ミ★ミ قلیه ماهی ミ★ミ

yara

New member
مواد لازم برای دو نفره:

ماهی : دو عدد متوسط

گشنیز ریز خورد شده 250 گرم

شنبلیله ریز خورد شده 50 گرم

سیر 5 حبه

تمر هندی 25 گرم

پیاز متوسط یک عدد

زردچوبه یک قاشق مربا خوری (یک ق چ استاندارد)

رب گوجه فرنگی یک دوم قاشق غذاخوری (نصف قاشق)
روغن

نمک و فلفل به دلخواه( تندی ش بیشتر باشه خوش مزه تر میشه)

طرز تهیه:

1.پیازرا خرد کرده و در روغن تفت میدیم تا طلایی شه

2. سیرخرد شده( رنده شده) و نمک و فلفل و زردچوبه رو به پیازداغ اضافه کرده و کمی تفت میدیم

(خیلی خیلی حساسه و به سرعت میسوزه پس خیلی مراقب باشید) و سبزی رو اضافه میکنیم.(میشه بعد از اینکه سبزی تفت خورد سیر رو اضافه کرد).

3.وقتی سبزی خوب تفت داده شد؛ نصف لیوان (نصف پیمانه استاندارد) آب اضافه میکنیم و اجازه میدیم تا سبزی کمی پخته شه

4. یه قاشق غذاخوری رب گوجه رو به سبزی اضافه کرده و تفت میدیم تا وقتی که به روغن بیافتد( روغن رو پس بده).

5.تمر هندی رو با دو لیوان آب خیس میدیم. واز صافی ردش میکنیم. بعد به مایع قبلی اضافه میکنیم.

6. باز یه لیوان اب اضافه میکنیم و در پوش قابلمه رو نیمه باز گذاشته (هیچگاه در دیگ رو نمیبندیم بلکه نیمه باز میذاریم)

و صبر میکنیم تا آب قلیه به جوش بیاد.و خوب جا بیافتد.

7.ماهی رو نمک میزنیم و میذاریم طعم دار شه. بعد در مخلوط ارد و زردچوبه زده و در روغن سرخ میکنیم.

8.وقتی مرحله پخت شماره6 تمام شد ،حالا ماهی های سرخ شده رو اضافه میکنیم.

9.همچنان در دیگ باید نیمه باز باقی بمونه تا اینکه ماهی پخته شه (بسته به نوع ماهی فرق میکنه. حدود 10 دقیقه. )

10.در دیگ همچنان نیم باز.قلیه ماهی خیلی زود آماده میشه ( ماهی پخت زیادی نداره چون ماهی از قبل سرخ شده).

912d0f15f139.jpg

آخرین ویرایش:

شفق بانو

New member
ماشالله ماشالله یارا جان خیلی خوب راه افتادی خانومی / غذای اهوازی :28:

کوفته تبریزی لابد من باید یاد بدم هااااااااااااان؟ ! یارای من :whistle:

دوستان عزیز اگه درست کردین و خوب از اب دراومد اون موقع من به یارا یاد دادم قلیه ماهی رو اما اما اگه بد شد ادرس میدم تا یارا خسارت بده بهتون :black_eyed:

رفع اسپم »

به جای ماهی میتونید میگو رو تفت داده و به قلیه اضافه کنید /عالی میشه :a2d3:

lmama

New member
با میگو خیلی خوشمزه میشه فقط میگو سوخاری بشه

lmama

New member
راستی براینکه جا افتاده تر بشه و به بافت ماهی آسیب نرسه همراه با سبزی 1قاشق غذاخوریآرد تفت بدین

eeeeeeehsan

New member
آخ آخ آخ دست گذاشتی رو دل من..
من تو کل دنیا هرچی بذاری جلو روم میخورم، حتی سوسک و جک و جونور، ولی این قلیه ماهی رو به هیچ طریقیا نمی تونم قورتش بدم!!! :14:

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: yara

biotechnologist

New member
من بچه بودم یه بار درست کردم ولی با 250 گرم تمرهندی خیلی ترش شد:whistle:

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: yara
بالا