*رفع اشکال دروس ژنتیک پزشکی*

maxin

Well-known member
سلام خدمت دوستان عزیز

در این تاپیک قصد داریم اشکالات دروس ژنتیک پزشکی با کمک همدیگه حل کنیم ...

سوالی درمورد منابع هم داشتید میتونید اینجا مطرح کنید.

با آرزوی موفقیت برای همه دوستان
:rose:

آخرین ویرایش:

PariSima

New member
اگه خدا بخواد قراره طبق این برنامه پیش بریم تا توی ی زمان همه ی مطلب رو مطالعه کرده باشن و اینجا رفع اشکال انجام بشه

تیر

ژنتیک: اساس سلولی و مولکولی وراثت+ کروموزومها و تقسیم سلولی+ بیماریهای کروموزومی
سلولی و مولکولی: واحد حیات+غشاهای زیستی + ژن و ژنوم
بیوشیمی:تعادل اسید و باز+ کربوهیدرات+ متابولیسم کربوهیدرات

مرداد

ژنتیک: ژنتیک تکوین+ الگوهای وراثت+ ژنتیک جمعیت
سلولی و مولکولی: اسکلت سلولی+ اسیدهای نوکلئیک+ همانندسازی dna
بیوشیمی: بیوانرژتیک+ ساختمان و اعمال آمینو اسیدها و پروتیین

شهریور

ژنتیک: توارث چند ژنی و چند عاملی +بیماریهای تک ژنی+ هموگلوبینوپاتی+ ژنتیک بیوشیمیایی
سلولی و مولکولی: اندامکها+ اتصالات بین سلولی+ انتقالات از میان غشاهای زیستی
بیوشیمی: ساختمان لیپیدها+ متابولیسم لیپیدها

مهر

ژنتیک:فارماکوژنتیک+ ایمونوژنتیک+ سرطان
سلولی و مولکولی: رونویسی+ کنترل در سطح رونویسی +کنترل پس از رونویسی
بیوشیمی: ساختمان و اعمال غشاهای بیولوژیک+ ساختمان نوکلئوتیدها+ فسفریلاسیون اکسیداتیو

آبان

ژنتیک: عوامل ژنتیکی موثر در بیماریهای شایع+ ناهنجاریهای مادرزادی و دیسمورفیک+ ژن درمانی
سلولی و مولکولی: پروتیین سازی+ جهش و ترمیم آن
بیوشیمی: متابولیسم ترکیبات نیتروژن دار+ آنزیم ها

آذر

ژنتیک: تکنولوژی dna و کاربردهای آن + تعیین نقشه و شناسایی ژن بیماریهای تک ژنی
سلولی و مولکولی: چرخه سلولی و کنترل آن+ تولید انرژی در سلول
بیوشیمی: کوآنزیم ها و ویتامینها+ هورمون

دی

ژنتیک: غربالگریبیماریهای ژنتیکی+ تشخیص پیش از تولدو ژنتیک تولید مثل+ محاسبه ریسک
بیوشیمی: همانند سازیDNA+ بیان شدن ژن+ بیوسنتز پروتئین ها

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: maxin

رایا

New member
من واسه سلولی مجید مهدوی رو دارم میخوام به توصیه یکی از بجه ها از فصل های لودیش هم تو خود کتاب حاشیه نویسی داشته باشم تا آخر سر به جای 3جلد لودیش یه کتاب جمع و جور واسه مرور داشته باشم.
اما مشکلم اینه که دقیقا نمیدونم فصل های مهم و ضروری لودیش کدوماس؟
کی میدونه؟لطفا راهنماییم کنید.:riz304:

PariSima

New member
من واسه سلولی مجید مهدوی رو دارم میخوام به توصیه یکی از بجه ها از فصل های لودیش هم تو خود کتاب حاشیه نویسی داشته باشم تا آخر سر به جای 3جلد لودیش یه کتاب جمع و جور واسه مرور داشته باشم.
بر اساس همون مباحثی که تو برنامه گنجوندم میتونی توی لودیش مطلبتو پیدا کنی ، فصلی نمیدونم ، ولی مباحث مهم هموناس که نوشتم

shabnam_m

New member

همه رو باید مهم و ضروری در نظر داشته باشی.به نظر من فصلی به فصل دیگه ارجحییت نداره چون معلوم نیست از کجاها سوال داده بشه مثل امسال.اما من اینارو علامت زده بودم یادم نیست کی گفته بود.فصل های 6-7-8-14-15-17-18.بازم می گم به نظر من اینا ملاک نیستن نه تو سلولی نه تو درس دیگه

farim

New member
جایگاه آغازنسخه برداری چه فرقی باجایگاه آغاز ترجمه داره؟هردو شون رو مولکول dna است؟

shokoofeh

New member
بنظرتون کتاب بیوشیمی برای کنکور پروین پاسالار واس بهداشت جواب میده؟

Fatimaaa

New member
سلام farim جان. شروع کردی به خوندن یا نه هنوز؟
بنظرم یکم شروع کن هرچند هم متوجه نشی چون جلوتر تا یه حدی ادم میگیره مطلبو بعد هرجا مشکل بود بیا درخدمتیم با بچه ها.این طوری بیشتر گیج میشی نخونده.

farim

New member
سلام farim جان. شروع کردی به خوندن یا نه هنوز؟
بنظرم یکم شروع کن هرچند هم متوجه نشی چون جلوتر تا یه حدی ادم میگیره مطلبو بعد هرجا مشکل بود بیا درخدمتیم با بچه ها.این طوری بیشتر گیج میشی نخونده.
سلام بله دارم می خونم هرچند نمی فهمم[emoji2]

s.a2000

New member
سلام دوستان
میشه برای سلولی یه منبع عالی معرفی کنید؟؟؟ لودیش باید خوند؟؟؟ یا کتاب دیگه ای ؟؟؟

sunny

New member
سلام به همگی
بنظرتون ی منبع خوب واسه ژنتیک وزارت علوم چیه?ضریب ۳ داره اگه اشتباه نکنم

agigesabz

New member
سلولی مجید مهدوی خانه زیست شناسی+ سلولی برای کنکور انتشارات خسروی
ژنتیک حسن اکرمی انتشارات خانه زیست + مرورجامع بر ژنتیک نجات مهدیه

avva70

New member
جایگاه آغازنسخه برداری چه فرقی باجایگاه آغاز ترجمه داره؟هردو شون رو مولکول dna است؟

سلام دوست خوبم
جایگاه آغاز نسخه برداری روی DNA قرار داره ولی جایگاه آغاز ترجمه رویmRNA قرار داره وبا شناسایی این جایگاه ازروی mRNA پروتئن ساخته میشه

farim

New member
سلام دوست خوبم
جایگاه آغاز نسخه برداری روی DNA قرار داره ولی جایگاه آغاز ترجمه رویmRNA قرار داره وبا شناسایی این جایگاه ازروی mRNA پروتئن ساخته میشه
یه دنیا ممنونم ازشما[emoji182]

azadeh94

New member
سلام دوستان
یه سوال داشتم ممنون میشم که جواب بدین.
من واقعا گیج شدم. در تقسیم بندی توالیهای dna نوشته dna خارج ژنی دو گروه است یکی پشت سرهم و دیگری پراکنده. اما باز وقتی داره توضیح میده میگه dna تکراری پشت سرهم یا بسیار پراکنده اند یا محدودند. ممنون میشم یکی مفهوم این جملات رو برام توضیح بده.

امیر.k

New member
سلام دوستان
من واقعا گیج شدم. در تقسیم بندی توالیهای dna نوشته dna خارج ژنی دو گروه است یکی پشت سرهم و دیگری پراکنده. اما باز وقتی داره توضیح میده میگه dna تکراری پشت سرهم یا بسیار پراکنده اند یا محدودند. ممنون میشم یکی مفهوم این جملات رو برام توضیح بده.
کدوم فصل؟ کدوم ترجمه؟

shokoofeh

New member
سلام دوستان

,توی کتاب امری یکم گیج کننده گفته من با اکرمی خوندم بهتر توضیح داده
ژنوم کلا ب سه دسته
۱-dnaبدون تکرار
۲ با تکراز متوسط ،ک خودش ب دو دسته تقسیم میشه ،
الف=توالی ترانسپوزنی
ب=خانواده چند ژنی
Dna3باتکرار پذیری بالا ک اینم ب دو دسته توالی تکراری پی در پی و توالی تکراری پراکنده تقسیم میشه ک توالی پی در پی مثل ماهواره و توالی پراکنده مثل مینی و میکرو ماهواره و توالی sine -lines
میدونم خیلی گیج کننده شد ولی رو برگه دسته بندیش کن متوجه میشی

بالا