کله جوش/کال جوش >> همراه با صرف انگشتان دستتان :)))

eeeeeeehsan

New member
دروووووود بر همه دسته گل های علوم پزشکی
33619_rosesmile.gif

یه بار دیگه اومدم به خونه هاتون با یه سری دیگه از غذاهای شف احسان/احسان شف
(این هانیه خدابیامرز ما رو تو شک انداخت!!)

کله جوش و یا برخی بهش میگن کال جوش از غذاهای خیلی خوشمزه قدیمی هست که فوق العاده مقوی هم هست. قدیما که بچه بودم بابا بزرگم اینا زیاد می خوردن و منم عشق پلو زیاد فنش نبودم، ولی حالا چند سالیه خیلی دوست دارم و می خورم.
امیدوارم شما هم از این غذای خوشمزه، خوش رنگ، مقوی و تیلیتی خوشتون بیاد.
فقط حواستون به انگشتان نازنینتون هم باشه ;)))

مواد لازم:

250 گرم کشک، محلی باشه که دیگه چه بهتر. کشک شیشه ای (بازاری) هم می تونید استفاده کنید ولی زیاد خوشمزه نمیشه.
نمک، فلفل، زردچوبه، ادویه، نعناع خشک، آب، روغن
1 عدد پیاز
1 عدد فلفل دلمه ای
1 قاشق چایخوری پودر جوانه گندم
1 قاشق چایخوری پودر جوانه جو
2 قاشق غذاخوری گردو آسیاب شده (من تو هاون می کوبم زیاد پودر نشه چون دوست دارم بیاد زیر دندونم)
مغزیجات آسیاب شده دلخواه به میزان دلخواه (این سری تخم و کدو و خربزه رو آسیاب کردم و یه قاشق غذا خوری ریختم داخلش، سری قبل از پسته آسیاب شده استفاده کردم)
3 قاشق غذا خوری بنه baneh یا پسته کوهی هم بهش میگن (دل به خواهی)
ماش، عدس به میزان دلخواه (دل به خواهی)

کنسرو بادمجان
نان
روغن حیوانی

طرز تهیه:

اول شبش کشک رو بذارید داخل یه کاسه آب تا صبح خوب خیس بخوره، بعد صبح میریزید داخل مخلوط کن تا خوب له بشه.
بعد پیاز و فلفل دلمه ای رو خرد می کنید و تو روغن سرخ می کنید، یکم که تفت خورد نمک، فلفل، زرد چوبه، ادویه، نعناع خشک، پودر جوانه ها، گردو و مغزیجات رو می ریزید داخل ماهیتابه و تفت میدید.
سپس آب رو میریزید داخل قابلمه و همچنین کشک، زیرشو روشن می کنید تا شروع کنه به قُل خوردن، بعدم این مواد داخل ماهیتابه رو خالی می کنید داخل قابلمه و میذارید بپزه و جا بیافته.
کل زمانی که واسه پخت این غذا لازمه نیم ساعت هم نمیشه :))) میذارین سر گاز و میرین پی زندگیتون و دم ظهر میاین زیرش رو خاموش می کنید.

وقتی غذا آماده شد ظرف می کنید، 2 قاشق غذاخوری کنسرو بادمجون هم میریزین داخل کاسه و نون رو هم تیلیت می کنید و نوش جان می فرمایین.
اونایی هم اهل روغنن مث خودم می تونن یه نصف قاشق روغن حیوانی هم بریزن داخل کاسه و هم بزنن و میل کنن.

چندتا نکته،

مقوی بودنش به خاطر اینه که اینهمه مواد غذایی خوبی هست که میریزیم داخلش. وگرنه کشک کله جوشایی که دیگران درست می کنن به این اندازه قوة ندارن.

مغزیجات رو حتمن بریزید، اصلن رو طعم غذا تاثیری نداره، شما هم دارین تیلیت می کنین، پس نمی فهمین دارین مغز همراه با پوست آسیاب شده تخمه خربزه رو مثلن میخورین :)

بنه یا پسته کوهی دل به خواهیه، می تونید بریزید می تونید نریزید. ولی کافیه فقط یه بار این ماده غذایی رو امتحان کنید، عاشقش میشید. ما خودمون هم گیرمون نمیاد، یه بنده خدایی رو بابام میشناسه هرزگاهی از شهربابک میاره واسمون. بنه کله جوش رو خیلی خوشمزه تر می کنه. (فقط توجه، بنه طبعش گرمه، حواستون باشه)
طرز تهیه ـش هم اینطوره، 3 قاشق بنه رو بریزید داخل کاسه، حل کنید، بعد از صافی رد کنید و آبش رو بریزید داخل قابلمه در کنار مابقی مواد جا بیافته.

ماش و عدس رو همینطور، دل به خواهیه. یه مشت ماش یا عدس رو بردارین، خوب بذارین تو زودپز پخته و له بشه، بعد تو مخلوط کن باز بریزید و خوب لهش کنید. بعد بریزید داخل قابلمه تا همراه مابقی مواد جا بیافته.

کشک رو هرچی هم له نکنین باز ته قابلمه میمونه، پس خوب هم بزنید و ظرف کنید.

اگه میخواین دیگه خیلی محلیش کنین از نون کُرنون محلی استفاده کنید. بازاریش هم هست با دستگاه درست می کنن ولی این نونی که با آتیش درست شده یه چیز دیگست، هم عطر و بویی که داره و هم خاصیتش.
کلن هر غذای تیلیتی ای که با نون محلی بخورین طعم دیگه ای داره.
http://hasaroiye.persiangig.com/rivas/DSC00654.JPG

PA152405.JPG

PA152407.JPG

آخرین ویرایش:

farzanee20

New member
وای منم کله جوش دوس دارم اما بدون اون فلفل دلمه و بنه....خیلی خوشمزه س :p

پیچک

New member
پس پلوش کو؟

برای ما گیلانیا افت داره غذای بدون برنج بخوریم ...

اصن سیر نمیشیم...مث اینکه گشنه باشی....بعد ماست خالی بخوری...

mahii

New member
پس پلوش کو؟

خخخخ پیچو ای گفتی....منم تا ناهار پلو نخورم سیر نمیشم تو خوابگا یبار مرغ داشتیم با نون من اصن بلد نبودم چجوری بخورمش خخخخخخخ

- - - Updated - - -

پس پلوش کو؟

خخخخ پیچو ای گفتی....منم تا ناهار پلو نخورم سیر نمیشم تو خوابگا یبار مرغ داشتیم با نون من اصن بلد نبودم چجوری بخورمش خخخخخخخ

eeeeeeehsan

New member
071.gif
مرسی اقا احسان

خواهش باران :rose:

وای منم کله جوش دوس دارم اما بدون اون فلفل دلمه و بنه....خیلی خوشمزه س :p

نا امیدم کردی فرزان :smiliess (7): اصن بدون بنه و فلفل دلمه ای صفا نداره :)

پس پلوش کو؟

تو پلو میخوای چیکار؟؟ تو باس کود آهن و ورمی کمپوست بخوری خجالت بکش آبرو هرچی گیاهه بردی :)))

بالا