مشاوره علمی - تحصیلی (علوم پایه پزشکی و زیست شناسی)

mj1919

New member
با سلام به همه ی دوستان عزیز
با توجه به سوالات بسیار متنوع، و زیاد عزیزان، و پیشنهاد دوستان گرامی، این تاپیک را برای مطرح نمودن پرسشهای مختلف مشاوره ای در زمینه ی علمی و تحصیلی ایجاد نمودم. هر یک از عزیزان می توانند پرسشهای خود را در این بخش مطرح نمایند، بنده با توجه به توانایی هایم پاسخ می دهم، دیگر عزیزان هم در پاسخ به پرسشهای کاربران، دعوت می شوند. پرسشهایی که در پیام خصوصی نیز پرسیده شود، بدون ذکر نام، در این قرار می گیرد.

mj1919

New member
ب نظر شما کدوم یک از مدارک زبان(واسه دکترای بهداشت) خوندن و قبولیش راحتتره؟اصلا امتحانش چجوریه؟اگه ممکنه توضیح بدین
واسه بهداشت، به نظر من ام اچ ل ایی هم راحت تره و هم مورد قبول تر. آزمونش لیسینینگ داره، ریدینگ و استراکچر، 100 تا تست است، نمره منفی نداره، و امتیاز هاش از 100 است

.آزمونش معمولا کی هست؟تا چند وقت مدرکش اعتبار داره؟
آزمونش گمونم هر ماه و یا هر دوماه یکبار است، توی سایت وزارت بهداشت و یا سنجش پی دات آی آر باید باشه،
اعتبارش هم گمونم 2 سال است،

bahram-68

New member
واسه بهداشت، به نظر من ام اچ ل ایی هم راحت تره و هم مورد قبول تر. آزمونش لیسینینگ داره، ریدینگ و استراکچر، 100 تا تست است، نمره منفی نداره، و امتیاز هاش از 100 است

آزمونش گمونم هر ماه و یا هر دوماه یکبار است، توی سایت وزارت بهداشت و یا سنجش پی دات آی آر باید باشه،
اعتبارش هم گمونم 2 سال است،

به نظر شما رفتن زبان چقد میتونه مفید باشه واسه گرفتن مدرک mhle ؟
اصلا لازم هست آیا؟

آخرین ویرایش:

mj1919

New member
اصلا لازم هست آیا؟

من تصور می کنم نیازی نیست، بنده که نرفتم.
روی اسپیکینگ و کانورسیشن فرد تاثیر جدی دارد، برای آزمون فوق باید ریدینگ و استراکچر و کمی لیسینینگ بلد باشیم

حالا برای آمادگی کامل و شرکت تو این آزمون بنظرتون چه کتابهایی رو باید بخونیم؟
هیچ رفرنسی که اعلام نمیشه

بله منابع مشخص نیست، ولی عموما خوندن تعدادی از این کتابها رو بچه ها توصیه می کنند:
کتاب کیت تافل
کتاب تافل کاغذی شرکت بارونز (گمونم pbt)
برای واژگان کتاب تافل بارونز با ترجمه ی دانشوری
کتاب 504 در صورتی که وقت زیادی برای واژگان میخواهید بذارید
کتابهای تافل فلش
و هر کتابی که دستور زبان (استراکچر) و واژگان شما را تقویت نماید

دکتر خودتون هم همین آزمون رو شرکت کردید؟
به نظر شخصی خودتون برم یا نه؟

تنها آزمون زبانی که شرکت کردم همین بود، ام اچ ال ایی 64،
نخوندم با اطلاعات ارشد و همین مقالاتی که خونده بودم + فیلمهایی که دیده بودم شرکت کردم
بقیه اطلاعات را از دوستانم که آزمونهای مختلف و را شرکت کرده بودند عرض کردم.

برای بهداشت، ام اچ ال ایی بهتره، خودشونم روی این تاکید دارند، اگه برای بهداشت می خواهید، به نظر من این رو شرکت کنید، اگه آوردید، می تونید در کنارش بقیه ی نمره زبانها رو هم بگیرید،

آخرین ویرایش توسط مدیر:

mj1919

New member
نحوه ی تهیه ی سوش استاندارد برای شروع کار آزمایشهام چطوری است؟
سوش استاندارد درست و حسابی اگه بخواهید، به خود سایتهای اصلی مراجعه کنید، مثلا گیبکو یا سیگما آلدریچ! البته سوش باکتریایی لیوفیلیزه شده،
برای سوش سلولی از سلولهای پستانداران داخل تیوپ و یا فلاسک کشت سلول ، می تونید از بانک سلول پاستور بخرید.
برای سوش سلولهای انسانی که مدل بیماری های ژنتیکی هستند، دانشگاه علوم بهزیستی یک بانک سلول داره.
بسته به کارتون داره!

برای مایکو پلاسما چطور؟
بهتر اینه که با بانک سلول پاستور مکاتبه کنید، تقریبا جامع ترین بانک سلول کشور است.

من میرم توی سایت انستیتو نمیدونم از کدوم قسمتش این سفارش سوش های استاندار هست!!!
اینجا ببینید:
NCBI -National Cell Bank of Iran- Pasteur Institute of Iran
قسمت درخواست سلول

تماس با ما :
تلفن :
66492595 (21 )(98+)
دورنگار :
66492595 (21)(98+)
آدرس : ایران - تهران- بانک سلولی ایران - انستیتو پاستور ایران - خیابان دوازدهم فروردین - کدپستی 13164
پست الکترونیک:
پرسش های عمومی : ncbi@pasteur.ac.ir

ما که یک رده ی سلولی ازشون خردیم، گمونم p19 بود، اول درخواست ایمیلی دادیدم، بعد واریز کردیم، در نهایت گفتند، فلان تاریخ و ساعت بیایید تحویل بگیرید (داخل فلاسک)، البته گمونم بصورت لیوفیلیزه هم می تونند با پیک بفرستند، و یا پست کنند، باید تماس بگیرید،

mj1919

New member
بنظرشما دکترای بیولوژی تولید مثل چطوره؟از لحاظ بورس وکار؟ارزش خوندن داره نسبت به بیوتک؟واینکه بیوتک میکروبی زیر شاخه کدومه بیولوژی یا بیوتکنولوژی؟
نظر شخصی بنده اینه که این رشته ایدهآل برای این دسته است: خانم ها یی که ارشدشون را فیزیولوژی و یا جانور شناسی (زیست)، و یا علوم سلولی - تکوین جانوری خوانده اند (البته مامایی و رشته های دیگر هم بسیار مناسبه)، ولی از رشته های بالینی - تحقیقی محسوب میشه نه یک رشته ی مولکولی نظیر بیوتکنولوژی . پس با این رشته قابل قیاس نیست.

ظاهرا رشته ی کم ظرفیتی است، ولی برای شهرهای بزرگ آینده ی خوبی دارد، چون نیازمند امکانات زیاد برای جذب این متخصصان است، احتمال میره که توی شهرهای کوچک این دست تخصص ها یکمی بحث شغلش سخت باشه.
از بورسش اطلاعی ندارم، بهتره با دانشگاه ع پ شهرتان مشورت کنید، اگه نیاز داشت، روش سرمایه گذاری کنید،

بیوتکنولوژیمیکروبی زیر شاخه ی بیوتکنولوژی است، ولی آزمون ارشد و دکتراش (؟) تحت عنوان مجموعه ی زیست شناسی برگزار می شود.

mj1919

New member
این علوم سلولی کاربردی که تو سایت گفتید بنظرتون چطوره؟دوستتون قبول شد؟راضی هستن
به نظر من آینده دارد، چون این رشته توی ایران برای بار دوم ، امسال جذب میشه، سال قبل هم فقط دانشگاه تهران گرفت، معمول اینه که به رتبه های برتر و دانشجوهای قوی بورس می دهند، این شانس برای دانشگاه تهران و دانشگاههای بزرگ برای این رشته زیاده،

دوست بنده با یک هفته مطالعه (!) دعوت به مصاحبه شد، قبول نشد، ولی نشون میده قبولیش سخت نیست

میدونیدظرفیتش چند نفره؟شما بودید بین بیوتک واین رشته کدومو انتخاب میکردید؟

پارسال گمونم 10 نفر دانشگاه تهران می گرفت. (در نظر بگیرید، که ظرفیت ژنتیک پزشکی در طول سالهای گذشته، 10 نفر بوده با قدمت نزدیک به 20 سال! فقط پارسال 14 نفر گرفت)، بیوتک پزشکی 49 نفر (گمونم)، می گیره سالیانه.

بنده اگه بخواهم دوباره کنکور بدم، غیر از ژنتیک پزشکی، از بین این دو رشته، علوم سلولی کاربردی را انتخاب می کنم. البته دلیل هم نمیشه تصمیم درستی باشه و یا اینکه شما هم اگه این کار را نمایید موفقیتتون تضمین شده است! فقط نظر من اینه.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

mj1919

New member
سلام.ببخشین واسه مکالمه زبان و تقویت گفتاری زبان یه منبع و یا سی دی چی پیشنهاد دارین؟؟؟؟؟؟؟؟؟ دامنه لغاتم خوبه بد نیس !!

برای مکالمه بهترین روش، است. ولی نرم افزار روزتا استون (Rosetta stone) هم عالیه، که نسخه ی ایرانی اش را در تلویزیون با قیمت چند ده هزار تومان تبلیغ می کنند! ولی در نت بصورت رایگان برای دانلود وجود دارد، سایت وطن دانلود و میهن دانلود را چک نمایید.

mj1919

New member
سلام من بیوتکنولوژی ژنومیک تو یکی‌ از دانشگاه‌های ایتالیا ،فوق لیسانس ،می‌خونم. نمیدونم برای موضوع پروپزال چی‌ انتخاب کنم.و یأ از کجا شروع کنم خیلی‌ وقتم داره هدر میره،باید هر چه زودتر ئه‌ چند تا موضوع انتخاب کنم تا بتونم استاد مربوط به اون رو پیدا کنم،میتونین راهنمایی کنید چند تا مثل بزنید و طرز مقاله پیدا کردن و چه مقاله خوبه؟ئه‌ موضوعی می‌خوام انتخاب کنم که بتونم از پسش بر بیام

سلام
بیوتکنولوژی ژنومیک تو یکی‌ از دانشگاه‌های ایتالیا ،فوق لیسانس ،می‌خونم
رم هستید؟ شاید آشنا از آب در اومدیم؟!!!

بهتر ین کار اینه که موضوعی در قالب یکی از پروژه های گروههای پژوهشی دانشکده/ تون بردارید،

سعی کنید یک استاد خوب، و گرنت بگیر پیدا کنید البته خوش اخلاق! بعد سعی کنید توی پروژه هایی که تصویب کرده یک موضوع دلخواه پیدا کنید، و یا توی موضوعاتی که میخواد تصویب کنه (بسته به زمانتون)
اگه می خواهید یک پروپوزال کاملا نو ارائه دهید، نیازمند حداقل 6 ماه مطالعه ی در موضوع خاصی را دارید، و حداقل 10 مقاله خوب در هر موضوع. پس کار اینجوری سخت میشه!

بهتره با توجه به زمینه ی تحقیقاتی اساتید و دانشجویان پست داک دانشکده تون، یک موضوع پیدا کنید، حتما با آنها مشورت نمایید.

zanbagh

New member
بیوتکنولوژیمیکروبی زیر شاخه ی بیوتکنولوژی است، ولی آزمون ارشد و دکتراش (؟) تحت عنوان مجموعه ی زیست شناسی برگزار می شود.

سلام آقای دکتر.مرسی از پاسخگویتون یعنی ما خیالمون راحت باشه ک جزء زیرمجوعه زیست هستیم؟اخه توی هردو دفترچه زیاد تناقض داره .مثلا توی دفترچه علوم اینطور نوشته گرایشهای تحت پوشش زیست شناسی:دبیری.علوم گیاهی .جانوری.سلولی-مولکولی.ژنتیک.میکروبیولوژی.زیست دریا.بیولوژی سلولی.سیستماتیک گیاهی.اما از بیوتک میکروبی خبری نیست
یا توی دفترچه بهداشت زده بیولوژی تمام گرایشها.درادامه هم باز نوشته بیوتکنولوژی بدون گرایش
باید از کجا اطمینان حاصل کرد که زحمتی که کشیده میشه بخاطر این مسائل هدر نره؟
این علامت سوال (؟) که توی پاسختون گذاشتین به چه معنیه:smiliess (12):

آخرین ویرایش توسط مدیر:

mj1919

New member
سلام آقای دکتر.مرسی از پاسخگویتون یعنی ما خیالمون راحت باشه ک جزء زیرمجوعه زیست هستیم؟اخه توی هردو دفترچه زیاد تناقض داره .مثلا توی دفترچه علوم اینطور نوشته گرایشهای تحت پوشش زیست شناسی:دبیری.علوم گیاهی .جانوری.سلولی-مولکولی.ژنتیک.میکروبیولوژی.زیست دریا.بیولوژی سلولی.سیستماتیک گیاهی.اما از بیوتک میکروبی خبری نیست
یا توی دفترچه بهداشت زده بیولوژی تمام گرایشها.درادامه هم باز نوشته بیوتکنولوژی بدون گرایش
باید از کجا اطمینان حاصل کرد که زحمتی که کشیده میشه بخاطر این مسائل هدر نره؟
این علامت سوال (؟) که توی پاسختون گذاشتین به چه معنیه:smiliess (12):

آها!
من تازه متوجه سوالتون شدم!!!

خیر! اگه اسم رشته ی شما (بیوتکنولوژی میکروبی) جزء رشته های مورد پذیرش برای شرکت در آزمون نیست، مجاز به شرکت نیستید!!!
بایستی به سایت مرکز مطالعات سازمان سنجش (اینجا) بروید و سرفصلهای رشته تان را پرینت کنید، ویک رشته ی نزدیک به رشته ی شما که مجاز است را هم پرینت کنید، بعد یک نامه خطاب به رئیس سنجش آموزش پزشکی وزارت بهداشت بنویسید، رونوشت هم به دبیر برد رشته ای که میخواهید شرکت کنید، و اون سرفصلها رو ضمیمه ی نامه تون کنید. بعد در صوتی که می تونید شخصا به وزارت بهداشت بروید و نامه را به طبقه هشت و نیم (یا سه نیم الان یادم نیست) وزارت بهداشت، به مرکز سنجش آموزش پزشکی بدید و اصرار کنید که زودتر اصلاحیه بزنند، اگه امکان حضوری ندارید، میل کنید، و پیگیری نمایید.

اینجوری اسم رشته ی شما، به رشته های مورد تایید برای شرکت، اضافه میشه.

آخرین ویرایش:

mj1919

New member
من رشتم الان درحال حاضر میکروبیولوژیه..1 ترمم هم مونده..نمیدونم رشته میکروب پزشکی بهتره یا ژنتیک پزشکی؟؟؟؟بنظر شما کدومش و از چه لحاظ هایی؟؟

والا در درجه ی اول به علاقه تون نگاه کنید، اونی بیشتر علاقه دارید، رو در اولویت بذارید، در ثانی میزان شانس قبولی تون رو هم ببینید، مثلا در ارشد ژنتیک انسانی ، رقابت بسیار بالاست، وقبولی دشوار، میکروب رو اطلاع ندارم،
من مستقیم نمی تونم بگم کدوم بهتره، ولی دکتری رشته ی ژنتیک پزشکی، بر دکتری سایر رشته های علوم پایه یک مزیت نسبی در شغل، درآمد و شان اجتماعی دارد،
در هر صورت هر کدام از این رشته ها را بروید، دکتری شما تعیین کننده است،

mj1919

New member
شما میدونی اگه یکی وزارت علوم قبول شه رشته روزانه سال بعدش میتونه امتحان وزارت بهداشت شرکت کنه یا نه؟
فکر می کنم هیچ ممانعتی نداشته باشد، این قوانین برای هر وزارت خانه جداست، (مگه اینکه آزمونش یکی باشه، مثلا مدرس در آزمونهای ارشد پزشکی با بهداشت است)

mj1919

New member
شما لینکی که بتونم وویس های کتاب اسنشیال را دانلود کنم سراغ ندارین؟
شما واسه دکترا mhle دادین؟
اگه آره چی خوندین ؟
توی همین تاپیک توضیح داده شد،
اصلا لازم هست آیا؟

من تصور می کنم نیازی نیست، بنده که نرفتم.
روی اسپیکینگ و کانورسیشن فرد تاثیر جدی دارد، برای آزمون فوق باید ریدینگ و استراکچر و کمی لیسینینگ بلد باشیم

حالا برای آمادگی کامل و شرکت تو این آزمون بنظرتون چه کتابهایی رو باید بخونیم؟
هیچ رفرنسی که اعلام نمیشه

بله منابع مشخص نیست، ولی عموما خوندن تعدادی از این کتابها رو بچه ها توصیه می کنند:
کتاب کیت تافل
کتاب تافل کاغذی شرکت بارونز (گمونم pbt)
برای واژگان کتاب تافل بارونز با ترجمه ی دانشوری
کتاب 504 در صورتی که وقت زیادی برای واژگان میخواهید بذارید
کتابهای تافل فلش
و هر کتابی که دستور زبان (استراکچر) و واژگان شما را تقویت نماید

دکتر خودتون هم همین آزمون رو شرکت کردید؟
به نظر شخصی خودتون برم یا نه؟

تنها آزمون زبانی که شرکت کردم همین بود، ام اچ ال ایی 64،
نخوندم با اطلاعات ارشد و همین مقالاتی که خونده بودم + فیلمهایی که دیده بودم شرکت کردم
بقیه اطلاعات را از دوستانم که آزمونهای مختلف و را شرکت کرده بودند عرض کردم.

برای بهداشت، ام اچ ال ایی بهتره، خودشونم روی این تاکید دارند، اگه برای بهداشت می خواهید، به نظر من این رو شرکت کنید، اگه آوردید، می تونید در کنارش بقیه ی نمره زبانها رو هم بگیرید،
سوال یک: google.com

موفق باشید

mj1919

New member
من تو سایت دکتر خ لی لی قسمت مشاوره و معرفی رشته
دیدم که نوشته شده به دکترای ژنتیک پزشکی مهر نظام تعلق می گیره(همچون پزشکان عمومی که تخصص ژنتیک پزشکی دریافت می کنند)
آیا تعلق می گیره؟
به ارشد ژنتیک انسانی چطور؟
تحت چه عنوانی؟ مشاوره ژنتیک؟
ازمایش یا دارویی با این مهر میشه تجویز کرد؟
به ترتیب:
(تصور می کنم)نظام پزشکی را گویا برای آزمایشگاه ژنتیک پزشکی می دهند، بعبارتی مهر داشتن یعنی مهر ن پ داشتن برای آزمایشگاه ژنتیک پزشکی است، نه دارو نوشتن!
به ارشد گمونم ، نه (طبق قوانین تاسیس آزمایشگاه ژ پزشکی)
مشاوره ژنتیک می توه، پزشکی پرستار، کارشناس ارشد ژنتیک انسانی و یا دکتری ژنتیک پزشکی باشه
تصور نمی کنم

mj1919

New member
Simple PCR سختیش چیه؟

چه چیزائی رو باید توش رعایت کنی تا نتیجه آزمایشت درست بشه یا خراب نشه؟
و بر شما باد گوگل و آنچه در آن است! باشد تا رستگار شویم!
Let me google that for you

بعضی از نتایج جستجو!
https://www.neb.com/tools-and-resources/troubleshooting-guides/pcr-troubleshooting-guide
PCR Troubleshooting
Optimization and Troubleshooting in PCR
A Quick Guide for Troubleshooting Problems with PCR Amplification � MO-BIO: The Culture Dish
The Essential PCR Troubleshooting Checklist | Bitesize Bio
PCR trouble shooting, help, suggestions and advice

drmajid45

New member
من میخوام روی یه موضوع کار کنم اما نمیدونم قبلا کار شده یا نه
برا اینکه مطمئن شم چکاری باید انجام بدم

mj1919

New member
جناب دکتر معمولا اساتیدی که مقاله کار میکنند ، خودشون هم اقدام به ترجمه فارسی به انگلیسی مقاله میکنند؟ (سوال برام پیش اومده!)

سوالتون رو متوجه نشدم،

اگه منظورتون اینه که میخواهید یک مقاله ی فارسی بنویسید و بعد ترجمه کنید به انگلیسی و می خواهد بدانید که استادها این کار رامی کنند؟ باید بگویم این روش اشتباه است، و بسته به استادش دارد، ولی این کار در ک ل ا س کاری یک استاد دانشگاه نیست! معمولا باید دارالترجمه واست ترجمه کنه (یایک پژوهشگر در همان حوزه-مثلا دانشجویان دکتری و...-) ، بعد برای کارهای علمی پیش یک اهل فن در مقاله نویسی ببریش، و در نهایت بهتره این آش شله قلمکار (که چند بار ترجمه شده!) توسط یک نیتیو (english speaking native) مرور بشه،

نه منظورم اینه من علاقه به ترجمه فارسی >>> انگلیسی مقالاتشون دارم؛ باید مقالات علمی رشته خودمو زیاد بخونم که دستم بیاد بیشتر از چه کلماتی استفاده کنم؟

البته شاید راضی نباشند که یک دانشجو براشون ترجمه کنه ... ولی انجام این کار با دانشجوهائی که کار تحقیقی میکنند، به گمونم راحتتر باشه نسبت به اساتید، این طور نیست؟! ...

راجع به English Speaking Native، فکر میکنم سایت هائی باشند که در ازاء دریافت پول، مقاله رو یک چک آپ زبان شناختی میکنند، درسته؟

بله!
اولین قدم در مقاله نویسی این است؛
خواندن
خواندن
خواندن

باید آنقدر در یک حوزه (یا چند حوزه) مقاله خوانده باشید که ژورنالهای آنرا بشناسید، فرق اصطلاحات نزدیک به همش را بدانید، و... چرا که داور مقاله ای که شما برای چاپ می فرستید، یک متخصص در همان زمینه ی مقاله ی شما ست!

آخرین ویرایش توسط مدیر:

mj1919

New member
منم یه سوال دارم .اگه کسی بخوادمقاله واسه isi بنویسه بایدچکارکنه .اصلا مقاله نوشتن چطوره ؟

مقاله نوشتن یعنی گزارش کارهای علمی خودتان! یعنی فرد باید کار علمی در خور انتشار انجام نماید و بعد آنرا منتشر کند، وگرنه خود نوشتن مقاله کار جدایی نیست! اینجا را هم ببینید:
Let me google that for you

بالا