مصاحبه در مورد درس بیوشیمی با رتبه 19 بیوشیمی وزارت علوم- Mrs.pink

ja-alireza

New member
سلام به همه دوستان.

خانم Mrs.pink که رتبه برتر کنکور وزارت علوم شدن قراره به سوالات شما در این تاپیک صرفا در زمینه درس بیوشیمی به سوالات شما پاسخ بدن.

خواهشا:

در هر پست نهایتا دو سوال بیشتر نپرسید که پاسخ گویی برای ایشون و خوندن پاسخ ها راحت باشه.

از پرسیدن سوالات تکراری بپرهیزید. سوال جوابای قبلی رو بخونید شاید قبلا کسی سوالتون رو پرسیده باشه.

اسپم ممنوع

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: shabnam_m

ja-alireza

New member
1. با تشکر از لطفتون اول منابعی که خوندید بگید؟

2. دقیقا از چه موقع استارت زدید؟

ja-alireza

New member
1. با توجه به فرار بودن درس بیوشیمی مرورهایی که انجام میدادی چجوری بود؟

2. واسه تست زدن چکار میکردی؟ منبع و زمان تست زنی

ja-alireza

New member
1. چه استراتژی برای بیوشیمی ساختمان داشتید؟

2. چه استراتژی برای بیوشیمی متابولیسم داشتید؟

Mrs.Pink

New member
1. با تشکر از لطفتون اول منابعی که خوندید بگید؟

2. دقیقا از چه موقع استارت زدید؟

:) خوااهش میشه دوست خان... اول منابع! راستش من رفرنس نخوندم هیچوقت! چون علاقه اصلیم واسه ارشد رشته ی ژنتیک بود،بدیهیه که تمام رفرنسایی که خوندم واسه درس ژنتیک بود...
بیوشیمی واااقعا واسه من یه غول بود! من متاسفانه پایه دانشگاهی خوبی واسه درس بیوشیمی نداشتم ازجهتی واقعا خوندن رفرنس بیوشیمی برام سخت و غیرمنطقی بود طبیعتا! کتاب دکتر احسانی انتشارات پوران پژوهش رو خوندم که وااااقعا سطح سواد منو برد بالا! و کلا پایه ی منو قوی کرد.کتاب تستم که کتاب معروف گنجینه جامع سوالات بیوشیمی(اگه اشتباه نکنم) نوشته ی دکدرجعفرنژاد جان! بی نظیییره به شرط اینکه پاسخ تشریحیشم خونده بشه.چه بسا من خیلیا رو میشناختم فقط با خوندن این کتاب و پاسخ تشریحیش درصد بالایی داشتن تو کنکور... درین حدهااا!!!

+ من ک*ل*اس بیوشیمی دکدرجعفرنژاد رو هم برای کنکوربهداشتم میرفتم که وقتی سرجلسه کنکورعلوم رفتم تقریبا 25% کلاسام سپری شده بود.اگه بپرسین تأثیر? میگم "ای! دااش!! ولی نه کاملا!"
من کلا دلیل اینکه امسال رفتم ک*لاس این بود که میخواستم تو جورقابتی درس و نکات کنکوری باشم.که هرچند بعدها ضربشو خوردم شدید واسه کنکور بهداشتم...
ولی درکل رفتن به اسمشو نبر!!! واسه کنکور علوم توصیه نمیشه... ازنظرمن!
و همینطور رفرنس خوندنم دلیل فقط و صرف قبول شدنم نیس از نظرمن!
توصیه؟یه کتاب خوب خوندن و مرور مرور مرور! + تست زدن(بازم از نظرمن!)

2.از چه موقع استارت زدم!?!
من سال آخر لیسانسم کنکور دادم و رتبم 180 شد علوم.ولی خب نرفتم چون تهران میخواستم.امتحاناتم تیرماه تموم و از اواسط مرداد شروع کردم به خوندن... واسه کنکورهای سال بعد!!(بهداشت و علوم) تا اواخر آبان خودم خوندم و هفته آخر آبان رفتم ک*ل*اس...

آخرین ویرایش:

Mrs.Pink

New member
1. با توجه به فرار بودن درس بیوشیمی مرورهایی که انجام میدادی چجوری بود؟

2. واسه تست زدن چکار میکردی؟ منبع و زمان تست زنی

خب هرکسی یه شیوه ای واسه مرور داره....من میخوندم و میخوندم و میخوندم!!!! بهتر نیس شیوه ی درس خوندنمو بگم؟چون من یجورایی مرور و درس خوندنم میکس شده بود!چجور بگم مثلا منظورم اینه که برنامه این مدلی نداشتم که بگم امروز این فصل و پس فردای اون روز مرور این فصل!!!نه اینجور نبودش.کاری که من می کردم این بود نکات رو روی کاغذ نوت مینوشتم (ازون رنگی رنگیا!) میزدم به درو دیوااار... یا اینکه لایتنر میکردم یه سری فصلارو.متابولیسمم که کلا چرخه هاشو رو کاغذ آچار!!!! مینوشتم و وقت و بی وقت مرور میکردم(همیشه یادتون باشه اگه یه موضوعی یا هرچیزی واستون بزرگه خورد خوردش کنین و کم کم به حسابش برسین.من از چرخه ها متنفر بودم.از یک جاا نشستن و بیوشیمی خوندن! متنفر بودم بویژه متابولیسم! ولی وقتی جر خه هاشو بکشی و هرچرخشو یه نیگا بنداری با نکته هاش(و طبعا چندبار اینکارو تکرار کنی) نکته هاش ملکه ذهنت میشه
و دیگه اینکه من هرفصلی رو میخوندم تستم باش میزدم... چرا؟چون مدلم اینه ! :) اینجوری درس خوندن واسم لذت بخش تره.ذهنم کنجکاوتر و هدفمند تر پیش میره تو درس خوندن!درغیراین صورت خیلی خسته میشدم از یکنواخت درس خوندن ... یادتون باشه!شما با تست زدن خودتونو درگیر میکنین واسه خوندن و یجور چالش ذهنی بوجود میارین و درس خوندنو واسه خودتون لذت بخش تر میکنین.حالا دیگه نکات مثبتش بمااند که چقدددر اینکار سرخودجلسه بدردتون میخوره!

+بیوشیمی بیشتر از هر درسی نیاز به مرور داره.اینو یادتون باشه!(البته میدونم که میدونین!)

++ تست زیاد بزنین خیلی زیاااد!!!من بخاطر یه سری مسایل خیلییی در رفت و امد بودم... این خیلی که میگم ینی خیلی هاااا!! و کلی هم زمان از دستم میرفت.و خیلی هم غصه میخوردم از قضا! ولی از همون زمانا استفاده میکردم و تست میزدم! اینطور که حتی تو هواپیمام تست میزدم :))) اینطوریا!

+++داش اینو یادم میرف! بچه ها سعی کنین بنویسین!! همزمان که می خونین بنویسین... کلمه ها و نکات مهم رو! خط خطی کنین... کلا از خودکار ماژیکای رنگی پنگی استفاده کنین ;) موقع درس خوندن شاد باشین! فکرای منفی نکنین.بچه ها واسه کنکور خوندنم کلی لذت بخشه.به شرط اینکه فکر منفی نکنین و با روحیه ی عااالی درس بخونین.... (الان یه لحظه کانال عوض شد :)) )

آخرین ویرایش:

Mrs.Pink

New member
منبع تست زنیم که همون گنجینه ی معروفه که معرف حضور همه هستش خوشبختانه! یه دنیا تست داره توش با جواب تشریحی فوق العاده عاالی...
زمان تست؟ همزمان با هرفصل تست زدن ... و آخرکارم که تسلطتون خوب شد 80درصد تست و 20 درصدم خوندن کتاب درسنامتون... این فقط نظر منه دوستایی که دارین میخونین :)!!

ati1408

New member
دوست عزیز از راهنمایی ها و تجربه های قشنگ و جالبت خیلی استفاده کردم. ممنون :(40):
فقط یه سوال داشتم: من نمیدونم چرا اینقدر از خوندن برای سال بعد واهمه دارم و یه جورایی میترسم. از الان نمیشه خیلی مطمئن بود چون نتایج نیومده ولی یه جورایی رفتن به طرف کتابایی که قبلا خوندمشون و نتیجه ازشون نگرفتم ، منو میترسونه. به نظرت چکار کنم بتونم از این حالت مسخره بیام بیرون؟ راستش یه عالمه برنامه دارم برای خوندن سال دیگه ولی نمیدونم چکار کنم. البته بهتره بگم از دوباره خوندن و یه جورایی پشت کنکور بودن واهمه دارم .
اگه برات امکان داره میشه منو راهنمایی کنی که چکار کنم :smiliess (11):

آخرین ویرایش:

Mrs.Pink

New member
دوست عزیز از راهنمایی ها و تجربه های قشنگ و جالبت خیلی استفاده کردم. ممنون :(40):
فقط یه سوال داشتم: من نمیدونم چرا اینقدر از خوندن برای سال بعد واهمه دارم و یه جورایی میترسم. از الان نمیشه خیلی مطمئن بود چون نتایج نیومده ولی یه جورایی رفتن به طرف کتابایی که قبلا خوندمشون و نتیجه ازشون نگرفتم ، منو میترسونه. به نظرت چکار کنم بتونم از این حالت مسخره بیام بیرون؟ راستش یه عالمه برنامه دارم برای خوندن سال دیگه ولی نمیدونم چکار کنم.
اگه برات امکان داره میشه منو راهنمایی کنی که چکار کنم :smiliess (11):

عزیزم منم مث تو بودم... یه سال موندم.یه سال موندن اصصصلا ترس نداره.اتفاقا شجاعت تو رو میرسونه که واسه هدفت داری میجنگی و به چیزای کمتر قانع نیستی.این از این! اگرم ترست از کتابای تکراریه... (که انشالا همین امسال به خواسته ی قلبیت برسی و قبول شی ) تو میتونی یه ارزیابی از خودت کنی یا همون تحلیل رویدادهای سالی که گذشت! رو انجام بدی و ببینی وااقعا کجای کارت اشتباه بوده... آیا مثلا اشتباه از منبع بوده یا شیوه ی درس خوندن یا کلا یه سری شرایط خونوادگی یا هرچیزدیگه ای! تو اون مشکلو امسال (مثلا میگما!) حل میکنی و پرانرژی میخونی و اصلنم به گذشتت نگا میکنی.تاااازه کلی هم جلویی از رقیباات چون یه سری مطالبو تو ذهنت داری و همین عالیه! میبینی؟پس اصلا نباید ناامید باشی.

+من همیشه از تک تک آدمای زندگیم یه درسی میگیرم... یا کلا یه نکته از حرفاشون یا شخصیتشون هایلایت میکنم... اینارو گفتم که بگم یادته آقای علی 1366 رو؟تو اون تاپیک معروف؟ میگف "بخونین و به کمتر از یک شدن تو رشته ی موردعلاقتون راضی نشین!!!" وااقعا راس میگفتا(حتی باوجود قلابی بودنش).اگه تصمیمت به موندن بود وااااقعا به کمتر از یک راضی نشو.و با یه برنامه ریزی خوب و روحیه ی عاالی پیش برو.به قول یکی از دوستای وبلاگیم یادت باشه تو این دوره زمونه آرامش رهایی از طوفان نیس.بلکه آرام زندگی کردن در میان طوفان است! واقعیت اینه زندگی همه ی آدما طوفانیه.هنرزندگی کردن مدیریت همین شرایط سخت و به ظاهر بحرانیه...

ضمنا این نا امیدی که الان دااری خیلییی طبیعیه.اجازه بده یه مدت این جو کنکور بگذره... خسسستگیش از تنت بره بیرون.اونوقت مطمئنا بهتر میتونی تصمیم بگیری
اینو گفتم که بدونی به قول خودت گفتنی این حالت مسخره خیلی طبیعیه.اجازه بده یک ماه از این درسا دور باشی و تفریح کنی قول بت میدم خودت با آغوش باز بری سمتشون دوستم :)

آخرین ویرایش:

ati1408

New member
قربونت دوست عزیزم.حرفات خیلی عالی بودن . یه کم از دلشوره هام کم شد . قبلا میگفتم فقط شهر خودم ولی الان فکرم عوض شده و میگم چرا برای بهترین ها و در کنار حرفه ای های رشته م تلاش نکنم؟! مسلما ارزشش رو داره که تلاش کنم .
هرچی خدا بخواد . راضیم به رضای خدا.
واقعا موافقم . بعضی وقتا بعضی آدما حرفایی میزنن که واقعا باید روی صحبتشون فکر کرد .
بازم ازت ممنونم دوست گلم
برات بهتربن ها رو آرزو دارم
انجمن هم بیا همیشه . حضورت به بقیه دلگرمی میده

Mrs.Pink

New member
قربونت دوست عزیزم.حرفات خیلی عالی بودن . یه کم از دلشوره هام کم شد . قبلا میگفتم فقط شهر خودم ولی الان فکرم عوض شده و میگم چرا برای بهترین ها و در کنار حرفه ای های رشته م تلاش نکنم؟! مسلما ارزشش رو داره که تلاش کنم .
هرچی خدا بخواد . راضیم به رضای خدا.
واقعا موافقم . بعضی وقتا بعضی آدما حرفایی میزنن که واقعا باید روی صحبتشون فکر کرد .
بازم ازت ممنونم دوست گلم
برات بهتربن ها رو آرزو دارم
انجمن هم بیا همیشه . حضورت به بقیه دلگرمی میده

عزیزم با جمله ی اولت شدیدا و اکیدا موافقم :) با تمام وجود واست آرزوی موفقیت میکنم... آرزو میکنم تو این مسیر در منتهی الیه موفقیت برسی و مهم تر از همه خودت از خودت راضی باشی دوست جونم.

ممنونم از آرزوت و اینکه من همیشه هستم و واقعا خوشحال میشم بتونم کمکت کنم :)

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: ati1408

.Nazanin

New member
در مورد منابع ژنتيک که مطالعه کردين هم توضيح مى دين؟ ممنون

Mrs.Pink

New member
در مورد منابع ژنتيک که مطالعه کردين هم توضيح مى دين؟ ممنون

نازنین جانم من کلا چون هدفم دوتا کنکور بودش (بهداشت و علوم) هردو کتاب ژنتیک از ک*لاسیک تا ژنومیک نوشته ی حسن اکرمی انتشارات خانه زیست شناسی و ژنتیک پزشکی امری رو خوب خوندم.و چون رشته ی موردعلاقم ژنتیک بود درس ژنتیک رو هرروز ولو کم درحد 3-4 صفحه توی برنامم داشتم حتی روزایی که وااقعا هیچ حال و حوصله نداشتم درس خوندنمو به صفر نمیرسوندم...
راجب منابع... کتاب ک*لاسیک تا ژنومیک کتابیه که امتحانشو تا حالا پس داده و تقریبا هر کنکوری این کتابو میخونه چون کاامل ترین کتاب ژنتیک توی بازاره (البته بعد از رفرنس هااا!! ;) ) اینو پرسیدم و دیدم و خوندم و متوجه شدم که وااقعا اون همه تعریف درست و به جا هستش.
من کتاب امری رو هم خیلی خوب خوندم و واقعا دیگه درحدلازم اطلاعاتش همرام بود سرجلسه ولی خب!امسال اصلا بدرد بخور نبود...

فکنم لازم باشه اینم بگم که من چون رشته لیسانسم ژنتیک بود پایه ی قوی ای هم داشتم اینطور که واسه امتحانا کتابای رفرنسی مثل واتسون/ژنوم3/ بخش مولکولی لودیش رو خونده بودم... و همینطور اینکه هزارو شصت و شونزده تا وااحد ژنتیک پاس کردم :)

ولی شما خیالت از بابت کتاب ک*لاسیک تا ژنومیک راحت باشه چون که من افرادی رو میشناختم که از رشته ی میکروب لینک زده بودن ژنتیک واسه ارشد و فقط این کتاب رو خوب خونده بودن...میخوام بگم شما هیچوقت شک نکین به خوندن این کتاب ;)

من تو سال کنکورم علاوه بر دوتا کتاب بالا ,واسه ی درس ژنتیک بخش مولکولی لودیش رو هم خوندم(البته از رو خلاصش هاا!!) + تستای سالای گذشته رو هم زدم.کلا من با تست زدن ارتباط خوبی برقرار میکنم :)

ازنظرمن ببینید رشته ی موردعلاقتون چیه!با خودتون روراست باشین و هدف مشخص داسته باشین! بعد از انتخاب رشته ی موردعلاقتون درس ضریب بالای رشتتونو اولویت بزارین و بیشتر تر براش وقت بزارین...
مثلا من به رشته های میکروبیولوژی و بیو تک علاقه ی زیادی نداشتم و واقعا هیییچ کتابی واسشون نخوندم فقط کنکورای سال گذشته رو با پاسخ تشریحی نشستم خوندم! درنهایت 15 درصدم زدم (با کمال تاسف!منو شطرنجی کنین :( )
شما کارنامه منو ببینین توی دو گرایش ژنتیک و بیو شیمی که موردعلاقم بودن رتبه هام 18 و 19 شده... سایر گرایشا با اختلاف زیاااد رتبه های بالاتری رو به خودشون اختصاص دادن :)) 30سلولی و 41 بیوتک !!

درنهایت اینکه واسه درس ژنتیک حتتما بخش مولکولی رو خوب بخونین چون کلیدطلایی کنکور مجموعه زیست شناسی 1206 هستش! چرا چون که هم توی خود درس ژنتیک و و درس سلولی مولکولی و حتتی مجموعه از بخش مولکولی سوال میاد.مصداق بارز با یک تیر 3 نشون زدنه ;)

baran-

New member
سلام

ضمن عرض تبریک برای کسب رتبه ی برتر:rose:

اگه براتون مقدوره کارنامه تون اینجا بزارید تا بچه هایی که اینجا میان درصد هاتونم ببینن .

ممنون

آخرین ویرایش:

Tina biotec

New member
نازنین جانم من کلا چون هدفم دوتا کنکور بودش (بهداشت و علوم) هردو کتاب ژنتیک از ک*لاسیک تا ژنومیک نوشته ی حسن اکرمی انتشارات خانه زیست شناسی و ژنتیک پزشکی امری رو خوب خوندم.و چون رشته ی موردعلاقم ژنتیک بود درس ژنتیک رو هرروز ولو کم درحد 3-4 صفحه توی برنامم داشتم حتی روزایی که وااقعا هیچ حال و حوصله نداشتم درس خوندنمو به صفر نمیرسوندم...
راجب منابع... کتاب ک*لاسیک تا ژنومیک کتابیه که امتحانشو تا حالا پس داده و تقریبا هر کنکوری این کتابو میخونه چون کاامل ترین کتاب ژنتیک توی بازاره (البته بعد از رفرنس هااا!! ;) ) اینو پرسیدم و دیدم و خوندم و متوجه شدم که وااقعا اون همه تعریف درست و به جا هستش.
من کتاب امری رو هم خیلی خوب خوندم و واقعا دیگه درحدلازم اطلاعاتش همرام بود سرجلسه ولی خب!امسال اصلا بدرد بخور نبود...

فکنم لازم باشه اینم بگم که من چون رشته لیسانسم ژنتیک بود پایه ی قوی ای هم داشتم اینطور که واسه امتحانا کتابای رفرنسی مثل واتسون/ژنوم3/ بخش مولکولی لودیش رو خونده بودم... و همینطور اینکه هزارو شصت و شونزده تا وااحد ژنتیک پاس کردم :)

ولی شما خیالت از بابت کتاب ک*لاسیک تا ژنومیک راحت باشه چون که من افرادی رو میشناختم که از رشته ی میکروب لینک زده بودن ژنتیک واسه ارشد و فقط این کتاب رو خوب خونده بودن...میخوام بگم شما هیچوقت شک نکین به خوندن این کتاب ;)

من تو سال کنکورم علاوه بر دوتا کتاب بالا ,واسه ی درس ژنتیک بخش مولکولی لودیش رو هم خوندم(البته از رو خلاصش هاا!!) + تستای سالای گذشته رو هم زدم.کلا من با تست زدن ارتباط خوبی برقرار میکنم :)

ازنظرمن ببینید رشته ی موردعلاقتون چیه!با خودتون روراست باشین و هدف مشخص داسته باشین! بعد از انتخاب رشته ی موردعلاقتون درس ضریب بالای رشتتونو اولویت بزارین و بیشتر تر براش وقت بزارین...
مثلا من به رشته های میکروبیولوژی و بیو تک علاقه ی زیادی نداشتم و واقعا هیییچ کتابی واسشون نخوندم فقط کنکورای سال گذشته رو با پاسخ تشریحی نشستم خوندم! درنهایت 15 درصدم زدم (با کمال تاسف!منو شطرنجی کنین :( )
شما کارنامه منو ببینین توی دو گرایش ژنتیک و بیو شیمی که موردعلاقم بودن رتبه هام 18 و 19 شده... سایر گرایشا با اختلاف زیاااد رتبه های بالاتری رو به خودشون اختصاص دادن :)) 30سلولی و 41 بیوتک !!

درنهایت اینکه واسه درس ژنتیک حتتما بخش مولکولی رو خوب بخونین چون کلیدطلایی کنکور مجموعه زیست شناسی 1206 هستش! چرا چون که هم توی خود درس ژنتیک و و درس سلولی مولکولی و حتتی مجموعه از بخش مولکولی سوال میاد.مصداق بارز با یک تیر 3 نشون زدنه ;)
واقعن ممنونم که با حوصله جواب میدید
کتاب تست مناسب برای ژنتیک معرفی میکنید؟

k.soheyli

New member
سلام
تبریک میگم لطف می کنید بفرمایید زبان چه کتابهایی رو مطالعه کردید

Mrs.Pink

New member
واقعن ممنونم که با حوصله جواب میدید
کتاب تست مناسب برای ژنتیک معرفی میکنید؟

خوااهش میکنم دوستم.خوشحال میشم بتونم کمکتون کنم چون خودمم سال کنکور خیلیی پرس و جو میکردم :)
من تنها کتاب تست ژنتیکم"بانک جامع سوالات ژنتیک" نجات مهدیه بودش....
هم تستای ژنتیک مولکولی رو داشت و هم بهداشت.و به جز این کتاب مدر*سان*شریف که کنکورای 10 15 سال پیش رو داشت هم خیلییی بم کمک کرد.کامل کنکورای سال قیل با پاسخ تشریحی رو داره... متاسفانه من هرکاری میکنم عکسش آپلود نمیشه :(

سعی کنین کتاب مدرس*ان رو حتتتتما تهیه کنین حتی اگه نخواستین هییچ کتاب تستی بخرین ولی اینو یه جوری گیر بیارین!
:)

Mrs.Pink

New member
بچه ها جون? من موقت تا شب یا فردا نیستم.ببخشید منو پیشاپیش.برگشتم سوالاتو حتما و کامل جواب میدم.فعلا ;)

eeeeeeehsan

New member
تبریک میگم میسیس پینک جان، امیدوارم همچنان موفق باشی.
ایشالا که اشتباه نکنی و یه سال نشینی پای بهداشت و همین علومت رو که بهترین رشته بهترین دانشگاه قبول میشی بری.
ولی اگه نشستی پشت کنکور بهداشت، انجمن رو فراموش نکن لطفن.. تو مطالعه گروهی ها با تجربیاتت بچه ها رو بی نصیب نذار.

بالا