.::پاسخ تشریحی سوالات درس باکتری شناسی 93 بهداشت

mojnia

New member
سلام
هدف از ایجاد این تاپیک بررسی دقیق و موشکافانه سوالات کنکور ارشد باکتری است
دوستان از هر منبع و رفرنسی که دارند جواب ها را در این تاپیک قرار بدهند

آخرین ویرایش:

mojnia

New member
سوال 1)
جدا سازی باکتری استافیلوکوک بیماری زا از چرک بیمار نخستین بار توسط کدام دانشمند صورت گرفت؟
pouchet Davaine ogsten buchner

abtin13

New member
.::پاسخ تشریحی سوالات درس باکتری شناسی کنکور های ارشد::.

خوب خوب خوب. می بینم که انجمن میکروب شناسی ها کاملا در سکوت کامل به سر می بره و چراغش خاموشه.:New (6):
فعالیت انجمن های رشته های دیگه رو نگاه کردم با خودم گفتم چرا انجمن میکروب شناسی اینقدر بیحاله؟؟؟؟؟:smiliess (9):
برای همین تصمیم گرفتم تا خودم یه کاری بکنم بلکه یکم فعالیت ببینین و به وجد بیایین و چراغ اینجا رو رووشن نگه داریم.
این اولین پست من تو این انجمن هستش.موضوعش بررسی سوالات ارشد سال های قبل درس باکتری شناسی هستش.سوالات تکراری بخش جدانشدنی هر آزمونی هستش و پاسخ های تشریحی به این سوالات هم میتونه یه مرور خوبی باشه و هم اینکه اگه جواب سوالی رو با دلیلش بدونین خیلی بهتر تو ذهنتون می مونه.
از سوالات کنکور امسال شروع می کنم و همینطور به سوالات سال های قبل می رسم.
اگه از این تاپیک استقبال بشه شاید سراغ درس های دیگه مثل ویروس و بیوشیمی و.... هم برم
پس از سوالات سال 1393 شروع می کنیم.

آخرین ویرایش:

abtin13

New member
سوال1: جداسازی باکتری استافیلوکوکوس از چرک بیمار، نخستین بار توسط کدام دانشمند زیر صورت گرفت؟
الف)پوشه
ب)داواین
ج)اوگستن
د)بوخنر

جواب گزینه "ج". استافیلوکوکوس اورئوس در سال 1880 توسط الکساندر اوگستن از آبسه چرکی یک بیمار جدا شد.

پ.ن: شاید بپرسید که سوالات مربوط به تاریخچه رو از کدوم منبع میدن.جوابش رو دقیق نمی دونم ولی فکر می کنم از یک منبع خاصی این سوالات رو نمی دن (با توجه به پراکندگی موضوعی سوالات). هر وقت جواب دقیق رو پیدا کردم همینجا اعلام خواهم کرد

آخرین ویرایش:

abtin13

New member
سوال2: همه موارد زیر در اسپور باکتری ها وجود دارند بجز:
الف)ATP
ب)RNAپلیمراز
ج)فاکتور سیگما
د)دی پیکولینات کلسیم

جواب گزینه "الف". نقل از جاوتز،ساختمان سلول، ویژگی اندوسپورها: انرژی برای جوانه زدن بیشتر بصورت 3-فسفوگلیسیرات ذخیره شده است تا بصورت ATP. پس گزینه "الف" غلط است.
Core اسپور حاوی هسته کامل(کروموزوم) و تمامی اجزای دتگاه سنتز پروتئین هست. پس گزینه "ب" را دارد.
نقل از جاوتز، ساختمان سلول، اسپورزایی: این تغییرات مستلزم تغییر در اختصاصیت نسخه برداری RNA پلیمراز استکه بوسیله ارتباط پروتئین Core پلیمراز با یک یا دیگر پروتئین اختصاصی پروموتور معروف به فاکتور سیگما تعیین می شود. پس گزینه "ج" را دارد.
نقل از جاوتز، ساختمان سلول، ویژگی های اندوسپورها: مقاومت حرارتی اسپورها تا حدی به وضعیت دهیدراته آنها و وجود دی پیکولینات کلسیم وابسته است. پس گزینه "د" را دارد

پ.ن: بیشتر سال ها از اسپور سوالات زیادی مطرح کردن

abtin13

New member
سوال3: کدام یک از آنزیم های زیر یک Penicillin-binding protein -PBP- است؟
الف)ترانس پپتیداز
ب)کربوکسیلاز
ج)ترانس آمیناز
د)مورامیداز

جواب گزینه "الف". نقل از جاوتز،متابولیسم میکروبی، سنتز پپتیدوگلیکان دیواره سلولی: PBP ها فعالیت ترانس پپتیدازی یا کربوکسی پپتیدازی دارند

آخرین ویرایش:

abtin13

New member
سوال4: میکروارگانیزم هایی که بیشترین شباهت را به هم دارند در کدام یک از ردیف تاکسونومی قرار می گیرند؟
الف)Order
ب)Species
ج)Family
د)Genus

جواب گزینه "ب". رده بندی تاکسونومی کارل لینه: 1)فرمانرو Kingdom
2)شاخه Phylum
3)رده Class
4)راسته Order
5)خانواده Family
6)جنس Genus
7)گونه Species

657e5s.png

پ.ن: می تونین به کتاب جاوتز، بخش طبقه بندی باکتری ها، جدول 1-3 هم مراجعه کنید

آخرین ویرایش:

abtin13

New member
سوال5: کدام یک از محصولات حد واسط حاصل از مصرف گلوکز6-فسفات در بیوسنتز لیپیدها بکار می رود؟
الف)تتروزفسفات
ب)تریوز فسفات
ج)پنتوز فسفات
د)3-فسفوگلیرات

جواب گزینه "ب".نقل از جاوتز،متابولیسم میکروبی،شکل 1-6

abtin13

New member
سوال6:فرآورده های نهایی بوتیرات، بوتانول و استون در کدام یک از باکتری های زیر تولید می شوند؟
الف)انتروباکتر
ب)کلستریدیوم
ج)ویلونلا
د)نایسریا

جواب گزینه"ب". نقل از جاوتز، متابولیسم میکروبی، جدول 1-6

- - - Updated - - -

سوال6:فرآورده های نهایی بوتیرات، بوتانول و استون در کدام یک از باکتری های زیر تولید می شوند؟
الف)انتروباکتر
ب)کلستریدیوم
ج)ویلونلا
د)نایسریا

جواب گزینه"ب". نقل از جاوتز، متابولیسم میکروبی، جدول 1-6

abtin13

New member
سوال7:کدام یک از روش های ترمیم DNA برای ترمیم دایمرهای پیریمیدین در باکتری ها بکار می رود؟
الف)Direct DNA repair
ب)Excision repair
ج)Post replication repair
د)Error-prone repair

جواب گزینه "الف".نقل از مورای، متابولیسم و ژنتیک باکتریایی، مکانیزم های ترمیم DNA: ترمیم مستقیم DNA یا Direct DNA repair ، شامل حذف آنزیماتیک آسیب هایی از قبیل دایمر های پیریمیدین و بازهای آلکیله شده است

abtin13

New member
سوال8: مکانیزم عمل داپتومایسین کدام است؟
الف)ممانعت از سنتز پروتئین
ب)تخریب غشای سیتوپلاسمی و به هم زدن گرادیان یونی
ج)مهار سنتز اسید نوکلئیک
د)واکنش با d-آلانین-d-آلانین انتهای زنجیره های پنتاپپتید

جواب گزینه"ب".نقل از جاوتز، شیمی درمانی ضد میکروبی،داپتومایسین: این دارو با اختلال در قطبیت غشای باکتری (دپولاریزه نمودن) به روش وابسته به کلسیم، باکتریوسید است

abtin13

New member
سوال9)کدام جمله در مورد واژه نوکلئوئید در باکتری ها صحیح است؟
الف)همان کروموزوم که بصورت خطی در محور طویل باکتری قرار دارد
ب)به هسته باکتری که فاقد غشاء است گفته می شود
ج)به محل استقرار ژنوم باکتری که شبیه هسته است، گفته می شود
د)همان کروموزوم که بصورت حلقوی در محور طویل باکتری قرار دارد

جواب گزینه"ج". نقل از مورای، متابولیسم و ژنتیک باکتریایی، ساختار سیتوپلاسمی: کروموزوم باکتریایی در داخل هسته قرار نگرفته بلکه در منطقه ای تحت عنوان نوکلئوئید قرار گرفته است.

abtin13

New member
سوال10: Povidone Iodine(بتادین) از نظر مکانیزم اثر در کدام گروه از ترکیبات زیر قرار دارد؟
الف) دترجنت های آنیونی
ب)عوامل اکسید کننده
ج)عوامل آلکیله کننده
د)عوامل کاتیونی

جواب گزینه "ب".نقل از جاوتز، رشد و بقا و مرگ میکروارگانیزم ها، عوامل آزاد کننده هالوژن: این عوامل اکسید کننده عملکرد سلولی پروتئین ها را تخریب می نمایند. ید به سرعت باکتریوسید، فنجوسید، توبرکولوسید، ویروسید و اسپوروسید است.یدوفور ها(مثل پوویدین ید) بعنوان مخزن I2 فعال عمل می کنند.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: sara77

abtin13

New member
ایول ابتین دمت گرم

متشکر
سوال11:کدام یک از عوامل ضد باکتریایی را می توان بعنوان آنتی بیوتیک مناسب در مورد ترشح بتالاکتاماز استفاده کرد؟
الف)آزلوسیلین
ب)کلوگزاسیلین
ج)آلفا-آمینوبنزیل پنی سیلین
د)بنزیل پنی سیلین

جواب گزینه "ب".نقل از جاوتز، شیمی درمانی ضد میکروبی، مهار سنتز دیواره سلولی: پنی سیلین های خاص مانند کلوگزاسیلین تمایل زیادی به بتالاکتامازها دارند

mojnia

New member
سوال8: مکانیزم عمل داپتومایسین کدام است؟
الف)ممانعت از سنتز پروتئین
ب)تخریب غشای سیتوپلاسمی و به هم زدن گرادیان یونی
ج)مهار سنتز اسید نوکلئیک
د)واکنش با d-آلانین-d-آلانین انتهای زنجیره های پنتاپپتید

جواب گزینه"ب".نقل از جاوتز، شیمی درمانی ضد میکروبی،داپتومایسین: این دارو با اختلال در قطبیت غشای باکتری (دپولاریزه نمودن) به روش وابسته به کلسیم، باکتریوسید است

lمیکروب شناسی واکر
http://s5.picofile.com/file/8143443700/dapto.jpg

abtin13

New member
سوال12: از نمونه ارسالی به آزمایشگاه، س.آئروژینوزا جدا شده است.برای انجام تست حساسیت آنتی بیوتیکی کلیه دیسک های آنتی بیوتیکی زیر به همراه جنتامایسین مناسب است بجز:
الف)پیپراسیلین
ب)تیکارسیلین
ج)سفتریاکسون
د)سفتازیدیم

جواب گزینه "ج". رد گزینه الف)جاوتز، شیمی درمانی ضد میکروبی، پنی سیلین ها، مصارف بالینی:پیپراسیلین بیشتر علیه باسیل های گرم مفی هوازی بویژه سودوموناس ها موثر است.
رد گزینه ب)جاوتز، شیمی درمانی ضد میکروبی، پنی سیلین ها، مصارف بالینی: تیکارسیلین در سپسیس گرم منفی همراه با یک آمینوگلیکوزید (مانند جنتامایسین) تجویز می شود.
رد گزینه د) جاوتز، شیمی درمانی ضد میکروبی، سفالوسپورین های نسل سوم: مزیت اصلی داروهای نسل سوم قعالیت زیاد علیه باسیل های گرم منفی است.سفتازیدیم یا سفوپرازون ممکن است موثر باشند. در بیماران دچار نقص ایمنی این داروها اغلب یا یک آمینوگلیکوزید همراه شده اند.

پ.ن: چون عین جواب این سوال رو جایی پیدا نکردم خودم استدلال کردم.اگر کسی عین جواب این سوال رو جایی پیدا کرد یا استدلال بهتری داشت لطفا اطلاع بده تا پست رو ویرایش کنم

آخرین ویرایش:

abtin13

New member
سوال 13)یک باکتری با قطر 0.2 میکرومتر در زیر میکروسکوپ نوری با عدسی شیئی روغنی و عدسی چشمی ضربدر 10 با چه قطری دیده می شود؟
الف)2mm
ب)0.2mm
ج)0.02mm
د)0.002mm

جواب گزینه"ب". 0.2*10*100=200میکرومتر=0.0002 میلی متر=0.2 میلی متر

پ.ن:1) چون گفته با عدسی شیئی روغنی نگاه می کنیم برای همین باید بزرگنمایی رو 100 حساب کنیم
2)این سوال در کنکور 90-91 هم اومده بود فقط با یه تغییر جزئی در صورت سوال

abtin13

New member
سوال 14:آلفا2 ماکروگلوبولین رسپتور برای کدام یک از توکسین های زیر است؟
الف)Shiga-like toxin
ب)Pseudomonas exotoxin A
ج)Tetanus toxin
د)Anthrax toxin

جواب گزینه "ب". مورای، مکانیزم های پاتوژنز باکتریایی، جدول 3-14

بالا