تجربیات یک دانشجوی تک رقمی(رتبه ی 8بیوتکنولوژی 93 ارشد بهداشت)

Mohammad gh

New member
سلام به تمام دوستان گلم
امروز داشتم تو گروپ های فیسبوک میگشتم که ناگهان برخوردم به یک رتبه ی تک رقمی اونم از جنس بیوتکنولوژی که تجربیاتشونو در اونجا با بقیه به اشتراک گذاشته بودن
ازشون خواهش کردم که به این تاپیک بیان و مطالبی رو که اونجا گفتن اینجا هم بزارن و اگر تمایل داشتن به سوالات بچه ها تا جای ممکن پاسخ بدن چون هم این سایت به شکل تخصصی تری به علوم پایه میپردازه و هم تعداد کثیری از اعضاش در فیسبوک حساب کاربری ندارن
پیشاپیش از خانم سحر امامی رتبه ی 8 بیوتکنولوژی پزشکی ازمون وزارت بهداشت سال 93 تشکر میکنم
:applause:
قبل سوالات یک نکته بگم که سایت ما کلماتی مثل ج..ز.وه یا ک.ل..اس رو فیلتر میکنه اگر ممیکنه با فاصله یا جوری بگید که فیلتر نشه

راجب نحوه ی مطالعتون برای ما بگید:
کجا درس میخوندید؟در خونه یا کتابخونه؟تنهایی یا به اتفاق دوستان؟
از کی شروع به مطالعه کردید؟
مطالعتونو از چند ساعت در روز شروع کردید و به چند ساعت رسوندید؟
ایا خلاصه نویسی هم میکردید؟به چه شکل؟

حالا نوبت اعداد و ارقام میرسه:
نمره و درصدتون چند شد؟
معدل کارشناسیتون چطور بود؟

دوران کارشناسی:
در چه دانشگاهی تحصیل میکردید؟چه رشته ای؟
نقش دروس دوران کارشناسی و اساتید دانشگاهتون رو در قبولیتون چطور ارزیابی میکنید؟

منابع و عوامل موفقیت:
برای سلولی از چه منبعی استفاده کردید؟
لودیش غولی هست که بسیاری از داوطلبان از اون وحشت دارن ایا شما تونستید باهاش کنار بیاید؟اگر بله,به چه شکلی؟یا از منابع یا جزوات جایگزین استفاده کردید اگر جوابتون مثبت هست از چه جایگزین هایی؟
بیوشیمی ثانیه های اخر به منابع افزوده شد با دو منبع بسیار سنگین!چطور با این تغییر مشکل افرین کنار اومدید؟از چه منابعی در مدت زمان کم باقیمانده استفاده کردید؟
میکروب درس بسیار فرارری هست چجوری از پسش براومدید؟روش خاصی استفاده کردید؟منابعتون رو هم بگید
اهمیت خاص زبان در رشته ی مورد نظر ما از هیچ کسی پوشیده نیست چه تدابیری برای زبان اتخاذ کردید؟مطالعتون به چه روش و به چه ترتیبی بود؟اسن پایه ی قدرتمندی از ابتدا برای زبان داشتید؟
برای کدوم یک از دروستون خلاصه نویسی میکردید؟ایا اسن خلاصه نویسی رو روش درستی میدونید؟
به نظرتون بعد از زبان درازمون ارشد بیوتک پزشکی چه درسی هست؟

حالا برسیم سر اسمشو نبر البته منظورم لرد ولدومورت نیست:thumbsupsmileyanim:(همون ج..ز.وه و ک.ل.ا.س)
ایا از ج.ز.و ه خاصی استفاده میکردید؟اگر اره از چه جزواتی؟
اگر ک..ل..ا..س رفتید یا ازمون ازمایشی, چه ک..لا..س و از..مونی و تا چه اندازه اونارو در قبولیتون موثر میدونید؟و مزیتشون رو در چه چیزی میبینید؟

از عوامل و شرایط روحی و ذهنیتون برای ما بگید:
مثل اینکه انگیزتون از این همه تلاش و کوشش چی بود؟
تا چه حد از قبولیتون مطمین بودید؟ایا انتظار تک رقمی شدن رو داشتید؟وقتی از رتبتون مطلع شدید عکس العملتون چی بود؟
در طی دوران مطالعتون برای کنکور اوقات فراغت از درس و تفریحتون رو چطور و با چی میگذروندید؟
مشکل یا بحران خاصی در طی دوران مطالعتون حادث نشد که بروی روحیتون تاثیر منفی بزاره؟
فکر میکنید اگر بازم شرکت کنید در ازمون میتونید رتبه ی تک رقمی بیارید؟

و در نهایت
ایا تصویر روشنی از بعد از ارشدتون دارید؟مثلا شغل یا حوزه ی خاصی از تحقیقات یا....
ایا میخواید دکترارو در ایران ادامه بدید یا فصد خروج از کشورو دارید؟؟

من فعلا این چیزا به ذهنم میرسید بچه ها هم بیان و سوالاشونو بپرسن
چنانچه هرکدوم از سوالا به نظرتون شخصی یا نامناسب اومد از جواب دادنشون پرهیز کنید:dadad4:
ممنون از وقتی که گذاشتید
از طرف خودم و تمام اعضای علوم پزشکی براتون آرزوی بهترین هارو داریم:riz304:

آخرین ویرایش:
سلام من بابت دیر جواب دادنم عذر میخوام.
من فقط خونه درس میخوندم وکتابخونه ننمبرفتم.ولی به نظرم مهم خوندنه همراه باتمرکز.چه توی خونه یا توی کتابخونه.من تنها درس میخوندم(نه گروهی) ازمهرماه شروع به خوندن کردم ولی همیشه افسوس میخوردمکه چرا زودتر شروع به مطالعه نکردم.اوایل روزی 6تا 8 ساعت میخوندم ولی تا دی ماه به روزی 12 ساعت رسوندم.خوندن الزاما 12 ساعت چیز مهمی نیس.مهمترین چیزی که مطرحه اینه که طبق یه برنامه پیش برین و به برنامتون عمل کنید نه اینکه الزاما ببینید که 12 ساعت خوندین یا بیشتر. من متاسفانه یا خوشبختانه عادت به خلاصه نویسی نداشتمو ندارم.چون شدیدا کندنویسم و نوشتن تایم زیادی ازم میگرفت.واسه همین ترجیح دادم تایمی رو واسه خلاصه نویسی نذارم و به جاش فقط مرور کنم.من معدل کارشناسیم 15/31 بود :) دانشجوی میکروبیولوژی دانشگاه تهران بودم.به نظرم اساتید و دانشگاه هییییچ نقشی تو قبولی ندارن.مهم خوندنو تلاشو مروره.چون من درسای کنکور مثل بیوشیمی وسلولی رو با نمره بسیااار کم پاس کردم.گرچه خودم تلاش نمیکردم.ولی دانشگام باعث شده بود که من حس تنفر به بیوشیمی و سلولس داشته باشم ولی واقعا کنکور باعث شد من عاشق بیوشیمی شم وکمی هم سلولی

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: SH!LA
به نظرم واسه رشته ما نیاز خاصی به نیست.من فقط زبان رفتم.و یه نکته وتست بیوشیمی واسه اینکه اعتماد به نفسم بالا بره. و جون سال قبلش قبول نشدم،ترجیح دادم با یه برنامه مثل برنامه ازمون پیش برم.واسه همین ازمون د.ک.ت.ر خ.ل.ی.ل.ی شرکت کردم.گرجه شروع ازمون از اذربود.ولی من قبل از ازمون هم کلی مطالبو خونده بودم.باشروع ازمونا با برنامه اون پیش میرفتم.
انگیییزه؟ به نظرم بینهایت موثره.انگیزه من کاملا شخصی بود.انگیزه میتونه خیلی متفاوت باشه از خوشحال کردن پدرو مادر گرفته تا شادکردن یه دوست.یا رسیدن به پول... این انگیزه هه فرث داره ها،ولی تاثیرش بینهایته. من تو اوج ناامیدی بعد از تغییر منابع بخاطر "انگیزه ای" که داشتم شروع به خوندن باانرژی مضاعف کردم.
من اعتماد به نفس تک رقمی شدنو نداشتم(انقدی اعتماد به نفس نداشتم که تقریبا 2 هفته قبل ازکنکور رفتم سرجلسه کنکور دانشگاه ازاد نشستم:) ) ولی تا حدی پیش بینی میکردم که رتبم زیر 20 شه. آخه وقتی درسا روچندبار مرور میکنید وتستا وآزمونا رو عالی میدین دیگه خودتون میفهمید که سطحتون درچه حدیه.

و در جواب سوالای آخرتون:
به نظرم مشکل یا بحران واسه همه پیش میاد.مهم اینه که بیونیم صبرکنیم یا فقط چندماه دیرتر بهش فک کنیم.
اینکه اگه دوباره شرکت کنم الزاما بتونم تک رقمی بشم یا نه رو وااااقعا من نمیدونم.شاید اره،شایدم نه.
ولی اگه دوباره شرکت کنم قطعا بعضی چیزایی که امسال واقعا اذیتم کردو از خودم دور میکردم. اول اینکه اعتماد ب نفسموبالا میبردم و به خودم اعتماد میکردم.بعدشم استرسمو خیلی کم میکردم
تصویر روشن از بعد از ارشد؟ من صرفا بخاطر علاقه م اومدم سراغ این رشته ولی مطمینم رشته ی تاپی هست.همین.
دکترا واسم خیلی مهمه.جه تو ایران جه هرجای دیگه... همه چی بستگی به شرایط دوسال دیگه داره که باشم یا برم

امیدوارم حرفام بتونه کمکی کرده باشه.فکرکنم به همه سوالاتون جواب دادم.اگه سوالی باشه درخدمتم

tkia

New member
دوست عزیز تبریک میگم قبولیتونو ،ممنون به خاطر توضیحاتتون،فقط یه سوال شما برای بیوشیمی شونو خوندید یا ک ل اس رفتید؟

Mohammad gh

New member
و در جواب سوالای آخرتون:
به نظرم مشکل یا بحران واسه همه پیش میاد.مهم اینه که بیونیم صبرکنیم یا فقط چندماه دیرتر بهش فک کنیم.
اینکه اگه دوباره شرکت کنم الزاما بتونم تک رقمی بشم یا نه رو وااااقعا من نمیدونم.شاید اره،شایدم نه.
ولی اگه دوباره شرکت کنم قطعا بعضی چیزایی که امسال واقعا اذیتم کردو از خودم دور میکردم. اول اینکه اعتماد ب نفسموبالا میبردم و به خودم اعتماد میکردم.بعدشم استرسمو خیلی کم میکردم
تصویر روشن از بعد از ارشد؟ من صرفا بخاطر علاقه م اومدم سراغ این رشته ولی مطمینم رشته ی تاپی هست.همین.
دکترا واسم خیلی مهمه.جه تو ایران جه هرجای دیگه... همه چی بستگی به شرایط دوسال دیگه داره که باشم یا برم

امیدوارم حرفام بتونه کمکی کرده باشه.فکرکنم به همه سوالاتون جواب دادم.اگه سوالی باشه درخدمتم

خیلی عالی و کامل بود مرسی
بازم بهتون تبریک میگم

بچه های بیوتک علوم پزشکی ازین فرصت باید استفاده کنید و سوالاتونو بپرسید بابا اخه یاد بگیرید از ایمنی ها

biosta

Well-known member
منم وقتی می خواستم برای کنکور خودم رو آماده کنم کلی مصاحبه با نفرات برتر حتی رشته های دیگر رو می خوندم
و اون قسمت هایی از مصاحبه که به نظرم مفید می رسید رو به word منتقل می کردم که هر از گاهی دوباره بخونم

مطمئنا خوبه که از تجربه و علم قبول شدگان کنکور بخصوص رتبه های برتر استفاده کنیم
اما همان طور که می دانید جزو قوانین سایت هست که
اسم ای یا اسم جزواتی که به شخصی خاص مرتبط باشد آورده نشود .

آخرین ویرایش:
سلام بجه ها.من خودم ازمصاحبه رتبه های برتر توی این سایت استفاده کردم واسه همینم الان اومدم تا شاید کسی بتونه ازحرفای من استفاده کنه.سوال بپرسین من جواب میدم...ولی اسم ج.زو.ه.و ک.لا.س هاییکه رفتمو نمیتونمونباید بگم.بقیه سوالاتونو باکمال میل جواب میدم

baran-

New member
سلام سحر جان
ممنون که اومدی . . .:riz304:
یه عالمه سوال دارم:
از کی شروع به خوندن کردی؟
دانشجو بودی یا فارغ التحصیل؟
برنامه ریزی روزانه ات به چه شکل بود؟هر روز همه ء درسارو می خوندی یانه؟
از مشاوره هم استفاده کردی؟اگر بله مفید بوده؟
روزی چند ساعت مفید درس می خوندی؟
منابعی که استفاده می کردی به غیر از جز..و..ه چی بوده؟
در آزمون هم شرکت می کردی؟به نظرت ازمون های دکتر خ خوبه؟
چه منابعی رو توصیه می کنی؟

ببخشید سوالام زیاد شد!!!!!!!
ممنون می شم پاسخ بدید...:thanks:

آخرین ویرایش:
من از مهرماه شرع کردم وفارغ التحصیل بودم.البته کنکور سال قبلو هم شرکت کرده بودم.تمام سعیم براین بود که هرروز 4 تادرسو بخونم گرجه گاها پیش میومد که فقط 3 تا بخونم...نه واقعا.شدیدا دنبالش بودم...ولی نشد ازمشاوره استفاده کنم.ببین عزیزم اینکه من چقد میخوندم مهم نیس ولی من تا اذرماه ودی روزی 6 تا 8 ساعت میخوندم باتغیییر منابع روزانه 12 ساعت....من در کنار ج...ز...و...ه حتما یک رفرنس میخوندم.ینی هرجاشو که نمیفهمیدم سریعا اون مبحثو ازرفرنس میخوندم....بله ازمونهم شرکت میکردم.به نظرم خوده ازمون شاید اونقد مهم نباشه ولی برنامه ش مهمه.شما هم برنامه ازمونای مختلفو ببین.هرکدومو فک میکنی بهتره شرکت کن دوستمن. والا من واسه هیج درسی رفرنس نخوندم.گرجه خیلیا سراغ رفرنس رفتن و نتایج بهتری کسب کردن ولی من نخوندمش. Baran جان به نظرم یه برنامه اولیه بریزی بهتره مثلا اگه میخای تا اذر ماه وقبل از شروع ازمون یکدور کامل بخونی یه برنامه هفتگی بریز ومباحثی که باید بخونی رو تعیین کن.مهم نیس روزی جندساعت بخونی.مهم اینه که اون مباحثی که توی برنامت تعیین کردی رو هرروز بخونی و بهش عمل کنی.شاید طوری بشه مباحث یکروز سخت باشه و همون اوایل 9ساعت وقت بذاری یا مباحث یکروز راحت باشه و5 ساعت وقت بذاری

- - - Updated - - -

اینم بگم که اینا عقاید منه.وتجربیات من.شاید خییییلیاش غلطباشه.

nazanin2014

New member
فقط میخواستم بدونم شما چه درسهایی رو ک.ل.ا.س رفتین؟
چون برای من امکان ک.ل.ا.س رفتن وجود نداره یه ذره ناامید شدم.

نازنین جان من فقط زبانو رفتم ک.ل.اس.اونم چون اعتماد به نفس نداشتم.اصلا نگران نباش بخاطر اینکه عقیده من اینه که درسای ما واقعا نیاز به نشستن تو ک.ل.ا.س نداره.فقط کافیه یه خوب بخونی. البته اگه بتونی از رو رفرنس بخنی هم بهترین حالته.خوندن رفرنس به این معنی نیس که مثلا کل لودیشو بخونی.من لودیش سه جلدی دارم که وافعا جلد اخرش الکیه.پس عملا دوجلد میمونه.وقتی لودیشو ببینی و همزمان سوالای کنکورسالای قبلو ببینی قشنگ متوجه میشی جه قسمتاییشو بایدازهرفصل بخونی.ولی اگه مثل منی و حوصله رفرنس نداری یه ج.ز.و..ه یا ک.ت.ا.ب. خوب میتونه جایگزین باشه.عین کاری که من کردم

aseman1322

New member
سلام سحرجان و ممنون از راهنمایی هات.
میشه رتبه پارسالتو بگی؟ میخوام ببینم با یه سال بیشتر خوندن چقد اوضاع بهتر میشه. مرسی
یه سوال دیگه اینکه بیوشیمی رو چطوری بخونیم که نتیجه بهتر بگیریم؟

من پارسال رتبم حدود 180 شده بود.به نظرم بیوشیمی بسیاااااااار ساده تر ازسلولی میکروب وزبانه.فقط کافیه یه یا کتاب خوب بخونی واسش.همین... ببین من از هه ای که داشتم هر مبحثو میخوندم بعدش اگه جایی ابهام داشت سریع میرفتم سراغ استرایر.مخصوصا جرخه ها.جون توی خیلی از کتابا چرخه ها کامل نیست.بقیه مطالبو ازرو میخوندم فقط واسه خوندن مسیرها و جرخه ها میرفتم سراغ رفرنس و اون مسیرو جرخه رو توی کاغذ میکشیدم و اون برگه رو جلوی چشام میذاشتمو هی مرورش میکردم.به نظرم بیوشیمی خیلی جذابه.قسمت سختش حفظ شدن جرخه هست که اونم به نظرم بهترین کاراینه که شکل جرخه هارو جلوت بذاری و هرروز مرورش کنی. و نکته مهم راجع به بیوشیمی اینه که به نظرم یه کتاب تست خوب با پاسخنامه تشریحی داشته باشینکه وقتی هر میحثوخوندین فوری برین سراغ تستش که 1)مطالب توذهنتون تثبیت شه 2)ببینید اگه مثلا باخوندن فصل ساختمان قند نمیتونید تستاشو بزنیدو ج..ز..وه تون یه میحثو کم گفته،تو اون مبحث به رفرنس رجوع کنید وقسمت ناقص رو ازروی رفرنس کامل کنید...امیدوارم مطلبو خوب رسونده باشم

biology89

New member
میشه بگید زشته مقطع کارشناسیتون چی بوده و کدوم دانشگاه درس مسخوندید؟

پریسا 69

New member
سحر جون تبریییییک!
ما با هم ک.ل.ا.س مشترک داشتیم تو دانشگاه!
منم 88 تهرانم جانوری
خیلی خیلی بهت تبریک میگم

tkia

New member
سلام دوست عزیز میخواستم بدونم شما برای سلولی مولکولی از چه منبعی استفاده کردید؟و سوال بعدیم اینه که جمع بندی قبل کنکورتون به چه شکلی بوده و از کی شرو به جمع بندی کردید؟ممنون

سلام من از روی یه ج...ز...وه خوندم!!!! وکنارش لودیش داشتم که هرقسمتی از "اون ج...ز...وه " رو که نمیفهمیدم از رویبودیش اون قسمتو یه نگاه سریع مینداختم

آخرین ویرایش:
بالا