خارج از جایگاه فعال نبوده و با اتصال اون به یدواستامید باعث تغیر کانفورماسیون آنزیم شده و مهارش کرده؟

Sahar_az

New member
الان ما هم که کنکور دادیم می تونیم جواب بدیم؟:smilies:
اگه نه که بگید حذف می کنم پستمو:دی کلا تجزیه و تحلیل دوست داشتنیه آخه:)

فکر می کنم چون اون وزن اضافه به صورت چربی ذخیره شده... بعد باید یه درصد غذایی خورده بشه و وقتی کمبود گلوکز هست، بدن شروع می کنه به گلیکولیز و برای گلیکولیز هم چربی ها مصرف می شن تا ATP و NADH لازم رو فراهم کنن...
بعد توی فکر خود من هست که حتما یه درصدی گلوکز باید به بدن برسه... مغز گناه داره صبر کنه آخه:))درست هم نیست همچین چیزی که منتظرش بزاریم:))

یکی از دوستان این سوال رو پرسیده.
خب قندها یا عامل کتونی دارن یا آلدهیدی... حالا هم میشه فرمولاشون رو حفظ کرد هم اسماشون:)
البته در کنار هم باشن هم ککه چه بهتر چون اسما به یادگیری تعداد کربن هم کمک می کنه و شکل تقریبا کاری نداره:)البته منهای اونایی که اپی مر هستن که آدم رو داغون می کنن:)
سدوهپتولوز هم چون عامل C-O داره (با پیوند 2گانه دیگه) پس می شه کتون

2. هممون میدونیم که یدواستامید آنزیمهایی که در جابگاه فعالشون اسید آمینه گوگردی سیستئین دارند رو میتونه مهار کنه.مثل گلیسرآلدیئید 3 فسفات دهیدروژناز در گلیکولیز. حالا شما با طراحی یه آزمایش یا هر طور که راحتید اثبات کنید که اون سیستئین که یدواستامید بهش چسبیده توی جایگاه فعال بوده؟ از کجا معلوم اون سیستئین در جایی خارج از جایگاه فعال نبوده و با اتصال اون به یدواستامید باعث تغیر کانفورماسیون آنزیم شده و مهارش کرده؟

خب یک بار بدون یدواستامید ازمایش می کنیم و میزان پیرووات رو اندازه می گیریم (البته اگه بشه پیرووات رو اندازه گرفت... دقیق نمی دونم...
ولی خب ATP رو که میشه... با کمی لومینسانس بود فکر کنم
یه بار بدون حضور یدو استامید و بعد هم با حضورش... اگه سیستئین در جایگاه فعال باشه، باید در حضور یدو استامید ATP کمتری ساخته بشه دیگه

دیگه درست و غلطش رو نمیدونم:)

alireza-ja

New member

بله شما هم میتونید جواب بدید. بیشتر واسه دوستانی هستش که مباحث رو خوندن.

alireza-ja

New member
فکر می کنم چون اون وزن اضافه به صورت چربی ذخیره شده... بعد باید یه درصد غذایی خورده بشه و وقتی کمبود گلوکز هست، بدن شروع می کنه به گلیکولیز و برای گلیکولیز هم چربی ها مصرف می شن تا ATP و NADH لازم رو فراهم کنن...
بعد توی فکر خود من هست که حتما یه درصدی گلوکز باید به بدن برسه... مغز گناه داره صبر کنه آخه:))درست هم نیست همچین چیزی که منتظرش بزاریم:))

قسمت اولشو خوب گفتید که واسه کم کردن وزن خوب قائدتا باید چربی ها تجزیه بشن. یعنی شما باید الان بگید چرا واسه تجزیه چربی باید قند مصرف بشه؟ یا به عبارت دیگه چرا اگر قند نباشه تجزیه چربی متوقف میشه؟

راهنمایی: باید یه ارتباطی بین اکسیداسیون اسید چرب، کربس و گلوکونئوژنز پیدا کنید.

یه اشاراتی کردید ولی درست نبود.

alireza-ja

New member
خب یک بار بدون یدواستامید ازمایش می کنیم و میزان پیرووات رو اندازه می گیریم (البته اگه بشه پیرووات رو اندازه گرفت... دقیق نمی دونم...
یه بار بدون حضور یدو استامید و بعد هم با حضورش... اگه سیستئین در جایگاه فعال باشه، باید در حضور یدو استامید ATP کمتری ساخته بشه دیگه

کلیت آزمایشتون درسته یعنی اینکه باید دو بار آزمایش رو انجام بدیم. ولی اینکه چطوریش و تفسیرش یه خورده مشکل داره. بنظرم میتونید جواب بدید. ساده س.

Sahar_az

New member
قسمت اولشو خوب گفتید که واسه کم کردن وزن خوب قائدتا باید چربی ها تجزیه بشن. یعنی شما باید الان بگید چرا واسه تجزیه چربی باید قند مصرف بشه؟ یا به عبارت دیگه چرا اگر قند نباشه تجزیه چربی متوقف میشه؟

راهنمایی: باید یه ارتباطی بین اکسیداسیون اسید چرب، کربس و گلوکونئوژنز پیدا کنید.

یه اشاراتی کردید ولی درست نبود.

ماشالا بیوشیمی چه فراره:)
الان کمی فکر کردم تا چرخه ها یادم بیاد دوباره:)
من همه ش وقتی به این سوالتون فکر می کنم یه رژیم غذایی یادم میاد که فکر میکنم اسمش اتکینز بود (دقیق یادم نیست بازم)
که توی اون رژیم می گفت مصرف کربوهیدرات صفر باشه و مقدار خیلی زیادی پروتئین مصرف شه با مقدار کمی چربی (بازم اگه درست یادم بیاد)
البته که بعد از یه مدت استفاده این رژیم می بینن که مشکل پیش میاد برای افراد به خاطر صفر بودن کربوهیدرات که در نتیجه اونم اضافه می کنن
به خاطر همین برای مصرف قند رابطه خوبی نمی تونم پیدا کنم جز همین که سوخت اصلی سلولا گلوکز هستش
ولی بین اکسیداسیون اسیدچرب و گلوکونئوژنز چرا پیدا میشه:) توی قبلی هم گفتم که atp و nadh لازم برای گلوکونئوژنز رو اکسیداسیون تامین می کنه
ولی خب از اونجایی که کربن های استیل کوآ از چرخه کربس خارج می شن نمی تونم بگم که پیش ساز قند هم می شه که خب به جز اسید چربای فرد کربنه اس که یه استثنایی دارن چون پروپیونیل کوآ می مونه آخرش

برای اون ارتباط بین قند هم اگه شد جوابش رو نگید تا هم دوستان بیان شرکت کنن هم این که من الان باید برم جایی و بعدا بیام یه کم بیشتر فکر کنم:)
ولی ممنون
یک دور متابولیسم قند تو ذهنم دوره شد:)

بعدا نوشت:)
یه چیزی الان به ذهنم اومد که بنویسم و برم:)
خب وقتی اکسیداسیون زیاد میشه استیل کوآ هم زیاد میشه در نتیجه کربس هم باید زیاد انجام بشه و پیش سازای مورد نیاز برای گلوکونئوژنز زیاد می شن
ولی خب از طرفی هم می تونه چیزی که گفتم غلط باشه
چون توی شروع خود کربس، اگزالواستات باید مصرف بشه پس می تونه غلط باشه

آخرین ویرایش:

alireza-ja

New member
چیزایی که بالا نوشتید زیاد مرتبط نبود ولی بچسبید به بعدا نوشتتون که زیادی نزدیک شدید. یعنی همینی که نوشتید رو روش کار کنید جواب میگیرید.
راهنمایی: جواب این سوالات میتونه کمکتون کنه:

اگر قند نخوریم اولین اتفاقی که میفته چیه؟ بعد از این اتفاق چه فرایندی شروع به کار میکنه؟ واسه اینکه این فرایند شروع بشه باید چی مهیا باشه؟ اگر ..... مهیا بشه و زیادی مصرف بشه در درجه اول باعث چی میشه؟ جواب این سوالا تقریبا 70 درصد پاسخ سوال اصلیه. بنظرم دیگه راحت شد.

Sahar_az

New member
چیزایی که بالا نوشتید زیاد مرتبط نبود ولی بچسبید به بعدا نوشتتون که زیادی نزدیک شدید. یعنی همینی که نوشتید رو روش کار کنید جواب میگیرید.
راهنمایی: جواب این سوالات میتونه کمکتون کنه:

اگر قند نخوریم اولین اتفاقی که میفته چیه؟ بعد از این اتفاق چه فرایندی شروع به کار میکنه؟ واسه اینکه این فرایند شروع بشه باید چی مهیا باشه؟ اگر ..... مهیا بشه و زیادی مصرف بشه در درجه اول باعث چی میشه؟ جواب این سوالا تقریبا 70 درصد پاسخ سوال اصلیه. بنظرم دیگه راحت شد.

اگه قند نخوریم خب قند خونمون میاد پایین و گلوکاگون و اپی نفرین ترشح می شه
بعد گلوکاگون میره تاثیر می زاره رو کبد و کلیه که گلوکونئوژنز راه بیفته و قند خون بره بالا
خب حالا باید پیش سازای گلوکونئوژنز باشن دیگه... مثل پیروات و لاکتات و اگزالواستات و هرچی که این وسط می تونه تبدیل بشه به شروع کننده ها.

alireza-ja

New member
اگه قند نخوریم خب قند خونمون میاد پایین و گلوکاگون و اپی نفرین ترشح می شه
بعد گلوکاگون میره تاثیر می زاره رو کبد و کلیه که گلوکونئوژنز راه بیفته و قند خون بره بالا
خب حالا باید پیش سازای گلوکونئوژنز باشن دیگه... مثل پیروات و لاکتات و اگزالواستات و هرچی که این وسط می تونه تبدیل بشه به شروع کننده ها.

بله بخش اولشو جواب دادید ولی خوب جواب سوال در اصل ادامه همین جوابتونه.

اجازه بدید خودم جواب بدم.

ببینید همانطور که اشاره کردید که هر وقت از آخرین وعده غذایی زمان زیادی بگذره و چیزی خورده نشه اولین اتفاق کاهش قند خونه. پس قند خون میاد پایین. حالا که قند خون پایین اومد با هورمونایی که گفتید باعث میشه گلوکونئوژنز راه بیفته. خوب همونطور که میدونید پیشسازای مختلفی برای گلوکونئوژنز وجود داره که اکثرا حدواسطهای چرخه کربس هستند بخصوص مالات که طی دو مرحله تبدیل میشه به فسفوانول پیروات و میره واسه تولید گلوکز. خوب حالا قند که کم باشه گلیکولیز مهار میشه و پیروات ساخته نمیشه و و به دنبال اون استیل کوا تولید نمیشه. یعنی یکی از منابع تامین استیل کوا مهار شد. از طرفی هم گلوکنئوژنز راه افتاده و داره مالات سلول رو کم میکنه. مالات که کم میشه اگزالواستات هم کم میشه و در مجموع باعث میشه راندمان چرخه کربس پایین بیاد تا جایی که غلظت مالات سلول به شدت کاهش پیدا میکنه و کربس رو به شدت کاهش میده. اینو تا اینجا داشته باشید.

از طرفی هم میدونید که حاصل اکسیداسیون اسید چرب، استیل کوا هستش که مقصدش چرخه کربس هستش. چرخه کربسی که بخاطر کمبود مالات و در پی اون اگزالواستات، راندمانش پایین اومده یعنی استیل کواهای حاصل از تجزیه چربی که قرار بود توی کربس بسوزن، حالا دران تجمع پیدا میکنن و غلظتشون توی سلول بالا میره.

حالا که غلظت استیل کوا بالا میره اکسیداسیون اسید چرب متوقف میشه یعنی دیگه چربی سوخته نمیشه و از طرفی هم بیوسنتز چربی راه میفته.

پس علت اینکه قند نباشه چربی تجزیه نمیشه، کم شدن راندمان چرخه کربس بخاطر کمبود مالات و در پی اون تجمع استیل کوا هستش.

امیدوارم جوابو گرفته باشید.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: Sahar_az

hanas68

New member

خب قندها یا عامل کتونی دارن یا آلدهیدی... حالا هم میشه فرمولاشون رو حفظ کرد هم اسماشون:)
البته در کنار هم باشن هم ککه چه بهتر چون اسما به یادگیری تعداد کربن هم کمک می کنه و شکل تقریبا کاری نداره:)البته منهای اونایی که اپی مر هستن که آدم رو داغون می کنن:)
سدوهپتولوز هم چون عامل C-O داره (با پیوند 2گانه دیگه) پس می شه کتون

سحر جون ممنونم از جواب دادن ب سوالت، من سوالو درست نوشتم، گفته عامل ستونی نه کتونی!!!!

Sahar_az

New member
بله بخش اولشو جواب دادید ولی خوب جواب سوال در اصل ادامه همین جوابتونه.

اجازه بدید خودم جواب بدم.

ببینید همانطور که اشاره کردید که هر وقت از آخرین وعده غذایی زمان زیادی بگذره و چیزی خورده نشه اولین اتفاق کاهش قند خونه. پس قند خون میاد پایین. حالا که قند خون پایین اومد با هورمونایی که گفتید باعث میشه گلوکونئوژنز راه بیفته. خوب همونطور که میدونید پیشسازای مختلفی برای گلوکونئوژنز وجود داره که اکثرا حدواسطهای چرخه کربس هستند بخصوص مالات که طی دو مرحله تبدیل میشه به فسفوانول پیروات و میره واسه تولید گلوکز. خوب حالا قند که کم باشه گلیکولیز مهار میشه و پیروات ساخته نمیشه و و به دنبال اون استیل کوا تولید نمیشه. یعنی یکی از منابع تامین استیل کوا مهار شد. از طرفی هم گلوکنئوژنز راه افتاده و داره مالات سلول رو کم میکنه. مالات که کم میشه اگزالواستات هم کم میشه و در مجموع باعث میشه راندمان چرخه کربس پایین بیاد تا جایی که غلظت مالات سلول به شدت کاهش پیدا میکنه و کربس رو به شدت کاهش میده. اینو تا اینجا داشته باشید.

از طرفی هم میدونید که حاصل اکسیداسیون اسید چرب، استیل کوا هستش که مقصدش چرخه کربس هستش. چرخه کربسی که بخاطر کمبود مالات و در پی اون اگزالواستات، راندمانش پایین اومده یعنی استیل کواهای حاصل از تجزیه چربی که قرار بود توی کربس بسوزن، حالا دران تجمع پیدا میکنن و غلظتشون توی سلول بالا میره.

حالا که غلظت استیل کوا بالا میره اکسیداسیون اسید چرب متوقف میشه یعنی دیگه چربی سوخته نمیشه و از طرفی هم بیوسنتز چربی راه میفته.

پس علت اینکه قند نباشه چربی تجزیه نمیشه، کم شدن راندمان چرخه کربس بخاطر کمبود مالات و در پی اون تجمع استیل کوا هستش.

امیدوارم جوابو گرفته باشید.
آره گرفتم:)ممنون
یه جورایی جواب رو می دونستم ولی نمی تونستم اشاره کنم انگار:)
معما چو حل گشت و ادامه اش:)

سحر جون ممنونم از جواب دادن ب سوالت، من سوالو درست نوشتم، گفته عامل ستونی نه کتونی!!!!

عزیزم فکر کنم ستون و کتون یکی هستن.

alireza-ja

New member
بله ستون و کتون یکی هستن.

بعضی موقعا طراحای سوال فرنچ خونشون بالا میره میگن ستون.

alireza-ja

New member
یه سوال ساده دیگه:

در اسیدآمینه ها تفاوت دو اصطلاح باقی مانده و ریشه چیه؟ اصلا با هم فرق دارن یا ندارن؟

بالا