یاد گیری سریع تمام خانواده های ویروسی :)

پیچک

New member
درود

خیلی از دوستان برای یادگیری سیستماتیک ویروسی مشکل دارن ... من از دوره لیسانس یه دسته بندی ساده دارم که تقریبا همه ی ویروس های DNA دار و RNA دار رو در بر میگیره

این چند تا جمله رو خوب یاد بگیرین.... تا آخر عمرتون سیستماتیک ویروس یادتون نمیره :))​

اولش یکم پیچیدست ...چند دور بخونین ساده میشه واستون

DNA دار ها :​

1 - همه ی ویروس های DNA دار خطی هستند ... به جز .... هپادنا و پاپووا ( که حلقوی اند )

2 - همه ی ویروس های DNA دار دو رشته ای اند ...به جز ... سیرکو و پاروو ( که تک رشته ای اند)

3- همه ی ویروس های DNA دار 20 وجهی اند ...به جز ... پاکس ( که به صورت پیچیده ست )

4- همه ی ویروس های DNA دار برهنه اند ... به جز ... هرپس هپادنا و پاکس (که انولوپ دارند)

5- همه ی ویروس های DNA دار در هسته تکثیر میشوند ...به جز... پاکس و ایریدو ویریده ( که در سیتوپلاسم اند)

* خانواده های DNA دار
: پاروو ویریده - پاپووا ویریده - آدنوویریده - هپادنا ویریده - هرپس ویریده - پاکس ویریده- سیرکو ویریده - ایریدوویریده ( 2 خانواده آخر در انسان بیماری نمیدهند)

RNA دارها​

1- همه ی ویروس های RNA دار 20 وجهی اند ...به جز ... (فکرباپا :black_eyed:) فیلو - کورونا - رابدو - بونیا - ارتومیگزو پارامیگزو - آرنا ( که مارپیچی اند)

2 - همه ی 20 وجهی ها پلاریته مثبت

3- همه ی مارپیچی ها پلاریته منفی ...به جز ... کورونا

4- همه ی ویروس های RNA دار پوشینه دارند ... به جز ... پیکورنا - رئو - کلسی - بیرنا (که برهنه اند)

5- همه ی ویروس های RNA دار تک رشته ای اند ...به جز... رئو ( که دورشته ای است )

6- همه ی ویروس های RNA دار درسیتوپلاسم تکثیر میکنند ...به جز... ارتومیگزو

* خانواده های RNA دار:
پیکورنا ویریده - کلسی ویریده - توگاویریده - فلاوی ویریده - آرتری ویریده - کورونا ویریده - رابدو ویریده - فیلو ویریده - ارتومیگزو ویریده - بونیا ویریده - آرنا ویریده - رئو ویریده - بیرنا ویریده رترو ویریده - پارامیگزو ویریده

***تنها ویروسهای دیپلوئید : خانواده رترو ویریده

آخرین ویرایش:

پیچک

New member
rna 20 وجهی رترو ویروس فراموش نشه البته دیپلویید/ در ضمن پیکوبیرنا 2رشته قطعه قطعه 2 قسمتی rna دار / استرو ویروس arna دار تک رشته مثبت بدون پوشش / هپ ویروس rna تک رشته مثبت

- - - Updated - - -

بورنا ویروس هم در هسته تکثیر میابد/ رترو هم در هسته هست

...اینا نکته های تکمیلیه ...ممنون که اضافه کردین :riz304: ...

درمورد پیکورنا : تک رشته ایه

پیچک

New member
تقسیم بندی خانواده های dna دار

این تقسیم بندی همه ی اعضا رو در بر نمیگیره ولی همینو اگه خوب یاد بگیرین تا 80% تست های سیستماتیک رو میشه باهاش جواب داد

اول DNA دارها

پیچک

New member

فک کنم الان تقسیم بندی این خانواده عوض شده ... من تقسیم بندی جدید رو بلد نیستم ...کسی اطلاع داره بگه

mojnia

New member
تصاویری که تو سرور 8 pic قرار می دهید بعضی اوقات ارور میده و چیزی دیده نمیشه
لطفا تو سرور بهتری قرار بدین مثل uplooder.net

پیچک

New member
8.png

sepidh gh

New member

فک کنم الان تقسیم بندی این خانواده عوض شده ... من تقسیم بندی جدید رو بلد نیستم ...کسی اطلاع داره بگه

در مورد طبقه بندی ویروس می تونید به طور کلی به سایت International Committee on Taxonomy of Viruses
(ICTV Virus Taxonomy) مراجعه کنید ...از راسته شروع کرده تا به گونه رسیده (البته برا یادگیری خوب نیستا ممکنه گیج بشید !!!)....... Order->Family->Subfamily->Genus->Species
در مورد خانواده پاپووا ....توی تقسیم بندی جدید این خانواده وجود نداره و پولیوما و پاپیلوماخودشون یک خانواده هستنند .

آخرین ویرایش:

sepidh gh

New member
ویروس هپاتیت E قبلن توی خانواده کالیسی ویریده بوده اما الان اومده توی خانواده هپ ویریده ...جنس هپ ویروس ...گونه هپاتیت E ...به این صورت : Unassigned->Hepeviridae->Unassigned->Hepevirus->Hepatitis E virus

love virology

New member
ارشد انقدر ریز نمیشن روی سیستماتیک ولی هپاتیت بدونید فقط جز چه خانواده ایی و چه جنسی

بالا