مشاوره ژنتیکی چیست؟ چه كساني نياز به مشاوره ژنتيك دارند؟

milad611

New member
مشاوره ژنتیک

* ازدواج فامیلی* عامل اصلی بروز بیمارهای ژنتیکی در فرزندان

امروزه با توجه به گسترش بیماریهای ژنتیکی و نقایص مادرزادی، مشاوره ژنتیک می تواند امر مهمی در کنترل و پیشگیری بیماریهای ژنتیکی و مادرزادی ایفا کند و با افزایش سطح آگاهی مردم نقش کلیدی و موثری را در این راستا به عمل آورد.

مشاوره ژنتیکی چیست؟
چه كساني نياز به مشاوره ژنتيك دارند؟
براي كاهش احتمال تولد نوزاد مبتلا به بيماري ژنتيكي چه بايدكرد؟
دوران بارداري و مراقبت‌هاي محيطي؟؟
چه كساني نيازمند مطالعه كروموزومي هستند؟
براي چه كساني PND توصيه مي‌شود؟
باورهای غلط در مورد مشاوره ژنتیک؟
ضرورت و هدف انجام مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج؟
ازدواجهای فامیلی ، عامل مهم تولد کودکان معلول
ازدواجهای فامیلی شایعترین دلیل تولد کودکان نابینا در ایران است
مشاوره ژنتیکی گامی مهم برای پیشگیری بیماریها
برای پیشگیری از بیماریهای ژنتیکی ، باید از تشویق جوانان به ازدواجهای فامیلی اکیدا پرهیز شود و در صورت اصرار ، چنین ازدواجهایی بایستی پس از طی مشاوره‌های ژنتیکی و انجام آزمایش های ضروری صورت گیرد.

آزمایش ژنتیک چیست؟

آزمایش ژنتیک برای چه کسانی لازم است؟

مدت زمان پاسخ دهي آزمايشات چقدر است؟

آیا آزمایش ژنتیک باید قبل از عقد انجام شود؟

چه کسانی قبل از ازدواج باید آزمایش ژنتیک بدهند؟

کاریوتیپ مولکولی(Array CGH)؟؟؟؟
فنون استاندارد مورد استفاده در تشخیص پیش از تولد(PND)???

پرسش و پاسخ به برخی سوالات مراجعین مراکز مشاوره ژنتیک

Rhگروه خونی خانم من منفی است. آیا برای بچه دار شدن مشکلی پیش می‌آید؟

من ميخواهم با دختر عموم که دختر خالم هم میشود ازدواج کنم لطفا منو راهنمای کنید؟

برادر زاده همسرم مبتلا به اوتيسم است يك دختر دارم ومي خواستم براي دومين بار حامله شوم آيا خطري دارد؟

من 28 سال دارم و اولین بارداری ام رو تجربه میکنم. در سونوی 11هفته و 5 روز ان تی 4.7 گزارش شد که بالاست اما جواب ازمایش خون خوب بود و ریسک نرمال بود negative screen قراره آمنیوسنتز کنیم. ایا اگر جواب آمنیو خوب باشه ، ممکنه بچه سلامت باشه و احتیاج به سقط نباشه؟ در خانواده سابقه هیچ بیماری نیست و قبل از بارداری مشاوره ژنتیک رفته بودیم

ازدواج دختر عمو- پسرعمو خطرناک تر است یادختر خاله- پسر خاله؟

من مبتلا به بیماری آلبینیسم هستم . پدر و مادرم پسرعمو دختر عمویند ولی آلبینیسم ندارند . سوالم اینه که آیا بچه های من آلبینیسم خواهند داشت ؟

آیا می‌شود مشکل ژنتیک بین دختر عمو و پسرعمو رو برای بچه دار شدن با گرفتن تخمک از یک فرد دیگه حل کرد ؟

ازدواج بادختر عمو که پدرش(عموم)کرولال است چقدر احتمال ریسک دارد؟ وآیاراه پیشگیری یادرمان دارد یا نه؟

خاله ی بنده ناقل بیماری دوشن است و دارای 2 فرزند پسر مبتلا به این بیماری است.ازدواج بنده با دختر خاله ام چقدر می تونه خطرناک باشه؟ و آیا هیچ راهی هست که این خطر کاهش پیدا بکنه؟ لازم به ذکر است که پدر و مادر بنده و پدر و مادر دختر خاله ام هیچ نسبت فامیلی ندارند.

خانمی هستم که تازه نامزد کردم به تازگی متوجه بیماری فاویسم شوهرم شدم میخوام بدونم ما میتونیم بچه دار بشیم ؟

آیا از روی شناسایی دقیق چهره ورنگ پوست وغیره میتوان تشخیص داد که فرزند چه کسی است؟

من اختلال لب شکری دارم. آیا فرزندان من مبتلا می‌شوند یا خیر؟

من و نامزدم آزمایش خون انجام دادیم. گفتند هر دو تالاسمی آلفا هستید. آیا برای بچه دارشدن مشکلی پیش نمیاد؟

جواب آزماشهای غربالگری سه ماهه اول که داده ام از نظر سندرم داون مثبت شده و مشکوک است. حالا چکار کنم؟

مشاوره ژنتیک

آخرین ویرایش:

mehrshad.namdar

New member
یکی از اساتید میگفت تو بعضی کشور ها برای تجویز بعضی دارو ها هم اول مشاوره ژنتیک میدن. عاخه بعضی از افراد فقط به اون دارو جواب میده... به امید روزی که تو ایران هم از توان متخصصین خوبمون استفاده بشه .به نحو احسنت.

milad611

New member
بی شک یکی از گزینه های pnd محسوب خواهد شد( هر دو والد ناقل تالاسمی هستند)

milad611

New member

مادران بالاي 34 سال
هرگاه يكي از زوجيين دچار چسبندگي كروموزومي باشد.
اختلال ساختاري كروموزومي در يكي از زوجين تأييد شده باشد.
هر دو والد ناقل يك بيماري مغلوب اتوزومي و شناخته‌شده ‌باشند.
يكي از والدين بيماري غالب اتوزومي و شناخته‌شده داشته‌باشد.
مادر ناقل بيماري و.ابسته به X مغلوب شناخته‌شده باشد.
هرگاه مادر باردار در معرض موتاژن خاصي قرار گرفته‌باشد بخصوص با شناخت نوع موتاژن و مرحله‌اي كه در تماس بوده‌است.
هرگاه در غربالگري تست سه‌گانه (βhCG–mAFP - و استريول) با توجه به سن بارداري نتاج غير عادي بدست آيد.

متخصص ژنتیک در صورتی که جنین در معرض خطر مبتلا به بیماری باشد PND یا همان تشخیص قبل از تولد را به والدین توصیه می‌کند

milad611

New member
آزمایش ژنتیک چیست؟

آزمایش ژنتیک برای چه کسانی لازم است؟

مدت زمان پاسخ دهي آزمايشات چقدر است؟

آیا آزمایش ژنتیک باید قبل از عقد انجام شود؟

چه کسانی قبل از ازدواج باید آزمایش ژنتیک بدهند؟

کاریوتیپ مولکولی(Array CGH)؟؟؟؟
فنون استاندارد مورد استفاده در تشخیص پیش از تولد(PND)???

مشاوره ژنتیک

آخرین ویرایش:

milad611

New member
پرسش و پاسخ به برخی سوالات مراجعین مراکز مشاوره ژنتیک

Rhگروه خونی خانم من منفی است. آیا برای بچه دار شدن مشکلی پیش می‌آید؟

من ميخواهم با دختر عموم که دختر خالم هم میشود ازدواج کنم لطفا منو راهنمای کنید؟

برادر زاده همسرم مبتلا به اوتيسم است يك دختر دارم ومي خواستم براي دومين بار حامله شوم آيا خطري دارد؟

من 28 سال دارم و اولین بارداری ام رو تجربه میکنم. در سونوی 11هفته و 5 روز ان تی 4.7 گزارش شد که بالاست اما جواب ازمایش خون خوب بود و ریسک نرمال بود negative screen قراره آمنیوسنتز کنیم. ایا اگر جواب آمنیو خوب باشه ، ممکنه بچه سلامت باشه و احتیاج به سقط نباشه؟ در خانواده سابقه هیچ بیماری نیست و قبل از بارداری مشاوره ژنتیک رفته بودیم

ازدواج دختر عمو- پسرعمو خطرناک تر است یادختر خاله- پسر خاله؟

من مبتلا به بیماری آلبینیسم هستم . پدر و مادرم پسرعمو دختر عمویند ولی آلبینیسم ندارند . سوالم اینه که آیا بچه های من آلبینیسم خواهند داشت ؟

آیا می‌شود مشکل ژنتیک بین دختر عمو و پسرعمو رو برای بچه دار شدن با گرفتن تخمک از یک فرد دیگه حل کرد ؟

ازدواج بادختر عمو که پدرش(عموم)کرولال است چقدر احتمال ریسک دارد؟ وآیاراه پیشگیری یادرمان دارد یا نه؟

خاله ی بنده ناقل بیماری دوشن است و دارای 2 فرزند پسر مبتلا به این بیماری است.ازدواج بنده با دختر خاله ام چقدر می تونه خطرناک باشه؟ و آیا هیچ راهی هست که این خطر کاهش پیدا بکنه؟ لازم به ذکر است که پدر و مادر بنده و پدر و مادر دختر خاله ام هیچ نسبت فامیلی ندارند.

خانمی هستم که تازه نامزد کردم به تازگی متوجه بیماری فاویسم شوهرم شدم میخوام بدونم ما میتونیم بچه دار بشیم ؟

آیا از روی شناسایی دقیق چهره ورنگ پوست وغیره میتوان تشخیص داد که فرزند چه کسی است؟

من اختلال لب شکری دارم. آیا فرزندان من مبتلا می‌شوند یا خیر؟

من و نامزدم آزمایش خون انجام دادیم. گفتند هر دو تالاسمی آلفا هستید. آیا برای بچه دارشدن مشکلی پیش نمیاد؟

جواب آزماشهای غربالگری سه ماهه اول که داده ام از نظر سندرم داون مثبت شده و مشکوک است. حالا چکار کنم؟

مشاوره ژنتیک

milad611

New member
ناباروری و برخی از راهکارهای درمانی آن

چگونه یک زوج متوجه ناباروری خود می شوند؟

علل ناباروری در زنان??

بیماریهای التهابی لگن که موجب ناباروری می شوند?

علل ناباروری در مردان??

تعیین علل ناباروری در زوجها?

درمان نازائی?

milad611

New member
نمونه سوالات استخدامی بانک ها
نمونه سوالات استخدامی شهرداری
نمونه سوالات استخدامی وزارت بهداشت
جزوات استخدامی
نمونه سوالات استخدامی وزارت نفت
نمونه سوالات استخدامی نیروی انتظامی
نمونه سوالات صنایع مس ایران
نمونه سوالات دادگستری و قوه قضاییه
نمونه سوالات استخدامی تأمین اجتماعی
نمونه سوالات استخدامی آموزش و پرورش
نمونه سوالات استخدامی شرکت مخابرات
نمونه سوالات استخدامی ثبت احوال
نمونه سوالات استخدامی محیط زیست
نمونه سوالات استخدامی بهزیستی
نمونه سوالات استخدامی امور مالیاتی
نمونه سوالات عمومی استخدامی
نمونه سوالات تخصصی استخدامی
نمونه سوالات استخدامی استانداری
نمونه سوالات استخدامی وزارت نیرو
استخدام ویژه
نمونه سوالات شرکت ملی گاز
نمونه سوالات سازمان آتش نشانی
نمونه سوالات استخدامی نهاد کتابخانه ها
نمونه سوالات استخدامی نهاد ریاست جمهوری
نمونه سوالات استخدامی ارتش
نمونه سوالات فولاد
نمونه سوالات استخدامی ثبت اسناد و املاک

آشنایی با علائم اختصاری برگه آزمایشات پزشک

بیش از 500لغت و اصطلاح پزشکی - ژنتیکی(نام اکثر استخوان‌های بدن(دست و پا - صورت - جمجمه - مهره‌های کمری - دوازده عصب مغزی و ...)

بیوشیمی ( کربوهیدرات و گلیکوبیولوژي)223ص

بیوفیزیک ( فایل پاور پوینت)

آزمایشگاه ژنتیک رشته زیست شناسی

درسنامه دستگاه اعصاب(326ص)

تمام تست‌های آزمایشگاهی در یکجا کامل و جامع
بدون شک یکی از بهترین مطالب دانلودی می‌باشد
خودتان پزشک محسوب می‌شوید، به این معنی که از هرگونه تست آزمایشگاهی اطلاع خواهید داشت و هیچ سوالی بی‌پاسخ نخواهد ماند

قسمت دانلود مطالب

آخرین ویرایش:

milad611

New member
خودتان پزشک محسوب می‌شوید، به این معنی که از هرگونه تست آزمایشگاهی اطلاع خواهید داشت و هیچ سوالی بی‌پاسخ نخواهد ماند

Pregnancy – Associated Plasma Protein A, Serum

نام اختصاری: PAPP-A

سایر نام ها: پروتئین A پلاسمایی مرتبط با حاملگی

Pregnancy – Associated Protein A

بخش انجام دهنده: آنالیز هورمون

نوع نمونه قابل اندازه گیری: سرم، پلاسما

حجم نمونه مورد نیاز: 0.5 ml

شرایط نمونه گیری:

1. نیاز به ناشتایی نمی باشد.

2. اندازه‏گیری فقط در هفته 14-10 حاملگی صورت می‏گیرد و بعد از این زمان توانایی تمیز تست از بین می‏رود.

ملاحظات نمونه گیری:

1. از بیمار نمونه خون وریدی گرفته و آن را در لوله های با درپوش قرمز، صورتی یا سبز جمع آوری نمایید.

2. در طی دو ساعت نمونه را سانتریفیوژ نموده و سرم را از سلول جدا نمایید و آن را در ویال های پلاستیکی مخصوص آلیکوت نمایید.

3. از جمع آوری نمونه سرم لیز، ایکتریک و یا لیپمیک اجتناب نمایید.

4. دانستن سن مادر حائز اهمیت است. آن را در برگه آزمایش یادداشت نمایید.

5. آزمایشگاه می بایست فرمی از اطلاعات فردی و شرایط بالینی بیمار را تکمیل نموده و مستند نماید.

موارد عدم پذیرش نمونه:

ü همولیز شدید سرم

ü ذوب و فریز مکرر نمونه

ü نمونه کمتر از 10 هفتگی و بیشتر از 14 هفتگی

شرایط نگهداری:

1. پس از جداسازی سرم، نمونه را به بخش آنالیز هورمون انتقال داده و تا زمان آزمایش در یخچال نگه دارید.

2. پایداری نمونه سرم در دمای اتاق 8 ساعت، در دمای4˚C به مدت یک هفته و در -20˚C به مدت 3 ماه می باشد.

کاربردهای بالینی: شایعترین دلیل برای تشخیص ژنتیکی پره‏ناتال، خطر سندرم داون (تری‏زومی21) است. غربالگری برای سندرم داون در سه ماه اول حاملگی بوسیله PAPP-A و free βhCG ( زیرواحد بتای آزاد هورمون hCG ) در سرم مادر امکان­پذیر می‏باشد. چنین غربالگری همراه با اندازه مایع پشت گردن جنین یا fetal nuchal translucency (NT) توسط اولتراسونوگرافی، اکثریت موارد تری‏زومی 18 را هم ردیابی می‏کند.

روش مرجع: -

روش ارجح: ELISA

سایر روشها: two– site immunometric assay

مقادیر طبیعی: مقادیر PAPP-A تحت تأثیر حاملگی‏ در دوره زمانی هفته‏های 14- 8 پایین است.

تفسیر: در هفته 14- 8 حاملگی میزان ردیابی برای تری‏زومی 21، %62 - %85 با میزان مثبت کاذب %5 - %9 است. برای تری‏زومی 18، حدود %90 از موارد با میزان مثبت کاذب %2شناسایی خواهند شد.

عوامل مداخله گر : همولیز شدید در نتایج آزمون تداخل می کند.

توضیحات:

· نتایج استفاده از PAPP-A و free β-hCG در سه ماه اول حاملگی مشابه تست سه‏گانه (AFP ، استریول غیرکونژوگه و hCG) در هفته‏های 22- 15 حاملگی است.

· بیمارانی که غربالگری آنها مثبت می‏شود، غالباً برای نمونه‏برداری از پرزهای جفت یا آمنیوسنتز فرستاده می‏شوند.

· سندرم داون که شایعترین علت عقب‏‏افتادگی ذهنی است، شایعترین اختلال کروموزومی اتوزومال در تولدهای زنده نیز محسوب می‏شود.

· استفاده از این نشانگر برای غربالگری سندرم داون و یا تریزومی 18 مورد تأیید سازمان غذا و دارو نمی باشد.

آشنایی با علائم اختصاری برگه آزمایشات پزشک

بیش از 500لغت و اصطلاح پزشکی - ژنتیکی(نام اکثر استخوان‌های بدن(دست و پا - صورت - جمجمه - مهره‌های کمری - دوازده عصب مغزی و ...)

بیوشیمی ( کربوهیدرات و گلیکوبیولوژي)223ص

بیوفیزیک ( فایل پاور پوینت)

آزمایشگاه ژنتیک رشته زیست شناسی

درسنامه دستگاه اعصاب(326ص)

قسمت دانلود مطالب

آخرین ویرایش:

pashmak

New member
سلام منبع این اطلاعات تون چی هست،؟
تو کتاب های ما که سن بالای مادر اندیکاسیون آزمایش ژنتیک نیست
سن بارداری پر خطر هم بالای 35 هست

milad611

New member
سلام

بی شک بالا بودن سن مادر شایع ترین اندیکاسیون PND محسوب خواهد شد

مادران بالاي 34 سال
هرگاه يكي از زوجيين دچار چسبندگي كروموزومي باشد.
اختلال ساختاري كروموزومي در يكي از زوجين تأييد شده باشد.
هر دو والد ناقل يك بيماري مغلوب اتوزومي و شناخته‌شده ‌باشند.
يكي از والدين بيماري غالب اتوزومي و شناخته‌شده داشته‌باشد.
مادر ناقل بيماري و.ابسته به X مغلوب شناخته‌شده باشد.
هرگاه مادر باردار در معرض موتاژن خاصي قرار گرفته‌باشد بخصوص با شناخت نوع موتاژن و مرحله‌اي كه در تماس بوده‌است.
هرگاه در غربالگري تست سه‌گانه (βhCG–mAFP - و استريول) با توجه به سن بارداري نتاج غير عادي بدست آيد.

milad611

New member
هزینه ها
آزمایش های ژنتیک انواع گوناگون دارند. و بنابراین هزینه انجام نیز متفاوت است. به طور کلی این ازمایشات از چند ده هزارتومان و حتی تا چندین میلیون تومان متفاوند. از آنجا که آزمایشات ژنتیک از پیچیدگی نسبتا بالا برخوردارند و از آنجا که دسترسی این آزمایشات به سرعت در حال تغییر هستند توصیه می شود قبل از هر گونه اقدام میبایست مشاوره ژنتیک انجام شود. بعد از مشاوره ژتیک در بسیاری از موارد از طریق بررسی شجره نامه وضعیت خانواده مشخص می شود و اصولا ممکن است نیازی به بررسی و آزمایش نباشد. از طرف دیگر بعد از آزمایشات نیز لازم است تفسیر یافته ها به عهده پزشک متخصص ژنتیک بالینی سپره شود.
• لذا به طور خلاصه هزینه هامتفاوت است
• هر فرد ممکن است آزمایش متفاوتی لازم داشته باشد.
• در یک خانواده ممکن است برخی نیاز به آزمایش داشته باشند و برخی نداشته باشند.
• مشاوره ژنتیک توسط پزشک متخصص ژنتیک یا مشاورین دوره دیده و مورد تایید مراجع ذیصلاخ قبل و بعد از هر آزمایش ژنتیک لازم
است.

آخرین ویرایش:

melinaa

New member
من 1 سوال خیلی مهم دارم...
یه دوست صمیمی من دو تا برادرش فوت شده..همون که بدنیا اومدن البته نمیدونم چه مریضی داشتن...فقط میدونم علائم هردوشون یکی بوده...رشد میکردن ولی نمیتونستن راه برن و حرف هم نمیزدن...جفتشون اب مروارید داشتن که عمل هم کردن...که اولیه تو 8 ماهگی و دومیه تو 2 سالگی فوت شدن...از لحاظ بدنی سالم بودن ولی خب اینجوری بودن و زنده نموندن.این دوست من 1 خواهر هم داره که سالمه...الان بنظر شما خودشو خواهرش باید برن برای آزمایش ژنتیکی؟؟؟؟
آیا ممکنه که این دو هم ناقل باشن و بیماری خاصی داشته باشن؟؟؟ممنون میشم جواب بدین...

necrotizing fasciitis

Active member
من 1 سوال خیلی مهم دارم...
یه دوست صمیمی من دو تا برادرش فوت شده..همون که بدنیا اومدن البته نمیدونم چه مریضی داشتن...فقط میدونم علائم هردوشون یکی بوده...رشد میکردن ولی نمیتونستن راه برن و حرف هم نمیزدن...جفتشون اب مروارید داشتن که عمل هم کردن...که اولیه تو 8 ماهگی و دومیه تو 2 سالگی فوت شدن...از لحاظ بدنی سالم بودن ولی خب اینجوری بودن و زنده نموندن.این دوست من 1 خواهر هم داره که سالمه...الان بنظر شما خودشو خواهرش باید برن برای آزمایش ژنتیکی؟؟؟؟
آیا ممکنه که این دو هم ناقل باشن و بیماری خاصی داشته باشن؟؟؟ممنون میشم جواب بدین...
احتمالش هست که عامل بیماریش روی کروموزوم x باشه و مغلوب باشه اگه آزمایش بدن بهتره
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
..

.
.
.
. الکی مثلا من دکترای ژنتیک پزشکی دارم :)

milad611

New member
رسم انواع شجره نامه خانوادگی

توجه داشته باشید که شما باید اطلاعات زیر را ایمیل کنید تا شجره نامه کشیده شود:
اطلاعات مربوط به نوع ازدواج(فامیلی/غریبه)همه افراد+سابقه بیماری+سن بیمار+ علت فوت + جنسیت بیمار(دختر/پسر) و ... مربوط به همه افراد زیر:
- خواهران و برادران و فرزندان آنها
- پدر و مادر
- خاله ها و دایی ها و فرزندان آنها
- عمه ها و عمو ها و فرزندان آنها
- پدربزرگ مادربزرگ پدری و مادری

قسمت دانلود مطالب

milad611

New member
با توجه به اینکه سابقه بیماری در خانواده دوستتان وجود دارد، بی‌شک خواهران بیمار باید مشاوره ‌ژنتیک انجام دهند و بعداز گرفتن شرح حال خانوادگی و بررسی شجره نامه توسط متخصص ژنتیک و مشاورین مجرب و همچنین بررسی پرونده‌های پزشکی 2برادر فوت شده ، جهت تشخیص دقیق بیماری برادران در نهایت توصیه‌های لازم توسط متخصصین ارائه خواهد شد توجه داشته باشید که آزمایشات ژنتیکی بعد از انجام مشاوره صورت می‌گیرد. بنابراین در صورت نیاز ، انجام آزمایشات قبل از ازدواج و pnd ، به خواهران 2برادر فوت شده از جانب متخصص‌ ژنتیک توصیه می‌شود تا از لحاظ ناقل بودن و نبودن آگاه شوند.
لازم به ذکر است که: بیماری‌های ژنتیکی زیادی هستند که ممکن است مشکل در راه رفتن و ... داشته باشند
اما می‌توان یک احتمال ، تأکید میکنم یک احتمال که ممکن است بیماری sma بوده باشد
چرا که رایج ترین علت مرگ و میر دوران کودکی همین بیماری sma می‌باشد که متأسفانه درحال گسترش است.
این بیماری 3تیپ دارد که نوع شدید و رایج آن تیپ1 است که به مرگ در 2سال اول زندگی منجر می‌شود.
به زودی شرح کامل این بیماری در وبلاگ شخصی من آپلود می‌شود و می‌توانید بیشتر با این بیماری آشنا شوید.
بهرحال این فقط یک احتمال است . بنابراین حتما به انجام مشاوره ژنتیک نیاز است تا با بررسی‌های دقیق پیشگیری لازم انجام شود.

موفق باشید.

بالا