یادگیری میکروبها بوسیله پازل

mojnia

New member
کی می تونه این پازل میکروبی رو حل کنه؟

پازل اول

puzzle_1.jpg

اگه به نظر سخت میاد میشه جواب ها را بصورت پراکنده قرار بدم و بعد با توجه به هر سوال جواب مناسب را در محل خودش قرار بدهید

آخرین ویرایش:

sepidh gh

New member
6عمودی .....میکروب یا ویروسی که باعث بیماری می شه .....پاتوژن pathogen
14 عمودی ...سلول های باکتری میله ای شکل ....باسیل ....bacilli
15 عمودی ...کسی که ارزش درمانی واکسن را معرفی کرد ....ادوارد جنر ...jenner
16 عمودی ....مخمر ها در این گروه قرار می گیرند ....قارچ ها ....fungi

8 افقی ....نوعی قارچ ...کپک ....mold
16 افقی ....یوکاریوت های تک سلولی که غذا را از محیط اطرافشان جذب می کنند ....تک یاخته ها ...protozoa

آخرین ویرایش:

mojnia

New member
پازل دوم

مفاهیم و ابزارهای مورد استفاده جهت میکروارگانیسم ها

puzzle_2.jpg

mojnia

New member
برخی از جواب های پازل دوم

Flagella
Plasma
Gram
Micrometer
Er
Fluorescence
Endomembrane
Membrane
DNA
Nm
Mitochondria
Phasecontrast
RNA

sepidh gh

New member
1. نوعی میکروسکوپ که معمولا در آزمایشگاه میکروبیولوژی استفاده می شه ....نوری ....light
2. فاز کنتراست ....phasecontrast
3. اسکلت سلولی cytoskleton
4.یک غشا که سلول های یوکاریوتی را احاطه می کند .plasma
7.ساختار سلول یوکاریوتی که تنفس سلولی در ان اتفاق می افتد ...میتوکندری .mitochondria
8.ساختار غشایی که در جلبک ها یافت می شود و برای فتوسنتز استفاده می شه ...کلروپلاست ...chloroplasts
10.نوعی اسیدنوکلئیک در ریبوزوم ...RNA
11. endomembrane
13. زمینه تاریک ...darkfiled
14.همه سلول ها را احاطه می کنه ...غشا .membrane
افقی
5. تامین نیروی مکانیکی برای حرکت ...تاژک ...flegella
6.نوعی میکروسکوپ برای مشاهده ساختار سلول ها tem
9. رنگی که برای تفاوت دو باکتری استفاده می شود . گرم gram
12. فلوئوروسنت...fluoroscense
15...
16.ماده ژنتیکی در سلول ...dna
17. واحدی برای اندازه گیری اندازه باکتری ...میکرومتر
18.واحدی که با یک بیلیون برابری می کند ..به اختصار ... نانومتر ...nm

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: mojnia

mojnia

New member
پازل سوم
ساختار و عملکرد سلولی در باکتری ها و آرکی ها

puzzle_3.jpg

abtin13

New member
افقی
1-شایع ترین گونه پروتئوس در عفونت های ادراری 3-لژیونلای فاقد ژلاتیناز و بتالاکتاماز 5-فرانسیسلا عامل این بیماری است 6-بیماری بریل-زینسر عود مجدد این بیماری است 8-دیپلوکوک گرم منفی بی حرکت 9-تست افتراق استرپتوکوک از استافیلوکوک 11-از انتروباکترهای اوره آز مثبت
عمودی
2-فاکتور بیماریزایی باسیلوس سرئوس 4-از انگل های اجباری داخل سلولی 7-از مایکوباکتریوم های سریع الرشد 10-بارزترین ارگانیسم همولوتیک گروه هموفیلوس 12-زیرگونه پرتونو از ترپونما پالیدوم باعث این بیماری است 13-محیط کشت اختصاصی کمپیلوباکتر

ub0sbz1cpnwypl5wzfxn.jpg

آخرین ویرایش:

sepidh gh

New member
افقی
1-شایع ترین گونه پروتئوس در عفونت های ادراری 3-لژیونلای فاقد ژلاتیناز و بتالاکتاماز 5-فرانسیسلا عامل این بیماری است 6-بیماری بریل-زینسر عود مجدد این بیماری است 8-دیپلوکوک گرم منفی بی حرکت 9-تست افتراق استرپتوکوک از استافیلوکوک 11-از انتروباکترهای اوره آز مثبت
عمودی
2-فاکتور بیماریزایی باسیلوس سرئوس 4-از انگل های اجباری داخل سلولی 7-از مایکوباکتریوم های سریع الرشد 10-بارزترین ارگانیسم همولوتیک گروه هموفیلوس 12-زیرگونه پرتونو از ترپونما پالیدوم باعث این بیماری است 13-محیط کشت اختصاصی کمپیلوباکتر

1.میرابیلیس
3...
5.تولارمی
6.تیفوس
8.نایسریا
9.کاتالاز
11......
عمودی
2.انتروتوکسین
4.کلامیدیا
7.......
همولیتیکوس
12.یاز
13اسکیرو

mojnia

New member
افقی
عمودی

1.میرابیلیس
3...
5.تولارمی
6.تیفوس
8.نایسریا
9.کاتالاز
11......
عمودی
2.انتروتوکسین
4.کلامیدیا
7.......
همولیتیکوس
12.یاز
13اسکیرو

00.jpg

آخرین ویرایش:

پیچک

New member
11 . کلبسیلا هم اینترو باکتر هست ...هم اوره آز مثبت

7. مایکو بکتریوم السرانس ( ولی سرعت رشدشو نمیدونم ... از روی حروف حدس زدم )

3 .:33:

sepidh gh

New member
کلبسیلا جزئی از خانواده انتروباکتریاسه ها هست ....ولی جنس کلبسیلا جدا و جنس انترو باکترها هم جداست ...البت من این طور فکر می کنم

پیچک

New member
کلبسیلا جزئی از خانواده انتروباکتریاسه ها هست ....ولی جنس کلبسیلا جدا و جنس انترو باکترها هم جداست ...البت من این طور فکر می کنم

خوب سوال کامل مشخص نکرده... گونه اینترو باکتر...من فقط آئروجنز و کوبی میشناسم...بازم داریم؟

sepidh gh

New member
اره گونه های انتروباکتر ،هم خیلی زیاده مثل بقیه جنس ها
البت این سوال مبهمه ...معلوم نیس منظورش از انتروباکتر ، انتروباکتریاسه ها هستند بطور کلی، یا جنس انترو باکتر !

آخرین ویرایش:

abtin13

New member
11 . کلبسیلا هم اینترو باکتر هست ...هم اوره آز مثبت

7. مایکو بکتریوم السرانس ( ولی سرعت رشدشو نمیدونم ... از روی حروف حدس زدم )

3 .:33:

کلبسیلا و پروتئوس اوره از + هستن
مایوباکتریوم های سریع الرشد شامل :1-آبسه سوس 2- گروه فورتئیتوم 3-چلونی 4-فلئی 5-سنگماتیس 6-وکئی
سوال 3 از سوالات کنکور ارشد امسال بود. جوابش هم لژیونلا میکددی هستش

abtin13

New member

وقتی میگیم انتروباکتریاسه در واقع منظورمون خانواده انتروباکتر هستش. پسوند ceae تو آخر کلمه نشون دهنده خانواده هستش. پس اگر منظورمون خانواده اس انتروباکتریاسه منظور رو می رسونه ولی وقتی جنس انتروباکتر منظور هستش همون نوشتن جنس در اول یا فقط نوشتن انتروباکتر مفهوم رو می رسونه
انتروباکتریاسه = خانواده انتروباکتر
انتروباکتر یا جنس انتروباکتر= عضوی از انتروباکتریاسه

بالا