مرور مبحث های مولکولی لودیش (شروع از 24 اسفند)

sheida93

New member

سلام دوستان هدف این تاپیک مرور فصل های مولکولی لودیش هست / هر کس هر منبعی رو مطالعه میکنه میتونه همکاری کنه اصل یکیه، منتها یک منبع به نکات ریز هم اشاره کرده یکی نه

روال کار مثل تاپیک بیوشیمی و ژنتیک هست لطفا همکاری خودتونو اعلام کنید + فصلی که بر میدارید + تاریخی که سئوالات رو میدید+ همگروهی های خودتون رو مشخص کنید

1) ساختمان و عملکرد پروتئین ها

2) مکانیسم ژنتیک مولکولی

3) تکنیک های ژنتیک مولکولی

4) ژن، ژنومیک و کروموزوم

5) کنترل رونویسی و بیان ژن

6) تنظیم پس از رونویسی ژن ها

آخرین ویرایش:

alireza-j

New member
با اجازتون اینجا هم یه پیشنهاد میزارم. کمتر کسی لودیش رو خونده حتی خود من. چون عنوان فصلای مولکولی لودیش خیلی کلیه. از طرفی هم اونقدر سوالا ریز نیستن دقت کرده باشید از مباحثی سوال اومده که توی اکثر کتابا وجود داره. نظر من اینه که طبق مباحثی که سوال میاد پیش بریم. من یه سرفصل مینویسم نظرتون رو بگید.

ساختمان اسید نوکلئیک و سازماندهی ژنوم

همانندسازی پروکاریوت

همانندسازی یوکاریوت

ترمیم و جهش

رونویسی پروکاریوت

تنظیم بیان ژن پروکاریوت

رونویسی یوکاریوت

تنظیم بیان ژن یوکاریوت

انواع موتیفها

پردازش rna

ترجه پروکاریوت

ترجمه یوکاریوت

آخرین ویرایش:

sheida93

New member
و اما تقسیم بندی

24 اسفند 92 = بخش ژن، ژنومیک و کروموزوم (شامل: ژنوم پروکاریوتی، ژنوم یوکاریوتی/ کروموزوم ها واجزای ساختاری آن/ انواع کروماتین/ کروموزوم های غیر معمول/ ساختار ژن در پروکاریوت ها و یوکاریوت ها/ کدهای ژنتیکی/ ترانسپوزون ها/ رتروترانسپوزون ها/ dna اندامک ها)+ ساختار اسید نوکلئیک هم در بیوشیمی هست در این بخش بررسی میشه (این بخش باید حتما گروهی انجام بشه Vatson هم یکی از اعضا هست چون در بیوشیمی میخواست این مبحث رو به عهده بگیره)
25 اسفند = گذاشتن جواب ها در تاپیک

5 فروردین 93= همانندسازی (شامل: همانندسازی dna در یوکاریوت ها و پروکاریوت ها/ همانندسازی dna میتوکندری/ سیستم ترمیمی dna)
6 فروردین 93 = بررسی جواب ها در تاپیک

11 فروردین 93= رونویسی و بیان ژن (شامل: انواع RNA / پیرایش)
12 فروردین 93 = گذاشتن جواب ها در تاپیک

18 فروردین 93= تنظیم بیان ژن (در پروکاریوت ها و یوکاریوت ها شامل سیستم های اپران/ استیلاسیون/ متیلاسیون و موتیف ها و میکروRNA ها و ......)
19 فرودین 93= گذاشتن جواب ها

23 فروردین 93= ترجمه
24 فروردین= جواب ها

30فروردین = تکنیک های ژنتیک مولکولی (مهندسی ژنتیک)
31 فروردین= جواب ها

چرا بچه ها من هر مبحث رو تقریبا هفته ای گذاشتم ؟ دلیلش اینه که هر هفته شما هم باید مبحثی رو که برا طرح سئوال برداشتین رو بخونین و نکته هاشو واسه بچه ها تایپ کنید و هم باید مبحث هفته را مرور کنید در ضمن درسای دیگه هم هست که برنامش به همین صورته بنابراین من فکر میکنم تقسیم بندیم متعادله

آخرین ویرایش:

sheida93

New member
و اما تقسیم بندی

24 اسفند 92 = بخش ژن، ژنومیک و کروموزوم (شامل: ژنوم پروکاریوتی، ژنوم یوکاریوتی/ کروموزوم ها واجزای ساختاری آن/ انواع کروماتین/ کروموزوم های غیر معمول/ ساختار ژن در پروکاریوت ها و یوکاریوت ها/ کدهای ژنتیکی/ ترانسپوزون ها/ رتروترانسپوزون ها/ dna اندامک ها)+ ساختار اسید نوکلئیک هم در بیوشیمی هست در این بخش بررسی میشه (این بخش باید حتما گروهی انجام بشه Vatson هم یکی از اعضا هست چون در بیوشیمی میخواست این مبحث رو به عهده بگیره)
25 اسفند = گذاشتن جواب ها در تاپیک

5 فروردین 93= همانندسازی (شامل: همانندسازی dna در یوکاریوت ها و پروکاریوت ها/ همانندسازی dna میتوکندری/ سیستم ترمیمی dna)
6 فروردین 93 = بررسی جواب ها در تاپیک

11 فروردین 93= رونویسی و بیان ژن (شامل: انواع RNA / پیرایش)
12 فروردین 93 = گذاشتن جواب ها در تاپیک

18 فروردین 93= تنظیم بیان ژن (در پروکاریوت ها و یوکاریوت ها شامل سیستم های اپران/ استیلاسیون/ متیلاسیون و موتیف ها و میکروRNA ها و ......)
19 فرودین 93= گذاشتن جواب ها

23 فروردین 93= ترجمه
24 فروردین= جواب ها

30فروردین = تکنیک های ژنتیک مولکولی (مهندسی ژنتیک)
31 فروردین= جواب ها

چرا بچه ها من هر مبحث رو تقریبا هفته ای گذاشتم ؟ دلیلش اینه که هر هفته شما هم باید مبحثی رو که برا طرح سئوال برداشتین رو بخونین و نکته هاشو واسه بچه ها تایپ کنید و هم باید مبحث هفته را مرور کنید در ضمن درسای دیگه هم هست که برنامش به همین صورته بنابراین من فکر میکنم تقسیم بندیم متعادله

خب تا اینجا

24 اسفند = مبحث ژن- ژنومیک و کروموزوم (واتسون و زینب)

11 فروردین= رونویسی و بیان ژن (ساناز و سرین)

23 فروردین = ترجمه (آسمان )

30 فروردین = تکنیک های مهندسی ژنتیک (شیدا)

همانندسازی و تنظیم بیان ژن مونده بچه ها کیا برش میدارن

sheida93

New member

24 اسفند = مبحث ژن- ژنومیک و کروموزوم (واتسون و زینب)

5 فروردین= همانندسازی (ملینا)

11 فروردین= رونویسی و بیان ژن (ساناز و سرین)

18 فروردین= تنظیم بیان ژن (آسیه)

23 فروردین = ترجمه (آسمان )

30 فروردین = تکنیک های مهندسی ژنتیک (شیدا)

دوستان عزیزی که تمایل به همکاری دارند میتونند تو هر گروهی که خواستن برن و به اعضای اون گروه پیام بدن و مبحثی رو به عهده بگیرن

sheida93

New member
دوستان من میخوام یه انتقادی کنم اول به خودم بعد به همه ...برا خودم جنبه انتقاد داره برا شماها جنبه پیشنهاد ...من میگم وقتی قراره برا فصلی سوال طرح کنیم حالا منظوم صرفا این تاپیک نیست ..نه اصلا..ما چند تا تاپیک دیگه هم داریم اما من اینجا مطرحش میکنم...اون سوالا اولین نفری که استفاده میکنه خود شخصه پس مسلما برا خودمون سنگ تموم میزاریم تا فصلیو خوب خوب بخونیم پس انتظار داریم بقه هم اگه سوالاشونو بما میدن اونا هم ریز و از همه جای کتاب سوال طرح کنن اگه وقتشو نداریم از همون اول بگیم اقا من نمیتونم ..ایطو نباشه بگیم خو حالا چندتا سوال طرح میکنم عوضش سوال بقیه رو هم دارم...این اصلا شیوه خوبی نیست چون مسلما خیلیا ازین کار ناراضی اند بدون رضایت کسی هم نمیشه موفق شد...امیدوارم هممون حس مسئولیت پذیری رو تو خودمون اجرا کنیم ...من اینجا تا حالا از همه کسایی که زحمت کشیدن سوالارو طرح کردن چه این تاپیک چه بقیه تاپیکا تشکر میکنم انشالا که هممون نتیجه تلاشمونو خواهیم گرفت....

کاملا موافقم
در واقع هدف از این کار همین بود که هر کس یه فصل رو به عهده بگیره و با طرح سئوال مثل یه استاد اون چیزی رو که کامل از اون فصل فهمیده به بچه ها آموزش بده
من خودم سئوالایی که بچه ها طرح کردن رو همزمان با فصل بررسی می کنم و ایراد هایی که داشته رو یادداشت میکنم
و آخر کار به بچه ها خواهم گفت
و همین انتظار رو از بچه ها دارم در مقابل سئوالایی که خودم طرح میکنم

پس بچه ها فصلی رو که به عهده می گیرید اونو کامل بفهمید و وقت روش بذارید و مثل یه استاد با طرح سئوال اونو به بقیه یاد بدید / سئوالای بقیه رو هم کامل بررسی کنید که نکاتش تمام و کمال باشه و چیزی جا نیفتاده باشه و اگه اشتباهی داره و طرف جایی رو اشتباه فهمیده و ازش سئوال در آورده اشتباهش برطرف بشه

همونطور که خودتون میدونید چیزی که زیاده ج- ز- و- ه و کتاب تست و ............ هدف ما فقط سئوال طرح کردن نیست، تسلط رو موضوع و آموزش اون و برطرف کردن نقصامونه
پس لطفا همکاری کنید

serin

New member
کاملا موافقم
در واقع هدف از این کار همین بود که هر کس یه فصل رو به عهده بگیره و با طرح سئوال مثل یه استاد اون چیزی رو که کامل از اون فصل فهمیده به بچه ها آموزش بده
من خودم سئوالایی که بچه ها طرح کردن رو همزمان با فصل بررسی می کنم و ایراد هایی که داشته رو یادداشت میکنم
و آخر کار به بچه ها خواهم گفت
و همین انتظار رو از بچه ها دارم در مقابل سئوالایی که خودم طرح میکنم

پس بچه ها فصلی رو که به عهده می گیرید اونو کامل بفهمید و وقت روش بذارید و مثل یه استاد با طرح سئوال اونو به بقیه یاد بدید / سئوالای بقیه رو هم کامل بررسی کنید که نکاتش تمام و کمال باشه و چیزی جا نیفتاده باشه و اگه اشتباهی داره و طرف جایی رو اشتباه فهمیده و ازش سئوال در آورده اشتباهش برطرف بشه

همونطور که خودتون میدونید چیزی که زیاده ج- ز- و- ه و کتاب تست و ............ هدف ما فقط سئوال طرح کردن نیست، تسلط رو موضوع و آموزش اون و برطرف کردن نقصامونه
پس لطفا همکاری کنید

مسئله اینه که قرار بود بعد ارسال سوالات به همدیگه همه سوالاتو با هم بررسی کنیم....اما هنوز هیچکدوممون اقدام به این کار نکردیم
اگه سوالا به موقع بررسی بشن هم اونی که سوالارو طرح کرده میفهمه به کجا ها دقت نکرده و هم بقیه نکاتو یاد میگیرن و مطالب رو هم جمع نمیشه

parhey

New member
همانندسازی و تنظیم بیان ژن
و کسی برنداشته؟
اگه نه من برش میدارم...
میشه؟
بهم اطلاع بدین
ببخشید دیر کردم:(:rose:

sheida93

New member
مسئله اینه که قرار بود بعد ارسال سوالات به همدیگه همه سوالاتو با هم بررسی کنیم....اما هنوز هیچکدوممون اقدام به این کار نکردیم
اگه سوالا به موقع بررسی بشن هم اونی که سوالارو طرح کرده میفهمه به کجا ها دقت نکرده و هم بقیه نکاتو یاد میگیرن و مطالب رو هم جمع نمیشه

بله درسته سئوالا بررسی میشه ولی نه این دور
بعد از تمام شدن دور طرح سئوال و مرور سریع کتاب
بر میگردیم و فصل به فصل سئوالایی که طرح شده، اشکالات و مطالبی که نادیده گرفته شده رو بررسی می کنیم
البته این پیشنهاد منه

sheida93

New member
همانندسازی و تنظیم بیان ژن
و کسی برنداشته؟
اگه نه من برش میدارم...
میشه؟
بهم اطلاع بدین
ببخشید دیر کردم:(:rose:

صفحه اول پست شماره پنج رو ببین و به یکی از گروه ها که تمایل داری ملحق شو، و از قسمتی که واست در نظر گرفته میشه سئوال طرح کن

آخرین ویرایش:

melinaa

New member
بچه ها ممنون برای ارسال ایمیل هاتونو گزارشاتون.منم 5 فروردین ایمیلش میکنم بخش همانند سازیو.فقط ایمیل هاتونو ادرساشونو برام پیام کنین تا بدونم برای کیا باید بفرستم..ممنونم دوستاااااااییییییییی گگگگگگلللللللللممممممممممم

melinaa

New member
بچه ها من میخوام فردا شب قسمت همانند سازیو ایمیل کنم براتون.بگید که برای کیا باید بفرستم.نمیدونممممممممممممممممم ایمیل هاتونو..

sheida93

New member
من واقعا متوجه نمیشم شما چرا هی ایمیل ایمیل می کنید وقتی نفر دوم سومی هستید که دارید سئوال می فرستید
میل ها همونیه که واتسون بار اول سئوالا رو با عنوان ملکولی واستون فرستاد هر کی هم تازه اضافه شده میگه واسش میفرستیم دیگه / مگه اینکه کلا در جریان برنامه گروه نباشید

درسته ؟

sheida93

New member
الان ایمیل منو دیگه همه دارن ولی برا رسیدن به هر فصلی باید هم ایمیل بدم هم پیام خصوصی بذارم :)

sheida93

New member
سئوالای بخش رونویسی و بیان ژن 11 فروردین به دست من نرسیده

بالا