بازار استخدامی در پرستاری چگونه است؟

ماهسان

New member
سلام. سوالی دارم که جوابش میتونه راه زندگیم رو عوض کنه
ازتون خواهشمندم که هر کی اطلاعاتی تو این زمینه داره جواب بده.
تا به حال خیلی شنیدم که پرستاری بازار کار خوبی داره
اما حالا همونطوری که از عنوان سوالم پیداست
میخوام بپرسم:
1.بازار استخدامی ( ونه کار قراردادی و ساعتی)
تو کارشناسی پرستاری چطوریاست؟
2. حدودا چه مدت ( یا چند سال!) بعد از اتمام طرح یک پرستار استخدام میشه؟
3. ممکنه یک پرستار تا سالها ( حتی تا آخر دوره ی خدمتش!)
قرار دادی و ساعتی کار کنه و هیچ وقت استخدام نشه؟
4. و اگه ی پرستار هیچ‌وقت استخدام نشه و تا آخر قراردادی کار کنه
آیا بعدا بهش حقوق بازنشستگی و بیمه تعلق میگیره؟!
آخه من وقتی لیسانس پرستاریم رو بگیرم 28 سالم میشه. تا طرحم رو تمام کنم 30 ساله میشم از طرفی تو استخدامی کارشناس پرستاری شرایط سنی تا حداکثر 30 سال داریم!
یعنی اگه تو طرح یا بلافاصله بعد از اتمام طرح استخدام نشدم
بخاطر شرایط سنی دیگه مجبورم تا آخر قراردادی و ساعتی کار کنم
و خبری از استخدامی نیست!
از طرفی من صرفا بخاطر استخدامی و بازارکار پرستاری
این رشته رو انتخاب کردم!
ببخشید که متن طولانی شد، امیدوارم به همه ی سوالاتم جواب بدید و خوب راهنماییم کنید، متشکرم.

ماهسان

New member
یعنی اینجا یک پرستارم نبود که جواب بده!
اینهمه مشاهده داشته اما دریغ از یک جواب!
باشه!هر جور راحتید!

Azin E

New member
سلام عزیزم.من لیسانسم پرستاریه و الان طرحمو تموم کردم.بابت بازار کار پرستاری حتی ذره ای نگران نباش.برعکس رشته های دیگه انقد کار زیاده که تو انتخاب میکنی کجا دوست داری بری.همین الان آگهی های همشهری رو هم باز کنی مشخصه.ولی حقوق جاهای مختلف فرق میکنه.مثلا بیمارستان دولتی حقوقش بیشتره و البته کارشم خیلی بیشتره.در مورد استخدام،اگه منظورت استخدام رسمیه باید بری بیمارستان دولتی.البته هر مدل قرارداد باشی برات بیمه بازنشستگی رد میشه.ولی اگه دقیقا اسم رسمی رو میخوای باید بگم مثل تمام ادارات الان. کمتر رسمی میگیرن.مثلا وارد بیمارستان دولتی شی سیرش اینطوری میشه:طرحی/قراردادی/پیمانی آزمایشی/پیمانی/رسمی آزمایشی/رسمی

ماهسان

New member
از جوابت متشکرم عزیزم.
ولی من وقتی طرحم رو تمام کنم 30 ساله
میشم و شرایط سنی استخدامی، که حداکثر تا 30 ساله رو مشمول نمیشم
از همین جهت نگرانم
آخه شنیدم پرستارانی بودن که به خاطر شرایط سنی استخدام نشدن
حتی وقتی تو نت سرچ کردم چند جا دیدم نوشته بود من پرستارم و چند ساله بیکارم!
با توجه به اینکه تا زمان اتمام طرح من 30 ساله
هستم آیا روندی که گفتی ( اول طرح بعد قراردادی بعد پیمانی آزمایشی و...) شامل حال منم میشه؟؟
پس حتی اگه تا آخر قراردادی کار کنم بیمه و حقوق بازنشستگی شمالم میشه. درسته؟
خیلی نگرانم لطفا راهنمایی کنید.

Persian-Masoud

New member
درود بر شما،
اجازه بدین براتون کامل توضیج بدم،
اگر پسر باشید که حتی در بیمارستان های دولتی براتون سر و کله میشکنن، اون روز یادم نمیره که رفتم ستاد علوم پزشکی استانمون تا برگه طرحم رو بگیرم سه تا از رئیس بیمارستان ها باهم دعواشون شد که به کدوم بیماستان برم!
اما اگر دختر باشید شرایط استخدامی در بیماستان های دولتی ده ها برابر براتون سخت تر هست و دختر بیکار در پرستاری زیاد داریم،
اینکه شما روزی که طرحتون تموم میشه (شاید شرایط معافیت از طرح رو دشاته باشین؟) سی ساله میشید و انتظار دارین بلافاصیه استخدام رسمی بشید متاسفانه غیر ممکن هست،
الان هم جدیدترین شرایط استخدامی برای پرستاری ها اول شرکتی هست که طی چندسال ممکنه به قراردادی یا پیمانی تبدیل بشن! رسمی شدن دور و بر ده سال شایدم بیشتر تا اون زمان که شما فارغ التحیل میشید طول خواهد کشید پس بهتره این هدف رو از ذهنتون خارج کنید.
چرا؟
چون اگه شما همون قراردادی هم باشید بیمه دارین و از شرایط بازنشستگی کاملا بهره مند خواهید بود و جای نگرانی هست! پیمانی هم که بهتر اگه شدین!
استخدامی پرستاری بیشترین تعداد رو در وزارت بهداشت داره و هیچکدوم همچین بازار کاری ندارن،
اما توجه کنید که استخدامی در بیمارستان به دلیل تعداد زیاد فارغ التحصیلان دختر بسیار سخت و فشرده هست، حتی اگر در بیمارستان دولتی استخدام نشدین در بیمارستان های خصوصی و کلینیک ها و... میتونید تا آخر عمر مشغول به کار بشید و بازنشته هم بشید،
در کل واقعا به دختر ها این شغل پیشنهاد میشه. به جرات میگم پر استخدام ترین رشته برای خانم ها در تمامی رشته های وزارت بهداشت و علوم هست!

mk.unknown

New member
مراکز نظامی مثل ارتش و سپاه پاسداران با مدرک پرستاری حتی اگه طرح هم نرفته باشد استخدام 30 ساله میکنن البته باید بتونید از پس گزینش اونجا بر بیاید. اگه صرفاً به دنبال کار کردن هستین استخدام نشین بهترم هست چون تو مدل کار قراردادی امکان کار کردن تو چندین بیمارستان و کلینیک براتون فراهمه و دردسر های نیروهای رسمی رو ندارید. امکان ادامه تحصیل هم در اون صورت بیشتر براتون فراهمه. هر کجایی هم که مشغول بشید موظفن براتون بیمه قراردادی تامین اجتماعی رد کنن و شرایط بازنشستگی و مزایاش فرق چندانی با رسمی نداره. بر حسب تجربه هم بهتون بگم کسایی که 30 سال سابقه کار پرستاری دارن یا شرایط زندگیشون جوری بوده که نتونستن پیشرفت کنن و تغییر شغل بدن یا واقعاً عاشق کارشون بودن. این روزا حتی دانشجو ها هم به دنبال فرار از این رشته هستن و معمولاً بعد از چند سال کار کردن عطای اون رو به لقاش میبخشن (علی الخصوص پرسنل آقا) و یا به مناسب مدیریتی و آموزشی در بیمارستان ها و دانشگاه ها میرسن یا تغییر شغل میدن. یکی از دوستان من به جای کار پرستاری الآن داره مسافر کشی میکنه و درآمدش هم تقریباً با حقوق 175 ساعت موظفی بیمارستان برابره و رضایت شغلی بیشتری هم داره!
شما هم الکی عجله نکن و از خودت اشتیاق نشون نده. مطمئن باش یه دلیلی وجود داره که هر چقدر هم دانشگاه ها فارغ التحصیل این رشته رو بیرون میدن (سالی حدوداً 1000 تا 1500 نفر) باز هم بازار کارش اشباع نمیشه چون درصد مهاجرت و ترک خدمت توی این رشته خیلی بالاست و هیچ نشانه هایی از بهبود این وضعیت دیده نمیشه.

Persian-Masoud

New member
مراکز نظامی مثل ارتش و سپاه پاسداران با مدرک پرستاری حتی اگه طرح هم نرفته باشد استخدام 30 ساله میکنن البته باید بتونید از پس گزینش اونجا بر بیاید. اگه صرفاً به دنبال کار کردن هستین استخدام نشین بهترم هست چون تو مدل کار قراردادی امکان کار کردن تو چندین بیمارستان و کلینیک براتون فراهمه و دردسر های نیروهای رسمی رو ندارید. امکان ادامه تحصیل هم در اون صورت بیشتر براتون فراهمه. هر کجایی هم که مشغول بشید موظفن براتون بیمه قراردادی تامین اجتماعی رد کنن و شرایط بازنشستگی و مزایاش فرق چندانی با رسمی نداره. بر حسب تجربه هم بهتون بگم کسایی که 30 سال سابقه کار پرستاری دارن یا شرایط زندگیشون جوری بوده که نتونستن پیشرفت کنن و تغییر شغل بدن یا واقعاً عاشق کارشون بودن. این روزا حتی دانشجو ها هم به دنبال فرار از این رشته هستن و معمولاً بعد از چند سال کار کردن عطای اون رو به لقاش میبخشن (علی الخصوص پرسنل آقا) و یا به مناسب مدیریتی و آموزشی در بیمارستان ها و دانشگاه ها میرسن یا تغییر شغل میدن. یکی از دوستان من به جای کار پرستاری الآن داره مسافر کشی میکنه و درآمدش هم تقریباً با حقوق 175 ساعت موظفی بیمارستان برابره و رضایت شغلی بیشتری هم داره!
شما هم الکی عجله نکن و از خودت اشتیاق نشون نده. مطمئن باش یه دلیلی وجود داره که هر چقدر هم دانشگاه ها فارغ التحصیل این رشته رو بیرون میدن (سالی حدوداً 1000 تا 1500 نفر) باز هم بازار کارش اشباع نمیشه چون درصد مهاجرت و ترک خدمت توی این رشته خیلی بالاست و هیچ نشانه هایی از بهبود این وضعیت دیده نمیشه.

متاسفانه همینطوره،
ولی با بروز بیکاری وسیع در کشور همین هم دیگه گیر نمیاد.

mk.unknown

New member
متاسفانه همینطوره،
ولی با بروز بیکاری وسیع در کشور همین هم دیگه گیر نمیاد.

جالبه این قضیه فقط مختص ایران هم نیست. شما همین الآن سرچ کن برای job vacancy رشته پرستاری در سراسر دنیا. اکثر کشور های صنعتی و پیشرو در بهداشت و درمان هم نیاز به پرستار دارن و حتی با همین روش میشوه اقامت هم گرفت. در حالی که در همون کشورها شغلی مثل کارگری معدن هم اشباع شده و ظرفیت ندارن. جا داره یه تحقیق گسترده و جهانی در این خصوص انجام بشه!

ماهسان

New member
دست گلتون درد نکنه دوستای خوبم.
واقعا راهنمایی هاتون خوب بود
بازم مزاحمتون میشم!

eng

New member
من می تونم یه سوال بپرسم؟در مورد رشته پرستاری
ببینید من ارشد عمران دارم 27 سالمه ولی عاشق رشته پرستاریم.می خواستم بدونم اگه من کنکور شرکت کنم برم پرستاری بخونم کار درستیه؟چون اون موقع سنم 32 میشه؟به نظرتون فایده داره واسم از نظر بازار کار

آخرین ویرایش:
بالا