درخواست راهنمایی در خصوص نوشتن پایان نامه و مقاله

mk.unknown

New member
سلام
با توجه به اینکه با جستجو در اینترنت تقریباً به هیچ نتیجه ای نرسیدم از شما دوستان درخواست کمک دارم. لطف میکنید بفرمایید که ما در پایان نامه دقیقاً باید به چه چیزی برسیم؟ مثلاً من بارها شنیدم که اساتید میگن برای انجام کارهای آزمایشگاهی حتماً به مقادیر ذکر شده در مقالات رجوع کنید در حالی که از طرف دیگه گفته میشه پایان نامه باید یک موضوع کاملاً جدید باشه که کسی تا به حال روش کار نکرده باشه. الان سوال من اینه که ما باید یک مقاله رو انتخاب و نتایج همون رو در پایان نامه خودمون اثبات کنیم؟ اگه باید یه کار جدید بکنیم پس کمک گیری از مقالات و رفرنس ها دیگه چه معنی ای داره؟ اصلاً ایده اولیه پایان نامه از کجا میاد؟ یعنی مثلاً اگه شما در یک فیلد کلی تصمیم بگیرید که روی بیماری دیابت کار کنید، یا باید به صورت شانسی یک داروی بی ربط رو انتخاب و تاثیر اون رو روی بیماری مشخص کنید یا این که به مقالات موجود رجوع کنید که اون هم طبق گفته اساتید قابل قبول نیست چون موضوعتون باید جدید باشه.
در خصوص نوشتن مقاله هم اگه کسی از دوستان میتونه کمک کنه واقعاً خوشحال میشم. چون تقریباً تمام مطالب آموزشی در خصوص نگارش مقاله که تو اینترنت هست(و حتی همین انجمن) یک سری جملات قشنگ تئوریه که در عمل هیچ کاربردی نداره. میخواستم ببینم برای نوشتن مقاله باید از کجا شروع کرد؟ به شخصه هیچ مشکلی با زبان ندارم و حتی تدریس هم میکنم ولی نمیدونم از کجا باید استارت زد و موضوع رو چجوری انتخاب کرد و روند کار به چه صورتیه

Hamidvet

New member
پایان نامه تقریبا میشه گفت یک مقاله گسترده تره که شخص بعد از انجام کار و آزمایش موردنظرش، به عنوان یک گزارش کار جامع و کامل اون رو مینویسه...

همونطور که احتمالا بدونید پایان نامه 4-5 فصل داره؛ البته در برخی دانشگاهها، درصورت نیاز و بنابر نظر اساتید ممکنه 1-2 فصل اضافه هم بشه؛

1) فصل اول مربوط به مقدمه و کلیات طرح هست. در مقدمه که معمولا مشتمل بر 2-3 صفحه هست، نگاهی کلی بر لزوم و کارهای انجام شده در طرح تونو میارید ولی نتایج و بحث به هیچ وجه اینجا آورده نمیشه. بعلاوه اهداف و فرضیه های طرح. در کلیات نیز به بسط همین ماجرا میپردازید و با جزئیات بیشتری موضوع خود را موشکافی میکنید.

2) در فصل دوم که بررسی منابع میباشد، به طرح و بررسی سایر مقالاتی میپردازید، که طرح و تحقیقاتی مشابه (و نه الزاما عین) کار شما رو انجام داده اند.

3) فصل سوم مواد و روش کار که واضحه که چی میخواد ازتون!

4) فصل چهارم هم نتایجتون رو باید عینا همین جا بذارید و توضیحات لازمه رو بدین ؛ اعم از عکس، نمودار، شکل و جدول و ....

5) بحث (discussion) هست که باید بر مینای کار محققین قبلی (در فصل دوم مطرح شد) بعلاوه نتایج اونا و نتایج کار خودتون بصورتی شیوا نوشته بشه ...

6) فصل آخر : منابع و رفرنس ها ست که شامل کتب استفاده شده، مقالات، پایان نامه ها و .... (اول معمولا منایع فارسی و سپس منابع انگلیسی نوشته میشن).

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: leylii
بالا