انتخاب رشته برای ادامه تحصیل دکتری: چه رشته ای؟؟

varia

Well-known member
برای خیلی ها جای سوال هست که در چه رشته ای ادامه تحصیل بدهند؟! بدست آوردن اطلاعات مورد نیاز در مورد کارایی یک رشته در کنار آیین نامه های مصوب تاسیس اون رشته میتونند در حد زیادی کمک کننده در این انتخاب باشند:

ادامه تحصیل با کدام سبک میتواند موفق تر باشد؟ اینکه در رشته خودمان ادامه تحصیل بدهیم یا در رشته متفاوت؟». تا آنجا که طی سالهای اخیر در جامعه دانشگاهی و نیز در بازار کار ایران تجربه کرده ام، پاسخ به این سوال تا حد زیادی بستگی به استراتژی شغلی شما دارد. در صورتی که علاقمند به تحقیق، عضویت در هیأت علمی دانشگاه ها و تدریس باشید، به نظر میرسد بهترین راه این است که در یک زمینه واحد ادامه تحصیل دهید. به عنوان مثال اگر در رشته مهندسی الکترونیک وارد دانشگاه شده اید همین رشته را به شکل تخصصی در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا نیز ادامه دهید. اما در صورتی که تمایل دارید بعد از ادامه تحصیل وارد بازار کار در حوزه های مختلف (مثلاً بازرگانی یا صنعتی یا خدماتی) شوید، تا آنجا که من مشاهده کرده ام، ادامه تحصیل در رشته های متفاوت میتواند یک مزیت نسبی محسوب شود (من کارشناسی را مهندسی مکانیک خوانده ام و ارشد را مدیریت و اگر بخواهم روزی دکترا بخوانم احتمالاً روانشناسی خواهم خواند!). البته لازم به ذکر است که من اساساً بازار کار را بازار بخش خصوصی میبینم و بازار کار دولتی مد نظر من نیست… من چند دلیل مشخص برای تغییر رشته تخصصی به ذهنم میرسد که اینجا مطرح می کنم و خوشحال میشوم دوستان اگر نظراتی در رد یا تأیید دارند در قسمت کامنت ها بنویسند: ۱) در بازار کار، بسیاری از مدیران کسانی که به صورت تخصصی در یک رشته کارشناسی ارشد یا دکترا خوانده اند را Overqualified می دانند. به عبارتی معتقدند توانمندی آنها بیشتر از نیاز سازمان است و به خاطر این تحصیل بیشتر، باید «حقوق» و «امتیازهای بیشتر» را برای ایشان در نظر بگیرند که طبیعتاً مدیران به این کار تمایلی ندارند. ۲) در زمان به کار گیری نیروهایی که در چند زمینه تخصص دارند، چانه زنی و مذاکره بر سر حقوق بسیار ساده تر است. کسی که بخواهد من را برای یک کارخانه استخدام کند، در واقع دو نفر را استخدام کرده: یک مهندس با دانش فنی و یک مدیر با دانش مدیریتی. پس در مذاکره استخدام، دست پرتری دارم. ۳) داشتن علم در چند حوزه میتواند «هم افزایی» نیز داشته باشد و تا حدی نیز «تفکر سیستمی» ایجاد کند. کسی که مثلاً پزشکی خوانده و روانشناسی نیز خوانده است، ممکن است ایده ها و نظرات ارزشمندی داشته باشد که یک متخصص پزشکی یا یک متخصص روانشناسی، به سادگی به آنها دست پیدا نکنند. ۴) به نظر می آید که روند تولید علم نیز تا حدی به سمت فضاهای «میان رشته ای» حرکت کرده است و کسانی که چند رشته مختلف را مطالعه کرده اند در فضای امروز شانس بیشتری دارند. رشته هایی مثل Neuroeconomics یا Neuromarketing یا Agent-based Market Analysis یا Fractal Indicator of financial market یا Psychonegotiation نمونه هایی از این ترکیب ها هستند…

با مراجعه به سایتهای زیر میتونید برنامه های آموزشی مصوب و سرفصل دروس رشته های مختلف دروزارت بهداشت و وزارت علوم رو دانلود کنید:

دبیرخانه رشته های علوم پایه پزشکی

سر فصل دروس وزارت وزارت علوم

simin69

New member
با سلام

اتفاقا این مشکل من هم هست از وقتی ارشد رو شروع کردم همه استادا میگن چرا اومدین فیزیولوژی این رشته بازار کار نداره فقط پزشکی خوبه منم موندم یکی از همکگلاسی هام که همون ترم 1 انصراف داد گفت میره واسه پزشکی می خونه منم موندم ارشد وبگیرم بعدش برم پزشکی آزاد یا دکترا فیزیو یا تولید مثل بگیرم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟به نظر شما کدومش بهتره؟؟؟؟؟؟؟؟

varia

Well-known member
با سلام

اتفاقا این مشکل من هم هست از وقتی ارشد رو شروع کردم همه استادا میگن چرا اومدین فیزیولوژی این رشته بازار کار نداره فقط پزشکی خوبه منم موندم یکی از همکگلاسی هام که همون ترم 1 انصراف داد گفت میره واسه پزشکی می خونه منم موندم ارشد وبگیرم بعدش برم پزشکی آزاد یا دکترا فیزیو یا تولید مثل بگیرم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟به نظر شما کدومش بهتره؟؟؟؟؟؟؟؟

بیولوژی تولیدمثل رشته خوبیه و هستند پزشکانی که این رشته شرکت میکنند و قبول نمیشند. تاپیکهای زیر فکر کنم بخشی از سوالاتتون جواب داده شده:

http://olumpezeshki.ir/thread16186.html#post610108

http://olumpezeshki.ir/thread15884.html#post609984

http://olumpezeshki.ir/thread13979.html#post609982

با سلام
منم فیزیولوژی جانوری خوندم، تصمیم دارم ایمنی شناسی رو برای دکترا ادامه بدم ولی بعضی از اساتید ایمنی شناسی میگن بچه های فیزیولوژی جانوری نمیتونن شرکت کنن درحالی که توی دفترچه دکترا اومده زیست شناسی همه گرایشها بجز علوم گیاهی، قضیه چیه؟ مگه فیزیولوژی جانوری از گرایشهای زیست نیست ؟؟ یا نکنه منظور از زیست شناسی تو دفترچه رشته های سلولی مولکولی و میکروب و ژنتیک هست؟؟
تورو خدا اگه کسی اطلاع دقیق داره بهم بگه! هرچی با وزارت بهداشت تماس میگیرم کسی برنمیداره یا رد میدن!!

ghasem

New member
با سلام
منم فیزیولوژی جانوری خوندم، تصمیم دارم ایمنی شناسی رو برای دکترا ادامه بدم ولی بعضی از اساتید ایمنی شناسی میگن بچه های فیزیولوژی جانوری نمیتونن شرکت کنن درحالی که توی دفترچه دکترا اومده زیست شناسی همه گرایشها بجز علوم گیاهی، قضیه چیه؟ مگه فیزیولوژی جانوری از گرایشهای زیست نیست ؟؟ یا نکنه منظور از زیست شناسی تو دفترچه رشته های سلولی مولکولی و میکروب و ژنتیک هست؟؟
تورو خدا اگه کسی اطلاع دقیق داره بهم بگه! هرچی با وزارت بهداشت تماس میگیرم کسی برنمیداره یا رد میدن!!

سلام ،اگر عنوان رشته ی شما زیست شناسی گرایش فیزیولوژی جانوری هست میتونید ولی در غیر اینصورت خیر.سازمان سنجش از طریق ایمیل جواب اینگونه سوالاتو میده..
info@sanjeshp.ir

بالا