ღ تفسیر لام خون محیطی ღ

mohana

Well-known member
به نام خدا

سلاااااااااام به همه دوستان عزیز هماتولوژیست:ad54ad:

بچه ها تو این تاپیک همینطور که از اسمش معلومه قراره گسترش های خون بررسی شه..البته فقط یک شان :)

تو هر پستی یک تصویر قرار داده میشه.. و همه درمورد مشخصات سلول ها نظر میدیم و تصویر رو بررسی میکنیم

y6xse17zd7tin3v6pa11.jpg

ممنون از دوست خوبمون IL-2 بابت پیشنهاد خوبش

ممنون از همه دوستانی که تو این تاپیک شرکت میکنن
:riz304:

841919950.gif

IL-2

Well-known member
:heart:I love Hematology:heart:

سلام مهنایی ممنون بابت تاپیک عاااالیت
خب اول خودت بوگو

من متوجه اینا شدم :
tear drop
پویکیلوسیتونز
هایپرسگمنتیشن
آنیزوسیتوز

سلام به شما عزیزان

ایده خوبی هست ایشالا که همینطوری با علاقه ادامه بدین

اما درباره ی این تصویر لام خون محیطی: یه نوتروفیل هیپرسگمانته میبینیم- آنیزوسیتوز مشهود هست- پوئی کیلوسیتوز هم دیده میشه- یه سلول پلی کرمازی در حدود ساعت 2 دیده میشه- گلبول های قرمز ماکروسیت هم دیده میشه-

و یک چیز دیگه که به نظرم وجود داره اینه که 2 جمعیت سلولی داریم- یه سری از گلبول های قرمز هموگلوبین بیشتری دارند- احتمالا شاید فرد به خاطر آنمی خون دریافت کرده باشه(البته با اطمینان نمیشه گفت)

IL-2

Well-known member
سلام به شما عزیزان

ایده خوبی هست ایشالا که همینطوری با علاقه ادامه بدین

اما درباره ی این تصویر لام خون محیطی: یه نوتروفیل هیپرسگمانته میبینیم- آنیزوسیتوز مشهود هست- پوئی کیلوسیتوز هم دیده میشه- یه سلول پلی کرمازی در حدود ساعت 2 دیده میشه- گلبول های قرمز ماکروسیت هم دیده میشه-

و یک چیز دیگه که به نظرم وجود داره اینه که 2 جمعیت سلولی داریم- یه سری از گلبول های قرمز هموگلوبین بیشتری دارند- احتمالا شاید فرد به خاطر آنمی خون دریافت کرده باشه(البته با اطمینان نمیشه گفت)

آقای هماتولوژی ممنوووون از حضور و تفسیرهاتون ...
خواهش میکنم هروقت تونستید به این تاپیک سر بزنید و اگر هم خودتون تصویری مرتبط با موضوع دارید قرار بدید ...

بازم تشکر میکنم از وقتی که گذاشتید ...

البته سلول های قطره اشکی هم دیده میشن

بچه ها یه پیشنهاد بدم: بهتره که تصویر خون محیطی یه بیماری رو بذارید که اطلاعات جانبی مثل: علایم بالینی، جواب های آزمایشگاهی دیگش اگه در دسترس بود رو بذارید- تا در امر تشخیص کمک کنه و تفسیر بشه- چون اگه یه لام ناشناخته رو بذارین نمیشه نظر قطعی رو داد- دلیلشم اینه که ما باید مثلا برای تشخیص لوسمی نمیتونیم از یه عکس خالی چیزی بگیم و باید زیر میکروسکوپ حداقل فرم کروماتین هسته رو ارزیابی کنیم- تشخیص فقط بر اساس مرفولوژی نیست باید در کنارش به history بیمار توجه کنیم

mohana

Well-known member
ممنون
حالا من یه هاول ژولی هم میبینم :))) رسوبه..خطای دیده..چیه؟ نمیدونم :))

8t042jfuq9i6yk33uvvl.jpg

1-ماکرواوالوسیت
2- نوتروفیل هایپرسگمنته
3- شسیتوسیت
4- داکروسیت= tear drop
5- پلی کرومازی

آخرین ویرایش:

mohana

Well-known member
البته سلول های قطره اشکی هم دیده میشن

بچه ها یه پیشنهاد بدم: بهتره که تصویر خون محیطی یه بیماری رو بذارید که اطلاعات جانبی مثل: علایم بالینی، جواب های آزمایشگاهی دیگش اگه در دسترس بود رو بذارید- تا در امر تشخیص کمک کنه و تفسیر بشه- چون اگه یه لام ناشناخته رو بذارین نمیشه نظر قطعی رو داد- دلیلشم اینه که ما باید مثلا برای تشخیص لوسمی نمیتونیم از یه عکس خالی چیزی بگیم و باید زیر میکروسکوپ حداقل فرم کروماتین هسته رو ارزیابی کنیم- تشخیص فقط بر اساس مرفولوژی نیست باید در کنارش به history بیمار توجه کنیم

درسته.. پیشنهاد خوبیه...اگه شما همچین تصاویری + اطلاعات جانبی از بیمار رو دارین ممنون میشیم که بذارین...

ببینید در رنگ آمیزی رومانوفسکی ما میگیم سلول پلی کرومازی و در رنگ آمیزی فوق حیاتی میگیم رتیکولوسیت-

هاول ژولی درشتر هست- به نظرم نیست- حالا شما بگین بیماری طرف چیه؟

IL-2

Well-known member
ببینید در رنگ آمیزی رومانوفسکی ما میگیم سلول پلی کرومازی و در رنگ آمیزی فوق حیاتی میگیم رتیکولوسیت-

آنمی مگالوبلاستیک؟!

(من استرس گرفتم )

mohana

Well-known member

ویرایش کرده بودم :)

آنمی مگالوبلاستیک؟!

(من استرس گرفتم )

ممنون دوستم:rose:

تو سایت اولی نوشته بود کمبود b12... الان تصویرو سرچ کردم تو یه سایت دیگه یه سری اطلاعات دیگه هم داره
Severe vitamin B12 deficiency mimicking thrombotic thrombocytopenic purpura

نمیدونم اینجا منظور از mimic چی میتونه باشه

منظور از mimic اینه که شاید تصویر خون محیطی این بیمار شبیه TTP هست(که شیستوسیت هم داره)- شاید شاید بیمار مبتلا به آنمی مگالوبلاستیک بوده و تحت یه شرایطی مبتلا به TTP شده

mohana

Well-known member
ی سوال برام پیش اومد
نوشته بعد تعویض پلاسما خون محیطی رو بررسی کردن... که تو این بررسی علائم انمی مگالوبلاستی دیده شد... ینی قبلا فقط شسیتوسیت دیده شده بود..چطور ممکنه؟

خب کمبود کوبالامین سریع بروز نمیکنه- نمیدونم شاید متوجه نشده بودن بیمار آنمی مگالوبلاستیک داره- در واقع بیماری زمینه ای بوده

نظر قطعی نمیتونم بدم باید همه چیو کنار هم گذاشت- اطلاعات ما ناقصه الان

سلام عزیزان

تصویر زیر یه فیلد از آسپیره مغز استخوان هست.

در خون محیطی این فرد: آنمی، سیتوپنی، واکنش لکوموئید منوسیتی، منوسیتوز و لکواریتروبلاستوز دیده شده است.

حالا راهنمایی ها: این فرد مبتلا به ایدز هست- خب شما اول باید بگین که این فرد چه مشکل دیگه ای براش پیش اومده- دوم اینکه در تصویر یه نکته ای هست که به تشخیص شما کمک میکنه(کار شما رو راحت کردم خیلی و گرنه میتونستم فقط یه تصویر بدم و و حدسیاتتونو بگید)

مشاهده فایل‌پیوست 8105

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: mohana

mohana

Well-known member
سلام
این راحته الان؟ :| :| :|

چرا تو خون محیطی مونوسیتوز دیده شده؟ تو بیماری ایدز مگه مونوسیت کاهش پیدا نمیکنه؟
بعد..مغز استخوان نباس هایپرسلولار باشه؟ :|

جوابو زود نذارین هااا...

IL-2

Well-known member
سلام دوستان ...
همین چیزی که مهنا گفت و اینکه رده اریتروییدی دیده نمیشه شاید آپلازی هم داشته باشه ...

ببینید یه چیزی تو تصویر داره داد میزنه- یه مشکلی این فرد تحت اثر بیماری ایدز پیدا کرده- البته انتظار ندارم دقیقا بگید ولی باید دیگه اون چیزی که در تصویر میبینید رو بگید که چیه- هر چی میبین شرح بدین بگید اشکال نداره

mohana

Well-known member
کتاب اطلسمو تو محل کار جا گذاشتم...سوادم پیشم نیس :))))
هسته ماکروفاژ این شکلی نیس مگه نه؟
tantrumsmiley.gif

بالا