جامعه شناسی برای سال 93

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

mahsa.

New member
دوستان (تیام . اگلو.پرنیا.مامان علی.....)دراین تاپیک هرروز 5صفحه از جامعه شناسی خونده میشه و نکات ضروری به صورت عکس یا تایپ گذاشته میشه هرکس یک صفحه تقبل میکنه که نکاتشو بیاره .

برای شروع تاریخ 19.9.92 فصل مثبت گرایی.
تیام صفحه ی اول
اگلو صفحه دوم
پرنیا صفحه سوم
مامان علی صفحه چهارم
خوردم صفحه پنجم(استثنائا فردا شاید گزارش ندم)
یاحق

parnia

New member
ســــــــــــــــــــلام:bunnyearsmiley:...خب من قبل گزارش صفحه سوم بگم که خیلی با این درس مشکل دارم...برداشتهای من ممکنه خیلی درست نباشه..ولی خب واسه شروع خوبه..ایشالا که با کمک هم این درسو میخونیم...

خب بریم سر نکات مهم صفحه مربوط به خودم:

1- دو اصل اساسی مثبت گرایی : مثبت گرایی معرفت شناختی و مثبت گرایی جامعه شناسی

معرفت شناختی : هرشناخت اصیل باید متکی به روش علوم تجربی باشه و محدود به واقعیت موجود.و نیاز به هیچ زیربنای فلسفی نداره

جامعه شناسی: جامعه انسانی بر اساس قوانینی بنا شده که همانند قوانین طبیعی است.

بچه ها به جان خودم این صفحه فقط همینش بنظر مهم بود...:dadad4:.....حالا اگه شما چیز مهمی دیدین اضافه کنید..ایشالا که کم کم خوندنشو یاد بگیرم:dadad4:

تیام93

New member
مثبت گرایی: شیوه خاص شناخت اثباتی و ارزیابی علمی برای درک واقعیات بعنوان تنها شیوه شناخت مورد قبول در علوم اجتماعی
بنیان گذار مثبت گرایی: اگوست کنت
مفهوم مثبت گرایی: از لفظ پوزیتیو(واقعی,مثبت,صریح,نسب ی و تحققی)گرفته شده..
مهمترین معانی:
(1)مصادیق آن,امور محقق است. یعنی امور مشهود و محسوس که وجود آنها منوط به فرض و خیال نباشد.*
(2) مباحث آن محقق ومسلم است و محل اختلاف و شبهه وشک نیست و ابهام ندارد*
(3) مثبت است و در مقام نفی اموری که محل اختلاف است نمی باشد.*
* جنبه های مختلف یک واقعیتند( یعنی امور حقیقی و قابل اثبات مد نظرند که راه رسیدن به این شناخت تجربه و مشاهده است)
منشا مثبت گرایی: حکمای یونان آغاز کننده مرحله تحققی ..ارسطو : ارج نهادن به این روش
(ازصفحه27تا خط اول صفحه 29 ثبت شد)

mahsa.

New member
ســــــــــــــــــــلام:bunnyearsmiley:...خب من قبل گزارش صفحه سوم بگم که خیلی با این درس مشکل دارم...برداشتهای من ممکنه خیلی درست نباشه..ولی خب واسه شروع خوبه..ایشالا که با کمک هم این درسو میخونیم...

خب بریم سر نکات مهم صفحه مربوط به خودم:

1- دو اصل اساسی مثبت گرایی : مثبت گرایی معرفت شناختی و مثبت گرایی جامعه شناسی

معرفت شناختی : هرشناخت اصیل باید متکی به روش علوم تجربی باشه و محدود به واقعیت موجود.و نیاز به هیچ زیربنای فلسفی نداره

جامعه شناسی: جامعه انسانی بر اساس قوانینی بنا شده که همانند قوانین طبیعی است.

بچه ها به جان خودم این صفحه فقط همینش بنظر مهم بود...:dadad4:.....حالا اگه شما چیز مهمی دیدین اضافه کنید..ایشالا که کم کم خوندنشو یاد بگیرم:dadad4:

قسمت قرمز کنکوریههههههههههه.

mahsa.

New member
مثبت گرایی: شیوه خاص شناخت اثباتی و ارزیابی علمی برای درک واقعیات بعنوان تنها شیوه شناخت مورد قبول در علوم اجتماعیبنیان گذار مثبت گرایی: اگوست کنتمفهوم مثبت گرایی: از لفظ پوزیتیو(واقعی,مثبت,صریح,نسب ی و تحققی)گرفته شده..مهمترین معانی:(1)مصادیق آن,امور محقق است. یعنی امور مشهود و محسوس که وجود آنها منوط به فرض و خیال نباشد.*(2) مباحث آن محقق ومسلم است و محل اختلاف و شبهه وشک نیست و ابهام ندارد*(3) مثبت است و در مقام نفی اموری که محل اختلاف است نمی باشد.** جنبه های مختلف یک واقعیتند( یعنی امور حقیقی و قابل اثبات مد نظرند که راه رسیدن به این شناخت تجربه و مشاهده است)منشا مثبت گرایی: حکمای یونان آغاز کننده مرحله تحققی ..ارسطو : ارج نهادن به این روش(ازصفحه27تا خط اول صفحه 29 ثبت شد)

تیام عزیز شما برادری یا خواهر؟

سلام دوستان ببخشید اینترنتم مشکل داشت برا همین دیر اومدم.
اینم از گزارش من:
شلینگ فلسفه هگل را فلسفه منفی نامید و اعلام داشت که مساله اصلی فلسفه مثبت ، پرهیز از تفکر انتزاعی و پرداختن به هستی انضمامی است.
فلسفه اثباتی از دو جهت به فلسفه عقل گرایی حمله برده است: از یک سو کنت با صورت فرانسوی "فلسفه منفی" که میراث دکارت و عصر روشنگری بود جنگید واز سوی دیگر با دستگاه تفکر هگلی در آلمان پا گرفت.
از لحاظ روش مثبت گرایی در جامعه شناسی بیش از هر جای دیگر آشکار شد.
مثبت گرایی بر دو اصل اساسی تاکید میکند: معرفت شناختی و جامعه شناختی. که دوست عزیزم پرنیا شرح داده.
مثبت گرایی فلسفی و جامعه شناختی لزوما" مترادف نیستند.
هم علم وهم جامعه شناسی با روش تجربی سروکار دارند و بر اساس مشاهده استوار هستند.

- - - Updated - - -

mahsa.

New member
سلام دوستان ببخشید اینترنتم مشکل داشت برا همین دیر اومدم.
اینم از گزارش من:
شلینگ فلسفه هگل را فلسفه منفی نامید و اعلام داشت که مساله اصلی فلسفه مثبت ، پرهیز از تفکر انتزاعی و پرداختن به هستی انضمامی است.
فلسفه اثباتی از دو جهت به فلسفه عقل گرایی حمله برده است: از یک سو کنت با صورت فرانسوی "فلسفه منفی" که میراث دکارت و عصر روشنگری بود جنگید واز سوی دیگر با دستگاه تفکر هگلی در آلمان پا گرفت.
از لحاظ روش مثبت گرایی در جامعه شناسی بیش از هر جای دیگر آشکار شد.
مثبت گرایی بر دو اصل اساسی تاکید میکند: معرفت شناختی و جامعه شناختی. که دوست عزیزم پرنیا شرح داده.
مثبت گرایی فلسفی و جامعه شناختی لزوما" مترادف نیستند.
هم علم وهم جامعه شناسی با روش تجربی سروکار دارند و بر اساس مشاهده استوار هستند.

- - - Updated - - -

خب بچه ها من از این قسمت موردی در تستها ندیدم من انشالله براتون تست میذارم بعد تموم شدن هر فصل .
ولی خودم کتابم دستم نیست انشالله فردا دستم رسید منم میذارم سهمم
اگلو عزیز هم تا ظهر به نت دسترسی داره موارد اگلو رو فردا میخونیم .

برای فردا 5صفحه ی بعدی و به ترتیب امروز نکاتو بیارین بچه ها حفظ نکنین همین طوری بخونین که کلمات به ذهنتون آشنا بیاد .

یاحق.

دوستان عزیزم سلام.
متاسفانه من به دلیل سفر نمیتوانم امشب و فردا شب گزارش بدم. اما از شنبه جبران خواهم کرد. و همه موارد مربوط به خودم را یکجا میگذارم.
امیدوارم پوزش مرا بپذیرید.

- - - Updated - - -

دوستان عزیزم سلام.
متاسفانه من به دلیل سفر نمیتوانم امشب و فردا شب گزارش بدم. اما از شنبه جبران خواهم کرد. و همه موارد مربوط به خودم را یکجا میگذارم.
امیدوارم پوزش مرا بپذیرید.

parnia

New member
سلام بچه ها...ببخشید چونکه من امشب به نت دسترسی ندارم الان نکات مربوط رو میذارم که بدقولی نکرده باشم...

نکات مربوط به صفحه 41-42 هستش.

. حالت مابعد الطبیعی: توسل به جوهرهای مجرد و تصوراتی مانند ذوات و قدرتها و خواص ما بعد الطبیعی که با تکیه به این عوامل علل حوادث تببین شود مثل نسبت دادن رشد گیاهان به روح نباتی انها...و با این جوهر ها مثل عوامل واقعی یا اشخاص برخورد میشود.

حالت اثباتی : در این حالت روابط بین اشیا با مشاهده و استدلال بررسی میشود.در این حالت به دنبال علت غایی و اولی امور نبوده و همچنین شناخت در این مرحله موجب تسلط و کنترل انسان بر جهان میشود.

توالی حالات 3 گانه را میتوان به 2 صورت اررسی نمود:

1-در تحول زندگی انفرادی ------------> در کودکی متوجه علل ربانی ، در جوانی متوجه علل ما بعدالطبیعی ، و در کهولت متوجه علل فیزیکی

2-در تاریخ علم ....البته اهنگ رسیدن به مرحله نهایی در علوم مختلف متفاوت بوده .مثلا در علوم عام تر و ساده تر زودتر به حالت اثباتی رسیده اند.

بنابراین کنت سلسله مراحل علوم را بر اساس 3 ملاک زیر استخراج کرد :
درجه پیچیدگی ، بیرونی بودن انها نسبت به انسان ، زمانی که به محله اثباتی میرسند

در میان علوم بشری کهن ترین علمی که مراحا ابتدایی را طی کرد و به مرحله تحققی رسید ---------> ریاضیات

سپس به ترتیب هیئت و نجوم ، فیزیک ، شیمی ، زیست ، جامعه شناسی

:auizz3ffy9vla57584x:smilies-azardl (113

mahsa.

New member
سلام بچه ها...ببخشید چونکه من امشب به نت دسترسی ندارم الان نکات مربوط رو میذارم که بدقولی نکرده باشم...

. حالت مابعد الطبیعی: توسل به جوهرهای مجرد و تصوراتی مانند ذوات و قدرتها و خواص ما بعد الطبیعی که با تکیه به این عوامل علل حوادث تببین شود مثل نسبت دادن رشد گیاهان به روح نباتی انها...و با این جوهر ها مثل عوامل واقعی یا اشخاص برخورد میشود.

حالت اثباتی : در این حالت روابط بین اشیا با مشاهده و استدلال بررسی میشود.در این حالت به دنبال علت غایی و اولی امور نبوده و همچنین شناخت در این مرحله موجب تسلط و کنترل انسان بر جهان میشود.

1-در تحول زندگی انفرادی ------------> در کودکی متوجه علل ربانی ، در جوانی متوجه علل ما بعدالطبیعی ، و در کهولت متوجه علل فیزیکی

2-در تاریخ علم ....البته اهنگ رسیدن به مرحله نهایی در علوم مختلف متفاوت بوده .مثلا در علوم عام تر و ساده تر زودتر به حالت اثباتی رسیده اند.

در میان علوم بشری کهن ترین علمی که مراحا ابتدایی را طی کرد و به مرحله تحققی رسید --------->
ریاضیات

ریاضیات

بچه ها خیلی ریز میخونیددددددددددددد اصلا اینجوری سوال نمیاد با تست بخونیددددددددددد

- - - Updated - - -

در میان علوم بشری کهن ترین علمی که مراحا ابتدایی را طی کرد و به مرحله تحققی رسید --------->
ریاضیات

ریاضیات

بچه ها خیلی ریز میخونیددددددددددددد اصلا اینجوری سوال نمیاد با تست بخونیددددددددددد

parnia

New member
بچه ها خیلی ریز میخونیددددددددددددد اصلا اینجوری سوال نمیاد با تست بخونیددددددددددد[/QUOTE]

خو اجی مهسا من فکر میکردم اینا مهمه خو:dadad4::dadad4:.......تست ندارم...:sad:

mahsa.

New member

خو اجی مهسا من فکر میکردم اینا مهمه خو:dadad4::dadad4:.......تست ندارم...:sad:[/QUOTE]

شیوای گلم میدونم گلم من نکات مهمش و براتون نقل قول میگیرم
چون اینجوری استرس میگیرین واسه اینکه اینارو حفظ کنین و وقت تایپ میبره
تست وریج کاظمی نداشتین از تستهای رشته های علوم اجتماعی بگیرین برای نظریه هاش ...

تیام93

New member
سلام .مهسای عزیز.. میشه لطف کنیید بگی ازکجا یا چه سایتی از رشته علوم اجتماعی تست پیدا کنیم؟ خیلی گشتم و رفتم نمونه سوال یا تست پیدا کنم موفق نشدم..و لطفا یه روش مناسب براخوندن چون تا حدی مطمئن بودم اشتباهه روشم..اگه بتونم خلاصه امشب میزارم,سردردم مراسم تدفین بودم

mahsa.

New member
سلام .مهسای عزیز.. میشه لطف کنیید بگی ازکجا یا چه سایتی از رشته علوم اجتماعی تست پیدا کنیم؟ خیلی گشتم و رفتم نمونه سوال یا تست پیدا کنم موفق نشدم..و لطفا یه روش مناسب براخوندن چون تا حدی مطمئن بودم اشتباهه روشم..اگه بتونم خلاصه امشب میزارم,سردردم مراسم تدفین بودم

خدا بیامرزتشون
والا من از کتابفروشی گرفتمممممم
با تست بخونین مبینین یه جاهایی اصلا سوال نیومدهههههههههه ومیتونین بذارین اون قسمت تو بخش اهمیت کم.

تیام93

New member
استفاده از روشهای آمارواحتمالات : رونق جامعه شناسی کمی و تجربی
در نتیجه ریاضیات زبان گویای واقعیات علمی
جنبه دیگر مثبت گرایی: هدف اصلاحی : ایجاد نظام جدید
سن سیمون وو اگوست کنت : دوران بحران بشر درقرون وسطی بعلت پیشرفت علم و نابودی دین وفلسفه
اگوست کنت:نظم بخشیدن به دگرگونیهای انقلاب فرانسه با پیشرفتهای فنی و ترقیات علمی
در نهایت : مثبت گرایی با ترقیات علوم فیزیکی و طبیعی بر اصالت علم مسلط می شود
صفحه33ثبت شد

mahsa.

New member
مجموعه سوالات کارشناسی ارشد علوم اجتماعی (جلد دوم)نشر پردازش

mw.ashel

New member
00412336238495900663.jpg

mahsa.

New member
بچه ها من کتابم دستم نیست شماها کجایین نبینم یه روز فاصله بدین که تنبلی میاره هااااااااااااا.

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا