معرفی و بازار کار رشته زیست شناسی- گرایش‌ علوم‌ سلولی‌و مولکولی

شفق بانو

New member
[h=2]معرفی و بازار کار رشته زیست شناسی- گرایش‌ علوم‌ سلولی‌و مولکولی[/h]
مهمترین‌ مولکول‌هایی‌ که‌ در حیات‌ سلول‌ مؤثر هستند، RNA,DNA و پروتئین‌ها می‌باشند. DNA مرکز ذخیره‌ اطلاعات‌ و صدور فرمان‌های‌ سلول‌، RNA وظیفه‌ انتقال‌ این‌ فرمان‌ها و پروتئین‌ مسؤولیت‌ اجرای‌ این‌ فرمان‌ها را بر عهده‌ دارند. در زیست‌شناسی‌ سلولی‌ و مولکولی‌ چگونگی‌ این‌ فعالیت‌ها بررسی‌ می‌شود.امروزه‌ زیست‌ شناسی‌ در کشورهای‌ پیشرفته‌ بیش‌ از 80 تا 90 درصد سمت‌ و سوی‌ علوم‌ سلولی‌ و مولکولی‌ دارد. چرا که‌ رشته‌ علوم‌ سلولی‌ و مولکولی‌ نیروی‌ انسانی‌ لازم‌ را برای‌ تحقیق‌ در رشته‌های‌ پزشکی‌، بیوشیمی‌، ژنتیک‌، بیوتکنولوژی‌، مهندسی‌ ژنتیک‌، اصلاح‌ نباتات‌، شیلات‌ و دام‌ تربیت‌ می‌کند.
توانایی‌های‌لازم :

در گرایش‌های‌ مختلف‌ زیست‌شناسی‌ سلولی‌ و مولکولی‌ باید علاقه‌مند بود و صبر و پشتکار داشت‌ تا بتوان‌ طعم‌ شیرین‌ موفقیت‌ را چشید. همچنین‌ دانشجو باید حافظه‌ خوبی‌ داشته‌ و در دروس‌ شیمی‌، ریاضی‌ و فیزیک‌ قوی‌ باشد و در نهایت‌ لازم‌ است‌ که‌ به‌ کارهای‌ آزمایشگاهی‌ علاقه‌مند باشد. برای‌ مثال‌ یکی‌ از کارهایی‌ که‌ به‌ طور معمول‌ در آزمایشگاه‌ علوم‌ سلولی‌ و مولکولی‌ انجام‌ می‌گیرد، استخراج‌ RNA از یک‌ بافت‌ است‌ که‌ حداقل‌ زمان‌ لازم‌ برای‌ این‌ کار 5 ساعت‌ می‌باشد.
موقعیت‌ شغلی‌ در ایران :

اصولاً در ایران‌ اگر فردی‌ به‌ امید آینده‌ مالی‌ خوب‌ به‌ دنبال‌ علوم‌ پایه‌ برود اشتباه‌ کرده‌ است‌ چرا که‌ رشته‌های‌ علوم‌ در ایران‌ ارزش‌ مادی‌ زیادی‌ ندارند. امّا اگر فردی به‌ علوم‌ پایه‌ علاقه‌ دارد ، مطمئناً رشته‌ علوم‌ سلولی‌ و مولکولی‌ رشته‌ای‌ با ارزش‌ و خوب‌ است‌. تعدادی‌ از مراکز تحقیقاتی‌ مانند انستیتوپاستور، مرکز تحقیقات‌ ژنتیک‌، مرکز تحقیقات‌ بیوشیمی‌ و بیوفیزیک‌ و مراکز تحقیقاتی‌ دانشگاهی‌ می‌توانند پذیرای‌ فارغ‌التحصیلان‌ علوم‌ سلولی‌ و مولکولی‌ باشند. علاوه‌ بر مراکز تحقیقاتی‌ موجود، فارغ‌التحصیل‌ این‌ رشته‌ می‌تواند با ایجاد شرکت‌ خصوصی‌ سازنده‌ مواد اولیه‌ آزمایشگاه‌های‌ علوم‌ سلولی‌ و مولکولی‌ یا آزمایشگاهی‌ که‌ تستهای‌ آن‌ در سطح‌ موکلولی‌ است‌، هم‌ به‌ جامعه‌ علمی‌ خدمت‌ کند و هم‌ وضعیت‌ مالی‌ نسبتاً خوبی‌ داشته‌ باشد البته‌ در حال‌ حاضر نیز در ایران‌ چنین‌ فعالیت‌هایی‌ در سطح‌ محدودی‌ انجام‌ می‌گیرد

melinaa

New member
بچه ها..........دوستای نازم...یه سوال خیلی مهم داشتم...
یه کتاب خلاصه و جامع میخوام برای درس سلولی و مولکولی....که همه نکته ها رو داشته باشه...
سراغ دارید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

s861276

New member
بچه ها..........دوستای نازم...یه سوال خیلی مهم داشتم...
یه کتاب خلاصه و جامع میخوام برای درس سلولی و مولکولی....که همه نکته ها رو داشته باشه...
سراغ دارید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
کتاب سلولی و مولکولی برای کنکور خوبه .....

melinaa

New member
بچه ها اون کتاب خلاصه لودیش حدودا چند صفست؟؟؟؟؟میشه تو 3 ماه خوندش؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟مر سی عزیزم.........

s861276

New member
کتاب خلاصه لودیش رو من داشتم اشکال زیاد داره خودم داشتم میخوندمش گذاشتمش کنار بس که اشکال داشت .... خیلی ها هم نظر منو دارن .... به نظر من برای کنکور و کتاب سلولی مجید مهدوی با هم جوابگو هستن دوستای خودم امسال ازاین دو تا کتاب نتیجه گرفتن ..... اگه واسه وزارت بهداشت میخوای برای کنکورکافیه .....

s861276

New member
خوبه ولی کافی نیس!!!

خب شما باید ببینید که چه رشته ای میخواین شرکت کنین مثلا تاثیری که درس سلولی واسه رشته بیوتک داره ممکن واسه رشته های دیگه نداشته باشه .... لودیش کتاب سنگینیه و خلاصش هم پراز اشکال ..... معمولا سوالات سلولی وزارت علوم سنگین تر از وزارت بهداشته ولی دوستای من با همین دو تا کتابی که توی پست قبل گفتم ۷۵٪ هم سلولیه علوم رو زدن....

melinaa

New member
خب شما باید ببینید که چه رشته ای میخواین شرکت کنین مثلا تاثیری که درس سلولی واسه رشته بیوتک داره ممکن واسه رشته های دیگه نداشته باشه .... لودیش کتاب سنگینیه و خلاصش هم پراز اشکال ..... معمولا سوالات سلولی وزارت علوم سنگین تر از وزارت بهداشته ولی دوستای من با همین دو تا کتابی که توی پست قبل گفتم ۷۵٪ هم سلولیه علوم رو زدن....

من میخوام ژنتیک پزشکی شرکت کنم..................سلولیش تا چه حد خوندن میخواد بنظرتون؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

s861276

New member
من میخوام ژنتیک پزشکی شرکت کنم..................سلولیش تا چه حد خوندن میخواد بنظرتون؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
عزیزم راستش من در مورد ژنتیک پزشکی اطلاعی ندارم ولی خب ضریب درس سلولیش هم بالاست .... یعنی تاثیر زیادی میتونه داشته باشه ... به نظر من شما اول از قبول شده های این رشته و بعد هم از بچه هایی که دارن واسه این رشته میخونن سوال کن اونا بهتر میدونن ... البته الان که داشتم به سوالا نگاه میکردم دیدم چند تایی هم بیوشیمی توش بود ... ما که سر از کار این وزارت بهداشت در نیاوردیم ...

farzanee20

New member
بچه ها لطفا کتاب تست های خوب برای ژنتیک علوم پایه معرفی کنین
مرسی

بالا