چشم چپ هستید یا راست ؟؟؟

maxin

Well-known member
آیا می‌دانستید همان طور که بعضی از ماها راست‌دست هستیم و بعضی‌ها هم چپ‌دست، یکی از چشم‌های ما هم چشم غالب است و چپ‌چشمی و راست‌چشمی هم وجود دارد؟
تقریبا در دو سوم افراد چشم راست غالب است و در یک سوم افراد چشم چپ.
به علاوه هیچ ربطی بین راست‌دست بودن و راست‌چشم بودن وجود ندارد و بنابراین یک فرد راست‌دست می‌تواند، چشم چپش غالب باشد.
حالا سؤال این است که چگونه می‌توان فهمید که کدام چشم ما، چشم غالب است؟
خیلی ساده! مطابق عکس زیر، دست‌هایتان را دراز کنید و با کف دست‌ها یک مثلث کوچک بسازید، حالا از این مثلث به چیزی که مثلا می‌تواند دستگیره در باشد، نگاه کنید. دستگیره را در مرکز مثلث قرار بدهید.
حالا به نوبت چشم راست و چشم چپتان را ببندید، چشمی که در هنگام باز بودنش، دستگیره همچنان در مرکز مثلث باقی می‌ماند، چشم غالب شماست.

322orgx68rk2jp5w8a4j.jpg

در اشخاصی نزدیک‌بینی که درجه نزدیک‌بینی دو چشمشان متفاوت است، اغلب چشمی که بیشتر نزدیک‌بین است، چشم غالب است. انتظار ما این است که طبق قانون طبیعیت عضو قوی‌تر، سریع‌تر یا بهتر، ترجیح داده شود، اما در این مورد، این طور نیست!
حالا سؤالی که پیش می‌آید این است که این است که راست‌چشم بودن یا چپ‌چشم بودن، اصلا اهمیتی دارد یا نه؟
تصور کنید که برای آدم‌نزدیک‌بینی عینک تجویز شود، در این صورت اگر هر دو چشم او دقیقا اصلاح شوند، شخصی که به غالب بودن چشم معیوب‌ترش عادت داشت، ممکن است قدری احساس ناراحتی کند، پس شاید بهتر باشد، چشم معیوب‌تر کمی کمتر از نرمال اصلاح شود.
اهمیت دیگر این مسئله در اشخاصی است که سمت دست و چشم غالبشان با هم متفاوت است یا اصطلاحا Cross-dominance دارند، مثلا چشم راست و دست چپ غالب دارند. پیش از این تصور می‌شد که در بعضی از ورزش‌ها مثل بیسبال، کریکت یا گلف، این دسته افراد نتایج بهتری می‌گیرند، اما مطالعات جدید این برتری را اثبات نکرده است.
به عنوان یک نکته حاشیه‌ای جالب است بدانید که دسته بزرگی از مشاهیر در دسته فوق قرار می‌گیرند، آدریانو، کوبی بریانت، سسک فابرگاس، لیرون جیمز، ماریا شاراپووا، بتههون، تام کروز، جیمی هندریکس، میکلانژ، لئوناردو داوینچی، رابرت دنیرو، آلبرت اینشتین، ریچارد فاینمن، بنجامین فرانکلین و نیکولا تسلا همگی دست غالب و چشم غالبشان در دو سوی مختلف قرار داشته است.

اهمیت دیگر این مسئله در جراحی‌های یک طرفه کاتاراکت یا جراحی‌های انکساری و تجویز لنزهای تماسی است، چون می‌تواند پیشبینی‌کننده میزان رضایت بیماری از اقدامات پزشکی فوق باشد

senior

New member
جالب بیدددددددددددددد
منم Cross-dominance هستم
دوستان منتطر باشید به زودی منم اسمم میره تو لیت افرادنخبه و اینا
گفته باشم

آتشین

Well-known member
ووووی نه نه خاک وچوک نه
انگار با کلاسه که من چشم و دست غالبم یه طرفه نیس
پــــــــــــــــزپـــــــــــــز
من Cross-dominance هستم
هوووورا
:thumbsupsmileyanim::4d564ad6::4d564ad6:

melinaa

New member
منم چپ دستم...اما از اون چپ دست ها که همه کارشون با دست چپه....
خیلیم اذیت میشم...چون دست چپم خیلی درد میکنه...

تازه چشم چپمم غالبه...
من حتی غذا خوردنمم با دست چپه...حتی ی چیزی رو میخوام بردارم ناخوداگه دست چپم میره جلو...

آخرین ویرایش:

diseases

Well-known member
منم چپ دستم...اما از اون چپ دست ها که همه کارشون با دست چپه....
خیلیم اذیت میشم...چون دست چپم خیلی درد میکنه...

تازه چشم چپمم غالبه...
من حتی غذا خوردنمم با دست چپه...حتی ی چیزی رو میخوام بردارم ناخوداگه دست چپم میره جلو...

خدا رو شکر یه نفر درد ما چپ دست ها رو فهمید
واقعاً خیلی سخته
دقت کردین همه خدماتی که ارائه میشن برا راست دست هاست
از دستگیره در گرفته تا کلید دوربین عکاسی همه برا راست دستها ساخته شده...

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: پیچک

melinaa

New member
خدا رو شکر یه نفر درد ما چپ دست ها رو فهمید
واقعاً خیلی سخته
دقت کردین همه خدماتی که ارائه میشن برا راست دست هاست
از دستگیره در گرفته تا کلید دوربین عکاسی همه برا راست دستها ساخته شده...

اره اره دقیقا...
مخصوصا وقتی میخوای امتاحان بدی...همش باید کجکی بشینی...من یکی خودم انقد از کتف چپم درد دارم تا نوک انگشتای دست چپم...حتی ی مدت با اینکه دارم برای ارشد درس میخونم...اما نمینویسم چون واقعا درد دارم...نمیونم چیکار کنم...

diseases

Well-known member
اره اره دقیقا...
مخصوصا وقتی میخوای امتاحان بدی...همش باید کجکی بشینی...من یکی خودم انقد از کتف چپم درد دارم تا نوک انگشتای دست چپم...حتی ی مدت با اینکه دارم برای ارشد درس میخونم...اما نمینویسم چون واقعا درد دارم...نمیونم چیکار کنم...

آخ این یکی رو یادم نبود.
این دو سال دانشگاه رو چیکار کنم.
من چندین سال از درس و مشق دور بودم. حالا برا دوره ارشد باید کج بشم رو صندلی هایی که دسته شون سمت راسته.
من همیشه تو کـلاس دفتر کتابمو میذارم رو دسته صندلی سمت چپم . برا همین صندلی بغلیم همیشه خالیه. ولی تا یکی تازه میومد تو کـلاس میومد اونجا می نشست. من ... :smilies-azardl (12)

sepid71

New member
آخ این یکی رو یادم نبود.
این دو سال دانشگاه رو چیکار کنم.
من چندین سال از درس و مشق دور بودم. حالا برا دوره ارشد باید کج بشم رو صندلی هایی که دسته شون سمت راسته.
من همیشه تو کـلاس دفتر کتابمو میذارم رو دسته صندلی سمت چپم . برا همین صندلی بغلیم همیشه خالیه. ولی تا یکی تازه میومد تو کـلاس میومد اونجا می نشست. من ... :smilies-azardl (12)

تو یونیتون صندلی برا چپ دست ها نداشتین مگه ؟؟؟ تو هر ک.لاسی هستا از این صندلیا ...

diseases

Well-known member
تو یونیتون صندلی برا چپ دست ها نداشتین مگه ؟؟؟ تو هر ک.لاسی هستا از این صندلیا ...

چرا
یه روز مسئول انبار نبود بریم صندلی تحویل بگیریم
یه روز مسئول انبار بود کلید نبود
یه روز مسئول انبار و کلید بود من حوصله آوردن صندلی نداشتم
یه روز مسئول انبار و کلید و حوصله هم بود ولی دیگه آخرای ترم بود، صرف نمی کرد
خلاصه 8 ترم اینجوری گذشت
خدا بخیر کنه این 4 ترم رو...

پیچک

New member
چرا
یه روز مسئول انبار نبود بریم صندلی تحویل بگیریم
یه روز مسئول انبار بود کلید نبود
یه روز مسئول انبار و کلید بود من حوصله آوردن صندلی نداشتم
یه روز مسئول انبار و کلید و حوصله هم بود ولی دیگه آخرای ترم بود، صرف نمی کرد
خلاصه 8 ترم اینجوری گذشت
خدا بخیر کنه این 4 ترم رو...

آره منم همیشه ی خدا.....موقع امتحان عین حلزون خونه به دوش یه صندلی رو کولمه میرم اینور اونور....تازه چون کج میشینیم...چند بار به جرم تقلب دستگیر شدم....

بالا