آینده شغلی میکروبیولوژی

az_sa_ja

New member
سلام
نمیدونم! اوضاع واسه من که بد نبوده! تو یه ازمایشگاه که می تونستم برم اما نرفتم!( چون خودم احساس کردم هنوز امادگی ندارم). تیم تحقیقاتی دانشکده باکتری شناسی پزشکی یه استانی هم امادگی داشت که برم باهاشون کار کنم (البته مسلما در حد اشنایی بیشتر با تکنیک ها و پروتکل های تحقیقاتی) اما بنا به دلایلی بازم نرفتم! خودم هم بیشتر این کار اخیر رو دوست دارم و البته تدریس! پس در واقع هنوز اون سختی هایی که ازش حرف می زنید (واسه بازار کار) رو درک نکردم. ولی قبول دارم رشته های علوم پایه به اندازه رشته های مشخص بهداشت از لحاظ کار مشخص و مخصوص به خودشون زیاد جایگاه عالی ندارن!
ولی از صمیم قلبم یه چیزی می گم که بهش باور قلبی دارم ( از سر ناچاری حرف نمی زنم کما اینکه یه مدت داروسازی خوندم و بنا به دلایلی مثل انتقالی و ... ناچار به عوض کردن رشته شدم--- اصلا پشیمون نیستم ---چون از همون اول هم در لیست انتخابام میکروبیولوژی جایگاهی داشت و خیلی رشته های دیگه حتی علوم زیر دریا) ---->اگه می خوایم مفید باشیم و راه هموار دیگران رو طی نکنیم ---یکی باید از خودش مایه بذاره-- یکی شروع می کنه و به اوجی از یک رشته می رسه که دیگران حسرت اون رشته رو می خورن---بعد اسم اون رشته که میاد اون فرد رو به یاد میارن--- کلاس رشته خیلی بالا می ره-- بخدا تصورات و اینده یه رشته رو خودمون رقم می زنیم--- اگه من دستم به یه جای بلندی رسید و کاره ای شدم --> و فراخوان بدم واسه هم رشته ای هام ؟؟!!...
choir.gif

می دونم حالت شعاری داره اما ما می تونیم تغییر ایجاد کنیم! ( اگه کسی راه اماده می خواد---این جور رشته ها واسش مناسب نیست و واقعا بازار و جایگاهی که تو رشته های جا افتاده تر هست اینجور جاها نمیتونه به راحتی پیدا کنه!)
من که عاشق رشتمم و دوست دارم یه چیزی ارائه کنم به جامعه ان شالله!
ببخشید زیاد حرف زدم
کاملا با تظر شما موافقم خدا می دونه که بارها و بارها به تعداد زیادی از افراد همین توضیحات رو دادم
ولی به نظر افرادی که علاقه به میکروبیولوژ ندارن اصلا نباید بیان توی این رشته از حالا که امدین و اینقدر به انسانهایی مثل من و ژوپیترجان سر کوفت نزنین که ما رو هم دلسرد کنین من با تمام وجود این رشته رو دوست دارم
چون من ادم گل بازم و حدود 50 گونه از گل های کم یاب رو جمع کردم پدرم همیشه بهم می گه اگه کشاورزی رفته بودی تا الان دکتر شده بودی من هم می گم باب من بدون میکروب می میرم
من یه شعار دارم که این شعار رو فقط در خطاب به اقای زوپیتر می گم : اگر باید میکروبیولوژی خواند پس باید میکروبیولوژی خواند اگر نباید میکروبیولوژی خواند پس باید میکروبیولوژی خواند

SH!LA

New member
سلام بچه ها
بحث خوبی شروع کردید واسه میکروبیولوژیست ها
اصلا بچه ها به نظر شما بازار کار یک میکروبیولوژیست کجاست؟
من که هر چی میبینم نه کارخانه ای هست که این رشته رو بخواد نه آزمایشگاه
توی آزمایشگاههای بالینی که همش علوم آزمایشگاهی می گیرن اونم کاردانی
که حتی آزمایشات بخش میکروب شناسی هم اونا انجام میدن
ومیگن لیسانس میکروب فقط واسه قسمت پذیرش قبول می کنیم.
این واقعا درسته؟
البته به نظرم کوتاهی از وزارت علوم وتحقیقات هست
چون اگر این وزارت هم مثل وزارت بهداشت هماهنگی وبرنامه ریزی درست داشت اینقدر فارغ التحصیل بیکار نداش
تیم.

سـلام

اکثر کارخانه های مواد غذایی؛ برای بخش میکروبـی از میکروبیولوژیست ها استفاده می کنند.

در ضمن توی آزمایشگاه های همکار با معاونت غذا و دارو و اداره استاندارد از میکروبیولوژیست ها استفاده میشـه و کارشون خیلی زیـاد و مهم هست.

برای پذیرش؟! مگه میشـه؟! دوست خودم الان توی آزمایشگـاه مشغول بکار هست.

Zeinab.A

New member
سلام دوستان راستش اینجا جای من نیست اومدم ازتون چند تا سوال کنم من امسال کنکور کارشناسی سراسری آزاد دادم سراسری که هیچ چی تو آزاد پزشکی فکر می کردم علوم آزمایشگاهی رو 100٪*قبولم دیدم که بعید می دونم با این وضع قبول شم ولی میکروبیولوزی رو اطمینان دارم که قبولم تو آزمون غیر پزشکی شما دوستان که اغلب این رشته رو خوندید خواستم ازتون بپرسم آیا واقعا این رشته ارزش این رو داره که 4 سال آدم بره وقتشو تو دانشگاه بگذرونه یا اگه از همین الان برا علوم آزمایشگاهی سال بعد استارت بزنم بهتره واقها ممنون میشم از لطفتون اگه منو راهنمایی

سلام
دلسوزانه میگم وقت، انرژی و سرمایه تون رو واسه میکروبیولوژی وزارت علوم هدر ندید!!!!!!!!

من به پسرخاله خودم توصیه کردم بین میکروبیولوژی و علوم آزمایشگاهی دومی رو انتخاب کنه.
الان دانشجوی علوم آزمایشگاهیه و خیلی راضیه. چون آینده شغلی تضمین شده داره.
ولی من با ارشد میکروبیولوژی بیکارم!

سلام.یه راهنمایی می خواستم.
من تازه کنکور دادم و رتبه ام شده 3700 اگه هم بتونم علوم آزمایشگاهی البرز بخونم هم میکروبیولوژی شهید بهشتی به نظرتون کدوم رو برم؟با در نظر گرفتن ادامه تحصیل
I]

abtin13

New member
سلام.یه راهنمایی می خواستم.
من تازه کنکور دادم و رتبه ام شده 3700 اگه هم بتونم علوم آزمایشگاهی البرز بخونم هم میکروبیولوژی شهید بهشتی به نظرتون کدوم رو برم؟با در نظر گرفتن ادامه تحصیل
I]

دوست جدید عزیز.من اگه جای تو بودم علوم آزمایشگاهی می رفتم.ولی در نظر بگیر که ظرفیت ها برای تحصیلات تکمیلی به شدت کاهش پیدا کرده و باز هم کاهش پیدا می کنه.پس اگه می خوایی بری مقاطع بالاتر از همین الان باید بچسبی به درس تا ارشد و دکترا از بقیه عقب نمونی چون ظاهرا تا زمان شما این دو امتحان خیلی رقابتی میشن. این از این.حالا شرایط میکروبیولوژی هم اینطوریه: من خودم لیسانس میکروبیولوژی دارم و امتحان ارشد دادم. خیلی از زیست شناسی ها مثل من هستن.میکروبیولوژی بازار کار تعریف شده ای تو ایران نداره.اگه بری اونور آره خیلی هم خوبه ولی اینجا اگه دکترا هم بگیری وضعیتت نامعلومه.البته اینا همیگی شرایط فعلی هستن. ولی بازم فکر نکنم با این وضعیت تا چند سال دیگه هم فرقی بکنه.البته با ارشد و دکترای پیراپزشکی(تحصیلات تکمیلی علوم آز) هم اگه بری اون طرف وضعیتت خیلی بهتر از اینجا میشه.در کل باید به فکر اون طرف باشی.اینجا اگه پزشکی، دندان و شاید دارو بخونی نونت تو روغنه.رشته های پیراپزشکی و زیست شناسی اینجا بی فایده اس
و نتیجه اخلاقی هم این که در کل علوم آزمایشگاهی گزینه بهتری به نظر میرسه

negarnbi

New member
من میکروب خوندم دوسال تمام دنبال کار بودم البته فارغ التحصیل آزاد کرجم مطمئنا اسم دانشگاه شهید بهشتی براتون یه اعتبار حساب میشه در آینده .
از لحاظ کاری وضعیت علوم آز از ما میکروبا تو آزمایشگاهای تشخیص طبی بهتره

و تو کارخونهها مثل تولید مواد غذایی دارویی بهداشتی و ..... از میکروبا خیلی استفاده میکنن

ارشد هم با لیسانس میکروب میتونید رشته های وزارت بهداشت علوم آزی ها رو بخونید هم میتونید تو وزارت علوم میکروب ژنتیک بیو شیمی و..... بخونید

و از اینا مهمتر میکروبیولوژی طرح نداره برای کسی که قصد ادامه تحصیل داره این یه مزیته

در کل علوم آزمایشگاهی تو ایران کار براش تعریف شدس
اگه قصد خروج از کشورودرآینده دارید میکروب خیلی خوبه بنا به تحقیق دوستانم و گفته ی استادام. که بیشتر دانشگاهای بزرگ دنیا ارزش زیادی برای میکروب قائلن

این مطلبو توی تاپیک علوم آزمایشگاه هم گذاشتم براتون

negarnbi

New member
سلام بچه ها
بحث خوبی شروع کردید واسه میکروبیولوژیست ها
اصلا بچه ها به نظر شما بازار کار یک میکروبیولوژیست کجاست؟
من که هر چی میبینم نه کارخانه ای هست که این رشته رو بخواد نه آزمایشگاه
توی آزمایشگاههای بالینی که همش علوم آزمایشگاهی می گیرن اونم کاردانی
که حتی آزمایشات بخش میکروب شناسی هم اونا انجام میدن
ومیگن لیسانس میکروب فقط واسه قسمت پذیرش قبول می کنیم.
این واقعا درسته؟
البته به نظرم کوتاهی از وزارت علوم وتحقیقات هست
چون اگر این وزارت هم مثل وزارت بهداشت هماهنگی وبرنامه ریزی درست داشت اینقدر فارغ التحصیل بیکار نداش
تیم.

کار هم توی آزمایشگاه داره هم توی کارخونه جات
به دلیل اینکه چندین ساله که میکروبیولوژی از شاخه ی پیرا پزشکی جدا کردن و جزوگرایش زیست شناسی سلولی ملوکولی وزارت علوم گذاشتن و اتحاد علوم ازمایشگاهیا در تصویب قانون علیه کار ما میکروبا توی بیمارستان ها که به این صورته که فقط حق استخدام یه میکروب رو دارن فکر کنم کار ما سخت شده اما هنوزم بیشتر ازمایشگاهای خصوصی میکروبا کار می کنن

من خیلی دنبال کار تو ازمایشگاه بودم اما همیشه مرکز شهر میخواستم که معمولا اشباع بود دوستام تو حاشیه های شهر سر کار رفتن و استخدام شدن
توی کارخونه ها هم همیشه به کار یه میکروب احتیاج دارن ولی خوب چون خارج شهره برای دخترا یه کم سخت میشه

در کل برای استخدامش به نظر من مثل بقیه رشته ها بند پ حرف اولو میزنه چیزی که من به عینه دیدم:dadad4:

DNA

New member
سلام دوستان

تا حدودی با بحث آشنا شدم.گفتم منم یه نظر بدم.

عزیزانی که گفتن این رشته علاقه میخواد راست گفتن.به کسانی که عشق این رشته رو ندارن میگم نیایین یا میاین واسه خودتون دلیلی محکمی داشته باشین که با هر نسیمی جابه جا نشه.به قول استادمون میگفت اگه واسه مدرک اومدی تا ازش پول در بیاری به دردت نمیخوره ،کسی میاد تو این رشته که اولا عاشق باشه دوما هنرمند باشه اولیش که مشخصه دومیش بخاط اینه که بتونه از هیچی یه چیزی بسازه یعنی مثلا یه نمونه برات اوردن حتی بدترین نمونه تو بتونی با علم و هنرت بهترین جواب رو با کمترین امکانات بدست بیاری و مشکل مریض رو مشخص کنی.

شاید شعار باشه اما من اینو به هر کسی که ازم راهنمایی بخواد میگم .میکروبیولوزیست ها توانای زیادی دارن چون میتونن تو هر زمینه ای البته همه زمینه های زیست شناسی وارد بشن اگه یکم خلاق باشی میتونی پا به عرصه کیت سازی بزاری.همه چیز بسته به فکر و ذهنیت تو در این رشته داره
فکر کنم پر حرفی کردم.
موفق باشین

bacillus.bs

New member
به فرض شماها رفتید توی یک رشته ای که خیلی سریع استخدام میشید و حقوق بالا هم دریافت می کنید
ولی چه فایده
وقتی بدون عشق و علاقه صبح باید بیدار بشی و بری سر کار

R-H

New member
سلام من میتونستم رشتهای علوم آزمایشگاهی ومیکروبیولوژی را قبول بشم دولتی بین این دو میکروبیولوژِی را انتخاب کردم به چند دلیل 1-ممکنه در آینده تحمل شرایط آزمایشگاه تشخیص طبی را نداشته باشم اگه آز میخوندم دامنه وطیف کار من فقط همون آزمایشگاه بود ولی اگه میکروبیولوژی میخوندم امکان کار در کارخانجات صنایع نفت و...برایم فراهم بود 2-میکروبیولوژِی تا دکتری براش رشته ی مستقل تعریف شده 3-برای شرکت در ارشد وزارت بهداشت یا علوم یادگیری واحدهای مهمی مثل سلولی بیوشیمی ژنتیک در میکروبیولوژِی بهتر است چون تئوری تر ومفهومی تر نسبت به علوم آزمایشگاهی است

negarnbi

New member
سلام من میتونستم رشتهای علوم آزمایشگاهی ومیکروبیولوژی را قبول بشم دولتی بین این دو میکروبیولوژِی را انتخاب کردم به چند دلیل 1-ممکنه در آینده تحمل شرایط آزمایشگاه تشخیص طبی را نداشته باشم اگه آز میخوندم دامنه وطیف کار من فقط همون آزمایشگاه بود ولی اگه میکروبیولوژی میخوندم امکان کار در کارخانجات صنایع نفت و...برایم فراهم بود 2-میکروبیولوژِی تا دکتری براش رشته ی مستقل تعریف شده 3-برای شرکت در ارشد وزارت بهداشت یا علوم یادگیری واحدهای مهمی مثل سلولی بیوشیمی ژنتیک در میکروبیولوژِی بهتر است چون تئوری تر ومفهومی تر نسبت به علوم آزمایشگاهی است

موفق باشید :riz304:

میکروبیولوژی یکی از شیرین ترین رشته های دنیاست

R-H

New member
شما هم موفق باشید:smilies-azardl (113 شمام رشته تون میکروبه؟ بله شیرینه:(40):

parvaneh.g

New member
بچه ها می شه یکی به من کمک کنه؟منابع میکروب علوم رو می خواستم؟یکی از دوستام بعد 10 سال می خواد ارشد شرکت کنه.خودش لیسانس میکروبه.

ali774

New member
سلام دوستان ، رشته میکروبیولوژی ،به خدمات بهداشت مرتبط میشه؟؟
اصلا بهش ربط داره ؟
کارش تو بهداشت هست؟

arman.ftp

New member
ربط داره...کلا با هر لیسانسی میشه رفت رشته های مدیریتی
اما اگه دقیقشو میخوای بدونی از یکی از موسسات مشاوره بگیر

بالا