موفقيت در ازمون هاي زبان: دانش يا مهارت

Ali-PhD

New member
همونطور كه قبلا عرض كردم، دو راه كلي براي تبديل "دانش زبان انگليسي" به "مهارت حل مسئله" وجود داره. راه اول اينه كه از طريق self-study فرد ممكنه بتونه طي يك بازه چند ماهه تمرين به يك سري مهرتها و تكنيكها دست پيدا كنه. البته ناگفته نمونه كه چنين فردي بايد پايه زبان خوبي داشته باشه. راه دوم هم استفاده از دوره هاي اموزشي ازمون هست. در واقع معيار تشخيص يك دوره اموزشي خوب از يك دوره اموزشي بد اين هست كه يك دوره خوب تلاش نميكنه به شما زبان ياد بده (چون اين امر توو يك دوره فشرده اصلا ممكن نيست)، بلكه به شما مهرتها و تكنيكهاي حل مسئله رو ياد ميده. البته اين رو هم عرض كنم كه هر فرد يا مدرسي ممكنه به فراخور ميزان تسلط و خلاقيتش مجموعه اي از الگوريتمها و تكنيكها رو خلق كنه كه متفاوت از يك مدرس ديگه باشه. مثلا همون ROAD-MAP ي كه در زمينه ريدينگ در موردش صحبت كردم، يا الگويتم مربوط به مبحث گرامر، تكنيكهايي هستن كه من توو تجربيات تدريسم طي يك فرايند تدريجي طراحي كردم و هر مدرس ديگه هم روش متفاوتي مختص به خودش داره.
در مورد الگوريتم موردنظر شما عرض كنم كه همونجوري كه ميدونيد توو بخش STRUCTURE ازمون MSRT، اغلب سوالات مرتبط با مبحث جمله واره (Clause) هست. هركتاب گرامري رو كه مطالعه بفرماييد ميبينيد كه در مورد اين مبحث جمله واره ها ده ها نكته رو بدون هيچ نظم خاصي مطرح كرده است. كاري كه اين تكنيك ميكنه اينه كه اين نكات رو در قالب يك الگوريتم با مراحل مشخص و ساده سامان ميده و قابليت پاسخدهي به بخش عمده اي از سوالات اين بخش رو ايجاد ميكنه. نهايتا اين نكته رو هم اضافه كنم كه با توجه به اينكه يادگيري اين الگوريتم نياز به يك سري مقدمات داره، طبق تجربه من تدريس اون معمولا ٢ تا ٣ جلسه زمان ميبره.

خییییییلی ممنون از مطالب مفیدتون..

راه کارتون برای یاد گرفتن این مهارتا چیه؟؟
میشه الگوریتم طلاییو که گفتید بیشتر توضیح بدید؟
ممنون میشم

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Ali-PhD

New member
خواهش ميكنم :)
طبعا بهترين راه اينه كه انگليسي به انگليسي كار كنيد. از ديدگاه ازمون، اين كار باعث ميشه شما بتونيد در كنار درك عمومي ريدينگ به سوالات vocabulary هم بهتر جواب بديد. از ديدگاه عمومي هم شيوه درست اينه كه انگليسي به انگليسي كار كنيد. البته خوب اين روش براي افرادي مناسبه كه سطح زبانشون حداقل متوسط باشه.
يك توصيه خيلي خيلي مهم در مورد يادگيري لغت: حتما حتما حتما هم موقع يادگيري يك لغت و هم موقع مرور اون، از تجسم ذهني تون بهره بگيريد. اينكار در دراز مدت تسلط شما بر زبان انگليسي رو بسيار بالا ميبره. يك مثال ساده ميزنم: فرض كنيد ميخوايد معناي لغت fish (ماهي) رو ياد بگيريد. حالت ايده ال اينه كه شما معادل فارسي كلمه fish رو از فرايند مرورتون حذف كنيد و وقتي مثلا روي فلش كارت كلمه fish رو ميبينيد، مستقيما تصوير ماهي بياد توو ذهنتون (اين اتفاقيه كه تو ذهن يك فرد انگليسي زبان ميافته). علاوه بر اين حالت ايده ال، يك حالت ديگه وجود داره كه هرچند درسته، اما مطلوبيتش كمتره، يعني استفاده از اين روش هنگام خوندن يك متن ريدينگ باعث ميشه سرعت كمتري نسبت به حالت قبل داشته باشيد. اين حالت بدين شكله كه وقتي مثلا كلمه fish رو ميبينيد، ابتدا معادل فارسيش يعني كلمه ماهي بياد توو ذهنتون و سپس تصوير ماهي بياد توو ذهنتون. حالا اتفاقي كه براي اغلب ما غير انگليسي زبانها ميافته، اين هست كه نه تنها از روش اول استفاده نميكنيم، بلكه حتي حالت دوم رو هم ناقص انجام ميديم. يعني كلمه رو ميخونيم و صرفا معني فارسيش رو به ذهن مياريم، بدون هيچ تجسمي. خوب توو اين سيكل ناقص هيچ عجيب نيست كه مجبور بشيم يك جمله رو چندبار بخونيم تا بفهميم. شايد براتون جالب باشه كه بدونيد كه همين موضوع دليل عمده اغلب مشكلات ما موقع درك مطلب (چه براي ازمون و چه در حالت عمومي) مانند: سرعت پايين ، عدم درك صحيح، نياز به دوباره و چندباره خواني و... هست. اگر روش درست رو بكار بگيريم، تاثير شگرفي بر كيفيت و كميت درك مطلب ما خواهد داشت. بكارگيري اين روش ممكنه در ابتداي امر سخت باشه، اما بتدريج تاثيرش رو خواهيد ديد و بعد از مدتي مباحثي مثل "ترجمه كردن مطلب" كلا از فرايند ريدينگ خوندنتون حذف ميشه.

برای افزودن به دایره ی لغاتمون،باید معنی فارسی کار کنیم؟ یا مترادف انگلیسی؟

سپاس برای توضیحات خوبتون در پست های گذشته.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Hamidvet

New member
دکتر هر وقت زمان داشتید سوال بنده رو هم بی جواب نگذارید

rahajoon

New member
استادمرسي از راهنمايي هاي خوبتون
استادمن دامنه لغاتم خوبه ولي بازم توفهم ومنظور دقيق readingمشكل دارم وتوجواب دادن سؤال ها اشتباه زياد دارم.
يه راهه حل دقيق وتكنيكي ازتون ميخواستم،،ممنون

آخرین ویرایش:

leylii

New member
ممنونم خیلی مفید بودش مرسی زحمت کشیدین دکتر:riz304:

Ali-PhD

New member
خواهش ميكنم. قابلي نداشت :)
عرض كنم حضورتون كه با قطعيت ميشه گفت كه فردي كه دامنه لغات مناسبي داشته باشه، مشكل عمده اي نبايد داشته باشه براي درك مطلب. اين رو واقعا عرض ميكنم. شما اگر دامنه لغات خوبي داشته باشيد، بايد بتونيد نمره بالايي در بخش ريدينگ بياريد. به اين جهت كه توو ازمونهاي زبان، بخش شامل ريدينگها اسمش بخش "درك مطلب"ه، يعني در صورت فهميدن متن سوالات به هيچ وجه سخت نيستن.
اين صحبت و مشكل شما دقيقا شاهد مدعاي من هست كه عرض كردم داشتن دانش زبان متفاوت از تسلط بر مهارتها و تكنيكهاي حل مسئله هست. در واقع شما "دانش" رو داريد، اما"مهارت استفاده از دانش" رو نداريد. در هر حال شما بايد بريد به سمت "مهارت اموزي". حالا چجوري؟
مرحله اول اينه كه شما بايد يك مرحله اسيب شناسي رو بگذرونيد؟ اينكه شما با وجود تسلط به لغات ، عملكردتون رضايت بخش نيست، نشون ميده يك جاي كار رو داريد اشتباه ميريد. يا توو تركيب كردن كلمات و ساخت جملات مشكل داريد يا مشكل ديگه اي داريد. در هر حال مشكل بايد توسط يه فرد مسلط شناسايي و اصلاح بشه.
بعد از طي كردن اين مرحله، شما بايد مهارت استفاده از دانشتون رو بياموزيد. اين مرحله شامل يادگيري يك سري تكنيكها و مهارتها هست كه شما رو براي "ازمون زبان" اماده ميكنه. اين تكنيكها در حالت ايده ال بايد عملكرد شما رو در دو زمينه "كيفيت" و "كميت" بهبود بده. كميت، ناظر به افزايش سرعت شماست و كيفيت، ناظر به درك دقيقتر متن و افزايش تعداد پاسخهاي درست شما. روش يادگيري تكنيك و مهارت اموزي رو هم توو يه پست ديگه عرض كردم (يا self-study يا استفاده از كلاس). هر توصيه اي كه شامل ارائه راهكار براي طي كردن اين دو مرحله نباشه، به عقده من فقط ميتونه نقش مُسَكِن رو داشته باشه.

استادمرسي از راهنمايي هاي خوبتون
استادمن دامنه لغاتم خوبه ولي بازم توفهم ومنظور دقيق readingمشكل دارم وتوجواب دادن سؤال ها اشتباه زياد دارم.
يه راهه حل دقيق وتكنيكي ازتون ميخواستم،،ممنون

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Ali-PhD

New member
چشم حميد جان :)
ببين اول اين رو بگم كه كلا دارا بودن سطح زبان بالا براي موفقيت در ازمون زبان نه شرط لازمه و نه شرط كافيه. اين موضوع توو بخش رايتينگ (و كمي كمرنگتر توو بخش اسپيكينگ) بسيار برجسته هست. بدين معنا كه براي گرفتن نمره بالا در اين دو بخش الزامي نيست شما خيلي توو صحبت كردن و نوشتن قوي باشيد بلكه شما بايد اولا بدونيد كه مصححين برمبناي چه معيارهايي مثلا يك رايتينگ رو نمره دهي ميكنند و دوما اين معيارها رو در رايتينگتون رعايت كنيد.
چه در ازمونهاي داخلي مثل توليمو، و چه در ازمونهاي بين المللي مثل تافل، معيار كيفيت يك رايتينگ ٣ مورد هست:
١) استحكام و قدرت استدلال شما
٢) ميزان بكارگيري ساختارهاي گرامري پيشرفته
٣) ميزان گستردگي دايره لغات شما و ميزان استفاده از لغات سنگين و پيشرفته.

خوب حالا سوالي كه طبيعتا به ذهن شما ميرسه اينه كه چه جوري بدون تسلط زياد ميشه اين معيارها رو رعايت كرد؟ راهكار، اماده سازي يك سري جملات از پيش طراحي شده (تمپليت) است:
من اين روش كار كردن رو جملات تمپليت رو نه تنها خودم در ازمون تافل انجام دادم، بلكه به بسياري از شاگردام كه سطح زبان متوسطي داشتند هم اموزش دادم، كه در همه موارد نتيجه بسيار چشم گيري داشته.
در واقع بهترين، سريعترين و تضمين شده ترين راه براي نمره بالا گرفتن بخصوص در بخش رايتينگ در ازمونهايي مثل تافل، ايلتس و توليمو، اماده كردن جملات تمپليت مناسبه. خوب كتابهاي مختلفي وجود دارند كه جملات تمپليت زيادي رو ارائه ميدن، اما اغلب اونا براي داوطلباي با سطح زبان متوسط نتيجه بخش نيست. دليل عمده اين امر اينه كه جملات ارائه شده توو اين كتابا به حدي انعطاف ندارن كه توو هر موضوع رايتينگي قابل استفاده باشن. بنابراين اغلب توو جلسه امتحان بلااستفاده ميشن. به تجربه من، جملات تمپليت در حالت ايده الشون بايد ٥ تا ويژگي رو همزمان داشته باشند:
١) بايد اونقدر منعطف باشند كه توو هر موضوع رايتينگي كاربرد داشته باشند.
٢) بايد حاوي تعدادي كلمات سنگين و نمره بيار باشند.
٣) بايد حاوي ساختارهاي گرامري پيشرفته مثل Inversion باشند.
٤)بايد حتي الامكان سبك اكادميك داشته باشند.
٥) بايد زمينه استدلال (Reasoning) مستحكم رو فراهم كنند.
اماده كردن تمپليت (درصورتي كه سطح خاصي از كيفيت رو داشته باشه) فرد رو از صرف ميزان زيادي وقت و مراجعه به منابع متعدد و مختلف بينياز ميكنه و روياي دستيابي به نمرات بالا رو براي يك فرد با سطح زبان متوسط قابل دستيابي ميكنه.
تجربه يكي از شاگردامو عرض كنم: ايشون مشكلي كه داشت اين بود كه شديدا وقت كم مي اوردو علاوه بر اون به خاطر سطح زبان متوسطش نميتونست كلمات قلمبه ثلمبه و نمره بيار هم بنويسه توو رايتينگش. ايشون با استفاده از تكنيك تمپليت نويسي و تسلط بر جملات تمپليتي كه در طول كلاس Develop كرديم، اخيرا نمره رايتينگش توو امتحان تافل از ٢٠ رسيد به ٢٩ (حاكثر نمره ٣٠ است). كساني كه تافل داده باشند ميدونند كه بالا بردن نمره رايتينگ تافل حتي به ميزان يكي دو نمره چقدر كار سختيه. در واقع اين معجزه تمپليت نويسي هست كه باعث ميش يك فرد متوسط بتونه توو مدت كوتاهي نمره رايتينگشو ٩ نمره بالا ببره.

دکتر هر وقت زمان داشتید سوال بنده رو هم بی جواب نگذارید

آخرین ویرایش توسط مدیر:

mehsad

New member
همگی سلام. چه بحث داغی دارید آفرین به همه
حالا وسط این مهارتها، چون آزمون زبان بعدی نزدیکه، سوال من اینه که آیا لیستنینگ کیت برای ازمون msrt کافیه و سوالا از کیته؟ اگر رفرنس دیگه ای هست لطفا معرفی کنید.

Hamidvet

New member
همگی سلام. چه بحث داغی دارید آفرین به همه
حالا وسط این مهارتها، چون آزمون زبان بعدی نزدیکه، سوال من اینه که آیا لیستنینگ کیت برای ازمون msrt کافیه و سوالا از کیته؟ اگر رفرنس دیگه ای هست لطفا معرفی کنید.

بنظرم تو لیسنینگ و هر مبحث دیگری، بجث این نیست که شما چه Refrence رو مطالعه میکنید، بلکه نکته اینجاست که بتونید با به عنوان مثال گوش دادن و تست زدن از کتاب تافل کیت، بتونید به اون حد از مهارت برسید که هر نوع تست شنیداری رو پاسخ بدید.

شفيع

New member
بنظرم تو لیسنینگ و هر مبحث دیگری، بجث این نیست که شما چه Refrence رو مطالعه میکنید، بلکه نکته اینجاست که بتونید با به عنوان مثال گوش دادن و تست زدن از کتاب تافل کیت، بتونید به اون حد از مهارت برسید که هر نوع تست شنیداری رو پاسخ بدید.

کل کیت رو مسلط بودی؟

شفيع

New member
میشه این طوری گفت ؛ به نوع تست ها مسلط بودم

خیلی خوبه.منم باید خیلی زیاد روی کیت کار کنم.بنظرت چنتا تست دقیقا از کیت اومده بود؟

- - - Updated - - -

میشه این طوری گفت ؛ به نوع تست ها مسلط بودم

خیلی خوبه.منم باید خیلی زیاد روی کیت کار کنم.بنظرت چنتا تست دقیقا از کیت اومده بود؟

Hamidvet

New member
در بخش listening سه تا تست و در بخش Grammar دو تا تست دقیقا از کیت بودند.

Ali-PhD

New member
كاملا موافقم باهات. حالا مثلا ٣، ٤ تا سوالم از كيت بياد، چه تاثيري ميتونه داشته باشه؟
مهم اينه كه ياد بگيريم چه جوري با سوالات كار كنيم. مثلا تكنيك مترادف ها يا متفاوت ها و غيره

Hamidvet

New member
پس من چیکار کنم/؟ ای باباااااااااااااااااااااا

هیچی بشین قشنگ زمان بگیر ، کیت رو کار کن ... و بعد اینکه هر آزمونو زدی، دقیق سوالات رو موشکافی کن (بویژه درمورد سوالات گرامر)

Hamidvet

New member
شنیداری رو چه طوری تقوییت کنیم؟؟؟

با کمک کتاب هائی مثل تافل کیت و لانگمن

images

9780137135783.jpg

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: leylii
بالا