❖ از زبان رتبه 6 ایمونولوژی 94 وزارت بهداشت - منابع، تجربیات، نحوه مطالعه و ... ❖

eeeeeeehsan

New member
درود خدمت همه عزیزان علوم پزشکی
t4420.gif

طبق رسوم هرساله ما با رتبه های برتر مصاحبه داریم.
امسال سه تا از بچه های رتبه برتر رو نشوندیم رو صندلی و میخوایم از تجربیات خوبشون استفاده کنیم.
هر سه از بچه های قدیمی، بامعرفت و باتجربه انجمن هستن، بنابراین به هر سوالی داشته باشین جواب میدن.
در این تاپیک سحر با نام کاربری Sahar_az در خدمت شما دوستانه.
برای سهولت بهتر من چندتا سوال طرح کردم، که ایشون زحمت می کشن و پاسخ میدن.
اگه سوالی داشتین که بین این سوالات و توضیحات ایشون نبود حتمن بپرسین.

tavajoh.gif

نام بردن جـزوات موسسات در این تاپیک ممنوعه، لطفن دقت کنید.
برای تشکر از دکمه Like و دادن امتیاز ✶ و ↑↓ استفاده کنید.
به صورت پیام خصوصی مزاحم ایشون نشید، هرسوالی بود داخل همین تاپیک بپرسید.

تاپیک های مشابه:

سال 93
◆◆◆ از زبان رتبه 1 ایمونولوژی 93 وزارت بهداشت - منابع، تجربیات، نحوه مطالعه و ... ◆◆◆

سال 94
◆◆◆ از زبان رتبه 3 ایمونولوژی 94 وزارت بهداشت - منابع، تجربیات، نحوه مطالعه و ... ◆◆◆
◆◆ از زبان رتبه 11 ایمونولوژی 94 وزارت بهداشت - منابع، تجربیات، نحوه مطالعه و ... ◆◆

آخرین ویرایش:

eeeeeeehsan

New member
مشخصات

1. یه اتوگرافی کوچیک بده؛ نام، نام خانوادگی، سن، ساکن کدوم شهر و غیره ... هرچی که نیازه.
2. رشته تحصیلی دوره لیسانس؟
3. ورودی چه سالی؟
4. دانشگاه تحصیلی دوره لیسانس؟
5. معدل مدرک لیسانس؟

آخرین ویرایش:

eeeeeeehsan

New member
نمره، رتبه در سهمیه، رتبه در کل، درصدها

6. نمره، رتبه در سهمیه، رتبه در کل در هردو رشته ایمنی و هماتو چند شدن؟
7. درصدات چند شدن؟
8. سال چندمت بود شرکت می کردی؟
9. رتبه و درصدهای سال قبلت چند بودن؟ کجا قبول میشدی؟

آخرین ویرایش:

eeeeeeehsan

New member
منابع و نحوه مطالعه

لطفن این سوالات رو واسه هردرس جداگونه توضیح بده:
10. منابعی که استفاده کردی چیا بودن؟
11. کتاب های تست چیا استفاده می کردی؟
12. چه کلاسی می رفتی؟
13. کدوم آزمون های آزمایشی رو شرکت می کردی؟
14. از کی شروع کردی به مطالعه؟
15. برنامه ریزیت چه شکلی بود؟
16. میانگین مطالعه‌ت روزی چند ساعت بود؟
17. نحوه مطالعه‌ت چطوری بود؟
18. نحوه تست زدنت چطوری بود؟
19. نحوه مرورت چطوری بود؟
20. نُت برداری، خلاصه نویسی، لایتنر و ...
21. توضیحات اضافه و توصیه ای اگه هست بهمون بگو..

eeeeeeehsan

New member
تفریح، ورزش، تایم استراحت، تغذیه، مکان مطالعه، انگیزه و غیره ...

درمورد تفریح، ورزش، تایم استراحت، تغذیه، مکان مطالعه، انگیزه و غیره ... هر توضیحی که لازمه و تجربه خاصی اگه داری باهامون به اشتراک بذار.

eeeeeeehsan

New member
برنامه ریزی برای شروع داوطلبین

اگه فرصت کردی دوتا برنامه درسی برای داوطلبین بریز؛

یه برنامه برای داوطلبی که میخواد از الآن یا از اول مهر شروع کنه،
یه برنامه هم برای داوطلبی که 3ماه بیشتر فرصت نداره.

در آخر ممنون از وقتی که دراختیار بچه ها قرار دادی.
t4426.gif
امیدوارم همیشه موفق باشی، و انشالا برای قبولی دکترا همینجا می بینیمت.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: IL-2

Sahar_az

New member
1. یه اتوگرافی کوچیک بده؛ نام، نام خانوادگی، سن، ساکن کدوم شهر و غیره ... هرچی که نیازه.
2. رشته تحصیلی دوره لیسانس؟
3. ورودی چه سالی؟
4. دانشگاه تحصیلی دوره لیسانس؟
5. معدل مدرک لیسانس؟

سلام:)
مرسی احسان بابت تاپیک و هماهنگیات:)
امیدوارم بچه ها بتونن استفاده کنن برای سال دیگه شون:a2d3:
خب شروع کنیم:))

1. سحر .ا، 23 سال، ساکن تهران

2. علوم آزمایشگاهی بودم

3. ورودی سال 89

4. دانشگاه علوم پزشکی بابل

5. فارغ التحصیل با معدل دقیق 16.30:) 2-3 تا هم 10 تو کارنامم داشتم:) می خوام بگم اینا اصلا ملاک نیست چون ممکنه آدم تو دانشگاه بنا به دلایلی اصلا درس نخونه و شب امتحانی باشه:)

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: mohana

Sahar_az

New member
eeeeeeehsan گفت:
6. نمره، رتبه در سهمیه، رتبه در کل در هردو رشته ایمنی و هماتو چند شدن؟
نمره ایمنی: 79.72
نمره هماتو: 48.60

رتبه در سهمیه ایمنی: 6
رتبه در سهمیه هماتو: 125

رتبه در کل ایمنی: 6
رتبه در کل هماتو: 127

eeeeeeehsan گفت:
7. درصدات چند شدن؟
ایمنی 74.71
زیست 76.67
میکروب 26.67
خون 0
بیوشیمی 100
زبان 65.81

eeeeeeehsan گفت:
8. سال چندمت بود شرکت می کردی؟
سال دوم بود ولی پارسال شروع کردم به درس خوندن ولی چون بیمارستان می رفتم اصلا نشد... یعنی میشد ها ولی یا باید از درس می زدم یا از بیمارستان که ترجیح دادم کارمو یاد بگیرم و سال بعد بشینم درس بخونم.

eeeeeeehsan گفت:
9. رتبه و درصدهای سال قبلت چند بودن؟ کجا قبول میشدی؟
رتبه م فضایی بود:))1000 شدم... فک کنم مجازم نشدم حتی:) کلا فقط زبانم و میکروبم بالا بود که نزدیک 40 زده بودم و بقیه رو هم نیم ساعته تموم کردم بس که بلد بودم.

آخرین ویرایش:

Sahar_az

New member
eeeeeeehsan گفت:
10. منابعی که استفاده کردی چیا بودن؟
ایمنی: جـزوه خوندم ولی همون رو چند بار خوندم در هر صورت با همون می شد بالای 85 زد که بقیه اش از بی دقتی من بوده :|

زیست: کتاب بیولوژی سلولی مولکولی دکــتر محــمــد نــژاد رو خوندم... تقریبا 3بار خوندمش ولی خب مدل خوندنم طوریه که همون بار اول تا مطلب نره تو ذهنم از جام بلند نمی شدم و می شه گفت همون بار اول کتاب رو کامل بستم ولی خب باز هم با این کامل خوندنم توی دور دوم، بودن مطالب مهمی که اصلا به چشمم نیومده بودن

بیوشیمی: اینم جــزوه خوندم:) دیگه درصدم هم که مشخصه ازش چقدر راضی بودم:) ولی خب همین رو جویدم تقریبا:))

میکروب: ساختمان رو از روی کتاب دکتر بهادر خوندم ولی خب چون توی دانشگاه هر دو قسمت میکروب رو با ما خیلی خوب کار کرده بودن کتاب زیاد اذیتم نمی کرد و خیلی روون پیش می رفتم ولی خب وقتی به میکروب پزشکی یا همون خانواده های میکروبا رسیدم ترجیح دادم نخونمش دیگه چون به نظرم در مقایسه با جــــزوه دانشگاهمون خیلی چیزای اضافه داشت و وقتمو خیلی می گرفت و اعصابمم خیلی خورد می کرد:)
در نتیجه گذاشتمش کنار و رفتم سراغ درسنامه رضا دانشوری که یکی از بچه های پارسال پیشنهادش کرده بود که اونم گفته بود از فصل 5 به بعد بخونید که می شه همون خانواده های میکروبی:)

زبان: زبان رو با تافل شروع کردم... بعدم لزگی رو خوندم... بعد یه خورده کتاب جهاد دانشگاهی رو خوندم که اصلا لازم نبود به نظرم
بعد دوباره اومدم سراغ لزگی
بعدم سراغ کنکورای سالای گذشته که توی لزگی نبود
از درصد زبانم اصلا راضی نیستم! ولی با همین 2 تا کتاب تافل و لزگی می شه راحت بالای 70 زد

eeeeeeehsan گفت:
11. کتاب های تست چیا استفاده می کردی؟
ایمنی: تست هم آ.ی کیــو بی می زدم و 1 دور کامل همه تستاشو زدم و یک دور هم فقط ارشد و دکترای بهداشت رو... چون مدرس ها یه خورده یه جوری بود!! البته شده بود که بعضی فصلا رو 3-4 بارم بزنم ولی خب پراکنده بوده

زیست: کتاب تست هم که کتاب دکتر عبادی رو داشتم که برای خانه فرهنگ بود که اصلا اصلا اصلا توصیه نمی کنم حتی کسی سمتش بره چون پر از غلطه
کتاب خوب هم متاسفانه زیاد اطلاعی ندارم ولی دوستم آی کیــو بی با پاسخ تشریحی داشت راضی بود

بیوشیمی: کتاب تست هم که همون گنجینه جعفرنژاد که یک دور کامل همه تستاش رو زدم و بعضی فصلا هم 2بار
می تونم بگم برای بیوشیمی اندازه ایمونو وقت گذاشتم ولی پشیمون نیستم چون لازمش داشتم واقعا:)

میکروب:تست هم همون کتاب داشت ولی خب من همش در هول و ولا بودم که تستاش کمه! چون اکثرا تستاش هم قدیمی بود و از سال86 جدیدتر نداشت! در نتیجه تستای 88 به بعد رشته های ایمونو، بیوتک و میکروب رو گرفتم و کار کردم کمی، ولی چون وقتم کم بود اصلا به دوره شون نرسیدم

زبان: بالا گفتم اینو:)

eeeeeeehsan گفت:
12. چه کلاسی می رفتی؟
ایمنی: می رفتم:)
زیست: می رفتم:)
بیوشیمی: می رفتم:)
میکروب: نمی رفتم:)
زبان: نمی رفتم:)

یه توضیحی هم بدم در مورد کلــاس رفتنم:)
من فوق العاده ادم تنبل و از زیر کار در روئیم در مورد درس خوندن:)مخصوصا توی استارت کار:) در نتیجه چون می دونستم اگه خودم بخوام بخونم حتما وسط کار ولش می کنم تصمیم گرفتم یه محرک برای خودم پیدا کنم که این محرک اول آزمون بود که یه خورده فکر کردم دیدم دوزش برای من زیاد قوی نیست:)) و در نتیجه کــلاس رو انتخاب کردم... چون آدم رفرنس خوندنم نیستم مخصوصا که بیوشیمی خیلی رفرنس داره
اولش قصدم فقط ایمونو و بیو بود ولی وقتی کتاب مهدوی رو شروع کردم و دیدم زیست اصلا پیش نمی رم گفتم زیست رو هم می رم:)
از کـــلاس رفتنم اصلا پشیمون نیستم چون کاملا باهاشون پیش می رفتم حتی شده خودم رو بکشم... من حتی برای این که به کــلاسم برسم عروسی پسرخالم که انقدر نزدیکم بود رو نرفتم
ولی توصیه ام به بقیه اینه که از کــلاس انتظار معجزه نداشته باشن!!هیچ اســتاد و موســسه و کلــاسی نمی تونه معجزه کنه
معجزه فقط تو ذهن خود ماست که چطوری خودمون رو راه بندازیم و ببینیم چی می خوایم!
همه چیز به خودتون بستگی داره که مدلتون چطوریه! من اگه کـــلاس نمی رفتم اصلا پیوسته درس نمی خوندم و همین پیوسته درس نخوندن میشه عاملی برای حتی مجار نشدن!!
اونجایی که من می رفتم شاید 40-50 نفر سر کــلاس بیو بودیم ولی تعداد کسایی که درس رو می خوندن از 5 تا هم کمتر بود:) و متاسفانه اصلا هم راضی نبودن چون انتظار معجزه داشتن:)) اون معجزه هه فقط خوندن مرتبه درسه:)

eeeeeeehsan گفت:
13. کدوم آزمون های آزمایشی رو شرکت می کردی؟
آزمون شرکت نکردم... چون خیلی می شنیدم که غیر استاندارده و ترجیح می دادم وقتم رو بزارم روی همون کلــاسام و دیگه با آزمون هدرش ندم ولی خب کمی پشیمونم که چرا جامع هم شرکت نکردم هرچند که بازم چون شرکت نکردم نمی تونم توصیه کنم یا ردش کنم
همه اش هم برای سنجش خودم می خواستم وگرنه از این نظر که رتبه هاش تو روحیه تاثیر میزارن اصلا مورد خوبی نیست

eeeeeeehsan گفت:
14. برنامه ریزیت چه شکلی بود؟
با اجازه من این سوال رو یه کم تو هم تو هم جواب بدم چون ترتیب درسا فرق می کنه؛

از ماه رمضون پارسال با زبان و تافل شروع کردم که تافل خوندنم یه دوره 2 ماهه بود که طول کشید و یواش یواش ایمونو هم توی همین 2 ماه شروع کردم
بیوشیمی و زیست رو از آبان شروع کردم که سر این موضوع پشیمونم... توصیه می کنم زیست رو زودتر شروع کنن بچه ها
این آخریا برای این که دوره هام رو برسونم، خیلی سخت بود واقعا
میکروب هم که همیشه خاری در چشمه:)) از اسفند ساختمان رو شروع کردم و از 1 اردیبهشت میکروب پزشکی رو
ولی خب می تونم بگم پایه میکروبم خیلی خوب بوده مثلا پارسال که اصلا نخونده بودم و از دانشگاه و بیمارستان یادم بود نزدیک 36-37 زده بودم برای همین زیاد اذیتم نکرد شروعش
ولی فکر کنم برای کسی که پایه میکروب نداشته باشه باید از دی شروع کنه دیگه چون اولاش شدیدا کند پیش می ره
در کل اول تابستونتون رو با زبان و ایمونو شروع کنید
وسط تابستون زیست رو شروع کنید
اینا رو که به یه جاهایی رسوندین بیوشیمی هم بیارید توی برنامه
به نظر خود من برای ایمونو بیشتر بجنبید که زودتر دور اولش تا آبان تموم شه و اون موقع بیو رو شروع کنید
میکروبم که از بهمن:)

eeeeeeehsan گفت:
15. از کی شروع کردی به مطالعه؟
متاسفانه کلا آدم برنامه ریزی نیستم... البته شده برنامه بریزما ولی عمل نمی کنم اصلا! چراش رو نمی دونم:))
ولی خب توی برنامم بود که همه درسا به جز میکروب رو تا قبل عید حتما یه دور زده باشم که در مورد ایمونو تا قبل عید نزدیک 3 دور خونده بودم و زبان هم لزگی تا حدود بهمن تموم شده بود(دقیق یادم نیست) و بیو و زیست هم دقیقا 28 اسفند تموم شد دور اولشون:)
در کل:
ایمنی:از تابستون شروع کردم و دور اولم آذر تموم شد(البته آذر رو حدودا می گم چون یادم نیست!) و این که گفتم من دور اولم واقعا طول می کشید و اگه کسی هستید که سطحی می خونه دور اولش رو، این دور اول باید خیلی زودتر از این حرفا تموم شه:) مثلا دوره ی دومه من 3 هفته ای تموم شد و دوره ی سومم کمتر و همین طور تایمم کمتر می شد چون دیگه بعد از یه جاهایی اصلا نیاز به خوندن نیست و با یه نگاه می بینید همه چی تو ذهنتونه

زیست: از آبان شروع کردم تا قبل از عید 1 دور هم سلولی هم مولکولی تموم شد... اینطوری نباشه که بگید من مولکولی نمی خونم چون کم میادا!!! انگار طراح اصلا نمی دونه مولکولی چیه سلولی چیه!!! همه رو بخونید

بیوشیمی: این رو هم همراه با زیست شروع کردم و تقریبا هم زمان با زیست هم تموم شد

میکروب: فک کنم اینا رو بالا گفتم ولی بازم می گم:)
بخش ساختمان رو از بهمن شروع کردم البته خیلی جسته گریخته می خوندم:) میکروب پزشکی رو هم از اول اردیبهشت و تقریبا هر روز یه خانواده رو می خوندم

زبان: از همون روز اول با زبان شروع کردم:) هر روز هم زبان می خوندم... حتی اگه مطلب جدید نمی خوندم، لایتنرم بود

eeeeeeehsan گفت:
16. میانگین مطالعه‌ت روزی چند ساعت بود؟
از روز اول که با زبان شروع کردم از روزی 2 ساعت شروع شد
تا آخرای تابستون روی 4-5 ساعت
کم کم شد 6 ساعت ولی خب فراز و نشیب داشت
از بهمن زیر 7 ساعت نیومد و بعد از عید هم زیر 8 ساعت نیومد
کلا ساعت مطالعه اصلا ملاک نیست!به نظر من! البته اینطوری هم نیست که بگیم یکی روزی 2 ساعت بخونه قبوله ها
من خودم رو کشتم یه روز 10 ساعت خوندم ولی واقعا خسته شدم! البته من تایم گیریم با تایمر بود و دقیقا ثانیه به ثانیه این 10 ساعت درس بوده... حتی برای یه کار کوچیک که مثلا یه کاغذ آوردن بود، تایمرم رو استاپ میکردم... مثلا دوستایی داشتم که می گفتن روزی 12ساعت می خونن! یه روز که بررسی کردیم با هم دیدم از این 12 ساعت شاید 8-9 ساعتش مفید بوده باشه
قبلا هم گفتم من آدم فوق العاده تنبلیم برای همین از تایمر استفاده می کردم چون اگه حتی یک لحظه حواسم پرت می شد تایمر رو نگه می داشتم و همین نگه داشتن باعث می شد تمرکزم بیشتر بشه
اینو گفتم که شاید برای کسی این تجربه من به درد بخوره
و در آخر این که به نظر من بیشتر از این که ساعت مهم باشه پیوسته خوندن مهمه! این هر روز درس خونده بشه حتی در حد همون 5-6 ساعت

برای تک تک درسا نمی تونم یه ساعت مشخص بدم چون هر چیزی که مونده بود رو می خوندم... مثلا حتی روزایی بود که من ایمونو رو کامل بسته بودم و گذاشته بودم کنار برای این که زیست و بیو رو برسونم به اون جایی که باید برسن در صورتی که خیلیا همش بهم می گفتن که این کارت اشتباه محضه که 3 هفته ایمونو رو کنار گذاشتی... یا حتی بهم می گفتن همین 3 هفته باعث میشه تو قبول نشی
ولی خوشبختانه من کسی نیستم که به حرف بقیه گوش کنم چون تقریبا خودم رو شناختم و می دونستم این 3 هفته نخوندن با یه نگاه جبران می شه:)
حرفم اینه شما هم اگه یه شناخت نسبی از خودتون دارید بر اساس همون پیش برید و به حرف بقیه توجه نکنید... اینطوریم نباشه که اره فلانی نخوند و شد و منم نمی خونم پس... نـــه فقط ببینید بازدهی خودتون چطوریه!

یا خدا! بقیه اش جا نمی شه:riz481: کی می خواد اینا رو بخونه؟:))))
من یه قراری با خودم داشتم وگرنه انقدر مبسوط توضیح نمی دادم:)))
بخونید شاید کمکتون کرد:))

Sahar_az

New member
eeeeeeehsan گفت:
17. نحوه مطالعه‌ت چطوری بود؟
بالاترم یه کوچولو گفتم الان کامل تر بگم؛
من از اون اول عادت داشتم که وقتی شروع می کنم به درس خوندن تا اون مطلب تو ذهنم نره نمی تونم برم سراغ مطلب بعدی
در نتیجه دور اولم خیلی طول می کشید
ولی خب ایمونو که پایه داشتم خیلی راحت تر از بیوشیمی و زیست پیش می رفت... بیوشیمی هم یه پایه ضعیفی داشتم و بازم از سلولی مولکولی راحت تر بود ولی این 2 تا برای دور اول خیلی وقتم رو می گرفتن
مدل درس خوندنم برای همه درسا یکسانه:) یه عادتیم که دارم اینه که بعضی درسا رو که یاد نمی گرفتم می شستم می نوشتم... همونطوری کامله کامل:) ولی از حفظ می نوشتم بعد هم چک می کردم و اونایی که بلد نبودم رو دوباره می خوندم... این کار ازم وقت می گرفت ولی خب عادت من بود دیگه... به کسی هم توصیه نمی کنم:) ولی بیوشیمی رو بنویسید
چرخه ها رو مخصوصا

eeeeeeehsan گفت:
18. نحوه مرورت چطوری بود؟
دور اول رو که می خوندم بر می گشتم از اول دوباره... این دور اول رو که می گم واقعا 1 دور نبودا:)) شاید در همون لحظه 10 دور می شد با تکرارایی که برای خودم می کردم و از حفظ می گفتم:) باز هم همه درسا همین بود به جز زبان که مدل درس کلا فرق داره...
غیر از اون دوره ی کلی که ماه آخر انجام دادم بعضی وقتا هم پیش میومد که مطلبی یادم رفته بود و بر می گشتم که بخونم
ولی این مدل دوره کردن هم به نظرم بستگی به فرد داره
و واقعا مهم ترین چیز دوره هستش... واقعا 90 درصد مطالب فراموش شده توی همون دوره (حتی با یه نگاه انداختن و ورق زدن) بر می گردن

eeeeeeehsan گفت:
19. نحوه تست زدنت چطوری بود؟
ایمنی: دور اول که مطلب رو می خوندم، می بستم و می زاشتم کنار و چند روز بعد تست می زدم

زیست: برای زیست هم اکثرا مثل ایمونو بود ولی گاهی وقتا هم مثل بیوشیمی می شد مخصوصا مولکولی که حتما باید رو تستا یه نگاه می نداختم ببینم چطوریه... بماند که کتاب تستم اصلا جالب نبود!

بیوشیمی: بعضی از فصلایی که خیلی فرار بود همون بعد از خوندنم تست می زدم... یعنی 5 تا 5 تا می زدم

میکروب: میکروب هم کتابم طوری بود که خودش با تست بود... یعنی درسنامه با تستش تکمیل می شد... در نتیجه بعد از هر 2-3 صفحه مطلب باید تستا رو می زدم و پاسخ تشریحیشون رو می خوندم

زبان: زبان هم که همش با تست پیش می ره

eeeeeeehsan گفت:
20. نُت برداری، خلاصه نویسی، لایتنر و ...
اصلا خلاصه برداری نمی تونم بکنم! یعنی خلاصه هام از رفرنس حجیم تر می شن:)
فقط یه بار برای میکروب خلاصه نویسی کردم که اونم شدیدا پشیمونم... یعنی هم نرسیدم خلاصه هام رو بخونم هم این که وقتم الکی پای خلاصه نوشتن رفت
نت هم بر نمی داشتم ولی به جاش از ماژیک استفاده می کردم که جاهایی که اصلا تو ذهنم نمی ره هایلایت شده باشه

زبان رو از اول با لایتنر خوندم و توصیه می کنم حتما حتما حتما با لایتنر بخونین... خیلیا بودن اطرافم که می گفتن نـــــه ما تو دفترچه می نویسیم و می خونیم ولی بعد یه مدت دفترچه تون انقدر پر می شه که اصلا دوست ندارید سمتش برید
از منه تنبل بشنوید که لایتنر بهترین و آسون ترین راهه:)

و این که این اخریا یه سری از موارد بیو و زیست و ایمونو رو هم لایتنر می کردم و دیگه دوره آخرم با لایتنر بود:) یه خورده نوشتن و خوندنشون وقت گیر بود ولی واقعا از نتیجه اش راضیم

میکروب رو هم بیشتر اسمای عجق وجق رو با لایتنر خوندم که اونم شدیدا راضیم:) مثلا من خودم همیشه بارتونلا باسیلی فورمیس و بیماریاش رو با استرپتوباسیلوس مونیلی فورمیس اشتباه می کردم... که امسال تب هاورهیل سوال کنکور بود:)

eeeeeeehsan گفت:
21. توضیحات اضافه و توصیه ای اگه هست بهمون بگو..
والا الان چیزی به ذهنم نمیاد:)انقد که سوالا کامل بود و منم سعی کردم تا جایی که می شد کامل جواب بدم:)
بازم بچه ها اگه سوالی داشتن بپرسن (اگه حالی مونده باشه براشون:riz481:) اگه جا افتاده من هستم:))

آخرین ویرایش:

Sahar_az

New member
eeeeeeehsan گفت:
درمورد
تفریح،
ورزش،
تایم استراحت،
تغذیه،
مکان مطالعه،
انگیزه
و غیره ...
هر توضیحی که لازمه و تجربه خاصی اگه داری باهامون به اشتراک بذار.
درمورد تفریح، یه وقتایی واقعا لازمه... یعنی یه وقتایی به یه جایی می رسی که انگار داری می ترکی:) اون موقع اس که باید پاشی از جات:)) مخصوصا این آخرا:) من خودم کوه می رفتم. شدیدا روی روحیه م تاثیر داشت. و یه جا خوندم که طبیعت و مخصوصا آب به طرز معجزه آسایی انرژی منفی رو از آدم می گیره و واقعا همین طور بود چون وقتی می اومدم خونه برای فرداش انرژی مضاعف داشتم

ورزش، خیلی خوبه ولی خب من اصلا نمی تونستم براش برنامه مداوم داشته باشم... مثلا یه روز بود 10 روز نبود:) ولی در کل روزایی که بود خیلی شادتر بودم
تایم استراحت، من هر وقت خسته می شدم بلند می شدم ولی خب اینطوری هم نبود که بیشتر از 1ساعت و نیم بشینم:) چون نمی تونستم واقعا... بازم به نظرم این مورد بستگی به خود آدم داره... یکی می تونه 4 ساعت یه بند درس بخونه ولی من به شخصه فکرشم نمی تونم بکنم... اما اون طوری که می گن، بهتره بین هر یک ساعت 15 مین استراحت باشه
تغذیه، خیلی خیلی خیلی خیلی تاثیر داره... البته آدم خود به خود گرسنه هم می شه چون درس خوندن انرژی می خواد... چیپس و پفک و اینجور تنقلات که ارزش غذایی کم دارن رو سعی کردم به صفر برسونم چون کم و بیش تاثیر داشت ولی خب بعضی وقتا دل آدم می خواد دیگه:)) اون بعضی وقتا رو می تونیم آوانس بدیم به خودمون:) من معمولا اینا رو جایزه می دادم به خودم:))) به جای اینا می تونید بستنی و مغزا رو جایگزین کنید
راستی صبحانه اصلا فراموش نشه... حتی شده با زور... منم جزو اون آدمایی بودم که صبحونه می خوردم حالم به هم می خورد ولی واقعا اون اولا که نمی خوردم اذیت می شدم... بازدهیش توی فهم درس واقعا مشخصه... ترجیحا هم خیلی کامل باشه
مکان مطالعه، یه مدت رو زمین می خوندم و پشت این میزای کوچیک مطالعه بعد دیدم گردن درد می گیرم و روی صندلی می شستم ولی در کل جام رو عوض می کردم:) ولی خب از محدوده اتاق فراتر نمی رفتم... بعضی وقتا هم که از اتاقم حالم به هم می خورد میرفتم اتاق برادرم ولی خب زود برمی گشتم چون حس تعلق خاطر نداشتم:))
اینم به نظرم بستگی به خود آدم داره:) کلا هرجوری راحتین درس بخونین:) خود درس خوندنه سخت هست و اگه بخوایم این موارد رو هم سخت بگیریم که حتما اونطوری باشه که بقیه گفتن، زود از درس خوندن زده می شیم:)
انگیزه م فقط این بود که حتما دانشگاه نزدیک برم چون برای کارشناسی اذیت شدم واقعا... ولی توی وادی درس که افتادم با خودم می گفتم تو که داری تلاش می کنی و وقت می زاری پس بهترین تلاشت رو بکن و تا تهش برو... بالاخره این روزا هم تموم می شه و نتیجه ش رو می بینیم
این آخرا هم شدیدا بی انگیزه بودم:) دوست داشتم هرچی زودتر کنکور بدم و تموم شه بره از یه طرفیم دوست نداشتم کنکور بدم اصلا:) اصن یه وضی:))تا این که یه روز گشتم و یه انگیزه پیدا کردم و گذاشتمش رو والپیپر گوشیم:) انگیزم سر در دانشکده پزشکی دانشگاه تهران بود با دانشجوهای 88 اش که توی گوگل پیدا کردم:) هرچند که زیاد دووم نداشت و بعد یه مدت همون دیدنش هم عادی شد ولی انگار رفته بود تو ضمیر ناخودآگاهم که من حتما باید اینجا باشم:) بماند که حالا از بعضیا یه چیزایی شنیدم و شک هست بین تهران و بهشتی:|||

خیلی گفتما ولی بازم می گم درس خوندن رو راحت بگیرید.
این که فلانی روزی 14 ساعت خونده، یا اون یکی فلان کــلاس رو رفته و فلان جــزوه رو داشته، یا چنان جایی داشته برای درس خوندن و و و
اینا تقریبا بهونه است همه ش... ببینید خودتون چطور راحتید... بشینید تکلیفتون رو با خودتون مشخص کنید که چی می خواید و این خواستنه چقدره:) دقیقا اندازه اش رو مشخص کنید:) سعی کنید بزرگ باشه اندازه اش:))

مثلا خیلیا می گن درازکش درس نخونید چون خوابتون می گیره... من خودمم سریع خوابم می گیره ولی یه موقع هایی هست آدم دوست داره اون کار رو انجام بده
سخت نگیرید این موضوع رو و انجامش بدید چون همین جلوی خودتون رو گرفتنا کم کم روی هم جمع می شه و از همه چی زده تون می کنه:) من حتی سریال هم می دیدم ولی یه سریالی انتخاب کردم پر فصل و تکراری:)) که به خاطر تکراری بودنش روزی 1 قسمت بیشتر نبینم:) یه روزی به یه جایی رسیدم که درس رو ترجیح می دادم به اون 1 قسمته:) می گفتم بعدها می رم فصل جدیدو با ذوق بیشتر می بینم:)
تازه من با این موارد سخت نگرفته بودم و آخراش زده شده بودم:)))

Sahar_az

New member
eeeeeeehsan گفت:
اگه فرصت کردی دوتا برنامه درسی برای داوطلبین بریز؛
یه برنامه برای داوطلبی که میخواد از الآن یا از اول مهر شروع کنه،
یه برنامه هم برای داوطلبی که 3ماه بیشتر فرصت نداره.

در آخر ممنون از وقتی که دراختیار بچه ها قرار دادی.
t4426.gif
امیدوارم همیشه موفق باشی، و انشالا برای قبولی دکترا همینجا می بینیمت.

برای داوطلبی که می خواد از الان یا از اول مهر شروع کنه:)
اول روی سخنم با اون دخترم یا پسرمی هست که می خواد از اول مهر شروع کنه:) ترجیحا اگه می تونی از همین الان شروع کن:) اگه هم نمی تونی باز از مرداد یا بعد از ماه رمضون شروع کن... چون با این وضعیتی که این سازمان گل و بلبل داره بعید نیست امسال 1 خرداد کنکور باشه:eek:t0837h0nn8zfqu8ult پس انرژی رو بزارید رو این مورد که تا آخر سال یک دور خوب خونده باشید
من برای خودم می گم که اگه با همین تجربیات سال پیش بودم این کارا رو می کردم:
زبان رو با همون تافل شروع کنید که تا اخر تابستون حتما تموم بشه و حتما با لایتنر بخونید
ایمونو رو حتما با زبان استارت بزنید و پیش برید
یه خورده که از درس خوندنتون گذشت و رو روال افتادید (مثلا یک ماه)، سلولی مولکولی رو استارت بزنید مخصوصا که اولاش فوق العاده وقت گیر و اذیت کننده س(البته برای کسی که پایه نداشته باشه می گم)
بیوشیمی و زیست درسایی هستن که فوق العاده توی ایمونو کمک می کنن... یعنی می تونم بگم مادر بقیه درسان... برای همه ی رشته ها...پس رو این حساب که ضریب بیو 1 شده نزاریدش کنار... حالا چون ضریبش کمتره می شه براش یه آوانس گذاشت که از آبان شروع بشه
در کل اگه تمرکزتون رو این باشه که ایمونو هر چه زودتر تموم شه بهتره
چون وقتی ایمونو یه دور تموم می شه انقدر وقتتون آزاد میشه که با خیال راحت به بقیه برسید چون اون دوره دوم انقدر سریع پیش می ره که خودتون هم باورتون نمی شه و تازه کلی هم روحیه می گیرید که وااای من همه رو بلدم:))هی می خونید هی ذوق می کنید:)

برای داوطلبی که 3 ماه بیشتر وقت نداره من واقعا توصیه ای ندارم:) با این حجم مطالب و این رقابتی که الان هست 3 ماه واقعا کمه مگه این که یه پایه خیلی خیلی خیلی قوی داشته باشه و این طوری باشه که برای هر درس فقط یه دوره سطحی بخواد و بقیه رو بخواد تست بزنه که فکر می کنم همچین پایه ای رو فقط یه استاد دانشگاه داره:)
البته 3ماه هم می شه ها ولی به نظر من واقعا یه برنامه ریزی دقیق می خواد برای هر ثانیه اش و 100 درصد عمل کردن به ثانیه ثانیه اون که همه اینا یه اراده فولادی می خواد که من ندارم:))
هر کی داره شک نکنه با اون اراده اش به همه جا می تونه برسه حتی توی 3 ماه:)

Meghraz

New member

سلام:)
مرسی احسان بابت تاپیک و هماهنگیات:)
امیدوارم بچه ها بتونن استفاده کنن برای سال دیگه شون:a2d3:
خب شروع کنیم:))

1. سحر .ا، 23 سال، ساکن تهران

2. علوم آزمایشگاهی بودم

3. ورودی سال 89

4. دانشگاه علوم پزشکی بابل

5. فارغ التحصیل با معدل دقیق 16.30:) 2-3 تا هم 10 تو کارنامم داشتم:) می خوام بگم اینا اصلا ملاک نیست چون ممکنه آدم تو دانشگاه بنا به دلایلی اصلا درس نخونه و شب امتحانی باشه:)

این جملت خرابم کرد دیگه : )
یه سوال منم مثه خودت علومم و دو ترم دیگه دارم با کارآموزی خودت میدونی کارآموزی چجوریه. پنج روز در هفته. توصیه ای برای من نداری تا بتونم یه نمره آبرومندانه بیارم تهش. در حد قبولی حتی آخرین نفر قبول شده! : ))

Leyli002

New member
بالاترم یه کوچولو گفتم الان کامل تر بگم؛
من از اون اول عادت داشتم که وقتی شروع می کنم به درس خوندن تا اون مطلب تو ذهنم نره نمی تونم برم سراغ مطلب بعدی
در نتیجه دور اولم خیلی طول می کشید
ولی خب ایمونو که پایه داشتم خیلی راحت تر از بیوشیمی و زیست پیش می رفت... بیوشیمی هم یه پایه ضعیفی داشتم و بازم از سلولی مولکولی راحت تر بود ولی این 2 تا برای دور اول خیلی وقتم رو می گرفتن
مدل درس خوندنم برای همه درسا یکسانه:) یه عادتیم که دارم اینه که بعضی درسا رو که یاد نمی گرفتم می شستم می نوشتم... همونطوری کامله کامل:) ولی از حفظ می نوشتم بعد هم چک می کردم و اونایی که بلد نبودم رو دوباره می خوندم... این کار ازم وقت می گرفت ولی خب عادت من بود دیگه... به کسی هم توصیه نمی کنم:) ولی بیوشیمی رو بنویسید
چرخه ها رو مخصوصا

دور اول رو که می خوندم بر می گشتم از اول دوباره... این دور اول رو که می گم واقعا 1 دور نبودا:)) شاید در همون لحظه 10 دور می شد با تکرارایی که برای خودم می کردم و از حفظ می گفتم:) باز هم همه درسا همین بود به جز زبان که مدل درس کلا فرق داره...
غیر از اون دوره ی کلی که ماه آخر انجام دادم بعضی وقتا هم پیش میومد که مطلبی یادم رفته بود و بر می گشتم که بخونم
ولی این مدل دوره کردن هم به نظرم بستگی به فرد داره
و واقعا مهم ترین چیز دوره هستش... واقعا 90 درصد مطالب فراموش شده توی همون دوره (حتی با یه نگاه انداختن و ورق زدن) بر می گردن

ایمنی: دور اول که مطلب رو می خوندم، می بستم و می زاشتم کنار و چند روز بعد تست می زدم

زیست: برای زیست هم اکثرا مثل ایمونو بود ولی گاهی وقتا هم مثل بیوشیمی می شد مخصوصا مولکولی که حتما باید رو تستا یه نگاه می نداختم ببینم چطوریه... بماند که کتاب تستم اصلا جالب نبود!

بیوشیمی: بعضی از فصلایی که خیلی فرار بود همون بعد از خوندنم تست می زدم... یعنی 5 تا 5 تا می زدم

میکروب: میکروب هم کتابم طوری بود که خودش با تست بود... یعنی درسنامه با تستش تکمیل می شد... در نتیجه بعد از هر 2-3 صفحه مطلب باید تستا رو می زدم و پاسخ تشریحیشون رو می خوندم

زبان: زبان هم که همش با تست پیش می ره

اصلا خلاصه برداری نمی تونم بکنم! یعنی خلاصه هام از رفرنس حجیم تر می شن:)
فقط یه بار برای میکروب خلاصه نویسی کردم که اونم شدیدا پشیمونم... یعنی هم نرسیدم خلاصه هام رو بخونم هم این که وقتم الکی پای خلاصه نوشتن رفت
نت هم بر نمی داشتم ولی به جاش از ماژیک استفاده می کردم که جاهایی که اصلا تو ذهنم نمی ره هایلایت شده باشه

زبان رو از اول با لایتنر خوندم و توصیه می کنم حتما حتما حتما با لایتنر بخونین... خیلیا بودن اطرافم که می گفتن نـــــه ما تو دفترچه می نویسیم و می خونیم ولی بعد یه مدت دفترچه تون انقدر پر می شه که اصلا دوست ندارید سمتش برید
از منه تنبل بشنوید که لایتنر بهترین و آسون ترین راهه:)

و این که این اخریا یه سری از موارد بیو و زیست و ایمونو رو هم لایتنر می کردم و دیگه دوره آخرم با لایتنر بود:) یه خورده نوشتن و خوندنشون وقت گیر بود ولی واقعا از نتیجه اش راضیم

میکروب رو هم بیشتر اسمای عجق وجق رو با لایتنر خوندم که اونم شدیدا راضیم:) مثلا من خودم همیشه بارتونلا باسیلی فورمیس و بیماریاش رو با استرپتوباسیلوس مونیلی فورمیس اشتباه می کردم... که امسال تب هاورهیل سوال کنکور بود:)

والا الان چیزی به ذهنم نمیاد:)انقد که سوالا کامل بود و منم سعی کردم تا جایی که می شد کامل جواب بدم:)
بازم بچه ها اگه سوالی داشتن بپرسن (اگه حالی مونده باشه براشون:riz481:) اگه جا افتاده من هستم:))
ببخشین در مورد نحوه مطالعه؛یعنی یک خط یا یک پاراگراف و انقد تکرار میکردین که حفظ شین؟من کلا با شیوه مطالعه مشکل دارم.مثلا با روش شما اگه همونی که گفتم باشه 1 صفحه نیم ساعت وقتمو میگیره...از بس تکرار میکنم...درگیرم اصن:65d6a5d6s:

Sahar_az

New member
این جملت خرابم کرد دیگه : )
یه سوال منم مثه خودت علومم و دو ترم دیگه دارم با کارآموزی خودت میدونی کارآموزی چجوریه. پنج روز در هفته. توصیه ای برای من نداری تا بتونم یه نمره آبرومندانه بیارم تهش. در حد قبولی حتی آخرین نفر قبول شده! : ))

کارآموزی افتضاحه... البته برای کسی که کنکور داره وگرنه برای من به شخصه شیرین ترین دوره تحصیلم بود:))
با این طرحی هم که دادن خراب ترش کردن:|||
آخه تو که می خوای تلاشت رو بکنی چرا آخرین نفر؟
ببین بازم می گم همه چیز به خودت بستگی داره که چقدر مدیریت زمان داشته باشی
من از ترم 7 شروع کردم برای خوندن ولی دیدم هی یه چیزی جا می مونه:) یا درسای دانشگام یا بیمارستان یا درسای ارشد:) در نتیجه یه روز نشستم فک کردم دیدم امسال می رم کارم رو یاد می گیرم سال بعد هم می شینم پشت کنکور
تو هم بشین فکراتو بکن ببین کدوم رو بیشتر می خوای
توی هم کلاسیام یکی از دوستام همون پارسال خوند و الان داره مشهد می خونه... ولی تا می تونست از زیر کارآموزیا در رفت... یا قول می داد که بعد از کنکور میاد یا یه جوری کلا نمی رفت و جیم می زد
ولی خب اون قدری که مثلا من کار یاد گرفتم، اون نگرفت
البته بعدا می تونه با یه ماه دوره دیدن اون کمبودا رو جبران کنه ولی این یک ماهه این وسط یه خورده آشنا می خواد یا این که بری طرح و یه ماه کلا آموزشی باشی که الان همین طوری شده:)
اگه واقعا امسال می خوای برسونی ببین می تونی کارآموزیا رو بپیچونی؟:))) مثلا از 5 روز، 2 روزش رو بری فقط و بقیه ش رو بکوب بخونی
حتما قبولی
مخصوصا این که تابستونت رو از دست نده
تو همین تابستون می تونی کلی جلو بیفتی اگه از همین الن فشرده تر از بقیه بخونی

آخرین ویرایش:

Sahar_az

New member
ببخشین در مورد نحوه مطالعه؛یعنی یک خط یا یک پاراگراف و انقد تکرار میکردین که حفظ شین؟من کلا با شیوه مطالعه مشکل دارم.مثلا با روش شما اگه همونی که گفتم باشه 1 صفحه نیم ساعت وقتمو میگیره...از بس تکرار میکنم...درگیرم اصن:65d6a5d6s:

نــــــه اون یه خط و یه پاراگراف که آدم رو داغون می کنه:))
من یه مبحث رو کامل می خوندم و بعد برمی گشتم دوباره و دوباره
اگه مبحث زیاد و سنگین بود تیتر به تیتر می خوندم و دوباره برمی گشتم ولی دور های اول زیاد گیر نمی دادم که یاد نگرفتم و به مرور جبرانش می کردم:)
در کل شما باید با شیوه حافظه تون پیش بری... یعنی این که هر مطلب چقدر توی کدوم حافظه می مونه
اون تکراری که شما می گی اصلا به درد نمی خوره چون همه ش توی حافظه ی کوتاه مدته و یه مدت کمی که می گذره، درصد زیادی از اون مطلبم می پره
تو این مجموعه خوندنم که اسمشو گذاشتم دور اول، دفعه اوله اول روخونی می کردم عین روزنامه، بعد برمی گشتم یه کم گیر می دادم به مطالب و یه بار تکرار می کردم و اونجاهایی که مشکل داشتم رو دوباره می خوندم و آخر ولش می کردم
بعد می رفتم سراغ یه مبحث جدید و اون که تموم می شد میومدم سراغ قبلیه دوباره:)
کلا این روش مطالعه خیلی با روان آدم بازی می کنه:)
بگرد دنبال یه راهی که خودت باهاش راحت تری و مطالب بیشتر برات می مونه
به نظرم اون راهی هم که تا الان باهاش بالا اومدی و بهش عادی داری (اگه جواب مورد نظرتو می داده) بهترین راهه
الان یه کم ریسکه که بخوای شیوه ات رو عوض کنی... البته اگه زود عادت می کنی بهش که هیچی:))

nazanin...

New member
سلام. ببخشید سوالم اینجا خیلی بی ربطه ولی باید میگفتم. آقا احسان خیلی از عملکردتون تو انجمن خوشم میاد واقعا کارای مفید و درستی رو در حق بچه های این رشته انجام میدید.تنها رشته ای که دیدم اینقده اکتیوه این رشته هست اونم به یقین یه خاطر حضور شماست من از طرف بچه های این رشته ازتون تشکر میکنم. اجرتون با خدا.

آخرین ویرایش:

Sahar_az

New member
سلام. ببخشید سوالم اینجا خیلی بی ربطه ولی باید میگفتم. آقا احسان خیلی از عملکردتون تو انجمن خوشم میاد واقعا کارای مفید و درستی رو در حق بچه های این رشته انجام میدید.تنها رشته ای که دیدم اینقده اکتیوه این رشته هست اونم به یقین یه خاطر حضور شماست من از طرف بچه های این رشته ازتون تشکر میکنم. اجرتون با خدا.

آره واقعا قبول دارم:)
برای هماهنگی همین تاپیک کلی زحمت کشید:)
خسته نباشی مدیر:riz304:

ترانه 69

New member
سحرجان تبريک ميگم.يه سوال داشتم.درصدسلولى و مولکوليت عاليه.به نظرت براى اين درصد بالا کتاب دکتر محمدنژاد بيشتر تاثير داشت يا کلا.س؟اگه ميشه مشخصات کامل کتابتم بنويس بى زحمت.

hanas68

New member
سحررررررر جووووون واقعا ممنونتیم، ایشالا پله های موفقیتو همینجوری بری بالا، فقط سحر جون شما تافلو کامل خوندین؟ منظورم اون ده تا دیدینگ هر درسه؟ بعد منظورتون از مرور چی بود؟ یعنی ی دور کتابو میخوندین بعد میومدین از اول ب مرور کردن؟؟؟؟

- - - Updated - - -

احسان خان خسته نباشی والاااااا

بالا