سوال کنکوری!

fop

New member
سلام.من لیسانس میکروبیولوژی دارم به نظرتون ارشد هماتولوژی برم بهتره یا تغذیه؟خودم بیشتر هماتولوژی دوست دارم ولی خب بازار کار تغذیه میگن بهتره حالا موندم کدومو برم چون هردو برام مهمه هم علاقه و هم بازار کار به نظرتون چیکار کنم چون وقت ثبتنامم تا امشبه و داره تموم میشه...لطفا زودتر راهنمایی کنید.ممنون

mohamadgreen

New member
سلام وقتی هماتو دوست دارین خوب برین هماتو بهتره به نظر من ... ایشالا دکترا که بگیرین بازار کار خوبی هم داره...:riz304: با ارزوی موفقیت براتون...

fop

New member
سپاس از نظرتون جناب اما آخه مشکل من اینه که به دکترا فعلا نمیخام فکر کنم ..در حد ارشد با توجه به گفته های قبلیم به نظرتون کدوم راه بهتره؟ اصلا ما چه رشته های دیگه ای میتونیم شرکت کنیم که به رشتمون هم نزدیک باشه؟

مجید دیجی

مدیر بخش
سپاس از نظرتون جناب اما آخه مشکل من اینه که به دکترا فعلا نمیخام فکر کنم ..در حد ارشد با توجه به گفته های قبلیم به نظرتون کدوم راه بهتره؟ اصلا ما چه رشته های دیگه ای میتونیم شرکت کنیم که به رشتمون هم نزدیک باشه؟

سلام
اول اینکه قبول شدن تغذیه سخته و نمیشه 3یا4 ماه قبول شد ... مخصوصا شما که میکروب هستید ... چون باید فیزیولوژی ، تغذیه ، زبان ، بیوشیمی رو عالی بلد باشی ... و اگر مطالعه از قبل ندارید حدالقل باید 9-12 ماه واقعا درس بخونید ... شما باید اصتلاحات تغذیه رو بلد باشید ... حالا به فرض اینکه همه ی اینا اوکی شد ... و شما هم ان شاء الله قبول شدید باید 2 سال طرح بگذرونید .. بعد از این دو سال اگه قرار باشه که مطب بزنید که باید یه سرمایه درست و حسابی بذارید کنار و چندین تا دستگاه خوب بخرید و بذارید داخل مطب تا متمایز باشید و جلب مشتری ( بیمار ) کنید سوادتون هم که باید خوب باشه ( نباید فقط به سواد کتاب های ارشد اکتفا کنید ) ... یا اینکه برید توی بیمارستان کار کنید که اونجا هم متاسفانه بیشتر پزشکان میگن متخصص تغذیه مثل آشپز هست:14::14: ... ( البته این حرف ها مال من نیست ها بعضی بچه های تغذیه این حرف ها رو به من زدن ... وگرنه من حتی اسم دستگاههایی که باید تو مطب بذارید رو نمی دونم ) ... ( لطفا به بچه های تغذیه بر نخوره ها من فقط شنیده هام رو نوشتم ... اگر هم می دونید پ خ کنید تا مطلب رو پاک کنم )

البته این رو هم بگم بسیاری از بچه هایی که ارشد تغذیه قبول میشن زیر شاخه زیست هستن که این جای امیدواری داره ... پارسال یکی از بچه های همین تالار تک رقمی آورد که رشتش زیست شناسی بود ... ( اما 15 ماه درس خونده بود هر روز هم بالای 8 ساعت )

معمولا علاقه حرف اول رو میزنه در مورد رشته آیندتون اگر بتونید با مدیر گروهتون مشورت کنید بهتره ... اما بازار کاری توی ایران واقعا شانسی و ریسکی هست ... رشته ای که امسال بازار کارش خوبه سال دیگه با یه بخشنامه میتونه تغییر کنه ...

mohamadgreen

New member
والا چی بگم به نظرم بهترین شخص برای تصمیم گیری خودتونین ... حالا که دکترا نمی خواین شرکت کنین باید اول دلیلتون رو برای ارشد گرفتن مشخص کنین چون تو ایران در حال حاظر به نظرم تفافت خاصی برای جذب بین ارشد و کارشناس قائل نیستن و تازه کارشناسا راحت تر (به دلیل دست مزد کمتر ) جذب میشن اما دکترا متفاوته ...
رشته های زیر مجموعه زیست برای ارشد انتخوابای زیادی دارن از انگل میکروب و ویروس گرفته تا بیوتک و زنتیک و ...
ولی شما اگه بازار کار بخوای تو مقاطع پایین هم با تغذیه میتونین برین سر کار حالا یا مطب بزنین یا توی اداره های بهداشت اگه ردیف خالی داشته باشن استخدام بشین اما من به شخصه اگه خودم بودم تغذیه رو انتخواب نمیکردم چون ماهیتش از رشته ی ما دوره ومن به رشته ی خودمون با تمام محدودیت هایی که براش هست علاقه دارم و اونا رو ترجیح میدم و به نظرم اگه شما به هماتو علاقه دارین هماتو بخونین و با توجه به وقت کمتون اگه تا حالا نخوندین بتون پیشنهاد میکنم خیلی زود شروع کنین و با تلاش فاصله تن رو جبران کنیین ...
با ارزوی موفقیت براتون... :riz304:

بالا