مرور فصل به فصل بیوشیمی (شروع از 20 اسفند)

sheida93

New member
سلام دوستان

این تاپیک با هدف مرور بیوشیمی ایجاد شده منبع اصلی کتاب هارپر هست

با توجه به همپوشان بودن مطالب کتاب های مختلف هر کس از هر منبعی که داره مطالعه میکنه بیاد و یک فصل رو به عهده بگیره و سئوال ازش طرح کنه

مباحث کلی بیوشیمی هارپر

قسمت اول: ساختمان و عملکرد پروتئین ها و آنزیم ها
قسمت دوم: بیوانرژتیک و متابولیسم کربوهیدارت ها و لپیدها
قسمت سوم: متابولیسم پروتئین ها و اسیدهای آمینه
قسمت چهارم: ساختمان، عملکرد و همانندسازی ماکروملکولها
قسمت پنجم: بیوشیمی ارتباطات خارج سلولی و داخل سلولی

لطفا هر کس فصل هایی که میتونه سئوال طرح کنه رو اعلام کنه
تا از 20 اسفند مطالعه گروهی رو بدون وقفه شروع کنیم

سئوال ها هم فقط در اختیار بچه های گروه قرار میگیره هر کس دوست داره تستی سئوال طرح کنه سئوالای تشریحی هم باید به صورتی باشه که جواب کوتاه باشه و فقط جوابا در تاپیک قرار داده میشه

نحوه کار به این صورته که
اول اعلام میشه که قراره چه فصلی ازش سئوال طرح بشه و توسط چه کسی تا بچه ها اون فصل رو مطالعه کنن و چه تاریخی سئوالا رو ارسال میکنه
بعد بچه ها سئوالا رو میخونن و جواب میدن
روز بعدش پاسخ ها در تاپیک گذاشته میشه و شما میتونید خودتون رو به این طریق بسنجید که چقدر مطالب رو فهمیدیدو توش تسلط دارید

من هم همه سئوالاتی رو که بچه ها طرح کردن و پاسخشون رو گرد آوری میکنم و پس از اتمام کتاب در اختیار بچه های گروه قرار میدم که برای دوره واستون راحتتر باشه و فقط دور بعدی رفع اشکال کنیم

البته به شرط اینکه کل فصل هایی که مشخص میشه رو افراد مختلف به عهده بگیرن و ازش خوب سئوال در بیارن

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: mohana

sheida93

New member
بچه هایی که میخوان تو گروه باشن لطفا اعلام کنن و فصل هایی که برای طراحی سئوال به عهده میگیرن رو بگن تا یه برنامه ریزی کنیم

من خودم فعلا قسمت پنجم یعنی فصل های غشا، ساختمان و عملکرد و فصل تنوع سیستم آندوکرین و فصل فعالیت هورمونی و انتقال پیام رو به عهده میگیرم و ازش سئوال طرح میکنم بعلاوه کل قسمت های مولکولی

فقط هم سئوالا در اختیار بچه هایی قرار میگیره که حضور فعال دارند و خودشون هم فصل هایی به عهده گرفتن

آخرین ویرایش:

sheida93

New member
بچه ها
طبق سر فصل های بیوشیمی ای که من دارم فصل ها این ها هستن به صورت کلی

یک بخش ساختمان و کاتالیز هست که شامل (1- اسیدهای آمینه / 2- پروتئین ها/ 3- آنزیم ها/ 4- کربوهیدرات ها/ 5- لیپیدها/ 6- غشاء ها/ 7- نوکلئوتیدها) هست

یک بخش بیولوژی مولکولی هست که شامل (1- اسیدهای نوکلئیک/ 2- همانندسازی/ 3- آسیب و ترمیم دی ان آ/ 4- رونویسی/ 5- پردازش آران آ/ 6- ترجمه/ 7- انتقال پروتئین ها به مقاصد مختلف/ 8- تنظیم بیان ژن)
یک بخش هم مربوط به متابولیسم هست که شامل (1- زنجیره تنفس سلولی/ 2- چرخه کربس/ 3- متابولیسم گلوکز/ 4- متابولیسم سایر کربوهیدرات ها/ 5- سنتز اسیدهای چرب/ 6- کاتابولیسم اسیدهای چرب و متابولیسم اجسام کتونی/ 7- متابولیسم گلیسرولیپیدها/ 8- ایکوزانوئیدها/ 9- متابولیسم کلسترول/ 10- لیپوپروتئین ها/ 11- متابولیسم عمومی و اختصاصی اسیدهای آمینه/ 12- متابولیسم هم/ 13- متابولیسم نوکلئوتیدها )

یک بخش هم مربوط به هورمون ها و انتقال پیام هست

دیگه هر کس هر قسمتی رو به عهده میگیره بهتره هم ساختمان و کاتالیزش رو برداره و هم متابولیسمشو

آخرین ویرایش:

sheida93

New member
خب بچه ها چون اینطوری دیدیم که هر کس مبحثی رو به عهده میگیره کامل ازش سئوال طرح کنه یه تقسیم بندی جدید میذارم که بر اساس اون الان راحتتر میتونید انتخاب کنید

یعنی هم ساختمان و هم متابولیسم رو با هم بررسی کنید می تونید دو نفر دو نفر یا گروه های چند نفری این کارو انجام بدید

ساختمان و متابولیسم قندها ..............................(sanaz)
ساختمان و متابولیسم چربی ..............................(serin)
ساختمان و متابولیسم اسیدهای آمینه و پروتئین ها...........(dilak)
اسیدهای نوکلئیک .....................................(vatson) چون گفتی به این فصل مسلطی :) و میخوای ازش سئوال طرح کنی برامون
آب و الکترولیت ها.....................................؟؟؟؟؟؟
آنزیم ها.............................................. (irani)
هورمون ها و انتقال پیام.............................(sheida)

لطفا هر فرد یا هر دو نفری که یک بخش رو بر می دارن سریعا اعلام آمادگی کنن و تاریخ انتشار سئوالا رو بگن تا بچه ها خودشونو آماده کنن

چون مباحث زیاده و هر دو بخش ساختمان و متابولیسم هست لطفا کسایی که اعلام آمادگی کردن ولی هنوز بخش مورد نظر رو مشخص نکردن با توجه به علاقه و تسلطشون بیان و دریکی از این بخش ها همکاری کنن و به صورت مشترک از اون بخش سئوال در بیارن

سریعا تاریخ دقیق رو اعلام کنید :) تا بچه ها در حین سئوال طرح کردن و کار روی فصل خودشون تا اون تاریخ بتونن مبحث مورد نظر را مرور کنن

آخرین ویرایش:

alireza-j

New member
سلام به همگی خوشحالم که بیوشیمی هم راه افتاد ولی چندتا انتقاد و پیشنهاد:

من پستا رو خوندم نمیدونم چه اجباریه که هم ساختمان و هم متابولیسم رو باید با هم آزمون بگیرید مطمئن باشید اینطوری سوالا آبکی طرح میشه و از طرفی شک نکنید واسه طراحای سوالات خیلی سخت تموم میشه. من چون تجرشو دارم بهتون گفتم. اگه سوالا قراره سطحی طرح بشه خوب بحثی نیست ولی اگه میخواید هم خود طراح سوالات و هم بقیه به این آزمونا تکیه کنن و طوری بشه که اگر کسی بتونه 50 60 بزنه قطعا بهداشت از این بالاتراشو بگیره، خوب باید یه مقدار حساب شده تر باشه. من بنظرم شما همش به فکر این هستید که تمومش کنید من یه پیشنهاد میدم بعدش هر چی جمع گفتن قبول منم جز طراحان سوال میشم.
در درجه اول تاریخای آزمون خیلی فشرده س. خداییش کی میتونه هم ساختمان و هم متابولیسم قند رو زیر 2 هفته بخونه اینطوری طراح سوالا به مشکل میخورن که هیچ بچه هایی هم که میخوان آزمون بدن نمیتونن نتیجه دلخواه رو بگیرن.
پیشنهاد:

در درجه اول ساختمان و متابولیسم رو از هم جدا کنید و برای هر کدومش یک هفته وقت بزارید.
اگر لازم شد یک هفته هم بیشتر واسش وقت بزارید.
همتون با این جمله آشنا هستید : تسط 100 درصدی رو 70 درصد مطالب بهتر از تسلط 70 درصدی رو 100 درصد مطالب است.

من میگم ما اگه خوب خوب بتونیم ساختمان و متابولیسم قند و لیپید و آنزیم و کوانزیم رو بخونیم خیلی بهتر از اینحالت هستش که شتاب زده همه رو بخونیم و به نوعی سمبلش کنیم البته ساختمان اسید آمینه و پروتئین هم مهم هستش. میدونم هدف هیچکدوممون از طراحی سوالات این نیست ولی مطمئن باشید اگه حجم زیاد و وقت کم باشه این حالت 100% پیش میاد.

من نظرم این هستش که خود ساختمان هر ماکرومولکولی و متابولیسمش رو هم باز به چند بخش تقسیم کنیم. تا واقعا چیزی جا نمونه. مثلا بر فرض مثال از چرخه کربس و زنجیره انتقال الکترون میدونید چقدر سوال میشه ازش طرح کرد!!!!!!!!

از طرفی میاحث مولکولی رو از بیوشیمی جدا کنید. بیاید مولکولی رو هم خوب خوب بخونیم تا هم توی سلولی مولکولی و هم بیوشیمی بکارمون بیاد.

آخرین ویرایش:

sheida93

New member
سلام و خدا قوت به همه بچه های درسخون و پرتلاش این تاپیک

نظراتتونو خوندم با توجه به کم بودن وقت و از طرفی به علت اینکه هدف مرور هست نه آزمون باید نکته های کتاب رو تا حد ممکن در بیارید مثلا من خودم برای فصل انتقال پیام دارم به کتاب لودیش هم مراجعه میکنم تا به همه نکته های این مبحث اشاره کنم و در اختیارتون بذارم خیلی از سئوالاتم هم داره به صورت ص و غ میشه و چهارگزینه ای میشه چون با این روش بهتر تونستم به نکته اشاره کنم

قسمت مولکولی بیوشیمی رو حذف میکنیم و در یک تاپیک که قراره بزنم مباحث مولکولی رو کلا بررسی می کنیم پس الان بقیه فصل ها میمونه

فصل ساختار و متابولیسم از هم جدا نمیشه چون میخوایم تسلط کامل رو یه مبحث داشته باشیم و فقط گروه دو سه نفری براش میذاریم

1) متابولیسم و ساختمان قندها 2) متابولیسم و ساختمان چربی ها 3) متابولیسم و ساختمان اسیدهای آمینه و پروتئین ها

سنگین ترین مبحث ها هستند هر کدوم رو به عهده دو الی سه نفر که متقاضی هستن قرار میدیدم و طی یک هفته تا ده روز هر کدوم وقت میگیره که برسی بشن

4) آب الکترولیت ها 5) آنزیم ها 6) ویتامین ها

این فصل ها رو هم به عهده کسایی قرار میدیم که میگن تسلط کمتری روی بیوشیمی دارن ولی میخوان همکاری کنن

7) فصل هورمون ها و انتقال پیام رو هم من خیلی ریز و نکته ای میخوام سئوال در بیارم فصل انتقال پیام لودیش رو هم در این مبحث جا میدم و چون شنیدم این فصل ها واسه شما ظاهرا اهمیت کمتری داره آخر از همه سئوالاتم رو میدم

پس فقط الان همگروهی های خودتون رو اعلام کنید

alireza-j

New member
1. ساختمان اسید آمینه و پروتئین
1-1 ساختار اسید آمینه ها
1-2 پپتیدها و ساختمانهای 1 و 2 و 3 و 4 پروتئینها
1-3 انواع پروتئین ها از لحاظ شکل (کروی – رشته ای)
1-4 هموپروتئین ها
1-5 پروتئین های پلاسما
1-6 روش های جداسازی پروتئین ها

2. آب و الکترولیت
3. آنزیم و کوآنزیم
3-1 کوآنزیم ها و نظریه های عملکرد آنزیمی
3-2 طبقه بندی آنزیم ها
3-3 سینتیک آنزیمی و نمودارهای میکائیلیس منتن ، لینویور برک ، ادی هافستی
3-4 مهارکننده های آنزیمی
3-5 انواع واکنش های آنزیمی و روش های تنظیمی آن ها
3-6 آنزیم ها پلاسما

4. ساختمان کربوهیدرات
4-1 مونوساکارید ها
4-2 دی ساکارید ها و اولیگو ساکاریدها
4-3 هومو پلی ساکاریدها
4-4 هتروپلی ساکاریدها

5. ساختمان لیپیدها
5-1 اسید های چرب، ایکوزانوئید ها، پروستاگلاندین ها، لوکوتری ان ها
5-2 گلیسرول، الکل مونو هیدریک (موم ها)، کلسترول
5-3 لیپیدهای ساده، لیپیدهای کمپلکس ( فسفولیپیدها و گلیکولیپیدها و لیپوپروتئین ها)
5-4 مشتقات لیپیدی ( مشتقات استروئیدی و ترپن ها)

6. بیوانرژتیک
7. متابولیسم کربوهیدرات
7-1 گلیکولیز و مسیر راپاپورت
7-2 چرخه کربس
7-3 گلوکونئوژنز
7-4 گلیکوژنز
7-5 گلیکوژنولیز
7-6 مسیر پنتوز فسفات
7-7 مسیر اسید اورونیک
7-8 مسیر بی هوازی گلوکز ( تخمیر الکلی و لاکتاتی)
7-9 متابولیسم فروکتوز و گالاکتوز
7-10 چرخه کوری و چرخه گلوکز آلانین

8. متابولیسم لیپید
8-1 لیپولیز (انواع اکسیداسیون اسدهای چرب اشباع و غیر اشباع)
8-2 لیپوژنز
8-3 متابولیسم کلسترول

آخرین ویرایش:

sheida93

New member
عذر میخوام به خاطر مشخص نبودن تاریخ ها خودم بایستی تاریخ مشخص کنم

23 اسفند 92= مبحث ساختمان کربوهیدرات ها/ گلیکولیز، گلیکونئوژنز
24 اسفند= گذاشتن جواب ها

27 اسفند 92= مسیرپنتوزفسفات/مسیر اسید اورونیک/ گلیکوژنز/ متابولیسم گالاکتوز/ متابولیسم فروکتوز
28 اسفند= گذاشتن جواب ها

4 فرودین= مبحث زنجیره تنفس و چرخه کربس
5 فردوین= گذاشتن جواب ها در تاپیک

11 فروردین 93= مبحث ساختمان اسیدهای آمینه و پروتئین ها / متابولیسم عمومی و اختصاصی اسیدهای آمینه
8 فروردین= گذاشتن جواب

15 فروردین = ساختمان نوکلئوتیدها/ متابولیسم هم و نوکلئوتیدها
16 فرودین= گذاشتن جواب ها

23 فروردین= ساختمان لیپیدها/ سنتز اسیدهای چرب/ کاتابولیسم اسیدهای چرب/ متابولیسم اجسام کتونی
24 فرودین= گذاشتن جواب ها

30 فروردین= متابولیسم گلیسرولیپیدها/ ایکوزانوئیدها/ کلسترول/ لیپوپروتئین ها
31 فروردین= گذاشتن جواب ها

6 اردیبهشت = مبحث کلی آنزیم ها
7 اردیبهشت= گذاشتن جواب ها

11 اردیبهشت= مبحث آب و الکترولیت ها/ ویتامین ها
12 اردیبهشت= گذاشتن جواب ها

19 اردیبهشت= مبحث انتقال پیام و هورمون ها
20 اردیبهشت= جواب ها

sheida93

New member
عذر میخوام به خاطر مشخص نبودن تاریخ ها خودم بایستی تاریخ مشخص کنم

23 اسفند 92= مبحث ساختمان کربوهیدرات ها/ گلیکولیز، گلیکونئوژنز
24 اسفند= گذاشتن جواب ها

27 اسفند 92= مسیرپنتوزفسفات/مسیر اسید اورونیک/ گلیکوژنز/ متابولیسم گالاکتوز/ متابولیسم فروکتوز
28 اسفند= گذاشتن جواب ها

4 فرودین= مبحث زنجیره تنفس و چرخه کربس
5 فردوین= گذاشتن جواب ها در تاپیک

11 فروردین 93= مبحث ساختمان اسیدهای آمینه و پروتئین ها / متابولیسم عمومی و اختصاصی اسیدهای آمینه
8 فروردین= گذاشتن جواب

15 فروردین = ساختمان نوکلئوتیدها/ متابولیسم هم و نوکلئوتیدها
16 فرودین= گذاشتن جواب ها

23 فروردین= ساختمان لیپیدها/ سنتز اسیدهای چرب/ کاتابولیسم اسیدهای چرب/ متابولیسم اجسام کتونی
24 فرودین= گذاشتن جواب ها

30 فروردین= متابولیسم گلیسرولیپیدها/ ایکوزانوئیدها/ کلسترول/ لیپوپروتئین ها
31 فروردین= گذاشتن جواب ها

6 اردیبهشت = مبحث کلی آنزیم ها
7 اردیبهشت= گذاشتن جواب ها

11 اردیبهشت= مبحث آب و الکترولیت ها/ ویتامین ها
12 اردیبهشت= گذاشتن جواب ها

19 اردیبهشت= مبحث انتقال پیام و هورمون ها
20 اردیبهشت= جواب ها

دوستان چون پیام ها برای عده ای ارسال نمیشد من گروه بندی ها رو در اینجا هم میذارم لطفا با اعضای گروهتون هماهنگ کنید تا بخشی از مبحث مربوطه رو بردارید و در تاریخ مشخص شده به صورت یک فایل سئوال ها رو در اختیار بچه ها قرار بدید تشکر

sanaz/ alireza/ serin مبحث کربوهیدرات ها و زنجیر تنفس و .... در تاریخ های 23/ 27 اسفند و 4 فروردین سئوالا رو به بقیه اعضا می دهند

dilak/ zeinab/ melina مبحث اسیدهای آمینه و .... در تاریخ 11 فروردین سئوالا رو به بقیه اعضای می دهند

آسمون/ biologist مبحث نوکلئوتیدها و هم ..... در تاریخ 15 فروردین ......

zahra/ solmaz01/simin69/golabatun مبحث کلی لیپیدها در تاریخ 23 و 30 فروردین .....

irani مبحث آنزیم ها در تاریخ 6 اردیبهشت

mahsa آب و الکترولیت ها/ ویتامین ها در تاریخ 11 اردیبهشت

sheida انتقال پیام و هورمون ها در تاریخ 19 اردیبهشت

serin

New member
سلام دوستان
لطفا اعضا گروه ایمیلاشونو با پیام خصوصی برام بفرستن
فردااخر شب سری اول سوالاتو براتون میل میکنم

alireza-j

New member
تشکر بابت زحمتاتون. با عرض بسیار شرمندگی از اونجایی که آزمون سلولی کاملا از ثبت نام و طراحی و تایپ و ... بر عهده خودم هستش، واقعا نمیتونم توی تاپیک بیوشیمی هم فعالیت داشته باشم و وقتم واسه طراحی سوال بیوشیمی بسیار بسیار کمه چون آزمونهای سلولی به اندازه کافی وقت گیر هستند. اول فکر کردم میتونم فعالیت کنم ولی الان واقعا از توان و وقتم خارجه. از همتون بخصوص سرین و ساناز خانم (همکارانم) بسیار عذر میخوام.
چون طراحی سوال خوب و مفهومی وقت گیر هستش و از طرفی هم از طراحی سوال آبکی بدم میاد و از همه مهمتر وجدانم اجازه ماسمالی کردن رو نمیده، اینه که عذر من رو بپذیرید.

sanaz alizadeh

New member
تشکر بابت زحمتاتون. با عرض بسیار شرمندگی از اونجایی که آزمون سلولی کاملا از ثبت نام و طراحی و تایپ و ... بر عهده خودم هستش، واقعا نمیتونم توی تاپیک بیوشیمی هم فعالیت داشته باشم و وقتم واسه طراحی سوال بیوشیمی بسیار بسیار کمه چون آزمونهای سلولی به اندازه کافی وقت گیر هستند. اول فکر کردم میتونم فعالیت کنم ولی الان واقعا از توان و وقتم خارجه. از همتون بخصوص سرین و ساناز خانم (همکارانم) بسیار عذر میخوام.
چون طراحی سوال خوب و مفهومی وقت گیر هستش و از طرفی هم از طراحی سوال آبکی بدم میاد و از همه مهمتر وجدانم اجازه ماسمالی کردن رو نمیده، اینه که عذر من رو بپذیرید.

بله هر کس دیگه ای جای شما بود وقت نداشت من میگم تو اون تاپیک که کسی فعالیت نداره همه رو یه نفر داره انجام میده ...اگه دوستان اجازه بدن سوالا رو برا شما هم میل کنن....هرکی رضایت میده لایک کنه....

sanaz alizadeh

New member
پس اگه میشه یه نفر به گروه منو سرین بیاد با ما همکاری کنه ..مبحث قنده .ساختار و یه قسمته متابولیسم تموم شد یه بخشی از متابولیسم مونده ...

alireza-j

New member
بله هر کس دیگه ای جای شما بود وقت نداشت من میگم تو اون تاپیک که کسی فعالیت نداره همه رو یه نفر داره انجام میده ...اگه دوستان اجازه بدن سوالا رو برا شما هم میل کنن....هرکی رضایت میده لایک کنه....

بابت لطفی که دارید ممنونم. ببخشید دیگه نشد.

@... zahra

New member
ممنون دوستان بخاطر زحمتی که برا سولا کشیدین...خیلی مفیدن برا من..یکم وجدنا برا من سخت بود...وابین خوبه:rose:
راستی اینکه شیدا جان فرمودن تاریخ 23 و 30 فروردین من و بعضی از دوستان...سوال طرح میکنیم؟؟؟یا سولا رو به هم گروه هامون میدیم؟؟؟:smilies-azardl (181ممنونم:28:

sheida93

New member
اگه کمکی از دست من برمیاد به من اطلاع بدید

اگر تمایل دارین که تو مطالعه گروهی شرکت کنید می تونید با توجه به گروه بندی ای که توی صفحه یک این تاپیک (پست 9) هست، به یکی از گروه ها ملحق بشید و طراحی سئوالای یک بخش رو به عهده بگیرید

به اعضای اون گروه پیام خصوصی بدید و با اون ها هماهنگ کنید

بالا