ژنتیکیای عزیز جواب بدن ....سوال سیتوژنتیک....

zaragenetic64

New member
Photo0779A.jpg

سوال دکترای 91 هست، اون کلمه که ناقص افتاده گامتوژنز هست.
مرسی از جوابهاتون

آخرین ویرایش:

mj1919

New member
اگه دکتری 91 باشه = گزینه 2

اقا ام جی گرامی.. توضیح جواب رو هم میگین لطفا!!

سلام اقای دکتر.بله جواب گزینه 2 میشه اما میشه توضیح بدین. اینم یه شکل رنگی برای توضیح :sarma:
مشاهده فایل‌پیوست 4066

:ahi5slcgm04mi8jqqkl

:21:

:tonguesmiley:

zaragenetic64

New member
منم سرچ کردم ولی ...توروخدا بچه ها یه جواب درست و حسابی برای این سوال پیدا کنین

Dr.passtor

New member
با عذرخواهی از آقای دکتر ام جی بخاطر اینکه در حضور ایشون نظر تخصصی میدم.البته جواب سوال رو بنده سرخود توضیح میدم. مستند نیست که صحیح باشه. ولی امیدوارم درست باشه. اولا گزینه 3 غلطه چون این جابه جایی نوعی جابه جایی نامتعادله.پس کروموزوم های جابه جا شده با نشده برابر نخواهد بود. گزینه 4 هم غلطه چون جابه جایی تو سانترومراتفاق میوفته بنابراین اگرآسانتریک باشه سانترومری وجود نداره که جابه جایی اتفاق بیوفته. موندن دو گزینه های الف وب. گزینه ب صحیحه.توضیحات خیلی خلاصه: اولا این جا به جایی نوعی جابه جایی هست که نوعی جابه جایی نامتعاله (دلیل رد گزینه 3) که روی سانترومرهای همولوگ اتفاق میوفته.بنابراین کروموزوم های مجاور جابه جا خواهند شد.یعنی از 4 کرماتید 2 و 3 با1 جدا شده و 4هم تنها خواهد ماند.(بیچاره)پرواضحه که در این حالت یکی از بازوها مونوزومی و بازوی دیگر تریزومی خواهد بود. حالا تو سوال گفته که تولد.بنابراین ما میدونیم که تو مونوزومی احتمال سقط و تو تریزومی احتمال تولد بیشتره. پس تو این سوال حالت تریزومی مد نظره. حالا چراگزینه 2 صحیحه؟شما فرض کنین 4 تومن پول وجودداره(دیدین همین که اسم پول اومد همه دارن با دقت میخونن.واسه همین پولو مثال زدم).این 4تومنو هر چند دلتون نمیخواد ولی بین دو نفر میخواین تقسیم کنین.به یکی 1تومن به دیگری 3تومن میدین.درسته جابه جایی برای هر دو طرف اتفاق افتاده ولی نفر اول ضرر کرده و نفر دوم سود برده.البته تو ژنتیک هر دو ضرر میبینن ولی شدت ضرر فرق داره.بنابراین ما جابه جا شده رو به مونوزومی و جابه جا نشده رو به تریزومی ربط میدیم و اینطوری میشه که اونطوری میشه. خدا نکنه تو ارشد از این سوالا بدن والا باید کنکورو از ساعت 6 صب تا 2 شب برگزار کنن تا واسه هرسوال حداقل 15 وقت بذارم تا این مغز نغبه من به راه بیوفته. در پایان از دوستان معذرت میخوام اگه تایپ غلط داشتم.چون با گوشی نوشتم و میدونین که.کفر آدمو در میاره. شما هم برین جستجو کنین به یک جواب کامل و دقیق برسیم.

mj1919

New member
با سلام به دوستان عزیز
برای درک این سوال کمی پیچیده، نیاز داریم یکمی به بحث ترانسلوکیشین عمیق تر نگاه کنیم؛
در ترانسلوکیشین در کروموزومهای والدی که در طی میوز کروموزومها به صورت adjacent-2 جفت می شوند، نتیجه ی کار مطابق عکس زیر که از کتاب امری آوردم، دو کرومزوم با سانترومر همولوگ است، که در تعریف پارشیال تریزومی یا پارشیال مونوزومی صدق می کنند.

خب
جالا دقت نمایید، در این مدل، نتیجه ی کروموزومها، در فرزند، یک نتیجه ی آبنورمال است، پس چه زمانی فرزند آبنورمال می تونه شایستگی حیات داشته باشه، زمانیکه این آبنورمالیته کروموزومی حداقل باشه!
یعنی مونوزومی و تری زومی حداقل باشه! هرچه کمتر! بهتر!

با مقدمه، مطالبی عرض شد.
خب حالا مقدمه دوم، به عکس توجه نمایید، یک رابطه ی معکوس بین مقدار ماده ی کروموزومی جابجا شده در والین، و اندازه ی تری زومی و مونوزومی وجود داره، مثلا در کرومزومهای سمت چپ، زرد، هر چه مقدار جابجایی در والدین نزدیک تر به سانترومر بود، و مقدار ماده ی جابجا شده بیشتر بود، در کروموزوهای ادحاسنت2 ، مقدار مونوزومی و تری زومی کمتر میشد!

خب قکر کنم با این دو مقدمه، جواب آشکار شد!
هر چه مقدار کرومزوم جابجا نشده کمتر باشد (مقدار کرومزوم جابجا شده بیشتر باشد)، شانس اینکه اثر مونوزومی و تری زومی ، خنثی شود، و فرزند شانس حیات بیابد، بیشتر می شود! (البته فرزندی با مشکلات فنوتیپی !)

با این توضیحات، گزینه ی یک و سه به سادگی رد می شود، دو صحیحح است. و گزینه ی چهار نیز به دلیل اینکه ایجاد تری زومی وحشتناک (یا مونوزومی تمام عیار) می کند، بازم کشنده است (مگر در موارد معدودی!)

zaragenetic64

New member
یعنی هرچی لایک بزنم بازمکمه . افرین به هر دوتون خیلی خوب توضیح دادین
مرسی
یه سوال دیگه هم داشتم موزائیسم (سطح 1-2-...) میشه یکی یه دسته بندی درست وحسابی کنه و توضیح بده ، اینکه چنتا سلول دیده شده اهمیت بالینی داره و نداره
بازم ممنونم

آخرین ویرایش:

arshin

New member
dostan soal dashtam!!

یعنی هرچی لایک بزنم بازمکمه . افرین به هر دوتون خیلی خوب توضیح دادین
مرسی
یه سوال دیگه هم داشتم موزائیسم (سطح 1-2-...) میشه یکی یه دسته بندی درست وحسابی کنه و توضیح بده ، اینکه چنتا سلول دیده شده اهمیت بالینی داره و نداره
بازم ممنونم

salam chanta soal dashtam baham bacheha javabesho peida nakardam komakam mikonin?

arshin

New member
مشاهده یک یا چند کروموزوم حلقه علاوه بر کاریوتیپ به ظاهر طبیعی از ویژگیهای کدام بدخیمی زیر است؟
لیپوم
میلومای بدخیم
کارسینوم رحم
کارسینوم تخمدان

arshin

New member
درpgd بلاستومرها از کدام پروب یا پرایمر استفاده می شود؟
تلومر
سانترومر
پان سانترومر
نقاشی کل کروموزم

arshin

New member
و یه سوال دیگه
مشاهده فایل‌پیوست 4079

خیلی ممنونم دوستان
تو این سوال گزینه 1 هیپوتونی میده نه اسپاسم
گزینه 2که دی جرج هست اونم اسپاسم نمیده
گزینه 4 هم تو ایمری چیزی راجع به اسپاسم ننوشته بود
گزینه 3 هم حذفاین ناحیه سندرم ویلیامز میده و دوپلیکاسیونش نمیدونم چی میشه!

yasaman71

New member
سلام دکترین اینده خوبین؟
من دارم برا ارشد میخونم اما گاها برا سوالات دکتریم سرک میکشم
یه سوال داده بود
دکترای 92
اگر در درون قطعه وارونه پری سنتریک در طی میوز یک کراسینگ اور اتفاق بیوفتد احتمال تولید چه گامت هایی وجود دارد؟
جوابشو تو کلیدی که وزارت بهداشت زده نگا کردم نوشته فقط دارای وارونگی
چرااااااااااااااا؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟
خوب باید قطعات دارای حذف و اضافه و کروموزوم سالمو یدونم دارای وارونگی ایجاد بشه خوب
ببخشید کسی نیس که برام رفع اشکال کنه
اگه کلیدی که دسته منه اشتباهه پس من چیکار کنم؟

نگی

New member
سلام اقای دکتر من تو عنوان پایان نامهم موندم.میشه راهنماییم کنین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟///

بالا