ردیابی آنتی بیوتیک

eliot -esf

New member
آیا راهی برای ردیابی آنتی بیوتیک وجود داره ؟!؟

میخوام بدونم از کجا میشه مطمئن شد که مثلا فلان باکتری توسط فلان آنتی بیوتیک مصرفی ازبین رفته است !!

پیچک

New member
میتونی از اون بافت عصاره بگیری و به عنوان دیسک آنتی بیوتیک استفاده کنی....

البته اگه منطوررتو درست فهمیده باشم

varia

Well-known member

میخوام بدونم از کجا میشه مطمئن شد که مثلا فلان باکتری توسط فلان آنتی بیوتیک مصرفی ازبین رفته است !!

لطفا دقیق منظورتونو بگید. منظورتون میزان حساسیت یک باکتری به آنتی بوتیک خاص هست؟؟ برای این حالت که میشه از آنتی بیوگرام استفاده کرد.

Hamidvet

New member

شاید بشه با PCR فهمید بعد تجویز آنتی بیوتیک اون باکتری خاص در یک بافت خاص وجود داره یا نه؟ مثلا مدفوع یا ادرار ... ولی خودش جای شک داره یکم که از کجا معلوم اون باکتری در اثر اون آنتی بیوتیک ناپدید شده!! :wacsmiley:

eliot -esf

New member
میتونی از اون بافت عصاره بگیری و به عنوان دیسک آنتی بیوتیک استفاده کنی....

البته اگه منطوررتو درست فهمیده باشم
یعنی از بافت پوست سر ؟!؟ امکان پذیر نیست !! هیشکی راضی نمیشه !! راه دیگه ای نیست ؟!؟
لطفا دقیق منظورتونو بگید. منظورتون میزان حساسیت یک باکتری به آنتی بوتیک خاص هست؟؟ برای این حالت که میشه از آنتی بیوگرام استفاده کرد
.
نه منظورم این نیست !!

منطورم اینه که فرض کنید فلان باکتری در مغز وجود داره این باکتری داشته باشیم تست آنتی بیوگرام انجام بدیم و مطمئن بشیم که فلان آنتی بیوتیک روی این باکتری تاثیر خوبی میگذاره !! حالا از کجا اثبات کنم که این آنتی بیوتیک مصرفی به سر نیز میره و روی باکتری تاثیر میگذاره ؟!؟

پیچک

New member
یعنی از بافت پوست سر ؟!؟ امکان پذیر نیست !! هیشکی راضی نمیشه !! راه دیگه ای نیست ؟!؟

والا تو دام و طیور انجام میشه ... بافت و میگیریم.... عصارشو جدامیکنیم...تست 4 پلیت ( fpt) میزاریم... این نشون میده اون بافت آنتی بیوتیک داره یا نه ... انسانیشو نمیدونم چجوری میشه

eliot -esf

New member
شاید بشه با pcr فهمید بعد تجویز آنتی بیوتیک اون باکتری خاص در یک بافت خاص وجود داره یا نه؟ مثلا مدفوع یا ادرار ... ولی خودش جای شک داره یکم که از کجا معلوم اون باکتری در اثر اون آنتی بیوتیک ناپدید شده!! :wacsmiley:

با pcr چه شکلی ؟!؟
نه دستور تجویز اون انتی بیوتیک من میخوام بدم کلا !!
مدفوع و ادرار چه ربطی داره ؟!؟
دقیق قسمت آخر گفته شما جای ابهامیه که برای من وجود داره !! میخوام برای این مشکل راه حلی پیداکنم !! آیا میشه ؟؟!؟

Hamidvet

New member
با pcr چه شکلی ؟!؟
نه دستور تجویز اون انتی بیوتیک من میخوام بدم کلا !!
مدفوع و ادرار چه ربطی داره ؟!؟
دقیق قسمت آخر گفته شما جای ابهامیه که برای من وجود داره !! میخوام برای این مشکل راه حلی پیداکنم !! آیا میشه ؟؟!؟

اگر آنتی بیوتیک و اون باکتری مورد نظر مشخص و شناخته شده باشند و اثراتشون بر هم نیز واضح و از قب سنجیده شده باشه، پس اون ابهام آخری که گفتم هم رفع میشه ....

نکنه میخواین رو اثر ضد باکتریال ترکیبات سوسری کار کنین؟

Hamidvet

New member

نه منظورم این نیست !!

منطورم اینه که فرض کنید فلان باکتری در مغز وجود داره این باکتری داشته باشیم تست آنتی بیوگرام انجام بدیم و مطمئن بشیم که فلان آنتی بیوتیک روی این باکتری تاثیر خوبی میگذاره !! حالا از کجا اثبات کنم که این آنتی بیوتیک مصرفی به سر نیز میره و روی باکتری تاثیر میگذاره ؟!؟

مسلماً شما اول باید مشخصات (Characteristics) اون آنتی بیوتیک مورد نظرتون رو اول کامل دربیارین؛ همونطور که شاید بدونید مغز توسط سد خونی - مغزی (Blood-Brain barrier یا BBB) احاطه شده و هر ماده ای براحتی نمیتونه وارد مغز بشه (چون ارگان بسیار حساسی هست) بنابراین ترکیب مورد نظرتون رو باید طوری فرموله کنید تا حداقل از این سد عبور داشته باشه.

eliot -esf

New member
اگر آنتی بیوتیک و اون باکتری مورد نظر مشخص و شناخته شده باشند و اثراتشون بر هم نیز واضح و از قب سنجیده شده باشه، پس اون ابهام آخری که گفتم هم رفع میشه ....

نکنه میخواین رو اثر ضد باکتریال ترکیبات سوسری کار کنین؟
نه !!

مسلماً شما اول باید مشخصات (Characteristics) اون آنتی بیوتیک مورد نظرتون رو اول کامل دربیارین؛ همونطور که شاید بدونید مغز توسط سد خونی - مغزی (Blood-Brain barrier یا BBB) احاطه شده و هر ماده ای براحتی نمیتونه وارد مغز بشه (چون ارگان بسیار حساسی هست) بنابراین ترکیب مورد نظرتون رو باید طوری فرموله کنید تا حداقل از این سد عبور داشته باشه.
آها !! خب من قرار نیست آنتی بیوتیکی فرموله کنم !!! از همین آنتی بیوتیک های موجود میخوام استفاده کنم !!
عایا مشخص شده که کدوم آنتی بیوتیک ها قابلیت گذر از این سد دارند !؟

Hamidvet

New member
نه !!

آها !! خب من قرار نیست آنتی بیوتیکی فرموله کنم !!! از همین آنتی بیوتیک های موجود میخوام استفاده کنم !!
عایا مشخص شده که کدوم آنتی بیوتیک ها قابلیت گذر از این سد دارند !؟

من نمیدونم دیگه این با شماست؛ جوینده یابنده بود ...

Hamidvet

New member

مجید دیجی

مدیر بخش
سلام خدمت صاحب تایپیک ، دکتر حمید و دکتر گلچین و سایر دوستان روش های خوبی رو ارائه دادید

منم نظرم رو میگم : به نظرم اگه شما می خواید اینقد تخصصی کار کنید بهتر از رادیواکتیو (رادیاب های رادیو اکتیوی ) استفاده کنید .

البته اطلاعات من کم و در حد تئوری هست . اما در شاخه بیولوژی و پزشکی خیلی کاربرد داره .

اکولوژی (جذب عناصر کم مقدار و رادیو نوکلوئید از محیط زیست اطراف توسط گیاهان،حیوانات یا انسان)
آنالیز (تعیین عناصر کم مقدار یا ترکیبات آنها در گیاه، حیوان و انسان)
فیزیولوژی و متابولیسم (واکنش ها و فرایند های بیو شیمیایی عناصر و ترکیبات آنها در گیاهان، حیوانات و انسان )
تشخیص (شناسایی و تعیین موقعیت امراض)
معالجه (درمان امراض)​

روش به این شکل هست که می تونید باکتری و یا آنتی بیوتیک رو به آنتی بیوتیکتون آغوشته کنید . برای آزمون سد خونی مغزی هم کار با میمون به علت شباهت سد خونی مغزی به شما پیشنهاد میشه ...

می تونید از اساتید پزشکی هسته ای بهره بگیرید ...

به این آدرس هم یه نگاه بنداز : دانشگاه علوم پزشکی البرز-بیمارستان شهید رجایی

پیچک

New member
اگه قرار به رادیواکتیوه....میتونه از مواد فلوئورسانس استفاده کنه ... ایمنیش بیشتره...

پیچک

New member
البته یه راه دیگه هم هست... اینو فک نکنم تا حالا کسی روش کار کرده باشه...گذاشتم هر وقت پول دار شدم خودم روش کار کنم:whistle:

حالا شما خواستی یه پ خ به من بده .... یکم واست بازش کنم...

33619_rosesmile.gif
33619_rosesmile.gif

آخرین ویرایش:

eliot -esf

New member
سلام خدمت صاحب تایپیک ، دکتر حمید و دکتر گلچین و سایر دوستان روش های خوبی رو ارائه دادید

منم نظرم رو میگم : به نظرم اگه شما می خواید اینقد تخصصی کار کنید بهتر از رادیواکتیو (رادیاب های رادیو اکتیوی ) استفاده کنید .

البته اطلاعات من کم و در حد تئوری هست . اما در شاخه بیولوژی و پزشکی خیلی کاربرد داره .

اکولوژی (جذب عناصر کم مقدار و رادیو نوکلوئید از محیط زیست اطراف توسط گیاهان،حیوانات یا انسان)
آنالیز (تعیین عناصر کم مقدار یا ترکیبات آنها در گیاه، حیوان و انسان)
فیزیولوژی و متابولیسم (واکنش ها و فرایند های بیو شیمیایی عناصر و ترکیبات آنها در گیاهان، حیوانات و انسان )
تشخیص (شناسایی و تعیین موقعیت امراض)
معالجه (درمان امراض)​

روش به این شکل هست که می تونید باکتری و یا آنتی بیوتیک رو به آنتی بیوتیکتون آغوشته کنید . برای آزمون سد خونی مغزی هم کار با میمون به علت شباهت سد خونی مغزی به شما پیشنهاد میشه ...

می تونید از اساتید پزشکی هسته ای بهره بگیرید ...

به این آدرس هم یه نگاه بنداز : دانشگاه علوم پزشکی البرز-بیمارستان شهید رجایی

اگه قرار به رادیواکتیوه....میتونه از مواد فلوئورسانس استفاده کنه ... ایمنیش بیشتره...

البته یه راه دیگه هم هست... اینو فک نکنم تا حالا کسی روش کار کرده باشه...گذاشتم هر وقت پول دار شدم خودم روش کار کنم:whistle:

حالا شما خواستی یه پ خ به من بده .... یکم واست بازش کنم...

33619_rosesmile.gif
33619_rosesmile.gif
نه آخه من دکتر نیستم !! قطعا اجازه همچین کاری ندارم !!
بعد بر فرض اجازه بدن !! رده سنی مورد بررسی من از 7-12 سال یعنی بچه دبستانی هاا !!

من دنبال یه راه کار خیلی ساده میگردم !! حتی اگه از قبل تحقیق هایی باشه که برام اثبات کنه عالییه !!

بالا