معرفی جامع رشته ایمنی،بهداشت و محیط زیست(hse) .....................

yara

New member
در این بخش به معرفی کامل و جامع از رشته جدید ایمنی ،بهداشت و محیط زیست (hse) در قالب پست های مختلف می پردازیم...

پست ها بتدریج در این تاپیک قرار داده میشوند...

معرفی

رشته جدیدHSE

(ایمنی،بهداشت و محیط زیست)

Health Safety Environment

تاریخچه:در ایران

•رشته جدید HSE که حدود ده سال گذشته با حضور شرکت های بزرگ نفت و گاز دنیا ازجمله شرکت توتال فرانسه در پروژهای بزرگ ملی وکشوری در استان بوشهر خصوصا شهرهای عسلویه و جزیره خارگ که شاهرگهای اصلی و حیاتی صنعت نفت و گازو در آمد ملی می باشند به طور جدی در دستور کار وزارت نفت قرار گرفت بطوریکه در این وزارتخانه سازمانHSE تشکیل گردید و اقدام به جذب کارشناس و کاردان این رشته از سراسر کشور نمود که در حال حاضر این روند شتاب بیشتری نیز گرفته است.

•ویژگی های این رشته تحصیلی مختص نفت نبوده و HSE به سرعت در خدمت صنایع دیگر کشور در طی چند سال گذشته قرار گرفته است از جمله این صنایع،خودروسای،نیروگاه های هسته ای،کشتی سازی،سکوسازی،کلیه کارخانجات کشور و....بوده است؛که ایجاد واحد های اداری تحت عنوان HSE گویای این مهم است.اما جای خالی این رشته تحصیلی در وزارت علوم احساس می شود مخصوصا در مقطع کاردانی و کارشناسی. مقطع کارشناسی ارشد این رشته طی دوسال گذشته در دانشگاه تهران ایجاد شده است ولی باتوجه به ظرفیت های بسیار گسترده کافی نمی باشد .

• HSE: یک رشته بسیار جذاب مهندسی بین رشته ای است که در حوزه های مختلف مهندسی صنایع،مهندسی شیمی،مکانیک،فیزیک،نفت ،گاز و مدیریت ،متالوژی....بهداشت حرفه ای،بهداشت محیط ومحیط زیست کاربردی وسیع دارد.

•تعریف :HSE میزان یا درجه دور شدن و محافظت از خطرات جانی،مالی و زیست محیطی و مجموعه اقداماتی به منظور پیشگیری یا کاهش حوادث و خطراتی که در ذات هر صنعت ویا خدمات می باشد.

yara

New member

معرفی بازار کار

•کمبود نیروی انسانی متخصص در کشور که هر سه موضوع ایمنی، بهداشت شغلی و محیط ‏زیست را پوشش دهد و نیز وجود ساختار و سمت hse در سازمان‏های بزرگ کشور، و کمبود نیروی متخصصhse در این سازمان‏ها که دانشhse را داشته باشند، بازار کار این تخصص را بسیار پررنگ و جذاب کرده است.

•برخی سازمان‏ هایی که در آنها ساختار و سمت hse تعریف شده و متخصصانhse را استخدام می‏نماید به شرح ذیل می‏باشد:

کلیه شرکت‏های اصلی و فرعی زیر مجموعه وزارت نفت و پیمانکاران شامل:

•کلیه شرکت‏های پتروشیمی
•کلیه شرکت‏های گاز استانی
•کلیه پالایشگاه‏های گاز
•کلیه شرکت‏های خطوط لوله و مخابرات (نفت و گاز)
•کلیه مناطق پخش فراورده‏های نفتی
•کلیه پالایشگاه‏های نفت
•کلیه شرکت‏های بهره‏برداری نفت

کلیه شرکت‏های زیرمجموعه سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و پیمانکاران

•کلیه شرکت‏های زیر مجموعه شرکت ملی فولاد ایران
•کلیه شرکت‏های زیرمجموعه شرکت ملی مس ایران
•سازمان مهندسی و عمران شهر
•شرکت قطار شهری (مترو)
•کلیه معادن زیرمجموعه شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران

و بسیاری سازمان‏های دیگر از جمله :

•شرکت خودروسازی سایپا
•گروه مپنا (وزارت نیرو)
•شرکت فراب (وزارت نیرو)
•قرارگاه سازندگی خاتم ‏الانبیاء
•تمام شرکت های تولیدی در سراسر کشور

•مزایای رشته hse:برای شرکتها و سازمانها

1-افزایش بهره وری در صنایع مختلف بدلیل ارتقا مهارتهای ایمنی کارکنان در حفظ و نگهداری خود مقابل خطرات
2-تربیت نیروی انسانی متخصص و تامین نیاز شرکتها و سازمانها
3-حفظ و نگهداری سیستمها در بلند مدت
4-ایجاد امنیت جانی برای پرسنل بدلیل آشنایی با انواع ریسکها و توانایی ارائه راهکار برای حذف آنها
5-کاهش هزینه های ناشی از حوادث کار (سالانه 2 میلیون نفر بدلیل حوادث ناشی از کار جان خود را از دست می دهند که یکی از علل عمده آن عدم آموزش کافی می باشد )
6-طراحی سازه های ذاتا ایمن

mohammad63

Well-known member
دوستانی که در زمینه hse سوال داشته باشند، من میتونم جوابگو باشم ..........

omega

New member
سلام خسته نباشید مهندسی برق خواندم می خواستم ارشد hse بخوانم اما دیدم با عنوانهای مختلف توی سراسری وازاد اومده،مثل مدیریت محیط زیست hse ومهندسی ایمنی(hse)و.. از نظر بازار کار با هم فرق می کنن؟به نظر شما مدیرت محیط زیست hse خوبه؟درسهاش بیشتر محاسباتی یا حفظی؟به نظر شما ارشد برق ازاد محل زندگیم بخونم کنارش یه کارم بکنم بهتره یا بیام تهران دانشگاه ازاد این رشته را بخوانم بهتره؟به نظر شما جاهای دیگه مثل زاهدان رفتنش ارزش داره؟راستی دانشگاه ازادهای تهران هیچکدوم خوابگاه دارن؟ببخشید که زیاد شد.:rose:

آخرین ویرایش:

mohammad63

Well-known member
سلام خسته نباشید مهندسی برق خواندم می خواستم ارشد hse بخوانم اما دیدم با عنوانهای مختلف توی سراسری وازاد اومده،مثل مدیریت محیط زیست hse ومهندسی ایمنی(hse)و.. از نظر بازار کار با هم فرق می کنن؟به نظر شما مدیرت محیط زیست hse خوبه؟درسهاش بیشتر محاسباتی یا حفظی؟به نظر شما ارشد برق ازاد محل زندگیم بخونم کنارش یه کارم بکنم بهتره یا بیام تهران دانشگاه ازاد این رشته را بخوانم بهتره؟به نظر شما جاهای دیگه مثل زاهدان رفتنش ارزش داره؟راستی دانشگاه ازادهای تهران هیچکدوم خوابگاه دارن؟ببخشید که زیاد شد.:rose:

سلام دوست عزیز .... مهندسی ایمنی ، بهداشت و محیط زیست تمام عناوینی را که بالا گفتین، در بر می گیره .... محاسباتی داره حفظیاتی هم داره .. بیشتر تو مسائل فنی و مدیریت ایمنی بحث میکنه که از توضیح در اینجا خارجه ... شما با مراجفع به دفترچه های ارشد ازاد و دولتی میتونید منابع و ضذایب رو ببینید ... برای موضوع کار و زندگی که گفتین اینو شما باید سبک و سنگین کنید و تصمیم بگیرید . من خودم درآمد بالاتر و زندگی راحتتر تو شهرستانو ول کردم و بنا به اهدافی که داشتم اومدم تهران ... که شاید اگر موقعیت و درآمدم رو در شهرستان و موقعیت و درامد الانم در تهران را یک نفر دیگر کنار هم بگذارد فک می کند من کار ابلاهانه ای انجام دادم اما اهداف من چیز دیگری بود حداقل برای پنج سال اینده ....
ولی برای خوابگاه در تهران اگه خود دانشگاه هم نداشته باشه میتونید از پانسون هیی که این خدماتو ارائه میدنم استفاده کنید ...

امیدوارم توضیحاتم به دردتون خورده باشه .. اگه سوال دیگه ای داشتن تو خصوصی برام بفرستید چون من وقتم کمه و نمیتونم به همه موضوعات سر بزنم ...

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: yara

omega

New member
سلام دوست عزیز .... مهندسی ایمنی ، بهداشت و محیط زیست تمام عناوینی را که بالا گفتین، در بر می گیره .... محاسباتی داره حفظیاتی هم داره .. بیشتر تو مسائل فنی و مدیریت ایمنی بحث میکنه که از توضیح در اینجا خارجه ... شما با مراجفع به دفترچه های ارشد ازاد و دولتی میتونید منابع و ضذایب رو ببینید ... برای موضوع کار و زندگی که گفتین اینو شما باید سبک و سنگین کنید و تصمیم بگیرید . من خودم درآمد بالاتر و زندگی راحتتر تو شهرستانو ول کردم و بنا به اهدافی که داشتم اومدم تهران ... که شاید اگر موقعیت و درآمدم رو در شهرستان و موقعیت و درامد الانم در تهران را یک نفر دیگر کنار هم بگذارد فک می کند من کار ابلاهانه ای انجام دادم اما اهداف من چیز دیگری بود حداقل برای پنج سال اینده ....
ولی برای خوابگاه در تهران اگه خود دانشگاه هم نداشته باشه میتونید از پانسون هیی که این خدماتو ارائه میدنم استفاده کنید
ممنون از وقتی که گذاشتید.

امیدوارم توضیحاتم به دردتون خورده باشه .. اگه سوال دیگه ای داشتن تو خصوصی برام بفرستید چون من وقتم کمه و نمیتونم به همه موضوعات سر بزنم ...
خیلی ممنون که وقت گذاشتید وجواب سوالهامو دادین:rose::rose::rose:

بالا