نمونه برداری

alireza-ja

New member
سلام دوستان میکروب شناس. سلامتید؟

یه سوال داشتم اینه که روش نمونه برداری از هوا و بویژه ذرات گرد و خاک (ریزگرد) برای تعینن بار میکروبیش چجوریه؟ دستگاه خاصی وجود داره؟

ممنون

mojnia

New member
روش روتینش ساخت محیط کشت پلیت کانت یا بلاد اگار و یا هر محیطی که دنبال باکتری خاص هستیم ، و قرار دادن در مکان های مورد نظر به مدت 10 دقیقه و درب پلیت را گذاشته به انکوباتور ازمایشگاه منتقل می کنیم

alireza-ja

New member
روش روتینش ساخت محیط کشت پلیت کانت یا بلاد اگار و یا هر محیطی که دنبال باکتری خاص هستیم ، و قرار دادن در مکان های مورد نظر به مدت 10 دقیقه و درب پلیت را گذاشته به انکوباتور ازمایشگاه منتقل می کنیم

دست گلت درد نکنه مجتبی خان. ولی اینو میدونم. حالا فرض کن محل نمونه گیری تا آزمایشگاه مربوطه مثلا 1000 کیلومتر فاصله باشه اونوقت میخوایم چکار کنیم. روشی وجود داره که خود گرد و خاک هوا رو مثلا جمع کنیم بعد سریال دایلوشن بزاریم و ادامه داستان؟

البته این روشی که گفتم رو همینطوری مثال زدم نمیدونم درست هست یا نه؟

کلا یه روشی میخوام که بشه آلودگی میکروبی گرد و غبار هوای یه منطقه رو بدون اینکه اون لحظه محیط کشت لازم باشه رو آزمایش کرد. یعنی نمونه ها رو به جای دیگه منتقل کرد بعد ازمایشات رو انجام داد.

آخرین ویرایش:

mojnia

New member
دستگاه غبار سنج محیط فکر کنم یکی از اون دستگاه ها باشه که برای اندازه گیری وزنی ذرات بکار میره
TSI :Trust science Innovation

alireza-ja

New member
آخه غبار سنج تعداد ذرات رو بهم میده. من میخوام خود ذرات رو داشته باشم که بشه باهاش کار کرد.

mojnia

New member
تو کلیپی که تو قسمت سمینارهای میکروبی گذاشتم میکروب های هوای داخل یک مجتمع شمارش میشه یه دستگاهی شبیه وکیوم کلینر یا جاروبرقی دیده میشه شاید کمک کننده باشه
http://olumpezeshki.ir/thread15550.html
پست 11

پیچک

New member
درود

حتی اگه محل نمونه برداری با محل آزمایش فاصله زیاد داشته باشه ...بازم همون روشی رو که دوستمون mojnia گفتن استفاده میشه... حتی بعد از 48 ساعت هم میشه پلیت رو انکوبه کرد...مشکلی پیش نمیاد

فقط پلیت در باز رو 20 دقیقه تو محل مورد نظر بزارین

alireza-ja

New member
درود

حتی اگه محل نمونه برداری با محل آزمایش فاصله زیاد داشته باشه ...بازم همون روشی رو که دوستمون mojnia گفتن استفاده میشه... حتی بعد از 48 ساعت هم میشه پلیت رو انکوبه کرد...مشکلی پیش نمیاد

فقط پلیت در باز رو 20 دقیقه تو محل مورد نظر بزارین

خوب خیلی ممنون. خیالمو راحت کردید. از این بابت مطمئن هستید دیگه؟ چون خودم اینو میدونستم ولی فکر میکردم نمیشه زیاد معطل کرد.

حالا یه سوال دیگه البته بیشتر به آمار میخوره اینه که چطوری باید بفهمم برای اینکه نتایجم قابل اعتماد و انتشار باشه باید چند تا نمونه بردارم؟ به چه عواملی بستگی؟ آیا دلبخواهیه یا قائده و قانون داره؟

پیچک

New member

خوب خیلی ممنون. خیالمو راحت کردید. از این بابت مطمئن هستید دیگه؟ چون خودم اینو میدونستم ولی فکر میکردم نمیشه زیاد معطل کرد.

حالا یه سوال دیگه البته بیشتر به آمار میخوره اینه که چطوری باید بفهمم برای اینکه نتایجم قابل اعتماد و انتشار باشه باید چند تا نمونه بردارم؟ به چه عواملی بستگی؟ آیا دلبخواهیه یا قائده و قانون داره؟

من هفته پیش یه نفرو تو دانشگاه دیدم که واسه پایان نامش نمونه هوا آورده بود... از تهران آورد شمال

والا الان بهش دسترسی ندارم... تا بعد تعطیلات اگه بخواین براتون میپرسم ازش ...

alireza-ja

New member
من هفته پیش یه نفرو تو دانشگاه دیدم که واسه پایان نامش نمونه هوا آورده بود... از تهران آورد شمال

والا الان بهش دسترسی ندارم... تا بعد تعطیلات اگه بخواین براتون میپرسم ازش ...

دست گلتون درد نکنه. پس بی زحمت این سه تا سوال رو ازش بپرسید که روش نمونه برداریش چطور بوده و اینکه چجوری به نتیجه رسیده که چند تا نمونه برداره و اینکه از زمان نمونه برداری تا زمان انکوباسیون چقدر طول کشیده؟ من محل نمونه برداریم اهوازه و محل انکوباسیونم تهران. از این بابت نگران بودم.

من منتظرم تشکر

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: پیچک

alireza-ja

New member
درخدمتیم چرا که نه......زمان و مکانش رو بگید ببینم برنامم چطوریه

بزرگوارید. زمانش که معلوم نیست شاید بعد عید شاید اردیبهشت اگر هم بشه تابستان که خیلی خوب میشه ولی زمان دقیقش دستم نیست. مکانش هم که من جایی رو نمیدونم کلا دو بار بیشتر نیومدم اهواز. حتما خبرتون میکنم. تشکر

mojnia

New member
:78::78::78:
چند پست آخر خارج از موضوع مطرح شده است طی روزهای آینده (با اجازه)حذف می شود

آخرین ویرایش:
بالا