✌ نکاتی که در مورد سرچ گوگل نمی‌ دانید!

eeeeeeehsan

New member
آیا پس از چند سال کار با اینترنت و بودن در فضای وب فکر می‌کنید در ابتدایی‌ترین موضوع، یعنی سرچ گوگل حرفه‌ای هستید؟ توصیه می‌کنیم حتما این مقاله را بخوانید.

سرچ کردن محتوای مورد نیاز در موتورهای جستجو از ابتدایی‌ترین کارهایی است که هر کسی که سر و کارش به اینترنت افتاده باشد با آن آشنایی دارد. در میان بزرگ‌ترین و معروف‌ترین موتور جستجو، گوگل، سهم زیادی در سرچ روزانه مردم دنیا دارد. تا جایی که «گوگل کردن» به فعل تبدیل شده و معادل سرچ کردن در اینترنت به حساب می‌آید.

اما به راستی چقدر با ریزه کاری‌های سرچ کردن آشنایی داریم؟ مثلا خود شما چقدر طول می‌کشد تا با سرچ به محتوای مورد نظرتان برسید؟ اگر این زمان برای شما طولانی است با دانستن چند نکته کوچک می‌توانید سرچ خود را بهبود دهید و زود‌تر به محتوای مورد نظرتان برسید.

1) در ابتدا لازم است بگوییم که جستجوی گوگل بر مبنای کلمات کلیدی است که وارد می‌کنید. هر چه این کلمات دقیق‌تر باشند، موتور گوگل شما را زود‌تر به محتوای مورد نظرتان می‌رساند. وقتی عبارت information and communications technology را در تایپ می‌کنید، گوگل به دنبال صفحاتی می‌گردد که این سه عبارت در آن وجود داشته باشد. در این حالت ترتیب برای گوگل اهمیتی ندارد.

چیزی که در بین عموم جا افتاده این است که استفاده از کلمات زیاد برای سرچ بد است. این باور درست نیست. چون استفاده از کلمات محدود هم گستره سرچ شما را بسیار بزرگ می‌کند. به نظر من برای جستجو استفاده از سه تا پنج واژه مناسب است.

اگر می‌خواهید این عبارت را دقیقا به همین ترتیب جستجو کنید کافی ست آن را در کوتیشن (
quotation)("") قرار دهید.

"information and communications technology"

دقت کنید در گوگل عباراتی که میان کوتیشن قرار می‌گیرند نباید بیشتر از ده کلمه باشد. گوگل بیشتر از ده کلمه را نمی‌پذیرد.

2) حالا فرض کنید می‌خواهید به دنبال صفحاتی بگردید که یا دارای عبارات information باشند یا communication و یا technology. در این حالت از عملگر OR استفاده می‌کنیم. عملگرهای منطقی در گوگل دقیقا بر‌‌ همان مبنای ریاضی کار می‌کنند.

Information OR communications OR technology

همچنین می‌توانید به جای عبارت OR از ععلامت مخصوص آن | (پایپ نامیده می‌شود) استفاده کنید.

3) در جستجوهای گوگل، عبارتی مانند to، a، the و مانند این‌ها دور ریخته می‌شود و به حساب نمی‌آید. اگر می‌خواهید این عبارت‌ها حتما در سرچ لحاظ شوند کافیست از علامت + استفاده کنید.

4) علامت - (منفی) نیز کاربرد جالبی دارد و بسیار کارآمد است. فرض کنید به دنبال محتوایی هستید که دارای عبارت information and communications technology باشد ولی از شرکت apple در آن حرفی زده نشده باشد. برای این کار کافی ست مانند نمونه زیر سرچ کنید.

«information and communications technology» ‌ – «apple» ‌

با این کار، گوگل تمام محتواهایی که عبارت information and communications technology را دارد پیدا می‌کند و آنهایی که کلمه apple در آن‌ها ذکر شده را فیل‌تر می‌کند و سپس نتایج را به شما نشان می‌دهد.

5) ترفند دیگری که نیاز دارید، * است. فرض کنید دنبال محتوایی هستید که دقیقا نمی‌دانید برای سرچ کردن آن باید از چه واژه‌ای استفاده کنید. کافیست به جای واژه‌ای که نمی‌دانید از علامت * استفاده کنید. به مثال زیر توجه کنید.

microsoft * windows

6) اگر بخواهید به دنبال عنوان‌های یک سایت مشخص بگردید چه می‌کنید؟ با تایپ کردن عبارت INTITLE در مقابل اسم سایت، عناوین برایتان به نمایش در خواهد آمد. البته این در شرایطی ایت که برای صفحات آن وبسایت اینتایتل تعریف شده باشد.

مثال:
tebyan: INTITLE

7) فرض کنید می‌خواهید دوربین دیجیتالی بخرید و محدوده قیمت برایتان اهمیت دارد. چه طور سرچ می‌کنید؟ برای این منظور کافیست از «...» استفاده کنید. برای مثال:

Camera digital $۸۰۰…۱۰۰۰

8) اگر به دنبال موضوعی در سایت خاصی هستید، می‌توانید از عبارت site: در قسمت سرچ بهره ببرید. با این کار گوگل تنها صفحاتی را به عنوان نتیجه نشانتان می‌دهد که مربوط به سایت ذکر شده باشند.

Site: tebyan. net

همچنین اگر محقق هستید و به سرچ دقیق احتیاج دارید، می‌توانید از صفحه جستجوی پیشرفته گوگل تحت عنوان Advanced Search و به آدرس http: //www. google. com/advanced_search مراجعه کنید.

قبل از سرچ کردن کمی روی معنای عبارت فکر کنید و بهترین کلید واژه‌ها برای جستجو را بیابید و استفاده کنید.

mosavi.fateme

New member
من پیشنهاد میکنم از گوگل صرفنظر کنید. فقط برای سرچ های انگلیسی گاهی اوقات خوب است. وگرنه 60 درصد مطالبی که گوگل به شما نشان می دهد تبلیغات می باشد. یاهو بهتر است با این که فارسی رو به طور کامل ساپورت نمی کند.

eeeeeeehsan

New member
احسان آواتار برا من از گوگل نتونستی پیدا کنی ک:)
خخ وقت نکردم بگردم، می گردم اگه وقت کردم :)

من پیشنهاد میکنم از گوگل صرفنظر کنید. فقط برای سرچ های انگلیسی گاهی اوقات خوب است. وگرنه 60 درصد مطالبی که گوگل به شما نشان می دهد تبلیغات می باشد. یاهو بهتر است با این که فارسی رو به طور کامل ساپورت نمی کند.
من از یاهو استفاده نکردم ولی موافقم تا حدی، ولی بستگی داره شما چی بخوای سرچ کنی.
بعدم دوباره بستگی داره چقدر مهارت سرچ کردن و حذف سایت های تبلیغاتی داشته باشی.
دوبار که مثلن یه مطلبی رو سرچ کردی دیدی هدایت شدی به یه سایت تبلیغاتی کافیه وقتی باز تو نتایج سرچ به اون سایت برخوردی بازش نکنی.

بالا