نظریه مثلثی عشق

bittta

New member
نظریه مثلثی عشق سعی در مدل*سازی پدیده دلبستگی در روابط متقابل میان اشخاص می*کند. در این مدل، سه معیار اساسی وجود دارد که عبارتند از :"صمیمیت" "شهوت" "تعهد"

با توجه به میزان حضور هر یک از شاخص*های سه*گانه ذکر شده در رابطه عاشقانه میان افراد، می*توان درجات یا انواع مختلفی از عشق تعریف نمود. بر اساس این مدل*، به نظر می*رسد روابط عاشقانه*ای که بر اساس فقط یکی از شاخص*های ذکر شده باشند، ناپایدار خواهند بود.

هشت حالتی که عشق می*تواند رخ دهد:

صمیمیت
(Intimacy)

شور / شهوت
Passion)

تعهد
(Commitment)

بی*عشقی (NonLove)

مهر و دوستی (Liking or Friendship)

X

سودایی (Infatuation)

X

عشق توخالی (Empty Love)

X

رومانتیک (Romantic)

X

X

مشفقانه (Companionate love)

X

X

سطحی و کورکورانه (Fatuous love)

X

X

کامل (Consummate love)

X

X

X

توجه: معادل فارسی مناسبی برای کلمه Passion پیدا نکردم. در زبان انگلیسی Passion تلفیقی از مفاهیم گرایش جسمانی، هیجان، شور و سودا است.

:بی*عشقی عدم حضور هیچ*کدام از اجزای سه*گانه عشق.
مهر و دوستی: به معنی حس دوستی* واقعی. در این حالت فرد نسبت به دیگری احساس تعلق، نزدیکی و صمیمیت دارد، اما این حس همراه با تعهد درازمدت و یا شوق و گرایشات جسمانی نیست.
عشق سودایی: عشق بدون حس صمیمیت و نزدیکی* و همینطور تعهد درازمدت که گاه نیز به آن «عشق در نگاه اول» می*گویند. این*نوع عشق ممکن است به سرعت از بین برود مگر این*که به حالت*های قوی*تر تبدیل شود.
عشق توخالی: گاه عشق*های قوی به عشق*های بی*محتوی تبدیل می*شوند که در آن تعهد باقی* مانده است اما «مهر و صمیمیت» و «شور / شهوت» از میان رفته است.
عشق رُمانتیک: عاشقان رومانتیک علاوه بر داشتن صمیمیت و نزدیکی دارای شور و سودای عاشقانه نیز می*باشند.
عشق مشفقانه: معمولا در ازدواج رخ می*دهد. در این گونه عشق شور و شوق و گرایشات جسمانی از میان رفته است، اما مهر و محبت شدید و تعهد به طرفین باقی*مانده است. این*گونه عشق معمولا بین کسانی ایجاد می*شوند که می*خواهند عمری را با یکدیگر سپری کنند ولی گرایش جنسی یا جسمانی به یکدیگر ندارند. این نوع عشق از دوستی قوی*تر است، چون عامل تعهد نیز به آن اضافه شده است. نوع محبتی که میان اعضای خانواده وجود دارد نیز معمولا از این نوع عشق است. همینطور عشقی که میان دوستان خیلی نزدیک که زمان زیادی را با یکدیگر سپری کنند ولی گرایشات جسمی بین آن*دو نباشد.
عشق سطحی و کورکورانه: این عشق ماحصل گردبادی است که شور و گرایشات جسمانی همچنین تعهد درازمدت به یکدیگر، بدون حضور صمیمیت و نزدیکی روحی ایجاد می*کند. در واقع دو فرد دوستان یکدیگر نیستند و تعهد و غریزه آن*ها را به هم نزدیک کرده است.
عشق کامل: کامل*ترین شکل عشق است و نمایانگر رابطه*ای است که بسیاری از مردم در تلاش و آرزوی رسیدن به آن هستند. نگاه داشتن و حفظ کیفیت عشق کامل معمولا از دستیابی به آن دشوارتر است. اجزای عشق کامل (صمیمیت و دوستی + شور / شهوت + تعهد) باید به عمل تبدیل شوند. بدون بیان کردن و ابراز عشق، حتی کامل*ترین عشق*ها نیز می*میرند. عشق کامل ممکن است دائمی نباشد؛ مثلا اگر شور و تمایلات جسمانی به تدریج ضعیف شود، عشق ِ کامل به عشق مشفقانه (صمیمت و دوستی + تعهد) تبدیل می*شود.

shahram25

New member
آره عشق بر اساس اين مثلث به 8 نوع تقسيم ميشه.ولي ميدوني تو جامعه ما عشق رو بدون ضلع شهوت دوس دارند و هر عشقي كه درش اون ضلع باشه با ديده حقارت بهش مي نگرند

m imeni

New member
آره عشق بر اساس اين مثلث به 8 نوع تقسيم ميشه.ولي ميدوني تو جامعه ما عشق رو بدون ضلع شهوت دوس دارند و هر عشقي كه درش اون ضلع باشه با ديده حقارت بهش مي نگرند
سلام ببخشید معنی این آواتاری که گذاشتید چیه؟ بنظرم ترسناکه در واقع یه مقدار انگار شخصیت ترسناکی رو نشون میده. البته ببخشیدا فقط حسمو نسبت به عکس گفتم شاید شما به کلی باهاش فرق داشته باشین

RBC!

New member
من فکر می کنم آواتار ایشون نمایی از یه غار می باشد :))

انگاری داری از یه غار به بیرون نگا می کنی و لب دریاست تازه یه پرنده هم داره پرواز میکنه.. بعد انقد که صخره داره اونجا یه جورایی نشون دهنده ی سخت بودن رو داره و این هماهنگی عناصر برای اینه که اون تصویر مبهم اخمالو رو توصیف کنه که یعنی ای خلایق این بشر مثه صخره می باشد!
ترکیبی از جدی، غیر قابل نفوذ، خشن، کمی بدبین، محافظه کار و کلا از این خصوصیت ها + بی هدف! یعنی گنگ هدف! ولی مهم ترین قسمتش در آرزوی آرامش!

من همه ی اینا رو از اون آوتار فهمیدم :)) فک کنم کسی که اون تصویر رو به وجود آورده همچین منظوری داشته :)

معمولا گفته می شود که مذهب دشمن عشق است باز طبق معمول این دشمن اینطور تفسیر می شود که چون مذهب عشق را با شهوت جنسی یکی می داند و شهوت را ذاتا پلید می شمارد عشق را نیز خبیث می شمارد
ولی چنانکه می دانیم (و شما نمی دانید!) این اتهام درباره اسلام صادق نیست درباره مسیحیت صادق است اسلام شهوت جنسی را پلید و خبیث نمی شمارد تا چه رسد به عشق که یگانگی و دوگانگی آن با شهوت جنسی مورد بحث و گفت و گو است
اسلام محبت عمیق و صمیمی زوجین را به یکدیگر محترم شمرده و به آن توصیه کرده است و تدابیری بکار برده که این یگانگی و وحدت هر چه بیشتر و محکم تر باشد
نکته ای که در اینجا هست و از آن غفلت شده این است:
علت اینکه گروهی از معلمان اخلاق، با عشق از نظر اخلاقی به مخالفت برخاسته اند و لااقل آن را اخلاقی نشمرده اند ضدیت عقل و عشق است عشق آنچنان سرکش و نیرومند است که هر جا راه پیدا می کند به حکومت و سلطه عقل خاتمه می دهد عقل نیرویی است که به قانون فرمان می دهد و عشق به اصطلاح حالت آنارشی دارد و پابند هیچ رسم و قانونی نیست عشق یک نیروی انقلابی انضباط ناپذیر آزادی طلبی است بنابراین سیستم هایی که اساس خود را بر پایه عقل گذاشته اند نمی توانند عشق را تجویز کنند عشق از جمله اموری است که قابل توصیه و تجویز نیست آنچه در مورد عشق قابل توصیه است این است که اگر بر حسب تصادف و به علل غیر اختیاری پیش آید شخص باید چگونه عمل کند تا حداکثر استفاده را ببرد و از آثار مخرب آن مصون بماند

آخرین ویرایش:

shahram25

New member

Kidding me?
it's unacceptable from Islam only and only out of marriage
نه دوست خوب جدی گفتم.منم با رابطه قبل از ازدواج کاملا مخالفم و یکی از بزرگترین ضربات جبران ناپذیر رو به دختر میزنه.چون دوست خوبمون مثلث عشق اقای استرنبرگ رو گفتم من جواب دادم وگرنه این مثلث قابل تعمیم به جامعه ما نیست

shahram25

New member
من فکر می کنم آواتار ایشون نمایی از یه غار می باشد :))

انگاری داری از یه غار به بیرون نگا می کنی و لب دریاست تازه یه پرنده هم داره پرواز میکنه.. بعد انقد که صخره داره اونجا یه جورایی نشون دهنده ی سخت بودن رو داره و این هماهنگی عناصر برای اینه که اون تصویر مبهم اخمالو رو توصیف کنه که یعنی ای خلایق این بشر مثه صخره می باشد!
ترکیبی از جدی، غیر قابل نفوذ، خشن، کمی بدبین، محافظه کار و کلا از این خصوصیت ها + بی هدف! یعنی گنگ هدف! ولی مهم ترین قسمتش در آرزوی آرامش!

من همه ی اینا رو از اون آوتار فهمیدم :)) فک کنم کسی که اون تصویر رو به وجود آورده همچین منظوری داشته :)
سلام دوست خوبم.معنی اون آواتار یک ازمون فرافکن هست که بیشتر به طرف گشتالت گرایش داشت که البته میدونم معنیشو نمیفهمید

بالا