ویژه انتخاب رشته- دانشگاه صنعتی مالک اشتر تهران- گروه بیوشیمی.

alireza-ja

New member
سلام به همه دوستان. امیدوارم همه خوش و سلامت باشن.
از اونجایی که زمان اعلام نتایج و انتخاب رشته کنکور علوم 94 نزدیکه تصمیم گرفتم دانشگاه و رشته ای که خودم قبول شدم رو واسه دوستان مورد ارزیابی قرار بدم و یه سری نکات رو متذکر بشم.
امیدوارم بقیه دوستان ارشدی هم چنین کاری انجام بدن تا راهنمایی باشه واسه انتخاب رشته دوستان.
خوب اول بریم سر وضعیت علمی:
همونطوری که دوستان میدونن دانشگاه مالک اشتر دانشگاه صنعتی هستش و دانشگاههای صنعتی هم بیشتر مهندسی هستند. منتها این دانشگاه برای رشته های ما هم پذیرش داره. پژوهشکده علوم و فناوری زیستی این دانشگاه توی مقطع ارشد و دکترا پذیرش داره واسه رشته های زیر:
ارشد: بیوشیمی و بیوتکنولوژی میکروبی یا بهتر بگم بیوتکنولوژی مولکولی.
نکته: قرار است از سال 95 رشته های سلولی و بیوفیزیک رو هم بگیرن البته اگر اشتباه نکنم بصورت مجازی.
دکتری: بیوشیمی- ژنتیک مولکولی
نکته 1: دکتراهای این پژوهشکده پژوهش محور هستند
نکته 2: امسال این پژوهشکده دانشجوی دکترا نگرفت چون طبق بخشنامه ای که جدیدا اومده قراره به دانشجوهای دکترای پژوهش محور وزارت علوم حقوق تعلق بگیره (حدود یک تومن) به همین خاطر دیگه نگرفتن.

alireza-ja

New member
اما قبل از اینکه برم ویژگی های گروه هاشو بگم باید این چند تا نکته رو حتما بگم.
1. دوستان همونطور که میدونید این دانشگاه مربوط به وزارت دفاع هستش و تمام پروژه های پایان نامه و غیر پایان نامه مصوب هستن و وقتی که یک پروژه مصوب شد یعنی اینکه تمام دانشجوها باید موضوع پایان نامشون در این مورد باشه. که این میتونه هم خوب باشه و هم بد باشه. بستگی به علاقه وشخصیت علمی فرد داره.

2. هدف کلی این پژوهشکده همونطور که از اسمش مشخصه در یک کلام پروتئین نوترکیب هستش. همونطور که در جریان هستید واسه بدست آوردن یک داروی نوترکیب یک سری کارهای ژنتیکی و مولکولی باید طی بشه یعنی بتونیم داروی نوترکیبمون رو توی میزبان تولید بکنیم و کار مشکلتر و حساس تر این هستش که بتونیم اون دارو رو از میزبان مثلا باکتری تخلیصش کنیم با درجه خلوص بالا طبق معیار های تعریف شده جهانی. و در نهایت تست های کنترل کیفی روش انجام بدیم. که قائدتا بخش دوم پر دردسر تر و حساس تر هستش (کلا کار تخلیص جز کارهای مشکل آزمایشگاهی هستش). این پژوهشکده شاید فرقی که با مراکز دیگه داره اینه که حتما حتما این پروژه و متعاقب اون پایان نامه های درگیر اون باید به تولید ثروت ختم بشه. برای مثال این پژوهشکده پروتئین اینترفرون گامای انسانی رو الان صفر تا صدشو میتونه تولید بکنه و تا حالا هم پروتئین رو بطور خام تولید کرده و به شرکت های دارویی میفروشه. پس از این نظر که میگم میتونه خوب باشه که پروژه ها مصوب هستش منظور اینه که پایان نامتون کاملا کاربردی هستش و در تولید ثروت نقش داشته و این احساس رضایت وجود داره که دارویی که الان به میز داروخونه رسیده در تولیدش یه نقش کوچکی داشتید. به عبارت دیگه از اون پایان نامه هایی نیستش که به هیچ دردی نمیخوره و فقط برای گرفتن مدرک نوشته شده و داره خاک میخوره. از این طرف هم از اینکه میگم میتونه بد باشه منظورم اینه که: (مورد3)

3. ببینید دوستان من توی مورد قبلی گفتم که برای تولید پروتئین نوترکیب یه سری کار مولکولی داره یه سری کار تخلیص و کنترل کیفی که همون بیوشیمی هستش (بخش اول مولکولی بخش دوم بیوشیمی). اینو واسه این گفتم که چون این پژوهشکده هم دانشجوی بیوتک و ژنتیک و بیوشیمی میگیره پس قائدتا وقتی یه پروژه داروی نوترکیب تصویب شده خوب دانشجوهای بیوتک و ژنتیک ، کارهای مولکولی رو انجام میدن وقتی پروتئین توسط مثلا میکروب تولید شد حالا کار رو تحویل گروه بیوشیمی میدن و کارهای تخلیص و کنترل کیفی رو انجام میدن که البته تنوع و حساسیت و صد البته دردسر و سختی بیشتری داره. حالا این بدیش چی میشه؟ بدیش این میشه که اگر دانشجویی بیوشیمی اینجا میخونه دیگه نمیتونه پایان نامشو در صورتی که به موضوعات مولکولی علاقه داره برداره. یا مثلا یکی که بیوشیمی قبول میشه خوب میتونه دکترا ژنتیک و ... کنکور بده ولی دیگه پایان نامش دیگه ربطی به ژنتیک دیگه نداره و این میتونه یه امتیاز منفی برای مصاحبه باشه. ( که البته کتبی رو خوب بدی این میتونه جبران بشه). ولی در داخل این بدی این خوبی هم هستش که موضوع پایان نامت کاملا تخصصی رشته هستش و به هم خیلی میان. همونطور که گفتم این بد بودن یا خوب بودن مصوب بودن یک پروژه به نگاه فرد بستگی داره.

4. پژوهشکده بطور کلی امکاناتش بد نیست ولی خوب دانشجوها خیلی بد با تجهیزات برخورد کردن و کلی خسارت وارد کردن. در کل اساتید از امکانات آزمایشگاه خیلی راضی نیستن ولی اونطوری که میگن از خیلی از دانشگاه های دیگه حتی بعضی از دانشگاه های تهران وضعیت بهتری دارن. در هر صورت تمام دانشگاهای کشور با این مشکل دارن دست و پنجه نرم میکنن یکی کمتر یکی بیشتر و در هر صورت باید تحمل کرد و بسوزیم و بسازیم. مشکل دیگه هم که باز اپیدمی هستش بحث بودجه هستش که دیگه وارد بحثش نمیشم خودتون بهتر میدونید. ولی باز وضعیتش از بعضی جاها خیلی بهتره.

alireza-ja

New member
اما گروهها:
دوستان توی این پژوهشکده چیزی که مشخصه و همه میدونن گروه بیوتک از گروه بیوشیمی بهتره. اساتید گروه بیوتک رو من زیاد نمیشناسم ولی خوب چیزی که همه میبینن اینه که بیوتک وضعیت بهتری داره. ولی این بدین معنی نیستش که بیوشیمیش خوب نباشه. فقط یه نکته اینکه مالک اشتر بیوتک میکروبی میگیره ولی بیوتک مولکولی مدرک میده اینو گفتم قبل از اینکه انتخابش بکنید تحقیق کنید که آیا بیوتک مولکولی میتونه توی دکترای بهداشت شرکت کنه یا خیر؟ آخه من توی دفترچه دکترای بهداشت بیوتک مولکولی رو توی رشته های مورد پذیرش ندیدم.
اما گروه بیوشیمی
چند تا نکته کلی میگم:
1. اساتید گروه بیوشیمی همه جوان و همشون هم فارغ التحصیل ibb و مدرس هستن.
2. وقتی که اساتید جوان باشن خوب بحث تجربه وسط میاد.
3. در بین اساتید گروه بیوشیمی در عین جوان بودن اساتید خیلی خیلی خوبی هستش که واقعا تجربشون نسبت به سنشون نمیخوره بسیار باسواد و به روز و قدرت تدریس فوق العاده. ( مثل دکتر خدادادی (نویسنده بخش بیوشیمی ساختمان کتاب از لنینجر تا استرایر)). استادای خوب دیگری هم داره ولی خوب اسم ببرم شما نمیشناسید. کلا اساتید این پژوهشکده از لحاظ پژوهشی قوی هستن که این خوبه. چون بالاخره یه ارشده و یه پایان نامه.
4. گروه بیوشیمی پتانسیل خیلی خوبی واسه بهتر شدن داره ولی خوب یه عاملی که باعث شده این گروه اونجوری که باید و شاید به اونجایی که میتونه برسه نرسه و باعث بشه همه بگن گروه بیوتک از گروه بیوشیمی بهتره که درست هم میگن.
5. دانشجوهای این گروه رتبه های خوبی توی کنکور آوردن از دورقمی خوب بگیر تا تقریبا زیر 150.
6. بین دانشجوها و اکثر اساتید رابطه صمیمی و جو خوبی وجود داره.
نکته دیگری هم به ذهنم رسید بعداً اضافه میکنم.

آخرین ویرایش:

alireza-ja

New member

در آخر هم چند تا نکته درباره دانشگاه که ممکنه واسه خیلیها سوال باشه:
1. کلاسها مختلط هستش برخلاف ذهنیت خیلیها که میگن نظامیه.
2. پوشیدن چادر برای خانمها اجباریه.
3. اینترنت دانشگاه واقعا خوبه.
4. برای ورود به این دانشگاه مصاحبه باید بشید که مصاحبه سختی نیست.
5. غذای رستوران دانشگاه خوبه. تنوعش خوبه کیفیتش هم خوبه قیمتش هم نسبت به کیفیتش خوبه.
6. دانشگاه شلوغی نیستش آرامش خوبی داره.
7. از اونجایی که صنعتیه، مخزن کتابخونش بیشتر صنعتیه و متاسفانه فقط یک قفسه کتب زیستی داره.
8. حدود 25 پایگاه اطلاعاتی برای دانلود مقاله رو امتیازشو خریدن و خیلی راحت مقالات رو هر جا که نت دسترس باشه میشه دانلود کرد.
9. بخش های اداری دانشگاه واقعا برای دانشجو احترام قائل هستند. (مستثتی همیشه وجود داره) بخصوص آموزش دانشگاه که به دانشجوها مرتبط هست و کلی طرف دانشجو رو میگیرن.
10. موقعیت جغرافیایی دانشگاه هم خوبه.
11. علاوه بر پایان نامه، دانشجوها میتونن پروژه های دیگری رو هم کار کنن در قالب همکار پروژه، پروژه کسری خدمت. که البته همیشه این پروژه ها وجود ندارن و متقاضی هم زیاده و ممکنه ازتون رزومه بگیرن.

alireza-ja

New member
موارد دیگه هم که به ذهنم رسید اضافه میکنم.
سوال دیگری هم بود در خدمتم.
امیدوارم بقیه دوستان هم یه نیم ساعتی وقت بزارن و گروه و دانشگاهشون رو توصیف کنن.

بالا