اعتراض به قانون جدید تاسیس کلینیک مشاوره ژنتیک/اطلاع رسانی فرمایید

negar62

New member
پست اول ویرایش شد، جدید ترین بروزرسانی، در ابتدای پست آورده شده است (مطالب انتهایی پست اول، قدیمی تر می باشد)

(متن آبی، آخرین بروزرسانی است، این متن را طی مکاتبه ای که با دکتر طباطبایی فر داشتم، برای بنده ارسال کردند، دکتری طباطبایی فر و دکتر ذکی هماهنگ کنندگان این اعتراض می باشند)

با عرض سلام و احترام خدمت اساتید، دانش آموختگان و دانشجویان ژنتیک پزشکی

با تشکر فراوان از حمایت های اساتید محترم بورد ، اساتید و دانشجویانی که در این اعتراض سراسری ما را یاری می کنند.
همانطور که مطلع هستید این آیین نامه های جدید بیشتر شبیه دعوای بین دو ارگان دولتی است تا یک آیین نامه بر پایه اصول منطقی، علمی و تلاش برای ارتقای بهداشت و سلامت.
· قاطبه اعضای بورد به این آیین نامه ها اعتراض دارند که دلگرمی بزرگی است.
· با اینکه انجمن ژنتیک پزشکی یک ارگان مردم نهاد بوده و انتظار ما از این نهاد بیشتر از بورد است متاسفانه در اولین جلسه پیرامون این موضوع نتوانسته اند به تصمیم گیری برسند. امیدواریم منافع شخصی دلیل به نتیجه نرسیدن نباشد.
· با توجه به اینکه 3 نفر از اعضای هیات مدیره انجمن از دانشگاه تربیت مدرس هستند از دانشجویان ژنتیک پزشکی این دانشگاه می خواهیم که این موضوع را پیگیری کنند.
· آخرین ویرایش نامه اعتراضی شنبه شب ارسال خواهد شد. برای تسریع در روند امضا گیری نامه فعلی به همراه فرم های امضا ارسال می شود. البته متذکر شوم که در ویرایش نهایی نامه تغییرات در جزئیات نامه خواهد بود نه کلیات.در فرم ها کافی است که اسم دانشگاه را به دانشگاه یا شهر مورد نظر تغییر دهید. در بخش درجه علمی منظور این بوده که فرد دانشجو است (چه مقطعی) یا عضو هیات علمی.
· جمع آوری امضا از دانشگاه های علوم پزشکی شهر تهران از روز یک شنبه شروع خواهد شد. از عموم اساتید، دانش آموختگان و دانشجویان تقاضا می­شود در هفته آتی بعد از یک شنبه برای امضا به گروه خود مراجعه فرمایند. اسامی رابطین در جدول جداگانه ارسال می شود.
· با توجه به اینکه اجباری شدن مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج در جریان است به نتیجه رسیدن این کار قبل از هر تصمیمی در این حوزه ضروری است.
· از تمام اساتید، دانش آموختگان و دانشجویان تقاضا داریم در گسترش این ایمیل کمک کنند.
· امضاها از طریق رابطین یا از طریق پست به آدرس دانشگاه علوم پزشکی تهران، گروه ژنتیک پزشکی ارسال شود.
· این اعتراض سراسری اساتید، دانش آموختگان و دانشجویان خانواده ژنتیک پزشکی محک بزرگی برای بلوغ این خانواده و آزمون خوبی برای همه ما و مدعیانی است که سالهاست سنگ ژنتیک را به سینه می زنند.
و در نهایت:
خوش بود گر محک تجربه آید به میان /
تا سیه روی شود هر که در او غش باشد

فرم ها و پیوستهای بروز شده:

مشاهده فایل‌پیوست Signning form.pdf
مشاهده فایل‌پیوست Pre-final.doc
مشاهده فایل‌پیوست Signning form.doc
مشاهده فایل‌پیوست Pre-final.pdf

×××××××××××××××××××××××××××××××××××××××
با سلام به همه دوستان عزیز گروه ژنتیک انسانی و پزشکی. قانون جدید تاسیس کلینیک مشاوره ژنتیک و ارائه خدمات مرتبط رو درپیوست قرار دادم.
برای خودمون واقعأ متاسفم...
مشاهده فایل‌پیوست Instruction_Genetics.pdf
مشاهده فایل‌پیوست instruction for genetic clinic.pdf

دوستان و همکاران گرامی
این آیین نامه به دور از هرگونه کار کارشناسی و عدالت تدوین شده است. برای روشن تر شدن ابعاد این قضیه توجه شما را به نکاتی جلب می نماید:

1- در تمامی کشور های پیشرفته از جمله انگلیس و آمریکا، استرالیا مشاور ژنتیک افرادی هستند که در رشته های بیولوژی، پرستاری و رشته های مشابه به جز پزشکی تحصیل کرده و دوره های مشاوره ژنتیک را گدرانده اند. در کشور آمریکا رشته ایی به نام مشاور ژنتیک در مقطع فوق لیسانس وجود داشته که به طور تخصصی این کار را انجام میدهند. لذا با توجه به این مطالب افرادی که بیشترین توانایی و تخصص را در ارایه مشاوره ژنتیک در کشور ما دارند دانش آموخته گان رشته ی ژنتیک پزشکی به نطر می رسند.
بطور کلی در هیچ جایی ازین کره ی خاکی مشاوره ژنتیک را پزشکان انجام نمی دهند، چه رسد به اینکه انحصارا این بزرگواران خود را متولی مشاوره ژنتیک بدانند. هر چند که بر اساس سیستم نظام سلامت هر کشوری از پزشکان به نحوی شایسته و به جا استفاده می شود.
2- در آمریکا رشته ایی به نام ژنتیک پزشکی وجود دارد که جز رشته های دستیاری پزشکی بوده و چند زیر شاخه دارد: کلینیکال ژنتیک، کلینیکال بیوکمیکال ژنتیک، کلینیکال سیتوژنتیک و کلینیکال مولکولار ژنتیک.
به جز کلینیکال ژنتیک که فرد متقاضی می بایست M.D باشد و دروره ی دو ساله ایی تخصصی را گدرانده باشد، بقیه شاخه ها علاوه بر M.D ها افراد دارای مدرک Ph.D را نیز شامل می شود.
نکته جالب و قابل تامل تضاد حداکثری این قوانین با آیین نامه غیر کارشناسی وزارت محترم بهداشت می باشد: در این آیین نامه یک پزشک عمومی می تواند موسس کلینیک ژنتیک باشد در صورتی که هیچ اسمی از افراد دارای تخصص دکترای حرفه ایی در ژنتیک پزشک برده نشده است. در ایران رشته ی ژنتیک پزشکی به عنوان دکترای حرفه ایی ارایه می شود و به نظر می رسد تمامی افراد دانش آموخته و دانشجوی این رشته را صرفنظر از رشته ی پایه تحصیلی می بایست در بهره وری از امتیازات مساوی در نظر گرفت.
نکته متاثر کننده این آیین نامه عدم ذکر و تعریف شغل افراد متخصص در ژنتیک (کارشناسی ارشد و دکترای ژنتیک پزشکی) بوده در صورتی که مشاغلی که نیاز به تخصص چندانی ندارند مثل منشی و آبدارچی با دقت تعریف شده اند!!!!!!

3- هر چند که صحت و اعتبار فایل ضمیمه شده به دلیل نداشتن شماره نامه، تاریخ و عدم وجود شماره ثبت مورد سوال است اما آنچه مشهود است مطرح شدن این آیین نامه در زمان صدارت وزاری بهداشت دولت دهم است.

با توجه به آنچه رفت ما این آیین نامه را فاقد اعتبار کارشناسی دانسته و مفاد آن را قابل اعتراض می دانیم و برای جلوگیری از اجرای این آیین نامه نیازمند همدلی و همفکری شما همکار گرامی هستیم. لطفا به دوستان خود نیز اطلاع رسانی نمایید.

آخرین ویرایش توسط مدیر:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: mj1919

ROJO

New member
بعد اونوقت phd ژنتیک کارش چیه?:smiliess (11):
Phd ژنتیک بره تو اون مرکز زیردست پزشک عمومی کار کنه،
یا اینکه مدرکشو بذاره در کوزه...

آخرین ویرایش:

mj1919

New member
:shocked::shocked::shocked::shocked:

واقعا هیچی نمیشه گفت..........

باید به این بخش نامه ی آبدوغ خیاری که اندازه ی سرسوزنی توش حق و حقوق متخصصین ژنتیک رعایت نشده اعتراض کرد.....

فقط جهت اطلاع کسانی ک شاید پی دی اف رو نخونند باید بگم، در این قوانین بالا، یک پزشک عمومی می تونه مرکز مشاوره ی ژنتیک تاسیس کنه و یا مرکز چند تخصصی ژنتیک !!!!!!! ولی متخصص ژنتیک پزشکی (پی اچ دی ژنتیک پزشکی با بیس ژنتیک و نه ام دی)، نمــــیـتونـــــــه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

این ازون قوانینی هست، که هی توگوش آدم داد میزنه اینجا جهان سومه!!!!!!!!!!!!!!!

mana

New member
الان دقیقا چی شد یعنی ما نمیتونیم مطب بزنیم با ارشد و phd?

iranian girl

New member
وزارت بهداشت پزشک سالاره.. هر مکان بهداشتی, پزشکی, درمانی حق تاسیسش رو حتما میدن به پزشک, اگرم امکانش واسه بقیه رشته ها باشه حتما به مرور برش میدارن.. مثل آزمایشگاه.. احتمالا تا چند وقت دیگه تغذیه هم همین بشه.. اینجا ایران است... به بچه های Ph.d اجازه فعالیت غیر انتفاعی نمیدن فقط تدریس اون هم با عبور از بند پ..

آخرین ویرایش:

negar62

New member
:shocked::shocked::shocked::shocked:

واقعا هیچی نمیشه گفت..........

باید به این بخش نامه ی آبدوغ خیاری که اندازه ی سرسوزنی توش حق و حقوق متخصصین ژنتیک رعایت نشده اعتراض کرد.....

فقط جهت اطلاع کسانی ک شاید پی دی اف رو نخونند باید بگم، در این قوانین بالا، یک پزشک عمومی می تونه مرکز مشاوره ی ژنتیک تاسیس کنه و یا مرکز چند تخصصی ژنتیک !!!!!!! ولی متخصص ژنتیک پزشکی (پی اچ دی ژنتیک پزشکی با بیس ژنتیک و نه ام دی)، نمــــیـتونـــــــه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

این ازون قوانینی هست، که هی توگوش آدم داد میزنه اینجا جهان سومه!!!!!!!!!!!!!!!

size=4]دکتر باید یه حرکتی بکنیم! با این وضع آینده شغلی ما دیگه معنایی نداره. شاید بشه با بچه های گروههای ژنتیک دانشگاههای کشور لینک زد و با هم یه نامه بدیم به وزارتخونه. به نظر میاد وزیر جدید ادم منطقی باشه. وقتی یه اعتراض بزرگ به دستش برسه امید به پیگیریش هست. نظرتون چیه؟![/size]

negar62

New member
آره رسمأ با این نامه حق مطب از بچه های ارشد و phd ژنتیک سلب شده....

goo

New member
جهت اطلاتون تغذیه هم همینجوری شده بود که پزشک عمومی ها می رفتن 6 ماه دوره بعد می شدند متخصص تغذیه، که البته با اعتراض و مخالفت انجمن تغذیه ایران لغو شد. چند وقت پیشم که متخصصین رادیولوژی (پزشکایی که تخصص رادیولوژی دارن) به قانونی که به پزشکای عمومی می تونن مرکز تشخیص طبی بزنن و... اعتراض کرده بودن که البته نمی دونم نتیجش چش شد. حالا که نوبت ژنتیکه . چرا باید جواب بیکاری یه عده ای رو مردم پس بدند که عوض رجوع به متخصص هر کار به یک پزشک عمومی که فقط چند ماه دوره می بینه باید مراجعه کنن؟ یعنی این همه واحد مرتبطی که ما خوندیم چی میشه؟ چرا کسی به سلامت جامعه احترام نمی زاره و بهتر بگم ارزش قائل نیستن و فقط به فکر دست و پا کردن کار برای همکاران بیکار خودشون هستند اون از برنامه پزشک خانوادشون که هیچ جای دنیا از درمان شروع نمیشه ولی این جا همون سطح اول از پزشک عمومیه، یعنی مردم عزیز بفرمایین بیمار شین بعد بیاین ببینیم چی می گین.... امیدوارم یک روزی هر چه زودتر این مشکلات حل شه. زمان افلاطون نیست که یه نفر به هر درد مردم برسه. باید برای عذه ای روشن بشه که هر کس تخصص خودش رو داره و اگر قصدتون سلامت جامعه هستش باید اونارو به متخصص ارجاع بدن اگرم که قصدشون یه چیز دیگس، فعلا کاری از دستمون برنمی یاد ، به خدا می سپاریمشون.
اگر ژنتیک انجمن یا چیزی داره خواهشا ساکت نشینن.حداقل اعضای هیئت علمی و دانشجوهاش یه کاری باید بکنن.باید ثابت کنیم که ما از تخصصمون دفاع می کنیم. افسوس خوردن جز اینکه طمع رو به سایر رشته ها هم خواهد کشوند و رفته رفته تخصص های ما و مدارکمون از صحنه بهداشت و درمان کشور حذف خواهند شد ، نتیجه ای ندارد.

آخرین ویرایش:

admin

Active member
پرسنل مدیریت
خیلی ناراحت شدم
دوستان هر کدوم که در نگارش مقاله توانایی دارید بیاین در سایت علوم پزشکی برای اینگونه ناحقی های که در قبال رشته شما صورت می گیره اعلام همکاری کنید(برای نوشتن مقاله انتقادی و البته محترمانه)
من نمی دونم چرا بچه های از پتانسیل اطلاعرسانی سایت علوم پزشکی استفاده نمی کنند! (این سایت حداق روزانه 5000 نفر بازدید کننده داره که همشون رشته های مرتبط علوم پزشکی اند)

برای اعلام همکاری پ خ بدید
مقاله تون رو در قالب یک فایل ورد به ایمیل oloompezeshki@gmail.com بفرستید و با پیغام خصوصی به من اطلاع بدید

این کمک من به شما

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: حسان

omid9030

New member
ای خدا الان دارم دیوونه میشم:13:
میدونی کجا زورم میگیره پیش یکی از این پزشکای به اصطاح مشاور ژنتیک رفته بودم میگفت من بلد نیستم شجره بکشم
میگفت خواهر زاده من که هم رشته شماست برام شجره میکشه بعد من گفتم خوب پس چرا شماها جای ما رو گرفتید بهتر نیست همون طبابتتون رو انجوم بدید
در جواب به من گفت شما ها مثل ما که پزشک هستیم نمیتونید بیماری ها رو بشناسید
..دیگه من با ناراحتی اومد بیرون .نزدیک بود به صورت خود جوش از طرف بچه های ژنتیک یه کتک مفصل بزنمش:mad_majidonline:

آخرین ویرایش:

omid9030

New member
با سلام به همه دوستان عزیز گروه ژنتیک انسانی و پزشکی. قانون جدید تاسیس کلینیک مشاوره ژنتیک و ارائه خدمات مرتبط رو درپیوست قرار دادم.
برای خودمون واقعأ متاسفم...
مشاهده فایل‌پیوست 3965
مشاهده فایل‌پیوست 3964
سلام دوست عزیز چند هفته پیش یه فکس دست من رسید که با این قوانین یه کم تناقض داره...توش موندم:smiliess (11):
میدونی من سرباز امریه تو اداره بهزیستی هستم بعد یه فکس اومد که از طرف معاون بخش پیشگیری بهزیستی استانمون اومد وتوش خواسته بود
که یه پزشک عمومی و کارشناسی ارشد ژنتیک (حرفی از انسانی یا مولکولی نیاورده بود) بهش معرفی کنن برای گذروندن دوره تخصصی مشاوره ژنتیک
من که پرسیدم گفتن مجوز مطب میدیم برا مشاوره ...دیگه نمیدونم .میتونید در این مورد بپرسید؟
جالب اینجاست پسر خاله من که دانشجوی پزشکی هستش میگه ما فقط 2 واحد ژنتیک میگذرونن
اون هم به صورت مبانی
پس اینا چطور این همه مطالب ژنتیک رو که خیلی ها توش میمونن رو تو 2هفته دوره که براشون میذارن میخان یاد بگیرن:13:

آخرین ویرایش:

omid9030

New member
من اخرش نفهمیدم این مشاوره ژنتیک و بقیه کارای رشته ژنتیک زیر نظر سازمان بهزیستی هستش یا وزارت بهداشت؟

negar62

New member
آره متاسفانه مثل اینه یه دعوای حسابی سر این موضوع هست! آخه سازمان بهزیستی ارشد ژنتیک و مامایی و پرستاری هم واسه دوره هاش می پذیره!!!!! ولی این نامه وزارت خونه البته تا قبل از وزارت جدید هست. ولی من ایمان دارم که واسه رسیدن به خواسته هامون نباید دست روی دست بذاریم. من خودم به شخصه شاید همون راه آزمایشگاه و تشخیص رو انتخاب کنم .اما مشاوره ژنتیک بخشی از کار بچه های ژنتیک هست . نمیدونم مشکلشون چیه؟! درسته ما هم قصد نداریم واسه بیمار تشخیص بالینی بدیم. ما میخوایم توی این سیستم کمک کنیم تا مشاوره کامل و علمی صورت بگیره، نه با گذراندن یه کتاب اطفال نلسون و نهایتأ تامپسون!! پس مشاوره یه کار تیمی هست یعنی همه جای دنیا اینه. من توی سایت کالج های انگلستان و استرالیا هم سر زدم. مشاوره اونا از یه تیم تشکیل شده که متخصص بالینی یکی از اعضای اونهاست نه همش....!
از ادمین عزیز هم ممنون. حتمأ با همفکری بچه ها یه مقاله انتقادی می نویسم و ارسال میکنم.

Leyli002

New member
من همه انگیزمو واسه ارشد خوندن از دست دادم...اگه این قانون موقع انتخاب رشتم بود دیگه نمیودم این رشته.:ph34r-smiley:تازه رفتم کلی کتاب خریدم.خیلی نارحتممممممممممم.مثلا اومدم نت به خودم breakبدم...:sad:بعد اینطوری تفاوت بین ژنتیک بهداشت و علوم چی میشه!!!!!!!تا به ما رسید،آسمان تپید...

آخرین ویرایش:

shayeste12

New member
واقعا متاسفم
همین جور قانون ها دست به دست هم میدن وجهان سومو می سازن
من که نگارش نامه ام زیاد خوب نیست ولی خوشحال وممنون می شم اگه کسی پیشقدم بشه

شفيع

New member
سلام.بچها تورو خدا بیایید این درس ژنتیک رو بردارید بابا روانشناسی کجا ژنتیک کجا؟نمیدونم زنتیک مولکولی و وراثت پذیری و rna ،dnaسنخ ارثی،سنخ پدیداری،آلل و نمیدونم اینا چیه اخه؟ما مثلا با تعداد ژنوم مگس که 14000 تاس چکار داریم؟؟؟؟؟؟؟؟؟

shayeste12

New member
سلام.بچها تورو خدا بیایید این درس ژنتیک رو بردارید بابا روانشناسی کجا ژنتیک کجا؟نمیدونم زنتیک مولکولی و وراثت پذیری و rna ،dnaسنخ ارثی،سنخ پدیداری،آلل و نمیدونم اینا چیه اخه؟ما مثلا با تعداد ژنوم مگس که 14000 تاس چکار داریم؟؟؟؟؟؟؟؟؟

منظورتون چیه؟

شفيع

New member
فاطمه میگم این درس برای من واقعا سنگینه خدایش همش کیج میزنم توش.

بالا