بررسی سوالات درس بیوشیمی آزمون ارشد 93 بیوتکنولوژی پزشکی

alireza-ja

New member
سلام دوستان این تاپیک رو ایجاد کردم که ایشالا با کمک همدیگه بعد آزمون، سوالات درس بیوشیمی رو بررسی کنیم و در موردش تبادل اطلاعات کنیم.

فقط دقت کنید که اینجا در مورد سطح سوالات و آزمون چطور بود و ... صحبت نمیکنیم فقط بررسی علمی سوالات مد نظر هستش.

:a2d3::auizz3ffy9vla57584x:auizz3ffy9vla57584x

alireza-ja

New member
سوال 2: فکر کنم گزینه 1 بشه. البته خودم اشتباهی 2 زدم

- - - Updated - - -

سوال 3: متوجه سوال نشدم. نزدمش.

alireza-ja

New member
سوال 4: بین الف و د شک داشتم نزدم.
گلیکوژن سنتاز و پیروات دهیدروژناز رو که میدونم با فسفریلاسیون مهار میشن. از بین اون دو تا دیگه نمیدونم
- - - Updated - - -

سوال 5 : چرخه اوره رو نخوندم. ولی دلم میخواست الف یعنی سیترولین رو بزنم.

آخرین ویرایش:

alireza-ja

New member
سوال 6: الف زدم

سوال7: الف زدم

- - - Updated - - -

سوال 8: HDL

سوال 9: ج زدم. فنیل آلانین آسپارتات

آخرین ویرایش:

alireza-ja

New member
10. الاستین زدم

11. قادر به ایجاد پیوند هیدروژنی است. ولی احساس میکنم اشتباهی الف رو پر کردم:smiliess (2):

alireza-ja

New member
12. متوجه آخر سوال نمیشدم. چه درصدی از دارو قابل جذب است یعنی چی ؟

13. از اون سوالا بود ها!!!!!!

14. نمیدونم

15. Lc

alireza-ja

New member
16. هیپوگزانتین میشه.

17. نمیدونم

18. اگزالواستات

- - - Updated - - -

19. نمیدونم

20. نمیدونم

21. سیتوزین زدم

alireza-ja

New member
22. با شک الف زدم
23 و 24 رو نمیدونم
25. نگاهش هم نکردم

- - - Updated - - -

26. گلوکوسربروزیداز

27. پروتئین کیناز C

28. نزدم

alireza-ja

New member
29. ب زدم . nonsence

30. ج زدم. گلونولاکتون اکسیداز

31. الف. آنتی مایسین- کمپلکس 1

32. الف زدم. افزایش انرژی فعالسازی سرعت واکنش را کم میکند

alireza-ja

New member
33. ب زدم. با استیله شدن هیستون بار مثبت آنها کاهش می یابد.

34.حوصلشو نداشتم

35. نمیدونم

36. با کلی تفکر و راز و نیاز ج زدم. اما الف درسته. اتصال به فسفریلاز کیناز b

alireza-ja

New member
37. با شک بین الف و د درنهایت الف زدم. مطمئن نیستم.

38. ب زدم. گلیکوزیلاز

39 و 40 نمیدونم

م.صفری

New member
37. با شک بین الف و د درنهایت الف زدم. مطمئن نیستم.

38. ب زدم. گلیکوزیلاز

39 و 40 نمیدونم

تقریبا منم مشابه شما زدم
البته اون سیترولین ک دلتون میخواست بزنینو من زدم دیگه خدا خودش کمک کنه :1dco2x0p1lilzhfpg1t

alireza-ja

New member
چه کار خوبی! :riz304: کاش واسه بقیه درساهم تاپیک بزنیم
9ب/16ج/25الف/28الف/33ج
اینا جواب گزینه هایی هست که متفاوت با alireza-ja زدم درمورد 9 و 16 مطمئن هستم ولی بقیه...
تریپتوفان دوتاحلقه داره مطمئنا آبگریزترینه آرژنین هم با سه تا n حتما آبدوست ترینه
imp هم اگه اشتباه نکنم اینوزین مونوفسفاته

imp اینوزین مونوفسفات هست ولی سوال گفته کدام باز آلی که میشه هیپوگزانتین. نوکلئوزید هیپوگزانتین میشه اینوزین.

hadixy

New member
با سلام و عرض شادباش خدمت همه
سوالای ژنتیک بهداشتو را از یکی از بچه ها ترم بالایی گیر اوردم من ترم شیشم و تازه بیو و ژنتیک پاس کردم به نظرم میاد در کل سوالای بیو راحتن سلولی در حد متوسط و در مورد ژنتیک نمی تونم نظر بدم چون اکثر سوالات را اصلا در درسا نداشتیم برای آشنایی خودم و سایر دوستان من سوالای بیوشمیمی ژنتیک انسانی امسال را با جوابای خودم میزارم البته جوابا کار خودمه شاید نیاز به اصلاح داشته باشه دوستان می تونند در بقیه درسا پیشقدم شن هرنفر به قدر بضاعت اولین چیزی که در سوالات بیوشیمی به چشم می خورد تعداد بالای سوالای بیویک بودند جالب توجه است به طور نمونه عرض کنم از متابولیسم ( قند و چربی اسید آمینه) فقط 4 سوال مطرح شده بود
حالا سوالا طبق دفترچه ب برای خلاصه نویسی فقط جواب میارم
1.انتقال دهنده لیپیدی در غشای پلاسمایی برای سفالین و فسفاتیدیل سرین
بله فلیپاز
دلم میخواست جواب تشریحی بدم ولی کلا سرعت تایپم با احتساب ده انگشت از یک کلید بر دقیقه ! تجاوز نمیکنه اگه میشد عکس بگیرم از دستوشته هام عالی میشد
2. توالی پالندرومیک این دیگه جواب میخواد؟ همون دوسر خوانا
GATGA….TCATC
3. کدام توالی به آنزیم های محدود الاثر شباهت دارد
GTCGAC
4. پروستاگلاندین اچ دو پیش ساز کدام نیست
PGG2
5مهارکننده توپوایزومراز باکتریایی
Ciprofloxacin
6.هیپرکلسترومیا ناشی از کمبود مس به دلیل کاهش کدام است؟
تیروزیناز
7.کدام ترکیب در ساختار GM ها وجود ندارد
فسفات
8.آسپیرین یک اسید آلی ضعیف با PK=3.5 اسیدی است در شرایطی که PHشیره معده 2.5 باشد حدودا چه درصدی از دارو قابل جذب است
فک کنم 10 درصد
9.القاکننده طبیعی بتاگالاکتوزیداز
آلولاکتوز
10.بار منفی کدام بیشتر است ؟
فسفاتیدیل اینوزیتول بار منفی چار در خنثی
11.پلیمر L.GAL و D.GAL چیست ؟
سوال قشنگی است برخلاف ظاهر هتروپلی ساکارید آگارز
12.ماده سنتز کلسترول
A.COA
خوب انگشتام خسته شد بقیشم تو بعدی

alireza-ja

New member
دلیل من واسه سوال 9:

اسپارتات بنظرم آبدوست تره چون در زنجیره r فقط یک ch2 داره و یک گروه کربوکسیل اما آرژنین 3 تا ch2 در زنجیره r داره از اون 3 تا ازت هم درسته 3تا ازت داره ولی فقط یکیش پروتون میگیره و میده.

biotech92

New member
چه کار خوبی! :riz304: کاش واسه بقیه درساهم تاپیک بزنیم
9ب/16ج/25الف/28الف/33ج
اینا جواب گزینه هایی هست که متفاوت با alireza-ja زدم درمورد 9 و 16 مطمئن هستم ولی بقیه...
تریپتوفان دوتاحلقه داره مطمئنا آبگریزترینه آرژنین هم با سه تا N حتما آبدوست ترینه
IMP هم اگه اشتباه نکنم اینوزین مونوفسفاته

دلیل من واسه سوال 9:

اسپارتات بنظرم آبدوست تره چون در زنجیره r فقط یک ch2 داره و یک گروه کربوکسیل اما آرژنین 3 تا ch2 در زنجیره r داره از اون 3 تا ازت هم درسته 3تا ازت داره ولی فقط یکیش پروتون میگیره و میده.
سلام..
شاخص هیدروپاتی برای اسیدامینه های آروماتیک از این قراره: Tyr - Trp -Phe( از چپ به راست : افزایش شاخص هیدروپاتی و قطبیت) پس بالاترین هیدروفوبیسیته را Phe دارد حالا باید سر گزینه ی 1و 3 بحث کنیم...

biotech92

New member
{سوال 6هم فک کنم گزینه ی 1 گفته بودین:خوب کاهش گلوکز>باعث فسفریلاسیون آدنیلات سیکلاز می شود و درنتیجه افزایش cAMP را خواهیم داشت که خود cAMP به CAP or CRP متصل میشود و کمک به بیان ژن...
بااین توضیحات فقط گ ی 3میتونه درست باشه}

leila89

New member
دوستان مگه شما دفترچه سوالات دستتون مونده که سوالات را جوابش را می نویسید؟
مال ما رو گرفتن:smiliess (13):

alireza-ja

New member
سلام..
شاخص هیدروپاتی برای اسیدامینه های آروماتیک از این قراره: Tyr - trp -phe( از چپ به راست : افزایش شاخص هیدروپاتی و قطبیت) پس بالاترین هیدروفوبیسیته را phe دارد حالا باید سر گزینه ی 1و 3 بحث کنیم...

من میگم آسپارتات قطبی تره چون فقط یه دونه ch2 داره بعدش هم کربوکسیل. ولی لیزین 4تا ch2 داره بعدش آمین.

- - - Updated - - -

سلام..
شاخص هیدروپاتی برای اسیدامینه های آروماتیک از این قراره: Tyr - Trp -Phe( از چپ به راست : افزایش شاخص هیدروپاتی و قطبیت) پس بالاترین هیدروفوبیسیته را Phe دارد حالا باید سر گزینه ی 1و 3 بحث کنیم...

من میگم آسپارتات قطبی تره چون فقط یه دونه CH2 داره بعدش هم کربوکسیل. ولی لیزین 4تا CH2 داره بعدش آمین.

بالا