چگونه مقاله میکروب شناسی پزشکی بنویسیم؟

davoudi

New member
در زمینه میکروب شناسی پزشکی تهیه مقاله مانند رشته های دیگر صورت میگیرید. مقاله های که در این زمینه نوشته می شوند شامل چند دسته هستند:
مقاله های پژوهشی(Original article): که حاصل تححقیقات آزمایشگاهی بوده و نتایج آن به صورت یک مقاله علمی چاپ می گردد.
مقاله های گزارش موردی ( case report): که در موقع مشاهده شدن نوع نادری از عفونت توسط یک باکتری نوشته می شود و در آن به شرح حال بیمار یا بیماران
پرداخته و سیر تشخیص، درمان نیز آورده می شود.
مقاله های مروری (Review article): در این مقاله ها نویسنده به شرح و توصیف یک موضوع خاص می پردازد و حاصل مرور مقاله های دیگر در این زمینه خاص می باشد. این مقاله ها معمولا توسط دانشمندان با سابقه کاری بالا نوشته می شوند.

مقاله های که معمولا دانشجویان میکروبشناسی مینویسند در گروه مقاله های پژوهشی قرار میگیرند. با کمی تجربه و مطالعه کافی در زمینه پژوهشی، شما می توانید مقاله پژوهشی خود را بنویسید.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: IL-2

Hamidvet

New member
من قصد دارم مقاله ای راجع به انگل شناسی کار کنم؛ چیکار میشه کرد تا این مقاله پذیرش بهتری در مجلات ISI داشته باشه؟! (غیر از انتخب موضوع خوب)
همچنین Impact Factor مجلات رو میشه توضیح بدین؟

davoudi

New member
با سلام
همینطور که خودتون گفتید انتخاب یه موضوع خوب و به روز در زمینه پژوهش خیلی مهمه و علاوه بر اون استفاده از روش کار های استاندارد در این زمینه هست. یعنی برای انجام پژوهش خود از آخرین مقاله های روز استفاده کنی و به انها ارجاع بدی.
IF در واقع عددی برای مجله هست که نشان دهنده میانگین ارجاع دادن (citation) سایر مقاله ها به مقاله های مجله مورد نظر می باشد. IF به صورت سالیانه حساب می شود و هر چه بالاتر باشد نشان دهنده معتبر بودن مجله هست. مجله ای مانند Nature، دارای if برابر 30 هست ولی بعضی مجله ها در حد 2 دهم یا یک دهم هستند.

Hamidvet

New member
من پایان ناممو به عنوان کار پژوهشی تصویب کردم، این تو مصاحبه آزمون دکترا تاثیر میذاره؟!
حداکثر نمره ای که به مقاله اختصاص میگیره چندهست در مصاحبه؟!

davoudi

New member
تو مصاحبه دکترا هر کاری نمره خاص خودشو داره. طرح شده باشه نمره طرح رو میگیره. در کل کارهای که بیشترین نمره رو دارند شامل مقاله isi، تدریس، نمره زبان خوب، سخنرانی کنگره، مقاله فارسی، طرح تحقیقاتی و .. هستند. برا ما مصاحبه 150 امتیاز داشت. فکر کنم مقاله در حدود 25 امتیاز رو میگیره. چیزی که مهمه اینه که در همه زمینه ها خوب باشی تا نمره کاملی بگیری.

Hamidvet

New member
من فقط از بین این ها تدریس و سخنرانی کنگره رو ندارم ... بقیه ردیفه! :4d564ad6:
میگن تو مصاحبه متن زبان میدن ترجمه کنی درسته؟!
ضمنا وقتی مرحله کتبی رو قبول میشی ، دانشگاهها چطور مارو انتخاب میکنن برای مصاحبه؟ هر دانشگاهی میشه رفت؟

davoudi

New member
آره یه متن انگلیسی هم میدن که معمولا در رابطه با رشته خودتون هستش. برا من یه کتاب میکروبشناسی آورده بودند.
وقتی امتحان بدی و برا مصاحبه دعوت بشی، قبل از مصاحبه دانشگاه های مورد نظرت رو به ترتیب اولویت انتخاب میکنی.
. بسته به نمره کتبی و مصاحبه یکی از انتخاب ها رو قبول میشی انشالله.

Hamidvet

New member
آره یه متن انگلیسی هم میدن که معمولا در رابطه با رشته خودتون هستش. برا من یه کتاب میکروبشناسی آورده بودند.
وقتی امتحان بدی و برا مصاحبه دعوت بشی، قبل از مصاحبه دانشگاه های مورد نظرت رو به ترتیب اولویت انتخاب میکنی.
. بسته به نمره کتبی و مصاحبه یکی از انتخاب ها رو قبول میشی انشالله.

ان شاالله ، بی نهایت منتظر سال دیگه هستم انگیزم برای قبولی زیاده ...:a2d3:
شما خودتون تا قبل دکترا چقدر مقاله کار کرده بودین؟! چندتا ISI دادین؟ کلا با دست پر رفتید مصاحبه یا نه؟!
حتی من شنیدم بعضیا اصا مقاله ای هم ندارن یا اگه دارن ISI نیست ولی بازم قبول شدند دکترا رو ... پس همش مقاله نیست!

davoudi

New member
بله گفتم که هر بخشی نمره خاص خودشو داره.
مهمترین چیز امتحان کتبی هست. اگه خوب بدی تا حد زیادی از مصاحبه خیالت راحته. من خودم اون موقع دو تا مقاله فارسی داشتم.

Hamidvet

New member
بله گفتم که هر بخشی نمره خاص خودشو داره.
مهمترین چیز امتحان کتبی هست. اگه خوب بدی تا حد زیادی از مصاحبه خیالت راحته. من خودم اون موقع دو تا مقاله فارسی داشتم.

شما از ارشد تونستید دکترای تخصصی قبول بشید یا دکترای عمومی بودید؟!

davoudi

New member
من ارشد میکروبشناسی بودم و دکتری باکتری قبول شدم. فعلا شب بخیر موفق باشد.

drmajid45

New member
دکترای محترم
میشه گام به گام توضیح بدید برای انجام یه طرح پژوهشی چه طور باید عمل کرد؟
فرق طرح پژوهشی با مقاله isi چیه؟

Hamidvet

New member
دکترای محترم
میشه گام به گام توضیح بدید برای انجام یه طرح پژوهشی چه طور باید عمل کرد؟
فرق طرح پژوهشی با مقاله isi چیه؟

دکتر مجید عزیزم،
ببین ما وقتی چیزی رو "طرح پژوهشی" میکنیم یعنی یک نهادی، یک شخص بلندپایه ای، یک دانشگاهی از اون طرح حمایت کاملی داره و بشدت با انجام دادن اون موافقه و به فرد تا جائی امکان داره در انجام اون طرح کمک میکنه؛ از نظر مالی و امکانات و ...
که این طرح پژوهشی ما میتونه یک پایان نامه باشه یا یک مقاله ... که هردوی این ها هم اگه خوب باشن قابلیت ISI شدن و ثبت در پایگاه های مختلف مثل همین ISI، Scopus و ... را دارند.
در واقع ISI شدن یک مقاله یک "ویژگی" اون مقاله است و نه اینکه خودش یک "نوع" مقاله جدا باشه ...

بازم بزرگان توضیح بدن، این نظر من بود ...

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: IL-2

drmajid45

New member
تصویب طرح پژوهشی حتما باید در دانشگاه محل تحصیل خود ادم باشه؟
دکتر مجید عزیزم،
ببین ما وقتی چیزی رو "طرح پژوهشی" میکنیم یعنی یک نهادی، یک شخص بلندپایه ای، یک دانشگاهی از اون طرح حمایت کاملی داره و بشدت با انجام دادن اون موافقه و به فرد تا جائی امکان داره در انجام اون طرح کمک میکنه؛ از نظر مالی و امکانات و ...
که این طرح پژوهشی ما میتونه یک پایان نامه باشه یا یک مقاله ... که هردوی این ها هم اگه خوب باشن قابلیت ISI شدن و ثبت در پایگاه های مختلف مثل همین ISI، Scopus و ... را دارند.
در واقع ISI شدن یک مقاله یک "ویژگی" اون مقاله است و نه اینکه خودش یک "نوع" مقاله جدا باشه ...

بازم بزرگان توضیح بدن، این نظر من بود ...

davoudi

New member
سلام دوستان
شما میتونید در طرح های دانشگاه ها یا موسسات دیگر به عنوان همکار طرح یا طرح دهنده شرکت داششته باشید. معمولا این وقتی هست که شما به طرح مربوطه
علاقه دارید یا از شما خواسته می شود در مورد یه موضوع خاص طرح بنویسید.

drmajid45

New member
صرف علاقه برا این کار کافیه؟
من یه طرحی دارم میخوام انجام بدم اما نیاز به هزینه و امکانات داره به نظر شما چیکار کنم
سلام دوستان
شما میتونید در طرح های دانشگاه ها یا موسسات دیگر به عنوان همکار طرح یا طرح دهنده شرکت داششته باشید. معمولا این وقتی هست که شما به طرح مربوطه
علاقه دارید یا از شما خواسته می شود در مورد یه موضوع خاص طرح بنویسید.

بالا