مصاحبه در مورد درس بیوشیمی با رتبه 4 بیوشیمی وزارت علوم- امید اردلانی

alireza-ja

New member
سلام به همه دوستان.

طبق صحبتایی که شد قرار شد جناب امید خان اردلانی که رتبه برتر کنکور وزارت علوم شدن قراره به سوالات شما در این تاپیک صرفا در زمینه درس بیوشیمی به سوالات شما پاسخ بدن.

خواهشا:

در هر پست نهایتا دو سوال بیشتر نپرسید که پاسخ گویی برای ایشون و خوندن پاسخ ها راحت باشه.

از پرسیدن سوالات تکراری بپرهیزید. سوال جوابای قبلی رو بخونید شاید قبلا کسی سوالتون رو پرسیده باشه.

اسپم ممنوع

alireza-ja

New member
1. امید خان اول منابعی که خوندید بگید؟

2. دقیقا از چه موقع استارت زدی؟

- - - Updated - - -

alireza-ja

New member
1. با توجه به فرار بودن درس بیوشیمی مرورهایی که انجام میدادی چجوری بود؟

2. واسه تست زدن چکار میکردی؟ منبع و زمان تست زنی

ja-alireza

New member
1. چه استراتژی در برابر بیوشیمی ساختمان داشتی؟

2. چه استراتژی برای بیوشیمی متابولیسم داشتی؟

- - - Updated - - -

سلام.عرض ادب و احترام به دوستان خوبم و خسته نباشید به علیرضا مرد فعال بیوشیمی که همه از حضورش تو این مدت استفاده بردیم.
اول از همه باید بگم که من واقعا خودم رو کوچک تر از اونی میدونم که بخوام نصیحت یا توصیه ای بکنم اما با کمال میل دوست دارم هر انچه که انجام دادم رو بازگو کنم شاید به درد دوستان پشت کنکوری بخوره.
1-منابع: حقیقتش رو بخوای فقط لنینجر رو خوندم.قبلا به یکی از دوستان گفتم که اگه کنکور امسال برای من موفقیت امیز بوده بخش عمده ای ازین موفقیت رو مدیون این کتاب ارزنده هستم.از کتاب تست هم استفاده نکردم و فقط وقتم رو صرف مطالعه و مرور پی در پی کردم

2-استارت : استارت کنکور رو با بیوشیمی زدم چون معتقدم بودم که یه درس مادره و وقتی بیوشیمی رو به طور کامل یاد گرفتم درس بعدی رو اغاز کردم.فهم بیوشیمی مطالعه ژنتیک ومیکروب رو هم برام اسونتر کرده بود.از اویل خرداد به صورت پراکنده و کم حجم شروع به مطالعه بیوشیمی کردم.اولش سخت بود راستش رو بخوای من دانشگاه ازادی بودم و ج.ز--و/ه خون بودم،خوندن کتاب واقعا برام سخت بود.اما به ابتدای تابستون که رسیدم حجم مطالعه رو به افزایش رفت به نحوی که در انتهای تابستون من لنینجر رو خونده بودم و خلاصه نویسی هایی که از کتاب بر داشته بودم رو هم 5 یا 6 بار مرور کرده بودم که بعدا مکانیسمش رو توضیح میدم

آخرین ویرایش:

shabnam_m

New member
پایه بیوشیمیتون چطور بود که از همون اول با لنینجر کنار اومدی؟کل تابستونو فقط بیو خوندی؟

1. با توجه به فرار بودن درس بیوشیمی مرورهایی که انجام میدادی چجوری بود؟

2. واسه تست زدن چکار میکردی؟ منبع و زمان تست زنی

1-مرور: سیستم مطالعم اینجوری بود که 9 صبح تا 12 کتاب رو باز میکردم و قسمتی که قرار بود اون روز بخونم رو با دقت میخوندم.گاهی تا ساعت 2 هم طول میکشید.اما نه اینکه همش مطالعه کنم! تعداد تایم های استراحتم زیاد بود و هر 45 دقیقه مطالعه 15 دقیقه استراحت داشت.(حالا نه به این شسته رفتگی ولی حدودا همچین چیزی بود) بعد از نهار و چرت نیم روزی که شیرین ترین قسمت زندگی اون روزهای من بود از ساعت 4 تا 6 شروع میکردم به دوباره خوانی و نکته برداری.و انتهای روز هم 1 ساعت( شاید کمتر شاید بیشتر ) برای مرور دست نوشته های خودم میذاشتم.
به انتهای هر فصل هم که میرسیدم یه روز رو برای مرور کلی دست نوشته های اون فصل میذاشتم.در انتهای هر ماه هم یه مرور کلی از همه دست نوشته هام انجام میدادم.روزی هم که اخرین برگ لنینجر1 رو ورق زدم از فرداش به مدت نزدیک به یک هفته وقت گذاشتم و دو بار همه انچه که نوشته بودم رو مطالعه مجدد کردم برای جلد دوم هم همچنین.این از سیستم مرور

2-تست نزدم هرگز.فقط قبل از اینکه شروع به خوندن کنم مجموعه سوالات 5 سال گذشته رو بررسی کردم که کلیشه سوالات دستم بیاد و با ذهن طراحای محترم اشنا شم.که واقعا کمک شایانی بهم کرد

آخرین ویرایش:

payiz_zxc

New member
میشه از درس های دیگه هم پرسید اقا علیرضا؟؟
من میخام از زبان بپرسم که چی خوندین اقای اردلانی؟؟
راستی یک پیشنهاد هم دارم لطفا کارنامه تون هم دوباره اینجا اپلود کنید

آخرین ویرایش:
1-استراتژی برای بیوشیمی ساختمان ساختمان : بارها و بارها رسم کردم.بعضی شبا وقتی چشمم رو میبستم تصویر اگزالو استات رو میدیدم.البته خودتون میدونید دیگه تفاوت سوکسینات و فومارات تفاوت چندانی نیست.یا اگزالو استات و کتوگلوتارات و یا ... شما کافیه روی نحوه ی تبدیل اینا به هم تسلط پیدا کنید اونوقت هم چرخه هارو به خوبی به یاد میسپارید هم ساختار ها رو فراموش نمیکنید.در مورد قند ها وامینو اسید ها و اسید نوکلئیک هم از ساختمان غافل نشید که هرساله تعداد سوالات زیادی ازشون میاد.بازم میگم فقط تکرار در رسم کردن

2-من حقیقتش رو بخواید دو قسمت از لنینجر رو فیلتر کردم اولی هورمون ها بود و دومی انابولیسم اسید های امینه اما کاتابولیسمشون رو خوندم.بیشترین وقتم رو همین قسمت متابولیسم گرفت.ساعات مطالعم تو این قسمت یکم بیشتر شده بود و میزان مرور رو بالا برده بودم و بازه های زمانی مطالعه رو در عوض کوتاه کرده بودم و تعداد تایم های استراحت رو بیشتر کرده بودم اما زمانشون رو کوتاه.

آخرین ویرایش:
همه فصول ليننجر رو خوندين؟
ليننجر بالينى هم داره؟

نه کادر های بالینی رو نمیخوندم جز اونایی که واسم جذابیت داشتن و برای مطالعه شخصی میخوندمشون و تو خلاصه نویسیا نمی اوردمشون.خلاصه نویسی 80 درصد کاره و اهمیت خیلی بالایی داره چون لنینجر رو با این قطر نمیشه رسید و چند دور مطالعه کرد مگه اینکه به خوبی خلاصه نویسی کنید.فصل هورمون ها و قسمتی که مربوط به انابولیسم اسیدهای امینه بود رو نخوندم

آخرین ویرایش:
پایه بیوشیمیتون چطور بود که از همون اول با لنینجر کنار اومدی؟کل تابستونو فقط بیو خوندی؟

من سال گذشته که دست خالی و بدون امادگی کنکور شرکت کردم بیوشیمی رو 5 درصد زدم.این از پایم.ضمن اینکه تو دانشگاه ازاد دانشمند بار نمیارن تنبل خونست و منم دانشگاه ازادی بودم و ج.ز.و خون.پس پایم جالب نبود اما به بیوشیمی علاقه داشتم درس شیرینی بود برام
پروسه شروع کتاب خوندنم رو توضیح دادم که با چه دشواری عادت به کتاب خونی کردم.عادت کردنم 1 ماه زمان برد.1 روزم تو کنکور خیلی سرنوشت سازه چه برسه به یک ماه.
بله کل تابستون رو فقط بیو خوندم و به کررات با روشی که توضیح دادم مرور کردم

آخرین ویرایش:
میشه از درس های دیگه هم پرسید اقا علیرضا؟؟
من میخام از زبان بپرسم که چی خوندین اقای اردلانی؟؟
راستی یک پیشنهاد هم دارم لطفا کارنامه تون هم دوباره اینجا اپلود کنید

من 504 رو خوندم و لغات ضروری تافل رو.اما اگه جای 504 کتاب 1100 رو میخوندم درصد بالاتری میزدم

Capture.PNG

Tina biotec

New member
خیلی ممنون که جواب میدید..
من نمیدونم اجازه دارم در مورد درس های دیگه هم از ایشون بپرسم یا خیر؟ ولی اگر میشه لطفن در مورد درس زنتیک هم بگیدازچه منبعی خوندید؟ و چقدر براش وقت گذاشتید

ati1408

New member
آقای اردلانی ضمن تبریک دوباره خدمت شما میخواستم از خدمتتون بپرسم :
1- شما سال چندمتون بود که امتحان میدادید؟ ( سال دوم ؟)
2- میشه لطفا منابعتون برای بقیه درس ها رو هم بفرمایید
خیلی ممنون از شما :riz304:

خیلی ممنون که جواب میدید..
من نمیدونم اجازه دارم در مورد درس های دیگه هم از ایشون بپرسم یا خیر؟ ولی اگر میشه لطفن در مورد درس زنتیک هم بگیدازچه منبعی خوندید؟ و چقدر براش وقت گذاشتید

خواهش میکنم انجام وظیفست.در مورد ژنتیک نظر شخصی من اینه که از کسی مشورت بگیرید که بالای 75 زده باشه.ولی اگه منابع من بدردتون میخوره میتونید مولکولی واتسون رو مططالعه کنید (بدون حذف و فیلتر) و برای زنتیک کلاسیک هم اساد و استنسفیلد رو.البته اساد و استسفیلد رو حدودا تو 10 روز جمع کردم و 50 روز رو به مطالعه واتسون اختصاص دادم

آقای اردلانی ضمن تبریک دوباره خدمت شما میخواستم از خدمتتون بپرسم :
1- شما سال چندمتون بود که امتحان میدادید؟ ( سال دوم ؟)
2- میشه لطفا منابعتون برای بقیه درس ها رو هم بفرمایید
خیلی ممنون از شما :riz304:

ممنون از لطفتون
بله من پارسال هم شرکت کردم اما بدون مطالعه.دقیق تر اگه بگم با 40 روز مطالعه اونم فقط ژنتیک و میکروب.بهترین رتبه پارسالم 400 میکروب بود
بیو شیمی و زبان و زنتیک رو تو همین تاپیک گفتم (اقا علیرضا الان شاکی میشه :rose:) . برای میکروب هم واکر و جاوتز رو خوندم.جاوتز رو با دقت خوندم یعنی بیس میکروبم رو جاوتز بود ولی یه سری کاستی داره جاوتز که بد نیست با خوندن واکر جبرانش کرد

بالا