شولی....آش محلی یزد....میمیرم براش

vahid28

New member
آش شولی یکی از غذاها و آش‌های خوشمزه شهر یزد است که بر دو نوع است:

شولی ساده است که بیشتر در فصل زمستان بیشتر پخته می‌‌شود و در آن ماش پخته، اسفناج، چغندر، شوید و گاه شلغم و کدو زرد می‌‌ریزند.
نوع دوم آش شولی ترش است. مقداری نخود سالم یا نیم کوب و عدس را با چغندر خرد کرده یا نیم کوب می‌‌پزند و در فصل زمستان برگ چغندر را به‌جای برگ اسفناج در آن می‌‌ریزند و مقداری آرد گندم به آن اضافه می‌‌کنند. برای ترش کردن آن، از سرکه انار یا انگور و نیز رب انار استفاده می کنند. گاه از برنج نیز در آش استفاده می‌‌شود.

روش پخت آش شولی

مواد لازم :
برگ چغندر یا اسفناج نیم کیلو - چغندر خرد شده 3 عدد - شوید تازه یا خشک - عدس یک پیمانه - نخود نصف پیمانه - نعنا داغ و پیازداغ و سیر داغ - سرکه - نمک وفلفل و زردچوبه

روش پخت :
ابتدا چغندرها را مکعبی خرد کرده همچنین برگ‌های اون یا اسفناج را نیز خرد کرده با شویدهای خرد شده می‌گذاریم بپزد. عدس و نخود را هم جداگانه پخته می‌شه از ماش هم استفاده کردو وقتی سبزی‌ها پخته شد به آن اضافه می‌کنیم. سپس پیازداغ‌ها را با نمک و فلفل و زردچوبه همراه با نعناع داغ تفت بدین .ترخون هم به نعنا داغ اضافه می‌کنیم به مواد اضافه می‌کنیم. سپس آرد را با آب مخلوط کرده و کم کم به آش در حال جوشیدن اضافه می‌کنیم. این آش از آش رشته غلظت کمتری دارد. در آخر سرکه را اضافه می‌کنیم. می‌توان به عنوان چاشنی به آن کمی شکر هم اضافه کرد. مقدار سرکه و شکر بستگی به ذائقه دارد.

در صورت تمایل می‌توان کمی سبزی آش هم استفاده کرد ولی اصل شولی با اسفناج و چغندر و شوید است. حبوبات را قبلا خیس کنید .برخی شولی را ترش و بعضی ترش و شیرین دوست دارند. برخی نیز از قره قوروت به جای سرکه استفاده می‌کنند.در قدیم یزدیها (و هم اینک پیروان خوش اشتهای آنها) شولی را به عنوان عصرانه استفاده کرده و بعد از آن نیز مقدار متنابهی چای نبات یا چای و باقلوا یزدی میل می‌کردند تا طبع سرد شولی را خنثی نمایند.

پیوست‌ها

• 6586.jpg
    6586.jpg
    92.8 کیلوبایت · بازدیدها: 64
آخرین ویرایش:

vahid28

New member
البته شولی دونوع اوپروک و چوغوندروک هه
اوپروک چغندر نداره
زیره هم گلش(بهش)بزنت خش(خوشمزه)مشه
.
.
.
با لهجه شیرین یزدی نوشتم

آخرین ویرایش:

eeeeeeehsan

New member
مرسی وحید، اوپروک :25r30wi:

آب (به گویش قدیم یزدی او میگن) + پرک (پر کوچک که به گویش یزدی میگن پروک) = اوپروک.

چای نبات زنجبیل بعد از شولی چغندروک فراموش نشه :smiliess (3):

baran71

New member
6866d1410511650-6586.jpg

:whistle: خودتون درست کردید؟؟؟؟؟؟؟؟

simin30

New member
من میخوام!!!! فصل چغندر کی هست؟؟؟؟ من یه آشخور حرفه ایم:thumbsupsmileyanim:

sepid71

New member
وای تو فقط بگو آش دیگه مهم نیست چی هرمدل آشی باشه ......به به میخوام .....هرچند نمیدونم چیه اما دلم ضعف رفت !

sepid71

New member
ایشالا ویزات جور شد اومدی یزد خبر بده خودم واست می پزم
289619_2nqtnp0.gif

والا فکر نمیکنم گذرم بیفته اونورا ...خودت بیا دنبالم ببرم یزد ...آشم درست کن واسم خخخخ:ad54ad:

- - - Updated - - -

ایشالا ویزات جور شد اومدی یزد خبر بده خودم واست می پزم
289619_2nqtnp0.gif

والا فکر نمیکنم گذرم بیفته اونورا ...خودت بیا دنبالم ببرم یزد ...آشم درست کن واسم خخخخ:ad54ad:

eeeeeeehsan

New member

من شاید وقت نکنم سرم با کارخونه هام شلوغه، جت شخصیم رو همراه با خدمه میفرستم دنبالت دیگه قدم رنجه بفرمایین و تشریف بیاورید

باران71

New member
وای من اینو دیدم دلم خواست. ما هم آش شولی درست میکنیم منتها فقط به نوع شیرینش میگیم آش شولی که ماش نمیریزم توش به نوع ترشش فقط میگیم آش ترش. تو خانوادمون همه عاشق آش ترشن ولی من شولی (آش شیرین) روو دوس دارم اومممم الانم هوس کردم باید به مادربزرگم بگم برام درست کنه :applause:

marzi ba

Well-known member

اینم اون شولی که من عید امسال تو یزد خوردم یادش بخیر

بالا