رانت اطلاعاتی در کنکور دکترا

mortaza

New member
دوستای عزیز به نظر من یکی از بزرگترین بی عدالتی ها در کنکور وجود رانت اطلاعاتی هست که باعث میشه کنکور در یک فضای نسبتا غیر منصفانه برگزار بشه. مثلا شاید قراره در کنکور سال بعد تغییراتی چه در منابع چه در ساختار کنکور رخ بده و فقط یه عده خاص که اساتیدشون تو وزارت صاحب نفوذن یا عضو بورد هستن خبر دارن ولی اکثریت داوطلبان که دسترسی به این منابع غیر رسمی ندارن زمانی از این تغییرات مطلع میشن که یکی دو ماه مونده به کنکور و کار از کار گذشته به عنوان نمونه در کنکور سال 92 در رشته زیست فناوری پزشکی دو ماه مونده به کنکور اعلام میکنن که دو درس اصلی میکروب و ژنتیک حذف شده ولی در عمل قرار نبوده حذف بشه و در قالب درس سلولی مطرح میشدن و اکثریت داوطلبان ضرر کردن جز یه عده خاص که از طریق برخی منابع غیر رسمی اطلاع داشتن. به نظر بنده باید جمعی از بچه ها به وزیر محترم بهداشت نامه بنویسن و از ایشون که وزیر خدومی هستن بخوان که یه تجدید نظر اساسی توی وضعیت اطلاع رسانی کنکور انجام بشه و هر تغییری حداقل یک سال قبل از کنکور به اطلاع همه برسه تا این رانت هم برداشته بشه

آخرین ویرایش:

doneshjoo

New member
نامه از شما امضا از ما، من مطمینم ترتیب اثر داده میشه، خدوم کم نیست

biotec93

New member
من خیلی موافق همچین نامه ای هستم.
در مقطع ارشد هم همینطوره
الان یه هفته است کلافه شدیم ..حالا یه سری که بااز ما بهترون کانکت هستن چه خون به جگری کردن مارو تو این یه هفته ..مسنتداتشم داخل تاپیک بیوتکنو هست.
اصلن انگار عدالتی تواین سنجش پزشکی نیست

mehrshad.namdar

New member
فکر می کنم تجربه نشون داده این جور نامه ها عمدتا خیلی ثمر بخش نیست..هر چند تلاش کردن بهتر از دست روی دست گذاشتنه. ولی تا باشه رانت اطلاعاتی هم هست و نمیشه خیلی جلوشو گرفت. باید خودمون رو باهاش تطبیق بدیم و انعطاف داشته باشیم..

mortaza

New member
البته به نظر من علاوه بر وجود رانت اطلاعاتی یکی از بزرگترین مشکلات ساختاری کنکور دکترا عدم شفافیت هست. مثلا وقتی شما برای مصاحبه دعوت می شید حتما نمره کتبی و درصدای شما حساب شده که دعوت شدید ولی بهتون نمی گن یا یکی از بزرگترین مشکلات این هست که موقع قبولی فقط دانشگاه پذیرفته شده رو میگن و باز هم از نمره کتبی و درصدها و نمره مصاحبه اثری نیست تا حدود یک ماه بعد که همه رفتن نشستن سر کلاسشون تازه رتبه ها و نمره ها میاد و اجازه اعتراض میدن که این رویه به هیچ وجه منطقی نیست

abtin13

New member
پیشنهاد خوبیه ولی فقط با یه نامه نمیشه جلوی این جور کارارو گرفت. امسال که ظرفیت ها رو یهویی کم کردن برای اعتراض دو بار و نصفی جلوی وزارت بهداشت تجمع کردیم و معاون آموزشی باهامون جلسه گذاشت، به نماینده های مجلس نامه نوشتیم و آخرش هم با تهدید و ارعاب و پرونده سازی از جلوی وزارت بهداشت جممون کردن ولی بالاخره به اون چیزی که می خواستیم رسیدیم و ظرفیت ها رو زیاد کردن. اگه میخوایین اعتراض بکنین باید پیگیر و سمج باشین وگرنه با یه نامه به وزیر که کار درست نمیشه.

mortaza

New member
پیشنهاد خوبیه ولی فقط با یه نامه نمیشه جلوی این جور کارارو گرفت. امسال که ظرفیت ها رو یهویی کم کردن برای اعتراض دو بار و نصفی جلوی وزارت بهداشت تجمع کردیم و معاون آموزشی باهامون جلسه گذاشت، به نماینده های مجلس نامه نوشتیم و آخرش هم با تهدید و ارعاب و پرونده سازی از جلوی وزارت بهداشت جممون کردن ولی بالاخره به اون چیزی که می خواستیم رسیدیم و ظرفیت ها رو زیاد کردن. اگه میخوایین اعتراض بکنین باید پیگیر و سمج باشین وگرنه با یه نامه به وزیر که کار درست نمیشه.

منظورتون ظرفیت های دکترای امساله؟ یعنی بیشتر شده؟

varia

Well-known member
برای امسال هم موارد درسی دکتری پزشکی مولکولی تغییر کرده بود.دو ماه آخر اعلام کردند.

abtin13

New member
منظورتون ظرفیت های دکترای امساله؟ یعنی بیشتر شده؟

نه عزیز.ارشد منظورم بود.ارشد 93-94. از تجربیات امسالم مثال زدم که بدونی کار با یه نامه به وزیر جلو نمیره.حالا فرق نمیکنه ارشد باشه یا دکترا

varia

Well-known member

ظرفیت ارشد که زیاد نشد! فقط چند نفری بعدا در چند رشته بیشتر کردند که فکر نکنم بخاطر اعتراض بوده باشه!

abtin13

New member
ظرفیت ارشد که زیاد نشد! فقط چند نفری بعدا در چند رشته بیشتر کردند که فکر نکنم بخاطر اعتراض بوده باشه!

اتفاقا خیلی هم زیاد شد.خیلی بیشتر از چند نفر.تو اون 8 تا رشته ای که ظرفیت ها خیلی کم شده بود افزایش زیاد بود.تو رشته های دیگه هم افزایش بود ولی نه به اندازه این 8تا رشته.افزایش ظرفیت دقیقا به خاطر اعتراضا بود.چون قول افزایش رو معاون آموزشی توی جلسه ای که با اعتراض کننده ها داشت داده بود

mehrshad.namdar

New member
والا حق با گلچینه. رشته ما هم سال قبل 115 نفر میگرفتن پارسال کردن 65 نفر! اصلا هم زیاد نکردن !

mortaza

New member
دوستان عزیز به نظر من باید تو این سایت که محیط خوبی برای گفتگو هست برای این مسائل مهم هم اندیشی و اقدام هماهنگ بشه و بتونیم یه تغییر مثبتی ایجاد کنیم. به نظر من یک دوست عزیز اعلام آمادگی کنه و بچه ها بهش ایمیل و شماره تلفن بدن و ایشون یه نامه تهیه کنه و برا بقیه ارسال کنه و دوستان هم خودشون و هم هر کس که می بینن در شرف کنکور هست بدن و امضا کنن و برای شخص هماهنگ کننده بفرستن. توصیه میکنم فرد هماهنگ کننده ساکن تهران باشه تا بتونه کار رو خوب پیش ببره. نامه هم خطاب به وزیر محترم بهداشت نوشته بشه و رونوشت اون به معاون آموزشی وزیر و دبیرخانه شورای آموزش علوم پایه ارسال بشه. به نظرم این کار هر چه سریع تر انجام بشه بهتره چون بنده خبر دارم که بحث اصلاح کنکور دکترا در دستور کار وزارت هست و احتمال داره این تلاش شما بتونه تاثیر مثبتی داشته باشه ایشالله

baran jam

New member
این سیستم جالبه یعنی سر هر موضوعی دانشجوها باید هی نامه نگاری کنن به حضرات تا به خودشون بیان ؟؟؟!!!!
یا مثل قضیه تغییر تارخ مصاحبه که گفتن به خاطر تعطیلات آخر ماه صفر تغییرش دادن انگار که این تعطیلات تو تقویم نبوده از قبل
خدا اخر و عاقبت مایی که میخوایم تو این سیستم ادامه تحصیل بدیم رو به خیر کنه

mortaza

New member
این سیستم جالبه یعنی سر هر موضوعی دانشجوها باید هی نامه نگاری کنن به حضرات تا به خودشون بیان ؟؟؟!!!!
یا مثل قضیه تغییر تارخ مصاحبه که گفتن به خاطر تعطیلات آخر ماه صفر تغییرش دادن انگار که این تعطیلات تو تقویم نبوده از قبل
خدا اخر و عاقبت مایی که میخوایم تو این سیستم ادامه تحصیل بدیم رو به خیر کنه

بله حضرات چون هر کدوم هفت هشتا پست اجرایی دارن دیگه وقتی برای فکر کردن باقی نمی مونه!

م.صفری

New member
اعضای بورد بیوتک هفته گذشته اومده بودن دانشگاه ما
من خیلی انتقاد کردم از نحوه سوالات تا واحدای درسی که تو ارشد باید پاس بشه اما متاسفانه این موضوع یادم نبود که بگم در صورنی که خودمم ازش ضربه خوردم

بالا