حذف تدریجی زیست شناسی از دانشگاهها شایعه ای نزدیک به واقعیت ؟

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

مجید دیجی

مدیر بخش
گاهی در گوشه و کنار خبر حذف تدریجی زیست شناسی رو از افراد مختلف میشنویم . این تایپیک رو برای این ایجاد کردم تا جوابی به این افراد بدهم . ( دوست زیست شناس لطفا بیکار نباشید شما هم همکاری کنید )
------
گاهی به افرادی برخورد میکنیم که به دلایلی مانند پر هزینه بودن رشته ها ، نبود بازار کاری و دلایل این چنینی حرف از حذف رشته ی مادر و زیبای زیست شناسی می زنند . اول از همه باید بگویم بله زیست شناسی به علت تخریب بازارهای سنتی اش در آموزش و پرورش و همچنین در برخی از آزمایشگاهها وارد عرصه جدیدی شده است . اما این بیکاری مخصوص رشته زیست نیست لطفا به آمار زیر نگاهی بیندازید :

....................................
بیکارترین رشته‌های دانشگاه کدامند؟
منبع : الف - بیکارترین رشته‌های دانشگاه کدامند؟
بر اساس آخرین سرشماری صورت گرفته، 768 هزار بیکار در کشور دارای تحصیلات فوق دیپلم تا دکترای تخصصی هستند که در این بین، 505 هزارنفر دارای لیسانس و 207 هزار نفر فوق دیپلم هستند، ضمن اینکه بیشترین تعداد بیکاران دانشگاهی نیز در رشته های علوم انسانی و هنر، علوم اجتماعی، بازرگانی و حقوق و مهندسی ساخت و تولید هستند.

به گزارش مهر، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در روزهای اخیر در مراسم تودیع و معارفه وزرای اقتصادی کشور با اعلام اینکه امروز اشتغال و تورم دو چالش اصلی و اساسی کشور محسوب می شود گفته است: دولت در نظر دارد برنامه هایی را به صورت فوری و اضطراری در حوزه اشتغال کشور اجرا کند.

طی یکی دو دهه اخیر جامعه با گرایش روزافزون جوانان برای ورود به دانشگاه ها مواجه بوده و این روند همچنان ادامه دارد. اغلب افرادی که دوره متوسطه تحصیلی را طی می کنند یک نگاه جدی برای ورود به دانشگاه و دریافت یک مدرک را دارند. این مسئله به حدی رسیده است که امروز در بسیاری از رشته های دانشگاهی که جوانان از آنها فارغ التحصیل می شوند، بازار کاری وجود ندارد و به اصطلاح بازار کار بسیاری از رشته ها اشباع شده است.

برخی رشته ها بازاری برای کار ندارند
یکی از مهم ترین دلایلی که باعث به وجود آمدن این شرایط شده است، عدم ارتباط صحیح و منطقی بین دانشگاه و بازار کار است تا جایی که هر یک از این بخش ها به صورت کاملا جزیره ای و جدا از دیگری کار می کند. دانشگاه ها امروز در رشته های گوناگونی بدون توجه به نیاز واقعی بازار کار دانشجو تربیت می کنند، اما بازار کار تنها به آن بخشی از فارغ التحصیلان توجه دارد که بتواند نیاز واقعی خود به نیروی کار را برطرف نماید.

باقی ماندن این شرایط درباره اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی و ناتوانی دانشگاه ها و یا بی توجهی دانشجویان به لزوم کسب مهارت های شغلی مورد نیاز بازار کار، باعث شده تا همواره نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی که انتظار می رود باید در وضعیت مناسبی باشد، بیش از سایر گروه ها و تا 2 برابر متوسط نرخ بیکاری کشور باشد.

ناشناخته ماندن ظرفیت های قابل ارائه مراکز فنی و حرفه ای کشور در بحث مهارت آموزی و کم توجهی دانشجویان به نیازهای واقعی بازار کار، علاوه بر اینکه باعث افزایش تعداد بیکاران فارغ التحصیل در رشته های گوناگون شده است، زمینه بی اعتمادی کارفرمایان به این گروه ها را نیز دامن می زند به نحوی که کارفرمایان تصور نزدیک به یقین دارند تنها مهارت فارغ التحصیلان جویای کار کشور در کنار داشتن یک مدرک تحصیلی، رانندگی است!

آیا کارجویان دانشگاهی مهارت دارند؟
نکته جالب اینکه با وجود اطلاع نسبی جامعه از وضعیت بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی و اینکه بازار فعلی کار کشور نیازی به بسیاری از رشته های تحصیلی به دلیل تکمیل بودن ظرفیت تا حداقل چندین سال ندارد، باز هم بر ورود به دانشگاه ها و تحصیل در هر رشته ای اصرار ورزیده می شود و بدتر اینکه نه در دوران تحصیل و نه در دوران انتظار برای ورود به بازار کار، قریب به اتفاق کارجویان فارغ التحصیل دانشگاهی کمترین تلاشی برای تحقیق در بازار واقعی کار و کسب مهارت های لازم آن از جمله تسلط به کار با کامپیوتر، آشنایی با زبان خارجی و کسب فنون دیگر را انجام نمی دهند.

متاسفانه همانگونه که ذکر شد، دانشگاه ها نیز در دامن زدن به ادامه روند بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی نقش دارند تا جایی که به دلیل عدم برقراری ارتباط بین دانشگاه و بازار کار، نه تنها رشته های مورد نیاز شناسایی نمی شود، بلکه بر ادامه پذیرش دانشجو در تمامی رشته ها نیز اصرار ورزیده می شود. از سویی دیگر، دانشگاه ها تلاش چندانی برای ارائه مباحث مهارتی در کنار موضوعات تئوریک جهت رفع ضعف های بیکاری بسیاری از کارجویان دانشگاهی نیز انجام نمی دهند.

به تازگی آماری از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره وضعیت بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی در رشته های گوناگون منتشر شده است که استناد آن به نتایج آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 90 مرکز آمار ایران است.

بر این اساس، مجموعا 768 هزار و 51 نفر بیکار فارغ التحصیل دانشگاهی در کشور وجود دارد که از این تعداد 207 هزار و 310 نفر دارای مدرک فوق دیپلم، 505 هزار و 10 نفر دارای مدرک لیسانس، 52 هزار و 169 نفر فوق لیسانس و دکترای حرفه ای و 3 هزار و 388 نفر نیز دارای مدرک دکترای تخصصی هستند.

وضعیت بیکاری در رشته های گوناگون
بیشترین تعداد بیکاران در رشته های مهندسی، ساخت و تولید با 251 هزار و 402 نفر وجود دارد و پس از آن نیز 222 هزار و 112 نفر در رشته های علوم اجتماعی، بازرگانی و حقوق قرار دارند. از مجموع بیش از 768 هزار نفر بیکار فارغ التحصیل دانشگاهی، 363 هزار و 740 نفر مرد و 404 هزار و 311 نفر نیز زن است.

بالاترین تعداد مردان بیکار در رشته مهندسی، ساخت و تولید با 178 هزار و 461 نفر است و بیشترین تعداد زنان بیکار نیز با 134 هزار و 791 نفر در رشته علوم اجتماعی، بازرگانی و حقوق تحصیل کرده اند. مجموعا 100 هزار و 912 نفر مرد و زن در رشته های علوم انسانی و هنر بیکار هستند و 76 هزار و 191 نفر نیز در علوم، ریاضی و کامپیوتر جزو بیکاران محسوب می شوند.

38 هزار و 438 نفر در رشته های کشاورزی و دامپزشکی، 25 هزار و 997 نفر در رشته های بهداشت و رفاه (بهزیستی) و 17 هزار و 407 نیز در رشته خدمات بیکار هستند. از کل 768 هزار بیکار فارغ التحصیل دانشگاهی کشور 13 هزار و 45 نفر رشته تحصیلی خود را اظهار نکرده اند.

بیکاری 3 هزار دکترای تخصصی
از 52 هزار و 169 نفر بیکار فوق لیسانس و دکترای حرفه ای، 11 هزار و 886 نفر در رشته های علوم اجتماعی، بازرگانی و حقوق تحصیل کرده اند و 12 هزار و 353 نفر نیز دارای مدرک رشته های مهندسی، تولید و ساخت هستند. 9 هزار و 607 نفر نیز در رشته علوم، ریاضی و کامپیوتر و 6 هزار و 781 نفر نیز در رشته علوم انسانی و هنر بوده اند. سهم سایر رشته ها از موارد یادشده کمتر بوده است.

به صورت کلی، 122 هزار و 863 مرد دارای مدرک فوق دیپلم و بیکار هستند، از سویی 213 هزار و 7 نفر لیسانس، 25 هزار و 517 نفر فوق لیسانس و دکترای حرفه ای و 2 هزار و 257 نفر نیز دکترای تخصصی دارند. در بین زنان 84 هزار و 447 نفر بیکار فوق دیپلم، 292 هزار و 3 نفر لیسانس، 26 هزار و 652 نفر فوق لیسانی و دکترای حرفه ای و هزار و 131 نفر نیز دارای مدرک دکترای تخصصی هستند.
............................

اگر قرار بر حذف رشته ای هست . بسیاری از رشته ها اولویت دارند:black_eyed: . اعتقاد من بر این است که زیست شناسی ، یک رشته مادر و تخصصی است . که به علت عدم آگاهی مردم از آن بسیار مظلوم واقع شده است . و مسئولان بجای حذف چنین رشته هایی باید سعی در اقتصادی کردن این گونه رشته ها داشته باشند . در بسیاری از کشورها دانشگاههای سبز دانشگاههای اقتصادی هستند و برای دولت ها و کشورها کسب درآمد و حتی صرفه جویی در هزینه ها می کنند لطفا نگاهی به مطلب زیر بیندازید :

...................................

در سال 1999 موضوع Green University (دانشگاه سبز یا دانشگاه دوستدار طبیعت) برای اولین بار در دنیا توسط فرانسیس هاروود (Frances Harwood) مطرح شد. در سال 2001 دانشکده ای به عنوان Santa Fe با این هدف تاسیس شد که در آن دروسی نظیر انرژی خورشیدی، بهینه سازی ساختمان ها، باغبانی، کشت دیم و زنبورداری تدریس می شد.

در سال 2001 برادفورد ریس ریوتس (Bradford Race Riots) تصمیم به اجرای طرحی در دانشگاه گرفت و تا سال 2005 پروژه در حال پیشرفت بود. در همان زمان 79 میلیون یورو برای پیشرفت بیشتر پروژه هزینه شد و این دانشگاه به عنوان اولین دانشگاه سبز (دوستدار طبیعت) در جهان شناخته شد که توانستند ردپای اکولوژیکی را توسط کاهش پسماندها و استفاده از مواد بهینه کاهش دهند. این دانشگاه در سال 2006 به یک دانشگاه نسبتا تجاری نیز تبدیل شد.

در کنار فعالیت های علمی در دانشگاهها، ظهور شهرهای سبز در جهان از رشد صعودی و قابل توجهی برخوردار شده است .
منبع : فارس جنوبی - ضرورت ایجاد دانشگاههای سبز در کشور-طرح توربین بادی برتر از طرح انتقال آب خلیج فارس
البته این فقط یک نمونه کوچک است شما می توانید درباره بازارهای کاری زیست شناسان به این قسمت مراجعه کنید : http://olumpezeshki.ir/thread12591.html
...........................
زیست شناسی با تخصص های مختلف می تواند در بسیاری از حوزه ها فعالیت کرده و کسب درآمد کند . کافیست مسئولان درباره این رشته تحقیق کنند . البته این را هم بگویم متاسفانه در کشور عزیزمان بعضی فقط به واسطه داشتن مدرک دانشگاههی لقب استادی را یدک می کشند و تنها چیزی که از استادی در دانشگاه می دانند تدریس است . تاکنون چند استاد برای حل مشکلات فارغ التحصیلان این شاگران گذشته اشان اقدام کرده اند ؟
حذف رشته زیست شناسی نتایج وخیم کوتاه مدت و بلند مدت زیادی را در بر خواهد داشت که به عنوان نمونه بی سواد شدن دانش آموزان و دانشجویان آینده است . نمونه دیگر کاهش مقالات و تولید علم دانش آموختگان این رشته است . مثال دیگر قبول کور کورانه تمام نظریات نظریه پردازان خارجی است و صدها دلیل دیگر...
نتیجه : من با حذف رشته زیست شناسی موافق نیستم اما با تغییر اساسی در واحدهای آن موافقم . مثلا با اضافه کردن واحدهای اختیاری ای همچون مدیریت کسب و کارهای کوچک یا کارآفرینی موافقم . یا برای مثال کسی که فیزیولوژی گیاهی می خواند و با کشت گیاهان هیدرتونیکی آشنا می شود باید بجای حفظ بیهوده اصول راه اندازی و کار در گل خانه های را یاد بگیرد و حتی دوره ای کارآموزی در این گلخانه طی کند . یا اینکه کسی که درس حشره شناسی را می خواند باید پرورش زنبور عسل یا کرم ابریشم را یاد بگیرد . یا کسی که آزمایشگاه فیزیولوژی را می گذراند باید دوره هلال احمر را نیز باید طی کند . یا اینکه کسی که درس های تالوفیت و قارچ هارا یاد می گیرد باید پرورش قارچ را نیز باید بیاموزد... این راه باید طی شود و دانشجو باید بجای پاس کردن واحدهای بی ارزش واحدهایی را بگذراند که به درد زندگی آینده اشان نیز بخورد .
حتی دانشگاهها می توانند به منظور کمک به دانش آموختگان پس از فراغت از تحصیل دانشجویانشان با همکاری بخش های کشاورزی ، محیط زیست ، پزشکی و دام پزشکی با گذاشتن کارگاههایی چنین افرادی را پرورش دهند . حتی می توان پا را از این هم فراتر گذاشت و گرایش ارشدی تحت عنوان تولید در زیست شناسی را بوجود آورد تا فارغ التحصیلان خبره ای پرورش داد که توانایی کارآفرینی برای خود و دیگران را داشته باشند .
نظر یادتون نره

آخرین ویرایش:

vatson

New member
متاسفانه دوستان زیست شناس بقدری مایوس و نا امید هستند که هیچ تمایلی برای حمایت از رشته و سوادشون ندارند :65d6a5d6s:

abtin13

New member
زیست شناسی دقیقا مثل ریشه یک درخت می مونه.درختی که شاخه های اون علوم زیادی رو از بیوشیمی و فیزیولوژی تا ژنتیک و آناتومی (علوم پایه پزشکی) شامل میشه.مادر علوم پایه، زیست شناسی هستش که همین دانش آموختگان علوم پایه هستن که در دانشگاه ها پزشکان رو آموزش می دن.حالا حذف رشته زیست شناسی دقیقا مثل این می مونه که ما بیاییم و ریشه این درخت رو بخشکونیم. کدوم درختی می تونه بدون ریشه به زندگی خودش ادامه بده؟ من واقعا متوجه نمی شم این تصمیمات آب دوغ خیاری رو کی توی دولت میگیره؟ بیشتر به نظر میرسه تصمیماتی که مسئولین میگیرن بستگی به این داره که صبح آیا از صبحانه شون راضی بوده باشن یا نه؟!؟!؟!؟! اگر راضی باشن که تصمیم میگرن که 10 تا واحد پیام نور و 20 تا واحد دانشگاه آزاد در دهات فلان جا ایجاد بشه، اگر راضی نباشن تصمیم به حذف بعضی رشته ها و کم کردن ظرفیت دانشگاه ها به بهانه کمبود بودجه می کنن که اونم بستگی داره بچه شون از توی گلدون قرعه کشی اسم کدوم رشته رو در بیاره......

love virology

New member
دوست گرامی اگر لینک خبر بدید ممنون میشم / بدی زیست اینه که خیلی تئوریک هست و باید واحد های عملی به ان اضافه کنند و نیز یک دوره کاراموزی اجباری هم باید بزارند و برخی دروس که نیاز نیست حذف کنن مثله گیاه و جانور و دروس مولکولی و مهندسی ژن به اون اضافه کنن من تازه فهمیدم مولکولی چیه عاشقش شدم و دوست دارم در ادامه یک رشته به دانسته های مولکولی خودم پیوند بزنم اونم ویروس هست ولی برخی رشته ها در ادامه ارشد نیازمند زیست شناسی هستن مخصوصا بچه های گرایش سلولی مولکولی ژنتیک و میکروب / و دلیل دیگه حرف این مملکت به علوم پایه اعتقادی نداره و مثل بازیچه و حالت ویترینی به این رشته ها میپردازند امیدوارم عاقلانه ترین تصمصم گرفته بشود

Aysel

New member
نمیدونم شما زیست شناسا چرا اینقدر از رشتتون نا امیدین
بخدا ارزوم بود چن سال برگردم عقب و با تمام وجود این رشته رو انتخاب میکردم :sad:

senior

New member
کی گفته؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
وقتی که توی کشورت کسی به رشته ات و علاقه ات و علمت اهمیتی نمیده تو هرچی داد کنی کسی صداتو نمیشنوه
زیست پایه همه علومه اونور دنیا طرف میره مهندسی میخونه بعد پایان نامه و تز دکتراش در راستای بیولوژیه وتوی ایران.....

leilabio

New member
ایکاش شیوه ی آموزش رشته ی زیست شناسی تغییر میکرد. زیست شناسی یعنی عملی نه پاس کردن یه مشت واحد تئوری!!
اگه واسه ما هم واحد کارورزی ارائه میشد یا تو همون کارشناسی، اساتید میگفتن که چه تکنیکهاییو واسه آماده شدن تو بازار کار یاد بگیریم، الان منی که فارغ التحصیل ارشدم، بیکار نبودم
زیست شناسی رشته ی خوبیه به شرطی که زیر نظر وزارت بهداشت باشه نه وزارت علوم تا کاملا ساپورت بشه

abtin13

New member
ایکاش شیوه ی آموزش رشته ی زیست شناسی تغییر میکرد. زیست شناسی یعنی عملی نه پاس کردن یه مشت واحد تئوری!!
اگه واسه ما هم واحد کارورزی ارائه میشد یا تو همون کارشناسی، اساتید میگفتن که چه تکنیکهاییو واسه آماده شدن تو بازار کار یاد بگیریم، الان منی که فارغ التحصیل ارشدم، بیکار نبودم
زیست شناسی رشته ی خوبیه به شرطی که زیر نظر وزارت بهداشت باشه نه وزارت علوم تا کاملا ساپورت بشه
وزارت بهداشت؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟
وزارت بهداشت بیاد ارشد های علوم پایه و پیراپزشکی رو حمایت کنه، زیست شناسی پیشکش. بلایی به سر ارشد ها آوردن که حتی مغول هم سر ایران نیاورد.
وزارت بهداشت فقط به فکر پزشک هاست.زیست شناسی بیفته دستش همون سال اول حذفش میکنه کلهم.

- - - Updated - - -

وزارت بهداشت؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟
وزارت بهداشت بیاد ارشد های علوم پایه و پیراپزشکی رو حمایت کنه، زیست شناسی پیشکش. بلایی به سر ارشد ها آوردن که حتی مغول هم سر ایران نیاورد.
وزارت بهداشت فقط به فکر پزشک هاست.زیست شناسی بیفته دستش همون سال اول حذفش میکنه کلهم.

sa@@ra

New member
خبری رو میزارید با لینکی چیزی بزارید خیلی خوبه:smiliess (8):
ولی این که خیلی مسخرس به نظرم
اما کاری که بکنن و دعاشونم میکنیم...زیست شناسی دانشگاه ازادو پذیرششو بیارن پایین
اصلا نگیرا
چیزایی دیدم به چشم که نگم بهتره:mad_majidonline:

eeeeeeehsan

New member
من اگه پول داشتم همین فردا فرار می کردم ارمنستان (خدمت نرفتم مجبورم فرار کنم)، دانشگاهش اسمش رو یادم نیست ولی مدرکش از آمریکا میاد، سالی 20 تومن هم خرج زندگی و تحصیلت میشه.
از وقتی استرالیا این مسخره بازیا رو در مورد دانشجوهای ایرانی درآوورده دانشگاه ارمنستان داره زیست میگیره، البته از قبلم هم می گرفته فکر کنم. فقط ارشد زیست و بیوتک.
تو ایران موندن اشتباست!!!

vatson

New member
من اگه پول داشتم همین فردا فرار می کردم ارمنستان (خدمت نرفتم مجبورم فرار کنم)، دانشگاهش اسمش رو یادم نیست ولی مدرکش از آمریکا میاد، سالی 20 تومن هم خرج زندگی و تحصیلت میشه.
از وقتی استرالیا این مسخره بازیا رو در مورد دانشجوهای ایرانی درآوورده دانشگاه ارمنستان داره زیست میگیره، البته از قبلم هم می گرفته فکر کنم. فقط ارشد زیست و بیوتک.
تو ایران موندن اشتباست!!!

اره اشتباهه. ولی خب لاقل قبل رفتن سعی کن اوضاع رو تاجایی که از دستت برمیاد درستش کن و برو.:riz303:

love virology

New member
ووووووولک رفتن هم برنامه میخاد الکی نیست من از 18 سالگی میخاستم برم هر دفعه جور نشد تا قبل 30 سالگی تونستی بری برو ولی بالای 30 سال میشه رفت ولی خودت اذیت میشی / بدبختی اگه ا1 یا 2 سال زود شروع میکردم المانی الان اتریش پزشکی بودم/ خاستی بری یه کشور خوب انتخاب کن ارمنستان اینا چیه / الان شرایط خیلی سخته یعنی برای دکترا فقط می ارزه بری دوستم گفت خاستی بیا برای دکترا بیا ارشد اونجا شرایطش مثله اینجا میمونه / پس تلاش کنید و با زبان خوب راحت میشه پرید/ شاد باشید

eeeeeeehsan

New member
ووووووولک رفتن هم برنامه میخاد الکی نیست من از 18 سالگی میخاستم برم هر دفعه جور نشد تا قبل 30 سالگی تونستی بری برو ولی بالای 30 سال میشه رفت ولی خودت اذیت میشی / بدبختی اگه ا1 یا 2 سال زود شروع میکردم المانی الان اتریش پزشکی بودم/ خاستی بری یه کشور خوب انتخاب کن ارمنستان اینا چیه / الان شرایط خیلی سخته یعنی برای دکترا فقط می ارزه بری دوستم گفت خاستی بیا برای دکترا بیا ارشد اونجا شرایطش مثله اینجا میمونه / پس تلاش کنید و با زبان خوب راحت میشه پرید/ شاد باشید

خسته نباشی، شما نفست از جای گرم میاد. الآن ارزونترین جا فعلن ارمنستانه، مابقی جاها سالی بالای 50 تومن خرجته. آلمان هم هست چون دانشگاه هاش رایگانه ولی خرجت 45 تومن سالی میشه.
ما که از این پولا نداریم، ولی کسی که داره باید بره، از همین ارشدش هم بره به نفعشه.. ولی نشد همون دکتراش هم عالیه اونجا بگیره.

love virology

New member
من نفسم از جای گرم بلند نمیشه من کل کشور ها ارزیابی کردم قریب 1 و2 سال این اون بودم میدونم چی به چیه بعدش فامیل و دوستام هم اونورن شرایط میدونم / برای ارشد اصلا نمی ارزه خرج کرد بری اونور / شاد باشید

Edna

New member
فکر نمیکنم اصلا همچین چیزی امکان داشته باشه...زیست یه رشته پایه هست که توی تمام دنیا مطرحه..که متاسفانه توی ایران حسابی بهش کم لطفی شده...ولی چه انتظاری میشه داشت ایران باید همه چیزش با بقیه دنیا فرق کنه..قبلنا وقتی چت رومای اروپایی میرفتم وقتی ازم میپرسیدن رشتت چیه میگفتم زیست...حسابی کف میکردن...چون توی کشور اونا زیست شناس ینی دانشمند...ینی کسی که علم می آفرینه...کشور ما پزشک پروره که باعث میشه نه تنها زیست شناسا بلکه خیلی از رشته های دیگه اعتماد به نفسشون بیاد پایین..وبا خودشون فک کنن که جامعه به علم و تخصص اونا احتیاجی نداره.. ...به نظر من علاوه بر بهبود شرایط کاری...باید روی جنبه روانی این قضیه هم کار بشه...یا به طور خلاصه خود باوری باید داشته باشیم

eeeeeeehsan

New member
من نفسم از جای گرم بلند نمیشه من کل کشور ها ارزیابی کردم قریب 1 و2 سال این اون بودم میدونم چی به چیه بعدش فامیل و دوستام هم اونورن شرایط میدونم / برای ارشد اصلا نمی ارزه خرج کرد بری اونور / شاد باشید

خب قبول، ولی بدیش اینه همینورش هم تو گِل گیر کردیم خب!!! این از ارشد امسال، دکتراش هم یه طرف.. کارم که نیست اصلن.. جنمش هم داشته باشی بند پ میخواد..
منکه اصلن رو کسب درآمد رو رشتم حساب باز نکردم، فقط کار آزاد. شما هم شاد باشی :rose: کمتر هم حرص بخور :28:

مجید دیجی

مدیر بخش
فکر نمیکنم اصلا همچین چیزی امکان داشته باشه...زیست یه رشته پایه هست که توی تمام دنیا مطرحه..که متاسفانه توی ایران حسابی بهش کم لطفی شده...ولی چه انتظاری میشه داشت ایران باید همه چیزش با بقیه دنیا فرق کنه..قبلنا وقتی چت رومای اروپایی میرفتم وقتی ازم میپرسیدن رشتت چیه میگفتم زیست...حسابی کف میکردن...چون توی کشور اونا زیست شناس ینی دانشمند...ینی کسی که علم می آفرینه...کشور ما پزشک پروره که باعث میشه نه تنها زیست شناسا بلکه خیلی از رشته های دیگه اعتماد به نفسشون بیاد پایین..وبا خودشون فک کنن که جامعه به علم و تخصص اونا احتیاجی نداره.. ...به نظر من علاوه بر بهبود شرایط کاری...باید روی جنبه روانی این قضیه هم کار بشه...یا به طور خلاصه خود باوری باید داشته باشیم

اگه یکمی اراده داشته باشیم ما هم میتومنیم مثل باقی کشورها باشیم
زیست شناسی یک سری مشکلات داره
1)ناشناس بودن رشته برای عموم و مسئولین جامعه
2)عدم خودباوری
3)گرایش افرطی به تحصیلات بالاتر
4)نداشتن بانک اطلاعاتی
5)نداشتن صنف و سازمانی جهت حمایت
6)عدم بازارهای کاری تعریف شده
7)سرخوردگی فارغ التحصیلان
8)تئوریک بودن این رشته
9)عدم خلاقیت در فارغ التحصیلان
10)نداشتن روحیه جمع پذیری و کارهای گروهی
11)فعال نبودن دانشجویان در عرصه سیاسی
12)نداشتن تعریف صحیح از بازار کار
13)اساتید بی سواد
14)عدم همکاری دانشکده های زیست شناسی داخل با خارج از کشور ( در سطح لیسانس)
15)عدم توانایی زیست شناسان در رشته های جانبی
=====
معمولا ما خوب حرف می زنیم ولی عمل نمی کنیم... و حاضر نیستیم بخاطر خودمان هم که شده فعالیت و تلاشی داشته باشیم... همه دوست داریم همه چیز راحت و آماده در اختیارمان قرار بگیرد... از تغییرات می ترسیم و فقط منتظریم یک نفر جلو برود بقیه او را نقد کنیم و تحت فشار بگذاریم .
بله وضعیت زیست شناسی همین هست و در آینده بدتر هم خواهد شد . ما یاد گرفتیم که مردم را مریض کنیم ( با انواع آلودگی ها ) بعد با هزینه های سرسام آور پزشکی درمان کنیم ( اگر قابل درمان باشد )... ما فقط شعار پیشگیری می دهیم . عمل کردن برای خارجی هاست .
به عنوان مثال :
ما مار مولک ها را با سم حذف می کنیم تا مردم با نیش پشه ها بیمار شوند .
ما پشه ها را با آفت کش می کشیم تا خودمان را به تدریج با آن ها مسموم کنیم.
ما انواع امواج را درون خانه ها می فرستیم تا مردم را مریض کنیم
ما مردم را با داروهای پر عوارض درمان می کنیم تا بار دیگر مریض شوند و دوباره پیشمان باز گردند
ما طب سنتی را دور می اندازیم چون سودی در جیب وارد کننده داروهای شیمیایی نرود
ما زباله های درب منزلمان انبار می کنیم تا با حیواناتی که از آن تغذیه می کنند مریض شویم
ما بجای سنگ فرش کردن خیابان ها آن ها را اسفالت می کنیم تا خودمان را در بلند مدت مریض شویم
ما لیوان های یکبار مصرف می خریم تا طبیعت را خراب و در بلند مدت مردم را از طبیعت محروم و آنها را به بیماری روحی مبتلا کنیم
ما حشرات را از اکوسیستم ها اخراج می کنیم تا خودمان را با غذاهای شیمیایی و مصنوعی نابود کنیم
ما به گیاهانمان کود شیمیایی می دهیم تا خودمان را در بلند مدت مریض کنیم
ما با حیوانات و طبیعت قهر می کنیم و خودمان را در بلند مدت بیمار روانی کنیم
ما درخت ها را قطع می کنیم تا آلودگی هوا را برای خودمان بخریم
ما درختان غیر بومی می کاریم تا خودمان به انواع حساسیت مبتلا شویم
ما به حقوق حیوانات احترام نمی گذاریم چون فرهنگش را نداریم
ما علم تولید می کنیم تا دیگران استفاده کنند .
ما زیست شناسی را دوست نداریم چون خودمان را دوست نداریم
ما و...
واقعا چرا ؟ چرا به زیست شناسی با این همه خدمتی که می تواند انجام بدهد بی تفاوتیم ؟ چرا همه سکوت کردید .... ما قراره که کار علمی کنیم... کارهایی که برای همه مفید هست . کارهایی که میتواند سطح سلامت جامعه ، سطح رفاه ، سطح شادی ، و طول عمر مردم جامعه را بالا بیاره ؟
خیلی دلم پر است:smiliess (7): مخصوصا از دست زیست شناسان

آخرین ویرایش:

vatson

New member
متاسفانه دوستان زیست شناس همکاری نمیکنند. نمیدونم دلیلش چیه :65d6a5d6s:

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا