❖ از زبان رتبه 1 ایمونولوژی 93 وزارت بهداشت - منابع، تجربیات، نحوه مطالعه و ... ❖

eeeeeeehsan

New member
درود خدمت همه ی دوستان انجمن علوم پزشکی

از اونجایی که رتبه 1 کنکور امسال یعنی سال 93 اینجا حضور دارن گفتم چه بهتر که بکشونیمشون اینجا و از تجربیات و صحبتاشون استفاده کنیم.

نام کاربریشون mahsa.parmis88 هست و لیسانس میکروب هم هستند.

لطفاً
منابع درسی و تستی،
نحـوه مطالعه،
ساعات مطالعه،
از کی شروع کردید،
کنکورای آزمایشی که شرکت کردید،
معدل لیسانستون چند بوده،
لیسانستون رو کدوم دانشگاه بودید،
و توضیحات و اطلاعات اضافی و مورد نیازی که خودتون میدونید رو بهمون بگید.

با سپاس از شما
884816_816slsk.gif

فقط یه نکته؛
دوستان خواهشن اسپم نذارید و از پرسیدن سوالات تکراری خودداری کنید.
توصیه میشه حتمن علاوه بر توضیحات این تاپیک، توضیحات لینک های زیر هم خونده بشه.

::.:: توصیه های مفیدی از زبان رتبه 71 وزارت بهداشت، کنکور ایمنی شناسی سال 93 ::.::

◆◆◆ از زبان رتبه 3 ایمونولوژی 94 وزارت بهداشت - منابع، تجربیات، نحوه مطالعه و ... ◆◆◆

◆◆◆ از زبان رتبه 6 ایمونولوژی 94 وزارت بهداشت - منابع، تجربیات، نحوه مطالعه و ... ◆◆◆

◆◆ از زبان رتبه 11 ایمونولوژی 94 وزارت بهداشت - منابع، تجربیات، نحوه مطالعه و ... ◆◆

آخرین ویرایش:

mahsa.parmis88

New member
سلام
خیلی ممنون بابت لطف همتون واسه تبریکهایی که لطف کردین گفتین
من واسه ایمنی ابوالعباس بخشهایی از وجگانی و چندفصل از پاکزاد رو خوندم.
بيوشيمی لنینجر وهارپر (لنینجر خصوصا واسه ساختار وهارپربرای متابولیسم:البته من هردوروکامل خونده بودم)
واسه زیست سلولی مولکولی فقط لودیش
واسه میکروب کتاب خانم پاکباز
و زبان 504 .تافل.بولتن زبان وهمیشه با لایتنر زبانو خوندم که دقیقا از تیر شروع شد وتا اردیبهشت ادامه داشت...
من لیسانس میکروبیولوژی دانشگاه تهرانم با معدل 16.65
از تیر شروع کردم با درسای زبان و ایمنی وسلولی ولی در اصل سلولی رو ازلودیش مهرشروع کردم چون متوجه شدم ای که داشتم جواب نمیده.از ماه دی -بهمن بیوشیمی روشروع کردم وتفننی میکروب رو میخوندم و بیشتر هفته های آخر میکروب رو اختصاص دادم
سوالی اگه دارین بپرسین من درخدمتتون هستم

mahsa.parmis88

New member
خواستم واستون ازتجربیات این یه سالم بذارم.چون خودم تو این یه سال خیلی سختی کشیدم وچون دسترسی به ک ل ا س نداشتم ونمی خواستم که شرکت کنم.سوالای زیادی واسم پیش میومدکه خودم مجبور بودم راه حل بیشترشون رو پیداکنم.ازاینرو خواستم کمکی به بچه های کنکوری ارشد کرده باشم وهم اینکه جواب بسیاری از دوستان رو یک جا داده باشم
هرچی گفته میشه 100در 100 درست نیست وفقط تجربیات بندس وممکنه واسه هرکسی جالب نباشه یا جواب نده!
من لیسانس میکروبیولوژی ورودی 88 دانشگاه تهرانم با معدل 16.65
ک ل اس نرفتم.
از تیر پارسال حدودا شروع کردم با 3 درس ایمنی .سلولی وزبان
ولی در اصل سلولی رو ازلودیش مهرشروع کردم چون متوجه شدم ای ای که داشتم جواب نمیده.
حدودا از ماه دی و اواخر آذر بیوشیمی رو شروع کردم
میکروب رواز دی ماه تفننی میخوندم .چون خیلی فرار بود وپرحجم کلا راغب بهش نبودم و بیشتر هفته های آخربهش اختصاص دادم
زبانم مثل خیلی ها اصلا عالی نبودو
از تیربا لایتنر شروع و تا اردیبهشت ادامه داشت...برنامه جدانشدنی هرروز ...

منابعی که استفاده کردم :
ایمنی:ابوالعباس.بخشهایی از وجگانی و سرولوژی پاکزاد و ای که لطف کرده بودن و در اختیارم گذاشته بودن
سلولی:لودیش تمام فصول جلد 1و2وبرخی فصول جلد 3 مانند سرطان....
بیوشیمی:لنینجر(خصوصا برای بخش ساختار) و هارپر(خصوصا برای بخش متابولیسم) هرچند من این 2 کتاب ومتابولیسم استرایرو کامل خونده بودم ولی اصلا پیشنهاد نمیکنم کسی اینهمه خودش رو درگیرکنه + گنجینه دکترجعفرنژاد
میکروب:کتاب جامع باکتری تاليف خانم پاکباز
زبان:504(کلا کلمات خیلی مهمی نداره ولی بنظرم باید یه دانشجواین کتابو قبل تافل بلدباشه خصوصا 125 کلمه پشتش که سخته و همه پشت گوش میندازن )
Essential words for toefl
کتاب مهندس یعقوبی (ولی شنیدم لزگی بهتره)
بولتن زبان که تقریبا یه جمع بندی کلی کلمات از این کتابها و منابع معرفی شده است

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: IL-2

mahsa.parmis88

New member
بازه شروع و پایان هردرس و مرور:

ایمنی رو همراه زبان و سلولی از اوایل تیر شروع کردم.قرارم به این بود که واسه اولین بار تا 2 ماه یه دور خونده باشمش.
نحوه مرورم هم واسه ایمنی و هم سلولی و بیوشیمی اینجوربود که:اول قرار میداشتم باخودم طی مثلا 2.5 ماه یه دورشو خونده باشم .پس تعداد صفحات کتابمو تقیسم70 میکردم وحدودا همون تعداد صفحات رو هرروز میخوندم
مطالب امروز رو فردا،یه هفته بعد ؛یه ماه بعد و حدودا 3 ماه بعد مرور میکردم
ومثلا اگه من آخرین صفحات ابوالعباس رو میخوندم،3 بار فصل 1 هم مرور شده بود
هر فصل رو مینوشتم ،تاریخ میزدم هم اونروز و هم تاریخ مرورهای بعدیم رو...از این رو برنامه هرروزم از قبل مشخص میبود
صبح همیشه با درس اصلی یعنی ایمنی شروع میکردم ،حدودا ازساعت 10 وتا 1 میخوندم (برای شروعم حدود10-12صفحه از ابوالعباس بود) هر مبحث که تموم میشدٰ،تستهاشو نگاه مینداختم حدود چند صفحه نه همه.اگه مطلبی رو اصلا تو خونده هام ندیده بودم بهش گیر نمیدادم ولی اگه بازم طی مرور 2 و 3 وآخر یادم نمیومد بیخیالش نمیشدم،علامت میداشتم و سعی میکردم یشتر تکرارش کنم
ایمنی روز 10 شهریور برای دور اول تموم شد ومرورهاش انجام شده بود ولی بعضی فصول تا یکی دو ماه دیگه همچنان مرورش ادامه داشت
توتستهایی که میخوندم مطالبی رو میدیدم که تو ابوالعباس نبود وازاونجایی که متاسفانه ویا خوشبختانه خیلی وسواسیم تصمیم گرفتم وجگانی رو هم بخونم وبا مطالب ابوالعباس یه جا جمع کنم که بجز بعضی فصول بقیه فصلهارو هم از وجگانی خوندم+3 فصل پاکزاد که مطالبش در این دو کتاب اصلا نیس
با تکمیل هر فصل وجگانی با ابوالعباس تایم تستمو بیشتر کردم و سعی کردم تست همه فصلهارو یه دور تا اواخر بهمن زده باشم بچز فصلهایی که ازشون نداشتم (چون بعضی فصلها مث سرولوژی و...تو این کتابهایی که گفتم هم نبود)
و مجبور بودم صبرکنم تا بتونم تهیه کنم که این فصلهاروهم بعدعیدخوندم
ولی در کل من بیشتر مانورم روی ابوالعباس بود،تاقبل عید من مرورام کامل شد وتونستم یکی دوبار دیگه هم اونو بخونمٰ
بعد عیدهم فقط کارم تکرار وتکرار و تکرار بود +تست،طوری که تو ماه آخر من 3 دور ایمنیم رو مرور کردم(وابته همه دروس رو بچز باکتری و زبان هم که بحثش جداس)

mahsa.parmis88

New member
سلولی:
برای این درس با شروع کردم ولی بعد3 ماه متوجه شدم،با نتیجه ای که میخام نمیگیرم،خیلی سخت بود ولی لودیش رو شروع کردم؛همزمان با خوندنم مجبور بودم به زبان خودم خلاصه کنم(هرچند این کار درستی نیس ولی چون وقت واسه اتمامش کم بود وزبان کتاب واسم آسون نبود،این کارو باید میکردم)و برای مرورهای بعدیم هم دست نویسهای خودم رو میخوندم وروش مرورم هم مثل درس ایمنی بود
درمورد سلولی وقتی تستهارو بررسی میکردم درمورد بعضی فصول متوجه شدم طراح فقط عین متن رو تو سوالش میاره واین فصول رو دست نویس نکردم وهمیشه ازخودکتاب خوندم
دوران عید یه دور مطالبم رو مرور کردم (از این درس و ایمنی و بیوشیمی)
وماه آخر کتاب رو دوباره نگاه کردم (خصوصا عکسها وزیرنویسشون که گاها اصلا تومتن کتاب چیزی ذرموردشون نوشته نمیشه
اکثر های لایتهای من واسه بعدعید بود وتوصیه ام اینه که همه مطالب رو تاوقتی که زمان واسه خوندنش دارین واسه خودتون و ازنظرطراح مهم بدونین وازکنارش ساده رد نشین،چون سر جلسه همون مطالبی که ازکنارش میگذریم میشه سوال،که اینو بارها تو سوالای اساتید در دانشگاه هم تجربه کردیم!!!
سلولی هم در ماه آخر سه بار مرور شد...
فراموش نکنین که سلولی یه درسیه که باید بارها و بارها مرورش کنین وچون جزییاتش خیلی زیاده بسیار فراره ومن میتونم بگم تایمی که واسش گذاشتم شاید از درس اصلیم هم بیشتر بود

آخرین ویرایش:

mahsa.parmis88

New member
زبان:
از اول تیر با لایتنر شروع کردم واردیبهشت سال بعد لایتنر تعطیل شد!!تنها درسی که تو روزای کمبود وقت حتی بر درس اصلی هم تقدم داره واصلا نباید خوندنش کنسل بشه؛حتی توعید!
من وقتی شروعش کردم که تا حدودی فقط کلمات 504 رو بلدبودم.قرار گداشتم دوباره 504 رو ازاول بخونم وتا آخر تابستون کلملت این کتاب و تافل رو وارد لایتنرم کنم
من تابستون رو همزمان باخوندن کلمه با خوندن کتاب مهندس یعقوبی شروع کردم و کلمات جدید اون رو هم به لایتنرم اضافه میکردم
هدفم این بود که ببینم سوالای کنکور میخاد ازما چی بپرسه و چه جوری بپرسه وهم اینکه کلمات رو تو متن ببینم چون کلا این یه اصله که کلمه ای که تو جمله دیده بشه بیشتر توذهن آدم نقش میبنده
این کتابو تا آخر تابستون تموم کردم +504وبیشتر تافل رو
اولش که میخوندم چون کلمه زیاد بلد نبودم خیلی راغب نبودم شایدم همون حس ترس از نشدن و بی نتیجگی بود،چون من علیه زبان همیشه یه دیوار دفاعی دورخودم میکشیدم
کم کم که لایتنرم پیش میرفت وکلمات بیشتری یادگرفتم ترسم خیلی کمترشد،با شروع آزمونهای دکتر حس بهتری گرفتم که میتونستم درصد نسبتا خوبی بگیرم و خوندنموبیشتر وبهتر دنبال کردم
بنظرمن زبان درسیه که باید مدام ومستمرخونده بشه با دو پیک (یعنی دوبازه زمانی که حداکثر تایم زمانیه که اختصاص باید بهش داده بشه)
یکی سه ماه تابستون که اکثر کلماتی روکه مهمن واصولین رو باید یاد بگیریم و بازه بعدی بعد عید وخصوصا ماه آخر که دیگه میخایم از همه کلماتی که یاد گرفتیم نتیجشو قبل کنکور با خوندن دوباره کلمات و متنها وسوالای کنکور بدست بیاریم
وبین این 2 تایم باید هرروز کلمات جدید دیگه از هر کتاب مربوط به کنکورو زبانی که میخونین اضافه کنین وهردوروز،هفته ای 2-3 بار سعی کنین متن بخونین
ماه آخر بنظرمن باید همه سوالات کنکورای سالای قبل خونده بشه.کلمه هایی ک جدید میبینید ولی داره تو سوالا تکرار میشه سعی کنین حفظش کنین وهای لایتش کنین ،چون زبان سوالاش واقعا تکرار مکرراته خصوصا سوالهای واژگان
که من سوالای واژگان 6 سال آخر رو دوبارخوندم ومیدونم که نتیجه میگیرین ،چون ماحتی امسال 2 تا سوالمون دقیقا تکرار شده از سالهای قبل بودوحتی اگه سوالهادقیقاهم تکرار نشه ولی تیپ اکثرشون یه جوره

mahsa.parmis88

New member
میکروب
تنها درسی که من تا قبل کنکورهم ازش نالیدم!!
کلا بذارین بیشتربحال خودش باشه !!! :)
ولی خب جسته وگریخته با آزمونها میخوندم بدون هیچ مروری ،چون نه وقتشو داشتم ونه نتیجه خاصی حاصل میشد!!
بیشترماه آخر و هفته آخر خوندم

IL-2

Well-known member
سلام ...
از راهنماییتون ممنوووووووووووووون ...

اگه نرسیم کل لودیش رو بخونیم بهتره کدوم فصول رو بخونیم؟

IL-2

Well-known member
برای تست از چه کتابهایی استفاده میکردید؟؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: maxin

mahsa.parmis88

New member
سلام ...
از راهنماییتون ممنوووووووووووووون ...

اگه نرسیم کل لودیش رو بخونیم بهتره کدوم فصول رو بخونیم؟
اصلا نمیتونم بگم دقیقا کدوم فصلهارو بخونین ولی ندتا فصل هستن که دارن دقیقا از خود متن چندساله سوال میدن .اطلاعات بیشترو از سلولی روزای دیگه میذارم + فصلهایی که حس میکنم مهمتره

mahsa.parmis88

New member
برای تست از چه کتابهایی استفاده میکردید؟؟

I q b ایمنی
i q bسلولی
I Q B بیوشیمی +گنجینه دکتر جعفرنزاد(جعفرنزاد به تنهایی میتونه کافی باشه بشرطی که همه سوالات کنکورای الای قبل رشته خودمون رو هم داشته باشی)
زبان کتاب خانم شاهرضا که تستهای کنکور سالای قبله
میکروب I Q B

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Z0HRE

New member
کتاب اقای یعقوبی دقیقا اسمش چیه؟این6واژگان منظورتون چیه؟از کجا تهیه کنیم؟

mahsa.parmis88

New member
کتاب اقای یعقوبی دقیقا اسمش چیه؟این6واژگان منظورتون چیه؟از کجا تهیه کنیم؟
نگاهی جامع بر زبان کارشناسی ارشد تالیف مهندس یعقوبی و صفورا پرهیزگار
عرض کردم من سواهای 6 سال آخر رو در ماه آخر دوبار مرور کردم.منظورم کتاب خاصی نبود
مطلب بعد ابنکه شنیدم لزگی بهتره...
مقایسه باخودتون...

mahsa.parmis88

New member
بخشهایی از سلولی که فقط از کتاب خوندم و خلاصه نکردم:
فصلهای 1.2.3.5.9
فصلهایی که حس میکنم مهمترن:
فصلهای .9.1.2.3 که چندساله دارن ازخودمتن کتاب سوال طرح میکنن واکثرا هم سوالات بسیار آسونی هستن
بخشهای مولکولی هرچند ؛چندساله سوالا از این قسمت کمترشده ولی اصلا نمیشه چیزی رو پیش بینی کرد
فصلهای 17و 18 مربوط به اسکلت سلولی
بخشهای مربوط به اندامکها ... فصول 13 و 14 وبخشی هم در فصل12
بخش مربوط به نقل وانتقال غشا ...فصول 10 و11
بقیه فصول هم ازشون سوال میاد ولی خب اینها یه کم مهمترن.یادتون باشه ار الان که وقت زیاده نباید فقط این فصول تو ذهنتون باشه .باید همه رو بخونین...

mahsa.parmis88

New member
توصیه ام واسه تست این اینه که یه مطلبی رو که میخونین وقتی به آخر فصل رسیدین چندصفحه ازتستشو برگه بزنین وسعی کنین جواب بدین ،اگه نتونستین اشکالی نداره ولی ازمرور دوم به بعد تصمیم بگیرین تستهارم چه بلدین وچه بلد نیستین بخونین وتمومشون کنین تا 2 ماه آخر،اگه بلد بودین که خیلی خوبه درغیراینصورت بدونین که اگه مطلبو خوندین وبازاشتباه جواب میدین یه جای مرورتون اشتباهه یا دقتتون حتما پایین بوده وحتما وقت بیشتری رو بهش اختصاص بدین

کنار تستهای مهم.سخت وبسیارتکراری تیک بزنین وسعی کنین تا ماه آخر یه بار دیگه نگاشون کنین
واسه ماه آخر هیچوقت ندارین تستی باقی بمونه چون ازدرس نخونده شده هم استرس آدموبیشتربالا میبره

من چون خیلی آدم وسواسی هستم نتونستم با کناربیام وهمه درسها بجز باکتری رو رفرنس خوندم +دوسه فصل از ایمنی ولی اصلا نظرم این نیس که ای نتونه به آدم کمک کنه
من نمیرفتم ودرا ین مورد هم هیچ نظری درمورد خوب و بد بودنش نمیتونم بگم ولی تنها چیزی که بود آزمونهایی بود که شرکت میکردم ،آزمونهاواسه من انگیزه های کوتاه مدت بود.اینکه هرمطلبی روبرسم.خوب بخونم .خوب بتونم سوالاشو جواب بدم ودرآخر بتونم تو همون بخشهای کوچیک اشکال کارم،درس خوندنم؛جاهایی که ازش راحت گدشتم رو بفهمم،هرچند همه سوالا استاندارد نبود ولی با کنکورامسال حس کردم کنکور هم میتونه استاندارد نباشه چه بهتر که آدم سوالای عجیب غریب قبل کنکورهم ببینه!!
:d
من همیشه از ساعت 10حدودا شروع میکردم تابستونا ولی کم کم تایمم بیشترکردم تا جایی که در ماههای آخر تایمم شروعم ساعت 8.30 شد
توصیمم اینه که هیچوقت ازخوابتون نزنین :هیچی ارزش بی خوابی نداره 
خواب کامل بهترین انرژی واسه مغزه.تابستون اصلا بخودتون فشارنیارین وتفریح خودتون روداشته باشین.من حتی عید مسافرتم هم رفتم .فقط سعی کنین برنامه داشته باشین و منظم باشین
تابستون بادرس ایمنی شروع میکردم .عصرها سلولی میخوندم وشبها هم زبان(البته همیشه اینجوری نبود وبستگی بحال آدم داره!!)

بعد که بیوشیمی هم اضافه شد برناممو فشرده تر کردم.بمن اونموقع میگفتن هرروز فقط سه درس بذارم و بیو رو یه روز درمیون بذارم ولی من هرروز این درس رو هرچند خیلی کم تو برنامم داشتم
مورد آخرهم اینکه هیچوقت به آخر فکرنکنین.هم اینکه برنامتون پیش میره و برنامه های کوتاه مدتتون رو عملی کنین همینها موفقیتای کوچیکیه که آخرش خودش رو نشون میده

hhhmmm

New member
بخشهایی از سلولی که فقط از کتاب خوندم و خلاصه نکردم:
فصلهای 1.2.3.5.9
فصلهایی که حس میکنم مهمترن:
فصلهای .9.1.2.3 که چندساله دارن ازخودمتن کتاب سوال طرح میکنن واکثرا هم سوالات بسیار آسونی هستن
بخشهای مولکولی هرچند ؛چندساله سوالا از این قسمت کمترشده ولی اصلا نمیشه چیزی رو پیش بینی کرد
فصلهای 17و 18 مربوط به اسکلت سلولی
بخشهای مربوط به اندامکها ... فصول 13 و 14 وبخشی هم در فصل12
بخش مربوط به نقل وانتقال غشا ...فصول 10 و11
بقیه فصول هم ازشون سوال میاد ولی خب اینها یه کم مهمترن.یادتون باشه ار الان که وقت زیاده نباید فقط این فصول تو ذهنتون باشه .باید همه رو بخونین...

مهسا خانم تشکر،خیلی راهنمایی هاتون عالبه!
سوال داشتم:میشه جلد 3 لودیش رو نخوند؟این فصل ها که گفتین کدوم تو جلد 3 هست؟
ممنون

hhhmmm

New member
ببخشید میشه انتشارات و مترجم کتاب لودیشی که شما خوندید بگید..

بالا