نحوه مطالعه و موضوعات پیرامون آزمون علوم پایه پزشکی

qom

New member
سلام عزیزان، آقایون و خانم های دکتر امیدوارم که خوب باشین . هدف من از ایجاد این پست این هست که شما عزیزان رو راجع به تمامی موضوعات پیرامون آزمون جامع علوم پایه پزشکی آگاه کنم .
امیدوارم دوستای خوبی رو که اینجا دارم من رو در این راه کمک کنن . به امید موفقیت همه عزیزان . عمو قم

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: medical

qom

New member
سلام دوستان هم رشته ای و همکار های آینده . اسم من عمو قم هست . اغلب پست های من رو در مورد آزمون علوم پایه میتونین در گفتگو شرکت کننده های آزمون علوم پایه پزشکی اسفند 91 ببینین . خیلی ها واسشون سواله که این آزمون رو چطور باید خوند چطور باید پاس کرد . اصلا میشه پاس کرد؟ شاید بعضی ها هم پیش خودشون بگن ای بابا منی که درسا رو دارم ناپلئونی پاس میکنم چطور از پس این امتحان بر بیام آخه؟ بعضی ها هم خودشون رو میزنن به بیخیالی و میگن حالا کو تا ترم 5 . راست هم میگن ! (راستی تا یادم نرفته میخوام راجع به زیست پو هم تو این نوشتار توضیح بدم که آزمون های آزمایشی علوم پایه رو داره برگزار میکنه به آدرس صفحه نخست )
www . medicalquiz . ir
من راهنمایی ها و مشاوره های زیادی رو تو نت خوندم و مث شما ها هم از ترم بالایی ها از اساتید و .. در مورد این آزمون پرسیدم . هرکس به طریقی در مورد این آزمون توضیح داده ، به شما هم پیشنهاد میکنم بخونین تا نظرات مختلف دستتون بیاد.
دوس دارم تو این نوشتار راجع به تمامی موضوعات پیرامون آزمون علوم پایه پزشکی توضیح بدم . شاید طولانی باشه اما به دردتون میخوره . اگه فک میکنین به دردتون نمیخوره احتیاجی نیست و تا همین جا اگه همراه من بودین خیلی هم حوصله به خرج دادین اما یادتون باشه من بابت این کلمه ها از شما پولی دریافت نمیکنم ! به هر حال انتخاب با خودتون.
گفتم قراره راجع به تمامی موضوعات صحبت کنم.حتی میخوام دانشجو ها رو به 3 دسته تقسیم کنم و واسه هر کدوم توضیح بدم.
دسته اول دانشجوهایی که از ترم اول و دوم فقط درس خوندن و نمراتشون بالا بود( انقد دوس ندارم ! )
دسته دوم دانشجوهایی که از ترم اول و دوم گفتن پزشکی که همه زندگی نیست پس هم درس میخونم هم زندگی میکنم و نمرات متوسطی داشتن
دسته سوم دانشجو های نازنینی که مث اغلب دانشجو ها شب امتحانی و نمره لب مرز و چشم تو چشم سر امتحانو و بگذریم!! (قربون همشون)
خوب حالا کدام دوستان درصد قبولیشون بیشتر از همه است؟ با کمال تعجب باید بگم هر 3 گروه
کدام دوستان استرس بیشتری در قبال این امتحان میکشند؟ دسته دوم
و کدام دوستان استرس بیشتری پس از امتحان میکشند؟ دسته سوم و کمتر دسته دوم
اول از همه بگم نمره علوم پایه من 125 و نمره خام من 100 شده بود. منم دانشجویی بین دسته 2 و دسته 3 بودم(پیش خودمون بمونه! چشمک)
خوب دوستان منبع اصلی ما واسه آزمون علوم پایه پزشکی کتاب جامع میر که بصورت 2 جلدی تست و درسنامه هست. منبع های دیگه همون منابعی هست که سنجش پزشکی اعلام میکنه. اگه ترم های پایین هستین و جزو دسته 2 و 3 هستین درسنامه های میر یا همون کتاب زرد رو در طول ترم مطالعه کنین خیلی مفیده هم واسه امتحانات ترمتون و هم واسه امتحان علوم پایه پزشکی.این منبع جای منابع اصلی شما رو در طول ترم نمیگیره و یک منبع مکمل است. فعلا با دانشجو های دسته 3 کاری نداریم !
اگه جزو دانشجو های ترم 5 هستین اینجا دیگه سرو کارتون با کتاب های آبی و زرد میر بیشتر میشه . کل دانشجو های دسته های اول و دوم و سوم دیگه تو این ترم باید این 2 کتاب رو نزد خودشون داشته باشن . قرار شد از همه ی زیر و بم این آزمون بگم . لابد زیاد شنیدین که اونایی که پاس کردن خیلی راحت از امتحان حرف میزنن و میگن بابا سخت نگیرید اکثرتون پاسین و پیش خودتون بگین این بابا خرش از پل گذشته میگه راحته . شاید بیراه نمیگن اون آقا یا خانم ، اما من سعی میکنم حال شما رو درک کنم و خودم رو تو اون روز های قبل امتحان تصور کنم و واستون توضیح بدم.
ببینین بچه ها با 2 یا 3 هفته درست درس خوندن هم میشه شر این امتحان رو کند واسه خودتون کوه نسازین اما این رو هم در نظر بگیرین هر کاری لم خودشو داره . شما یک ماه فرجه دارین واسه آمادگی تو این آزمون فرصت کمی نیست هرچند خیلی زود میگذره. اول کاری که میکنین درس های ترم 5 رو بالا استثنا تو طول ترم از روی کتاب زرد بخونین و تست های کتاب آبی مربوط به هر درس رو بزنین به طور مثال باکتری / ویروس / پاتو / قارچ و ... .
خوب حالا شما میتونین در طول ترم 5 درس های دیگه رو هم به انتخاب خودتون بخونین مثلا فیزیولوژی و آناتومی.
از اونجایی که میدونین شیوه قبولی در آزمون علوم پایه پزشکی کمی متفاوت شده و البته سخت تر . پس باید مواظب باشین در حالی که به خودتون مسلط هستین. عزیزان دقت کنن که توی فرصت یک ماهه هم میشه علوم پایه رو جمع کرد اما کسی امتحان رو پاس میکنه که از وقتی که با خودش برنامه ریزی میکنه واقعا سر حرف و قول و برنامه اش باشه .
توی یک ماه مونده به امتحان دیگه شما 15 الی 20 روز فرصت دارین که درسنامه ها رو مطالعه کنین و توی 10 15 روز باقی مونده تست های ترم به ترم و سال به سال رو بزنین .
دقت داشته باشین که نگرش اساتید طراح علوم پایه آزمون به آزمون تفاوت چشمگیری نمیکنه و مرور مناسب آزمون های سال های اخیر میتونه رمز موفقیت شما باشه به شرطی که واقعا آزمون ها رو بررسی کنین ، نکات مهم رو بنویسین و اونها رو مرور کنین . هر آزمون یکی دو روز کامل فرصت بابت بررسی میخواهد . تاکید میکنم دقیق بررسی کنین و سپس سمت آزمون بعدی برین تا بتونین پیشرفت خودتون رو ببینین.
همونطور که میدونین کتاب آبی میر سوالات رو تا سال 87 یا 88 داره. و شما میبایست آزمون های 87 به بعد رو به صورت هر سال 2 کتاب خریداری کنین و حدود 7 8 آزمون رو باید قبل از امتحان علوم پایه از خودتون بگیرین و اون ها رو بررسی کرده باشین . دوستای خوبم شما وقتی اولین آزمون رو از خودتون میگیرین شاید نمره ای بسیار پایین تر از حد قبولی آزمون کسب کنین ، پس اصلا نا امید نشین چون خیلی از دوستان شما هم همین وضعیت رو دارند . شما پیشرفت خودتون رو آزمون به آزمون متوجه میشید.
یادتون باشه فقط خودتون رو با خودتون مقایسه کنین و خودتون رو با دیگران اصلا و به هیچ وجه مقایسه نکنین.
خوب قرار بود در رابطه با زیست پو صحبت کنم . این برای اولین بار اومده آزمون های آزمایشی علوم پایه پزشکی رو برگزار کنه طوری که 4 تا آزمون رو از شما میگیره و به مرور شما رو آماده آزمون میکنه و بهتون نمودار پیشرفت ، نمره و رتبه میده . من پیشنهاد میکنم با توجه به قیمت مناسب این آزمون ها و تاثیری که روی آماده سازی شما داره جهت ثبت نام اقدام کنین.نظر من اینه که بصورت گروهی و همه ثبت نام کنین تا بین هم دیگه مقایسه بشین و همینطور دانشگاهتون با دانشگاه های دیگه سنجیده بشه. واسه اطلاعات بیشتر به وبسایت این مرکز به آدرس صفحه نخست مراجعه کنین . ثبت نام ازمون ها از اول آذر به گفته سایت انجام میشه.
در مورد این آزمون گفتنی ها زیاد دارم . سعی میکنم همه رو بگم و تنها تون نگذارم ! قول !
قربون همتون عمو قم .

آخرین ویرایش:

miis.s

New member
سلام عمو قم حال شما؟ چه خبر؟
یادش بخیر پارسال ما بودیم و یه دنیا استرس نمرات علوم پایه.. که اگه عمو قم با خبرآ و آمارای امیدوار کنندش به دادمون نمیرسید معلوم نبود چه بلایی سرمون میومد..!
فکر میکنم خیلی از پزشکیای ترم پنج به این تاپیک و صحبتای شما نیاز داشته باشن.. ممنون که این تاپیک رو درستش کردین

• Like

qom

New member
سلام عمو قم حال شما؟ چه خبر؟
یادش بخیر پارسال ما بودیم و یه دنیا استرس نمرات علوم پایه.. که اگه عمو قم با خبرآ و آمارای امیدوار کنندش به دادمون نمیرسید معلوم نبود چه بلایی سرمون میومد..!
فکر میکنم خیلی از پزشکیای ترم پنج به این تاپیک و صحبتای شما نیاز داشته باشن.. ممنون که این تاپیک رو درستش کردین

سلام خانم میس ممنون از شما ، خدا رو شکر خوبم شما خوبین؟ خبر که سلامتی . واقعا یاد پارسال بخیر به نظرم علوم پایه تاریخی ای شد اسفند 91 .شما لطف دارین همراهی همه و خوب بخصوص شما باعث شد اتفاقات خوبی رقم بخوره . از اظهار لطفتون مجددا سپاس . این رو هم بگم که از شما و تمامی دوستانم دعوت میکنم که اطلاعات و تجربیات خودشون رو به اشتراک بگذارند ، پیشاپیش قدومتون سبز

آخرین ویرایش:
  • Like

miis.s

New member
مرسی، از این امتحان علوم پایه لعنتی ، فراوان خاطره و تجربه داریم.. انشالا اینجا در موردش بحث میکنیم به امید اینکه کمی راه رو برای همکاران آینده هموار کنیم

dr ari

New member
سلام ب همه ی دوستای گلم...ممنون دکتربابت این تاپیک. منم هرکاری بتونم انجام میدم امیدوارم بقیه استرسایی ک ما کشیدیم رو تجربه نکنن...
البته مزیتی ک داشت اینه که دوستای خوبی پیداکردیم ولحظه های سختمونو تنها نبودیم...

rozbanoo

New member
سلام بچه ها
خوبید؟
فیزیوپات خوش میگذره؟

به به عمو قم. میبینم که همچنان مثل پارسال دارید یاری رسانی میکنید....
یاد پارسال و حرفای امید بخش عمو بخیر

خیلی دلم برای همتون میس شده بود...

کمکی بر بیاد از دستم کوتاهی نمیکنم...

rozbanoo

New member
عمو سایتی که معرفی کردی رو دیدم
راستش باید بگم با توجه به بخشنامه جدید که در حال اجرا هست به شرح زیر:

حد نصاب نمره قبولی در آزمون های جامع علوم پایه پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و پیش کارورزی بر اساس 70 درصد میانگین مجموع نمرات 5 درصد اول کلیه دانشگاهها محاسبه می شود و این مصوبه از تاریخ تصویب (آزمون شهریور 92 به بعد) لازم الاجرا است.

شاید بد نباشه بچه ها در این آزمون ها شرکت کنند و از وضعیت کلی بقیه دانشگاه ها با خبر بشن.

با توجه به چیزی که من در مورد برنامه این 4 آزمون دیدم ، به نظر میاد ثبت نام کننده ها از بچه های خوب دانشگاه ها باشن و یا بشن! چون با برنامه هست... پس میتونه در این زمینه مفید باشه...

• Like

qom

New member
سلام رز بانو . راستش من یکی کمی ترسیدم وقتی 70 درصد میانگین نمرات 5 درصد شده بیس قبولی . خدا به خیر بگذرونه . در مورد آزمون ها من هم عقیده دارم فرصت خوبی هست این آزمون ها واسه محک و پیشرفت

• Like

miis.s

New member
من از اون دسته دانشجوا بودم که از ترم اول نه، ولی از ترم دو، شروع کردم به خوب درس خوندن.. هر ترم که می گذشت وضع درسم بهتر میشد، در کل کم کاری نکردم و خدا رو شکر از وضعیت درسیم ناراضی نیستم.. تا اینکه ترم 5 شد و طبق توصیه سال بالایی ها کتاب زرد و آبی میر رو خریدم.. شروع کردم به خوندن فیزیولوژی از کتاب زرد ولی همونطور که میدونین کتاب زرد هیچ گونه جذابیت ظاهری نداره! نه شکلی نه نموداری و نه هیچ چیز کوچکی که آدم کشش داشته باشه تا آخر ادامه بده..! خلاصه ما هم دلسرد شدیم و از دوست سال بالایی که سال 90 علوم پایه داده بود نظرخواهی کردیم که گفت لازم نیس از الان بخونی! گفت همه ما دو-سه هفته مونده به امتحان، هفت دوره اخیرُ حل کردیم و پاس شدیم! گفت علوم پایه اونقدرا که فکر میکنی بار علمی و آموزشی نداره، فقط یه دست اندازه که گذاشتن جلوی راهمون واسه حال گیری! و همین چند جمله کافی بود که من کتابهایم را بسته، علوم پایه را پاس شده دانسته، و مطالعه رو موکول کردم به چند هفته تعطیلی قبل از برگزاری آزمون..!
البته ناگفته نمونه بیشتر دانشگاهها قبل علوم پایه 30 روز و تعدادی هم 50 روز تعطیلی داشتن و ما همه ش 18 روز تعطیل بودیم!
7 کتابچه آزمون علوم پایه که هر کدوم مال یک دوره بودُ خریدم و شروع کردم هر روز یه دوره رو حل کردن و بعدش دقیق بررسی کردن و شمردن جوابهای درست.. آزمون اول 79 تا پاسخ صحیح داشتم، خیلی نگران شدم و این باعث شد بیام اینترنت تا ببینم میتونم از اوضاع بقیه پزشکیا باخبر بشم.. و اینطوری شد که سایت علوم پزشکی رو پیدا کردم و حرفای علوم پایه های سالهای گذشته رو خوندم و فهمیدم که چیزی به اسم شیفت دادن و نمره اضافه کردن وجود داره که در حقیقت عامل پاس شدن خیلی از بچه ها همینه..
کم کم با حل کردن اون کتابچه ها، راه و روش خوندن و مطالب سوال خیز و فرم سوالات طراحان دستم اومد و این باعث شد آخرین دوره علوم پایه رو که حل کردم(شهریور91) ، تعداد پاسخای درستم به 120 برسه..
بلاخره روز آزمون رسید و رفتم نشستم سر جلسه و دیدم تیپ سوالا، مطالب، دشواری، .. همه تغییر کرده بود.. کاری از دستم برنمیومد جز تمرکز و استفاده از هرچی که تو ذهنم مونده بود..
کمی بعد کلید سوالا اومد و دیدم در کمال تعجب تعداد جوابای درستم به 100 نرسیده، حدود 95 تا بود.. در حالیکه چند تا از دوستام که با همون روش من خونده بودن 110 زده بودن! راستش خیلی ترسیده بودم که نکنه شیفت ندن ولی با اومدن به این انجمن و حرفای دوستان و تلاشاشون، رفتن به وزارت خانه، تلفنی حرف زدن با دست اندرکاران، آروم شدم و همه چیزُ سپردم دست خدا..
جواب نهایی اومد و 20 تا به بالا شیقت داده بودن ولی باز نتیجه اونی نبود که من انتظار داشتم.. خودمُ که مقایسه میکردم با دیگران، باید خیلی بالاتر از اینها میزدم و بلاخره فهمیدم که دلیل این ناکامی! عدم مرور بوده، یعنی 2-3 روز آخرُ به جای مرور کتابچه ها، با بیخیالی طی کردم و همه چیزُ تموم شده میدونستم..
منظور از همه این صحبتا این بود که هر کاری از دستتون برمیاد بکنین که بعد تموم شدن آزمون، با خیال راحت یه نفس آسوده بکشین نه اینکه کارتون بمونه تو اما و اگر و روزاتون به خاطر این آزمون لعنتی خراب شه..

• Like

amir-r

New member
سلام به همه ی آقا و خانم دکترهای عزیز یه سوال فنی داشتم عزیزانی که تجربه علوم پایه با رتبه خیلی خوب داشتند میشه بگن اگه یکی بخواد طوری بخونه که همه سوالا روو بتونه بزنه درسنامه میر تو کدوم درسا کم میاره ؟

Nike313

New member
سلام به همه ی آقا و خانم دکترهای عزیز یه سوال فنی داشتم عزیزانی که تجربه علوم پایه با رتبه خیلی خوب داشتند میشه بگن اگه یکی بخواد طوری بخونه که همه سوالا روو بتونه بزنه درسنامه میر تو کدوم درسا کم میاره ؟

سلام

سوالا که نمره منفی نداره

پس حتی بلدم نیستی بزن
ولی اگه واقعا میخوای جزء رتبه های بالا باشی نمیدونم ترم چندی ولی از همین الان شروع کن درسا رو خوب بخون

کتاب میر خلاصه درساست پس واسه رتبه اول شدن تو علوم پایه کافی نیست ......

واسه رتبه اول شدن باید درسای مهم مخصوصا اناتومی،فیزیو،بیوشیمی رو از کتاب بخونی

همراه امتحانات پایان ترمتم هر درسیو که میخونی تستای علوم پایه سالای قبل مربوط یه همون درسا رو هم بزن

علوم پایه اسفند 91 .......با اینکه به بچه ها 20 تا 25 نمره اضافه شد......رتبه اول کشور از 200 نمره 191 شد...

سال به سال سوالای تکراری کمتر میشن

واسه تست هم به نظرم به جای میر .......از کتاب کلیدی انتشارات اندیشه رفیع تست بزن......نسبت به میر غلطاش کمتره

nazanin20

New member
باسلام خدمت شما دوستان گلم ببخشیددرموردامتحان علوم پایه سوال دارم:ایاواسه دروس اختصاصی مثل اناتومی ویابافت ویابیوشیمی لازمه خلاصه نویسی انجام بدیم یانه؟هایلایت کتب باتوجه به اهمیت همه مطالب چه طور؟خواهشاجواب بدین

nazanin20

New member
:riz513::21::riz304::thanks:هرکی لطف کنه جواب بده پیشاپیش ازلطفش متشکرم*

Nike313

New member
باسلام خدمت شما دوستان گلم ببخشیددرموردامتحان علوم پایه سوال دارم:ایاواسه دروس اختصاصی مثل اناتومی ویابافت ویابیوشیمی لازمه خلاصه نویسی انجام بدیم یانه؟هایلایت کتب باتوجه به اهمیت همه مطالب چه طور؟خواهشاجواب بدین

خلاصه نویسی خیلی خوبه

ولی

درسی مثل لناتومی حتما باید همراه اطلس خونده شه

بهترین کتاب و رفرنس هم اناتومی گری هست که تصاویرشم عالین

برای بیو شیمی هم خلاصه نویسی خیلی کمکت میکنه

تو علوم پایه 18 تا بیوشیمی میاد .......پس اگر خلاصه خوبی داشته باشین به نفعتونه..چون درسیه که ترم 1 و 2 میخونین و تا ترم 5 که علوم پایه دارین یادتون میره

در مورد بافت و جنین هم ....... چون خیلی خیلی فرارن ...... بهتره از کتاب خلاصه abs استفاده کنین و سعی کنین تستاهای تمام دوره ها رو بزنین ..... کمکتون میکنه

در ضمن واسه علوم پایه تو درسا...بعضی فصل ها هستن که خیلی مهمن و هر سال ازشون سوال میاد

مثلا تو جنین شناسی....از مبحث سر و گردن همیشه سوال میاد و .......

با زدن تستای سال قبل ......از همین الان سعی کنین فصل های مهم هر درسو واسه خودتون مشخص کنین .....

DRM.baran

New member
:sarma: اینجا خیلی سرده من دارم یخ میزنم
تو این سرما فقط قیافه ی سنسورای دما تو ذهنم میاد:sarma:

*marzieh*

New member
سلام دوستای عزیز من اسفند امتحان علوم پایه دارم. میشه یکی منو راهنمایی کنه؟؟؟؟؟؟؟
خصوصا در مورد آناتومی و بیوشیمی :21:

love virology

New member
درود بر دوستان دکتر/ کتاب بافت شناسی جان کوئیرا 2013 بهترین ترجمه میخاستم / سپاسگزارم

بالا