عیدانه...

آسمون

New member
سلام دوستای خوبم...
با توجه به نزدیکی عید میخوام اینجا یه جمع بندی از دستورای شیرینی های مخصوص عید داشته باشیم...
برو بچ علاقمند همکاری کنین:a2d3:لدفن:rose:

- - - Updated - - -

111.jpg

آسمون

New member
[FONT=&quot] مرنگ گردویی
:6عدد زرده تخم مرغ رو بایک پیمانه پودر قند و کمی هل و وانیل با همزن برقی میزنیم تا حجم آن دو برابر شودسپس 300 گرم گردوی خورد شده رو اضافه کرده آرام با لیسک هم میزنیم سپس با قاشق مربا خوری از مواد برداشته ودر سینی که کاغذ روغنی در آن پهن کردیم با فاصله میریزیم وخودش موقع پخت پهن میشه.قبل از تو فر گذاشتن واسه تزیین از پودر پسته استفاده کنید بیست دیقه تو فر 150 درجه بمونه تا بپزه[/FONT]

555.jpg

sholeh.

New member
شیرینی نخودچی بدون فر

مواد لازم

آرد نخودچی ۱ لیوان
شکر ۱ لیوان
کره ذوب شده ۱/۲ لیوان
هل ۲ عدد

طرز تهیه

۱- آرد نخودچی را داخل ماهیتابه بریزید و روی حرارت ملایم قرار دهید ، با قاشق چوبی هم بزنید تا زمانی که رنگ آرد طلایی شده و عطر خوبی از آرد نخودچی بلند شود سپس از روی حرارت بردارید و بگذارید سرد شود.
۲- شکر و دانه های هل را داخل میکسر بریزید و بزنید تا به شکل پودر شود سپس همراه با کره ذوب شده به آرد نخودچی اضافه نمایید و با دست مخلوط کنید تا به شکل خمیری نرم درآید.
۳- با دست از خمیر تکه هایی به اندازه یک گردو بردارید و به شکل گرد حالت دهید ( میتوانید روی شیرینی ها را کمی مرطوب کنید سپس مقداری خلال بادام یا پودر پسته روی شیرینی ها بپاشید ) ، شیرینی ها را داخل ظرف دربسته نگهداری کنید.

سایر نکات
راز خوشمزه شدن این شیرینی بو دادن آرد نخودچی است یعنی باید به اندازه ای تفت دهید که بوی خوبی از آرد بلند شود ؛ میتوانید به جای کره از روغن جامد هم استفاده کنید اما کره طعم بهتری به شیرینی میدهد.

778kt77mfqez_t.jpg
[/URL] [/IMG]

آسمون

New member
آموزش درست کردن قطاب خانگی خوشمزه
منبع: وبلاگ نیک صالحی
در وسط هر دایره مقداری از مواد وسط قطاب را با قاشق مربا خوری ریخته ودو طرف آن را ببندید که در صورتی که بتوانید آنها را بپیچید بسیار زیباتر و بهتر است...
مواد لازم برای خمیر قطاب: روغن جامد یک فنجان ماست یک فنجان سر خالی شیر دو قاشق غذاخوری بیکینگ پودر به اندازه ی سر قاشق چایخوری (خیلی کم) آرد به میزان لازم پودرقند یا شکر به میزان لازم روغن مایع یک لیوان جهت سرخ کردن قطابها
مواد لازم برای وسط قطاب: به اندازه ی 200 گرم مغز پسته و شکر آسیاب شده یا مغز گردو و شکر آسیاب شده یا پودرنارگیل و پودرشکر که بسته به سلیقه ی خود یکی از این مواد را انتخاب کرده و با مقداری هل و وانیل و برای راحتی کار با یک قاشق مربا خوری گلاب یا عرق بید مشک مخلوط نموده ، برای وسط قطابها از این مواد استفاده نمایید.
آموزش درست کردن قطاب خانگی خوشمزه طرز تهیه : ابتدا در ظرفی روغن ، ماست ودو قاشق شیر را با هم خوب بزنید . آرد وبیکینگ پودر را کم کم به آنها اضافه کنید تا خمیر لطیف ونرمی به دست آید وکنار بگذارید.برای پیچیدن قطابها هم میتوانید خمیر را با وردنه بر روی سطح صافی پهن کرده و با ته یک لیوان یا فنجان خمیرهای دایره ای شکل هم اندازه ای را از این خمیر پهن شده جدا کنید .سپس در وسط هر دایره مقداری از مواد وسط قطاب را با قاشق مربا خوری ریخته ودو طرف آن را ببندید که در صورتی که بتوانید آنها را بپیچید بسیار زیباتر و بهتر است و در غیر این صورت همینطور آنها را ساده بسته تا مواد وسط آن دیده نشود و بیرون نریزد و یا اطراف دایره را بالا آورده ویک جا جمع کنید تا شبیه باقلوا ترکی شود. اگر کار با وردنه برایتان سخت است می توانید خمیرها را به شکل گلوله های هم اندازه درآورده و کف دست پهن کنید ومواد را وسط آنها ریخته و بپیچید و پس از آماده شدن، همه ی آنها را در ظرفی گود که کاملا در روغن فرو روند سرخ کنید و بعد از بیرون کشیدن آنها از داخل روغن درون صافی قرار داده تا روغن اضافی آنها کشیده شود وسپس درون پودر قند یا شکر بغلطانید .

ghotab-yazdi.jpg

آخرین ویرایش:

PSyChoO

New member

fo2934.jpg
این بیسکویتها با سه طعم متفاوت وانیلی؛ کاکائویی و طعم گلاب و یه گزینه مناسب برای مجالس شادباش است.

مواد لازم :
کره 125 گرم
خاکه قند 85 گرم
تخم مرغ 1 عدد
آرد 300 گرم حدود 2 پیمانه
وانیل 1/2 ق چ
گلاب 1/2 ق چ
پودر کاکائو 2 ق غ
رنگ قرمز به مقدار لازم

قالب قلبی شکل ؛ دو عدد سایزهای 7 و 3 سانتیمتری

طرز تهیه :

کره نرم را به همراه خاکه قند با کمک همزن بزنید تا مخلوط پوک و کمرنگی شود و بعد تخم مرغ را اضافه کنید و مخلوط درست شده را سه قسمت کنید و در سه کاسه جداگانه بریزید.

به یکی از کاسه ها وانیل بزنید و به یکی رنگ قرمز و گلاب و خوب مخلوط کنید و آخری را ساده نگهدارید که بعدا به آن آرد به همراه کاکائو بزنید.
آرد را سه قسمت کرده و در سه ظرف جدا بریزید و برای آرد کاکائویی دو ق غ از آرد بردارید و به جای آن پودرکاکائو بزنید و الک کنید.

آردها را جداگانه به مایه های وانیل و گلاب اضافه کنید و به آخری هم آرد کاکائویی بزنید تا سه خمیر با سه رنگ متفاوت داشته باشید صورتی ، سفید و کاکائویی .

می توانید داخل کاسه همزن و با سر پدال اینکار را انجام بدهید و هربار کاسه را بشویید و مجددا با خمیر بعدی کار کنید یا اگر Flat-bladed دارید وسیله مخصوص مخلوط کردن خمیر تارت و پای؛ با آن مواد را مخلوط کنید.

مقدار آرد بسته به فصل سال و مقدار رطوبت ممکن است کم و زیاد شود پس یک باره همه آرد را نریزید که خمیر خشک شود.

این خمیر نیاز به استراحت ندارد و می توانید بین دو کاغذ روغنی یا کاغذ و سلفون آن را باز کنید و قالب بزنید.

فر را با دمای 180 درجه سانتیگراد یا 350 درجه فارنهایت روشن کنید.
سینی فر را کاغذ مخصوص بکشید.

خمیر را باز کنید و با قالب بزرگ قالب بزنید و به سینی فر منتقل کنید و داخل سینی با قالب کوچکتر قالب بزنید و با یک چاقو لبه گرد یا اسپچولا قلب کوچک را در بیاورید و جایگزین قلب کوچک بیسکویت رنگ دیگه بگذارید.

اگر قلب کوچک را نتوانستید سالم در بیاورید ؛ جداگانه قالب بزنید.

بیسکویتها را به مدت ۱۲-۱۵ دقیقه بپزید و بعد از دقیقه ۸ جهت سینی را داخل فر عوض کنید و سینی را بچرخانید.

منبع : ashpaziha.com

- - - Updated - - -

آخرین ویرایش:

آسمون

New member
شیرینی کشمشی:thumbsupsmileyanim:
منبع : وبلاگ لذت آشپزی
مواد لازم:
آرد: 250 گرم پودر شکر: 220 گرم * (به انتهای دستور مراجعه کنین) کره: 150 گرم * (به انتهای دستور مراجعه کنین) تخم مرغ: 2 تا کشمش: 100 گرم وانیل: 1 ق چایخوری
طرز پخت:
خب برای پودر شکر، من شکر رو آسیاب و بعد الک کردم و بعدم اندازه زدم. موادم بیرون یخچال گذاشته بودم..آرد رو هم الک کردم و کنار گذاشتم...فر رو روی 160 درجه سانتی گراد روشن کردم...کره و پودر شکر و وانیل رو با همزن زدم تا کرمی بشه...بعد تخم مرغها رو یکی یکی شکوندم توش..هر کدوم رو که اضافه کردم با همزن زدم تا یکنواخت بشه و بعدی رو ریختم...این بعد از هم زدن دومین تخم مرغه آرد رو کم کم توش ریختم و مواد رو خوب مخلوط کردم..در نهایت هم کشمش ها رو ریختم و با لیسک هم زدم سینی فر رو کاغذ روغنی

انداختم و از مایه شیرینی با قاشق چایخوری برداشتم و توی سینی با رعایت فاصله چیدم

IMG_7742.jpg

سینی رو برای 10 دقیقه یا تا زمانی که دور شیرینی کمی طلایی بشه توی فر می ذاریم

IMG_7743.jpg

وقتی آماده شد، اجاز ه می دیم خنک بشه و بعد از کاغذ جدا می کنیم..البته می دونین که من صبر نمی کنم و باور کنین همون شبی که داشتم اینو درست می کردم هر سری که از فر درمیومد یه دو تایی کش می رفتم واقعا می گم که با این دستور بهترین شیرینی کشمش رو داشتم..همونجور نرم که دوست دارم، نه خشک و بیسکویتی..البته من سری دوم رو یکم دیرتر برداشتم که مشخصه دورش کمی برشته تر شده بازم یادآور میشم که برای داشتن کیفیت عالی توی شیرینی و کیک و مخصوصا شیرینی لطفا ترازو داشته باشین و مواد رو دقیق اندازه بگیرین این شیرینی های خوشمزه به نظر من یکم شیرینیش زیاد بود...من یه کوچولو کم شیرین تر دوست دارم باشه..اما با شیر واااااقعا می چسبه

IMG_7775_1.jpg

مطمئن باشین اگه برای عید درست کنین کلی استقبال میشه
دوستان ، توی مواد این شیرینی از 180 گرم پودر شکر استفاده کنین و به جای 150 گرم کره، از 100 گرم کره + 50 گرم روغن مایع. این مقادیر و مواد شیرینی کشمشی هایی با شیرینی مناسب و کیفیت عااااالی تر میده. اگه میخواین شیرینی خشک و ترد داشته باشین گلوله ها رو بزرگ نریزین توی سینی ..با دست هم می تونین خیلیی کم روش رو صاف کنین ...مسلما اینجوری اون کشمشی های ترد و بیسکویتی که دلخواهتون هست بدست میارین

آخرین ویرایش:

PSyChoO

New member

شیرینی عسلی
مواد لازم:
آرد برنج: 1پیمانه
پودر هل: 1 قاشق چایخوری
پودر قند: 3 قاشق سوپ خوری
کره ذوب شده: 50گرم
پودر گردو: یک دوم پیمانه
زعفران حل شده: 1 قاشق سوپ خوری
عسل: به میزان لازم

2013319153725a.jpg
روش تهیه:

ابتدا پودر قند و آرد برنج و پودر هل را با هم مخلوط کرده حال زعفران حل شده و کره ذوب شده را ریخته و کمی هم عسل. حال مواد را مخلوط کرده و کمکم عسل را اضافه نمایید تا به صورت خمیر لطیفی در آید.حال خمیر را در کیسه نایلون برای 30 دقیقه استراحت داده حال خمیر را بین دو لایه نایلون خمیر را باز کرده، با قطر 1 سانت. حال خمیر را قالب زده و روی آن را با پودر پسته تزیین کرده و در ظرف چیده و سرو نمایید.این شیرینی احتیاجی به هیچ گونه فر و یا حرارت دادن ندارد.

آسمون

New member
تارتلت نارگیلی
منبع: وبلاگ لذت آشپزی

IMG_2660_1_1.jpg

مواد لازم:
خمیر تارت
سفیده تخم مرغ: 1 پیمانه معادل 4 تا سفیده
پودر نارگیل: 2 پیمانه
شکر: 1 و نیم پیمانه
آبلیمو: 1 ق چایخوریوانیل: نصف ق چایخوری
طرز پخت:
ابتدا به دستور طرز تهیه خمیر تارت مراجعه کنین(http://olumpezeshki.ir/thread16133.html#post605961 ). توصیه می کنم یک بار این پست رو کامل و دقیق بخونین. شما از هر خمیری برای پوسته این تارتلت ها می تونین استفاده کنین..ولی من همین دستور خانم طوروسیان عزیز رو بکار بردم و خیلی هم مثل همیشه راضی بودم...این تارتلت هم هم خیلی آسونه..هم خیلی خوشمزه...اگه شیرینی نارگیلی درست کرده باشین دیگه کاری نداره واستون
سه تا دونه رو اینجوری پر کردم..پس مواد گفته شده رو به نسبت 1 سفیده تخم مرغی که از درست کردن پوسته تارتم مونده بود کم کردم...یعنی با همون یه سفیده باقیمونده این تارتلت ها رو درست کردم...
یه نکته دیگه اینکه این قالب هایی که من توش درست کردم برای تارتلت بزرگه به نظر من. اون موقع سایز کوچکش رو اینجا پیدا نکرده بودم. به نظرم برای عید و کلا پذیرایی، سایز کوچیکش (نه خیلی کوچیک و مینیاتوری) خیلی بهتر و به صرفه ترهخب ، خمیر تارت رو آماده می کنیم و قالب می زنیم، توی قالب های تارتلت میندازیم...خمیر رو با چنگال سوراخ سوراخ می کنیم و همه رو کنار می ذاریم ...فر رو روی 175 یا 180 روشن می کنیم سفیده تخم مرغ، شکر و پودر نارگیل رو توی دیگ روی حرارت می ذاریم و هم می زنیم

مواد باید گرم بشه اما نجوشه..اگه دیدین سفته، 1 سفیده تخم مرغ رو کم کم بریزین توش..اگه هم شل بود کمی پودر نارگیل

آب لیمو ترش هم اضافه می کنیم (من از همون لیمویی که پوستش رو برای خمیر، رنده کرده بودم استفاده کردم)

مواد رو از روی حرارت برمی داریم و با قاشق توی تارت ها رو با این مواد پر می کنیم
IMG_2598.JPG

به دلخواه روشون کمی پودر پسته می ریزیم و قالب ها رو توی سینی می چینیم و می فرستیم توی فر (برای راحتی انتقال، گفتم توی سینی بچینین)

یه ربع تا نیم ساعت می مونه ...البته بسته به فرتون داره..پس سر بزنین بهش

آخرین ویرایش:

PSyChoO

New member
تارتلت نارگیلی

IMG_2660_1_1.jpg

مواد لازم:
خمیر تارت
سفیده تخم مرغ: 1 پیمانه معادل 4 تا سفیده
پودر نارگیل: 2 پیمانه
شکر: 1 و نیم پیمانه
آبلیمو: 1 ق چایخوریوانیل: نصف ق چایخوری
طرز پخت:
خب قبلا به طور مفصل درباره پوسته تارت توضیح دادم. توصیه می کنم یک بار این پست رو کامل و دقیق بخونین. شما از هر خمیری برای پوسته این تارتلت ها می تونین استفاده کنین.
[/RIGHT]

آسمون جان طرز تهیه خمیر تارتلت رو قبلا کجا توضیح دادی؟ :)

آسمون

New member
شیرینی نارگیلی
منبع: وبلاگ لذت آشپزی
مواد لازم:

سفیده تخم مرغ: 4 تا
پودر نارگیل چرب : 125 گرم (این چرب و تازه بودن خیلی مهمه ها..از پودر نارگیل کهنه و خشک استفاده نکنین)شکر: 250 گرم (این شیرینی به نظرم جا داره که شکر کمتری داشته باشه..برای من یکمی شیرینیش زیاد بود)روغن مایع: 75 گرم (60 گرم و 15 گرم جدا وزن کنین)وانیل: یک چهارم قاشق چایخوریآبلیمو: نصف قاشق چایخوری طرز پخت: شکر و پودر نارگیل و 2 تا از سفیده ها رو با 60 گرم روغن با قاشق مخلوط کردم

بعد مواد رو یا توی غذاساز می ریزیم یا دو بار توی چرخ گوشت می ریزیم

موادمون رو توی دیگ می ریزیم و روی حرارت می ذاریم و هم می زنیم تا فقط گرم بشه اما نجوشه

حالا وانیل و آبلیمو

و یه دونه دیگه سفیده تخم مرغ رو می ریزیم توش همراه 15 گرم روغن ، و به مدت نیم ساعت مرتب هم میزنیم. به کسی نگین..من 10 دقیقه هم زدم :)

مهمه که مواد اصلا نجوشه و فقط داغ بشه و از هم زدن دست بر نداریم

بعد میذاریم کنار تا خنک بشه..من برای سرعت عمل توی یه ظرف دیگه ریختمش...نذارین یخچال هاااااااا
فر رو روی 170 درجه سانتی گراد روشن کردم و وقتی موادم خنک شد، آخرین سفیده تخم مرغ رو هم توش ریختم

و هم زدم

می ریزیم توی قیف با ماسوره ساده و توی سینی فری که کاغذ روغنی انداختیم با فاصله می ریزیم..من توی کیسه معمولی ریختم البته..قیف یه بار مصرفم تموم شده بود

همینطور که می بینین این مایه برخلاف اون نوع شیرینی نارگیلی شل تره و روونتر از قیف بیرون میاد
IMG_7907.JPG

روش رو خیلی خیلی کم صاف کنین چون خودش پهن میشه کمی... کمی هم پودر پسته ریختم و گذاشتم توی فر به مدت 25 دقیقه..این زمان قطعی نیست
IMG_7910.JPG

در حقیقت باید زیر شیرینی خیلی کم تغییر رنگ بده و شیرینی کمی پهن بشه و روش ترک بخوره

وقتی از پخت شیرینی ها مطمئن شدین از فر خارج کنین و اجازه بدین کمی از حرارت بیفته و بعد از کاغذ جدا کنین

آخرین ویرایش:

آسمون

New member
آسمون جان طرز تهیه خمیر تارتلت رو قبلا کجا توضیح دادی؟ :)

گلم این دستورا رو از وبلاگ لذت آشپزی گرفتم که میخواستم الان اول پستا دربارش توضیح بدم...میتونی به تاپیک طرز تهیه خمیر تارت مراجعه کنی

PSyChoO

New member
گلم این دستورا رو از وبلاگ لذت آشپزی گرفتم که میخواستم الان اول پستا دربارش توضیح بدم...میتونی به تاپیک طرز تهیه خمیر تارت مراجعه کنی

آهان. اوکی. من ازین شیرینیه خوشم اومد همین اقدام کردم بخونم دیدم نوشته اینچنین:دی
لینکشو تو همین بخش باید پیدا کنم یا وبلاگه؟ :شکلک یک عدد آدم تمبل زورکی میخاد شیرینی درست کنه:)))

آسمون

New member
آهان. اوکی. من ازین شیرینیه خوشم اومد همین اقدام کردم بخونم دیدم نوشته اینچنین:دی
لینکشو تو همین بخش باید پیدا کنم یا وبلاگه؟ :شکلک یک عدد آدم تمبل زورکی میخاد شیرینی درست کنه:)))

عزیزم یه تاپیک جدا برای طرز تهیه خمیر تارت باز کردم.
موفق باشی خانووووم....من خودم امسال عید قراره بترکونم:ad54ad:برای همین دنبال دستورای شیرینی هستم...گفتم اینجا بذارم بچه ها هم استفاده کنن:)

PSyChoO

New member
عزیزم یه تاپیک جدا برای طرز تهیه خمیر تارت باز کردم.
موفق باشی خانووووم....من خودم امسال عید قراره بترکونم:ad54ad:برای همین دنبال دستورای شیرینی هستم...گفتم اینجا بذارم بچه ها هم استفاده کنن:)

باریکلا کدبانو. من ب تو افتخار میکنم:)
من کلیپم زیاد دارم اگه خواستی بگو تا نمدونم چجوری بفرستم برات:دی

yara

New member
شیرینی شستی! thumbprint cookies

البته ناگفته نمونه یکی دو جا دیگه دیدم همین شیرینی رو به اسم شیرینی فرانسوی یا شیرینی اسکار معرفی کرده بودن.

شاید هم اسم اصلیش همینه ولی به انگلیسی بهش میگن thumbprint cookies ...

مواد لازم:

١- آرد شماره ١ .................................................... ١ پیمانه
٢- شکر قهوه ای .................................................. یک چهارم پیمانه
٣- وانیل ............................................................. نصف ق چ
۴- کره ............................................................... نصف پیمانه
۵- زرده تخم مرغ بزرگ ......................................... ١ عدد
۶- نمک ............................................................. یک چهارم ق چ
٧- بادام، گردو، فندق یا هر خشکبار دیگه (خرد شده) ... ١ پیمانه
٨- مربا یا مارمالاد یا ژله (طعم دلخواه) .............................. تقریباً ۶ ق غ

طرز تهیه:

قبل از هر چیز فر رو با حرارت ٣۵٠ درجه فارنهایت روشن کنید. کره، شکر قهوه ای، وانیل و زرده تخم مرغ

رو با سرعت متوسط هم بزنید تا به حالت کرم دربیاد.

IMG_8676.jpg

آرد و نمک رو اضافه کنید و کمی خمیرتون رو ورز بدید تا به این شکل در بیاد.

IMG_8677.jpg

خمیر که آماده شد اون رو به شکل گلوله های کوچیک (اندازه گردو) دربیارید.

IMG_8680.jpg

تو یه ظرف دیگه سفیده یک عدد تخم مرغ رو با چنگال بزنید. خشکبار خرد شده رو هم توی یه ظرف جداگانه بریزید.

آخرین ویرایش:
بالا