طرز تهیه خمیر تارت

آسمون

New member
مواد لازم برای دو قالب 23 تا 25 سانت یا 37 تا 38 عدد تارتلت :

منبع:وبلاگ لذت آشپزی

آرد سفید: 310 گرمپودر قند: 70 گرم
کره یا مارگارین : 170گرمشیر سرد: 3 ق سوپخوریزرده تخم مرغ: 1 دونهوانیل: یه نمه! یا عصاره وانیل: یه قطرهرنده پوست 2 تا لیمو ترش کوچیک یا رنده پوست پرتقال...یه قاشق چایخوری
IMG_2549.JPG
طرز پخت:اگه از غذاساز استفاده کنین خیلی راحت تره...من چون ندارم دستی درست کردمآرد رو یه بار الک کردم ...کره رو صاف از تو یخچال در میاریم و با چاقو ریز ریزش می کنیم و می ریزیم توی آرد..پس باید سرد باشه
IMG_2554.JPG
و با چنگال به خوردش می دیم...
IMG_2555.JPG
کم کم نوک انگشتها رو به کار می گیریم...فققققققط نوک انگشت ها
IMG_2559.JPG

آسمون

New member
نباید کف دستتون درگیر بشه....وقتی به شکل خرده نان شد بقیه مواد رو بهش اضافه می کنیم
IMG_2563.JPG

و بازم مخلوط می کنیم با نوک انگشتها
IMG_2564.JPG

اصصصلا کف دست نباید درگیر بشه..چون گرمای دست باعث میشه خمیر به روغن بیفته و در اینصورت کیفیت تارت پایین میاد و حالت تردیش رو از دست میده...ورز دادن هم اکیدا ممنوع..خمیر کاملا بایدجمع بشه و تکه های کره اصلا توی خمیر آب نشه
IMG_2566.JPG
حالا خمیر رو توی کیسه فریزر بذارین و پهنش کنین..به شکل دیسک یا 4 گوش در بیارین و نیم ساعت توی یخچال بذارین....همونجور گلوله و کلوخی نندازین توی کیسه فریزرا :)))
IMG_2567.JPG
برای داشتن تارت شکلاتی، از آرد دستور مقداری کم کرده و همون مقدار پودر کاکائو بهش اضافه و الک کنین..به عنوان مثال 2 قشق از ارد کم و 2 قاشق پودر کاکائو به آن اضافه می کنیمبرین ظرفای کثیفتون رو بشورین و وسایل لازم رو برای قالب زدن خمیر آماده کنین و کنار دستتون بذارین: - 2 تا کیسه فریزر - قالب تارت یا تارتلت - کاتر یا یه لیوان که دهانه ش بزرگتر از قالب تارتلت باشه - اگه قالب تارتلت ندارین، قالب مافین - وردنهخب بعد از نیم ساعت استراحت خمیر، برین فر رو روی 180 روشن کنین ... خمیر رو از یخچال خارج کنین و بذارین روی سطح کارتون...این خمیر برای دو تا قالب تارت بزرگ 23 تا 25 سانت کافیه...

آسمون

New member
یه تکه از خمیر رو با چاقو می بریم..کیسه فریزرها رو کاملا باز کنین و خمیر رو از کیسه خارج می کنیم و لای دو تا کیسه فریزر باز شده میذاریم
IMG_2572.JPG

توجه: خمیر رو نکَنین و پاره نکنین..حتما با چاقو ببرین....بهتره که بیشتر ببرین که بعد کم نیارین موقع انداختن توی قالب..بزرگتر از قالب باشه کار راحت تره براتون
IMG_2575.JPG
حالا با وردنه باز می کنیم به شکل دایره (یا مستطیل، بسته به شکل قالبتون) بزرگتر از قالب بازش می کنیم...کلفت نشه ..خیلی هم نازک نشه که موقع انتقال پاره بشه..حدود 2 تا 3 میلی متر خوبه ... البته برای دفعات اول 4 تا 5 میلی متر هم اشکال نداره....خیلی اگه نازک کنین موقع انتقال به قالب به مشکل ممکنه بربخورین و پاره بشه یا وقتی بعد از پخت توش رو پر کردین ممکنه سنگینی کنه و نشست کنهوقتی خمیر رو خوب پهن کردیم برای انداختنش توی قالب دو راه داریم...راه اول اینه که پلاستیک رویی رو بر می داریم، خمیر رو دور وردنه می پیچیم
و آروم توی قالب میذاریم
IMG_2578.JPG
و بعد آروم آروم با دست صاف و صوفش می کنیم و دیواره ها رو هم خوب فشار میدیم تا فرم قالب رو بگیره
IMG_2583.JPG

بعد وردنه رو روی دیواره قالب می کشیم تا اضافی های خمیر جدا بشه

روش دوم که آسونتره و تمیز تر هم در میاد اینه که، کیسه فریزر رویی رو از روی خمیر باز شده بر می داریم...قالب رو برعکس روی خمیر می ذاریم و برمی گردونیم....الان کیسه فریزر رو قرار گرفته
بدون اینکه کیسه فریزر رو برداریم خمیر رو توی قالب مرتب و پهن می کنیم

وقتی همه چیز اوکی شد، با دست روی لبه قالب می کشم (با همون کیسه فریزر)

اینجوری هم اضافه هاش میفته پایین..حالا کیسه فریزر رو بر می داریم

آسمون

New member
در هر صورت وقتی خمیر به قالب تارت منتقل شد با چنگال خوب سوراخ سوراخش می کنیم تا نتونه تکون بخوره توی فر :)) جدای از شوخی خمیر رو با چنگال سوراخ می کنیم تا پف نکنه و شکل بدی تارتمون نگیره
IMG_2585.JPG

برای قالب های مینی تارت یا تارتلت راه راحت ترش اینه که خمیر رو باز کنین و بعد با کاتری بزرگتر از دهانه قالب ها (یا حتی با یه لیوان بزرگ) خمیر رو قالب بزنیم

IMG_2597.JPG

خمیر رو با دست روی قالب تارتلت می ذاریم...روش کیسه فریزر میذاریم و بعد یه قالب تارتلت دیگه روی کیسه فریزر می ذاریم

IMG_2593.JPG

فشارش می دیم

IMG_2595.JPG

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: sane

آسمون

New member
اینجوری خمیر کاملا شکل و فرم قالب رو می گیره
IMG_2596.JPG
حالا با انگشت روی لبه قالب می کشیم و اضافه هاش جدا میشه ...کیسه فریزر رو برمیداریم (مثه عکس های بالا)به همین شکل همه رو قالب می زنیم و اضافه های خمیر رو هم جمع می کنیم و استفاده می کنیم...برای آخرین مرحله که دیگه نمیشه قالب زد می تونین گلوله کنین و توی قالب تارتلت بذارین
و با انگشت آروم آروم پهنش کنیم توی قالب
همه اینایی که گفتم یهو وحشت نکنین فکر کنین خیلیی سخته ها...نه! اصصصصصصلا..کلی هم لذت بخشه
وقتی همه تارت ها و تارتلت ها آماده شدن سوراخشون کنین...برای اطمینان از اینکه مطلقا تارت ها پف نکنه توی فر، یه تیکه کاغذ روغنی بزرگتر از قالب ببرین ... روی تارت بذارین و توش حبوبات بریزین ( یا سنگ های شومینه تمیز مثلا) این کار برای اینه که سنگینی ایجاد شده مانع پف کردن خمیر بشه...به این روش پخت تارت اصطلاحا می گن:
Blind Baking

تارتلت ها رو توی یه سینی می چینیم و همه رو می فرستیم توی فر..من یه تارت و چند دونه تارتلت درست کردم..تارتلت ها رو توی سینی که برشتوک درست کرده بودم گذاشتم و همراه تارت توی فر گذاشتم

IMG_2601_1.jpg

مسلمه که تارتلتها زودتر آماده میشن..پس بهشون سر بزنین..کلا تارت ها توی 15 تا 17 دقیقه می پزه و آماده میشن ... بعد 15 دقیقه بهش سر بزنین حتما (مال من چون فرم میزون نیست بیشتر زمان می بره) تارتلت ها رو در بیارین و منتظر پخت تارت بشین (اگه هردو توی فر هستن)
کناره های تارت کمی جدا میشه از قالب و کمی تغییر رنگ هم میده..ولی مال من تغییر رنگی نداد زیاد...بازم به خاطر فرم هست
حواستون باشه که نسوزه و تیره نشه که بد طعم میشه دیگه
وقتی آماده شد از فر خارج می کنیم و وقتی خنک شد، به راحتی از قالب در میاریم

مواظب باشین تارت رو سالم خارج کنین و نشکنه...برای خارج کردن تارت هم اگه صفحه زیرش جدا میشه که خیلی راحته...اگه نه، کف دستتون رو توی تارت بذارین و در حالی که با دست دیگه لبه قالب رو گرفتین، آروم برگردونین توی دستتون...احتیاط کنین که لبه تارت نشکنه یا نصف نشه

این تارت های آماده رو دو هفته میشه در کیسه فریزر در دمای محیط نگه داشت...من خودم کیسه فریزر می زنم و بعد اونها رو توی ظرف دردار میذارم و توی فریزر نگه میدارم..برای مواقعی که مهمون سرزده میاد یا عجله داری برای پذیرایی خوب...عالیه..کافیه زودتر از فریزر خارج کنی تا توی دمای محیط بمونه
در انتها نکات مهم رو جمع بندی می کنم:
1- مطلقا خمیر رو ورز ندین..فقط با انگشتها مخلوط و جمع کنین
2- از غذاساز برای درست کردن خمیر میشه به راحتی استفاده کرد
3- ضخامت خمیر رو در نظر بگیرین..خمیر تارت باید کمی از خمیر تارتلت کلفت تر باشه به 2 دلیل: یکی اینکه حملش و انتقالش به قالب سخت نباشه و پاره نشه..دوم اینکه بعد از پر کردنش با کرم و میوه و ..... سنگین نشه و نشست نکنه...اگه از قالب های تارت کفه جدا شو استفاده کنین خیلی راحت تره..ولی خب من ندارم فعلا
4- اگه قالب مخصوص تارت ندارین از قالب پیتزای معمولی که دیواره کوتاه داره هم میشه استفاده کرد..این قالبی که من استفاده کردم برای کیک های میوه هست و برای تارت چندان مناسب نیست (داخلش فرو رفتگی داره و برعکس میشه...امکان نشست وجود داره)
5- ظرفهای پیرکس گرد لبه دالبر هم بد نیست..ولی چون دیواره ش بلنده بازم خطر نشست کف تارت رو ممکنه داشته باشه
5- در هیچ حالتی قالب نیاز به چرب کردن نداره
6-مارگارین یا کره تون سرد باشه...از کره های با مارک های بی نام و نشان که حتی توی یخچال هم نرم هستن و سفت نیستن جدا پرهیز کنین
7- بعد از هر بار استفاده از خمیر..بقیه ش رو توی همون کیسه فریزر بذارین..اگه دستتون فرز نیست توی یخچال بذارین که گرم نشه...........اگه درست خمیر رو باز و بهینه قالب بزنین خیلی سریع می تونین درست کنین و سرعتتون هم بالا میره و خمیر زیادی هم زاید نمیشه
8- سعی کنین خمیر رو خوب و بهینه قالب بزنین که مجبور نشین هی اضافات خمیر رو جمع و دوباره پهن کنین...در نهایت اشکال هم نداره فقط مواظب باشین که خمیر گرم نشه که به روغن بیفته
9- پوسته تارتی که خوب پخته باشه باید حالت بیسکویتی داشته باشه..البته اگه ضخامت درستی باز کرده باشین و درست پخته بشه...ترد یا نرم بودن تارت بستگی به ورز ندادن و کره رو درست به خورد خمیر دادن داره..تارت های ترد بیشتر طرفدار دارن تا نرم
10- برای داشتن تارت شکلاتی، از آرد دستور مقداری کم کرده و همون مقدار پودر کاکائو بهش اضافه و الک کنین..به عنوان مثال 2 قشق از ارد کم و 2 قاشق پودر کاکائو به آن اضافه می کنیم

آخرین ویرایش:

sane

Active member
بسیار عالی:rose:
پس آماده و پخته شدش کو؟؟؟ بعد پخت چجوری میشه ها؟:ph34r-smiley::33:

hebe.nurse

New member

ایول کدبانو :whistle:
آسمون داخل این شیرینی چیه؟؟ پودر نارگیل و پودر قند؟؟!!!
اخه عین شیرینی نارگیلیآ می مونه! هر چی هم خوندم ندیدم چیزی گفته باشی. اخه پودر وانیل که نوشتی ی نمه که اینهمه نمیشه!!!
:wacsmiley:

پیچک

New member
ایول کدبانو :whistle:
آسمون داخل این شیرینی چیه؟؟ پودر نارگیل و پودر قند؟؟!!!
اخه عین شیرینی نارگیلیآ می مونه! هر چی هم خوندم ندیدم چیزی گفته باشی. اخه پودر وانیل که نوشتی ی نمه که اینهمه نمیشه!!!
:wacsmiley:

هبه .... وانیل آخه اینجوریه؟ لعنت بر شیطون :65d6a5d6s:

وسطش باید مواد شیرینی نارگیلی بریزی ... پودر نارگیل و شکر و سفیده تخم مرغ با یکم آبلیمو یکم بزار بپزه ...شکل خمیر شد از رو گاز بردار بریز اون وسط ...ببینم چکار میکنیا...عکس بگبر من ببینم

بالا