عدم تحمل گلوکز

epi_info

New member
متخصصین عزیز تغذیه می شه بگن به بیماری که دچار ifg و igt است چه توصیه های تغذیه ای و می شه کرد؟البته نه اون چیزی که تو کتابا نوشته شده که فلان واحد کربوهیدرات و فلان واحد ... . رژیمی که در عمل برای شخصی که در آمدش در ماه 400 هزار تومن هست کاربرد داشته باشه.
ممنون

negar91

New member
لطفا بگین این شخص چند سالشه چند کیلوه قدش چنده و اگه از شاخص های آزمایشگاهیش مثل fbs , insulin plasma و TG اطلاعی دارن بگین چون همه اینا برای توصیه صحیح تغذیه ای مهم اند

آخرین ویرایش:

epi_info

New member
لطفا بگین این شخص چند سالشه چند کیلوه قدش چنده و اگه از شاخص های آزمایشگاهیش مثل fbs , insulin plasma و TG اطلاعی دارن بگین چون همه اینا برای توصیه صحیح تغذیه ای مهم اند
قد حدودا 178 وزن 98 ، TG=180, fbs100,2-h plasma glucose 300

epi_info

New member
لطفا بگین این شخص چند سالشه چند کیلوه قدش چنده و اگه از شاخص های آزمایشگاهیش مثل fbs , insulin plasma و tg اطلاعی دارن بگین چون همه اینا برای توصیه صحیح تغذیه ای مهم اند
یه لطفی هم بکنید تعریف دقیق شاخص دور کمر(wc) رو برام بنویسید اگه میشه

negar91

New member
یه لطفی هم بکنید تعریف دقیق شاخص دور کمر(wc) رو برام بنویسید اگه میشه
دور کمر یکی از روش های تن سنجیه که برای اندازه گیری باید مترو در زیر قفسه سینه و بالای ناف گذاشت و کمترین فاصله دور کمرو خوند اگه این عدد برای آقایون بالای 102 cm و برای خانم ها بیشتر از 88 cm به عنوان یک ریسک فاکتور برای بیماری های مختلف از جمله سندروم متابولیکه البته ابن روش برای افرادی که BMI بالای 25 دارند کاربرد نداره

negar91

New member
احتمالا این فرد یک آقا هستن همون طور میدونید ایشون مبتلا به پره دیابت هستن و در صورتی که مراقب نباشن با افرایش سن به دیابت نوع 2 مبتلا میشن من سعی کردم یه سری توصیه راحت و ارزونو بگم
اول از همه کاهش وزنه این فرد اگه آقا باشن باید حداقل باید 14 کیلو وزن کم کنند و چون من دور مچ و جنسیتشونو ندارم نمیتونم رژیم واسشون بنویسم اما به طور کلی باید هر روز 30 دقیقه فعالیت فیزیکی متوسط مثل پیاده روی تند داشته باشند.
هر سه ماه یک بار آزمابش انسولین بدند
مصرف چربی های اشباع مثل روغن های جامد باید محدود بشه
از گردو برای کاهش tg استفاده کنن چون افرایش tg احتمال دیابتی شدن رو افزایش میده
فیبر باید روزانه در برنامه غذاییشون باشه مثل سبزیجات و حبوبات
محدودیت دریافت قند شکر عسل انواع کیک و بیسکوییت مربا و سس مابونز پوست مرغ کله پاچه انواع بستنی و مصرف غلات کامل مثل برنج و ماکارونی ( البته به انداره ) نان سنگک و ...
هم چنین باید تمام وعده های غذایی رو راس ساعت مشخصی بخورند مثلا هر شب شام رو ساعت 8 بخورند
دریافت لبنات کم چرب به خصوص شیر که به علت منیزیمی که داره باعث بهبود وضعیت قتد خون میشه
یک سری از غذاههای پر کالری باید از رژیم غداییشون حذف بشه از جمله چیپس نوشابه حتی نوع رژیمی، انواع فست فود تخم مرغ نيمرو ، دل و جگر و قلوه ، مغز و زبان
دریافت نمک و غذاهای کنسروی و انواع ترشی و شور به علت وجود سدیم بالایی که دارند باید کاهش پیدا کنه
از مصرف بيش از سه عدد تخم مرغ آب پز در هفته خودداري كنن
í روزانه 8 ـ 6 ليوان آب بنوشن

مصرف بيش از اندازه آجيل بدليل افزايش چربي خون و ميـوه هـاي خشك شـده مثل برگه ها ( مثلاً برگه زردآلو ) بدليل داشتن قند فراوان پرهيز كنن اما مصرف انجير خشك ، توت خشك ، لوبيا سفيد ، نان جوكه به صورت نازك تهيه شده است نخودپختـه ، نخـود چي ، نان بـربري ، لپه ، ذرت تازه ، عدس ، باقلا با پوست، نان تافتـون مفیده

فکر کنم شما همچنین توصیه هایی میخواستین حالا اگه سوالی بود یا به طورر کامل رژیم برای ابن فرد خواستین خوشحال میشم کمکی انجام بدم

آخرین ویرایش:

epi_info

New member
احتمالا این فرد یک آقا هستن همون طور میدونید ایشون مبتلا به پره دیابت هستن و در صورتی که مراقب نباشن با افرایش سن به دیابت نوع 2 مبتلا میشن من سعی کردم یه سری توصیه راحت و ارزونو بگم
اول از همه کاهش وزنه این فرد اگه آقا باشن باید حداقل باید 14 کیلو وزن کم کنند و چون من دور مچ و جنسیتشونو ندارم نمیتونم رژیم واسشون بنویسم اما به طور کلی باید هر روز 30 دقیقه فعالیت فیزیکی متوسط مثل پیاده روی تند داشته باشند.
هر سه ماه یک بار آزمابش انسولین بدند
مصرف چربی های اشباع مثل روغن های جامد باید محدود بشه
از گردو برای کاهش tg استفاده کنن چون افرایش tg احتمال دیابتی شدن رو افزایش میده
فیبر باید روزانه در برنامه غذاییشون باشه مثل سبزیجات و حبوبات
محدودیت دریافت قند شکر عسل انواع کیک و بیسکوییت مربا و سس مابونز پوست مرغ کله پاچه انواع بستنی و مصرف غلات کامل مثل برنج و ماکارونی ( البته به انداره ) نان سنگک و ...
هم چنین باید تمام وعده های غذایی رو راس ساعت مشخصی بخورند مثلا هر شب شام رو ساعت 8 بخورند
دریافت لبنات کم چرب به خصوص شیر که به علت منیزیمی که داره باعث بهبود وضعیت قتد خون میشه
یک سری از غذاههای پر کالری باید از رژیم غداییشون حذف بشه از جمله چیپس نوشابه حتی نوع رژیمی، انواع فست فود تخم مرغ نيمرو ، دل و جگر و قلوه ، مغز و زبان
دریافت نمک و غذاهای کنسروی و انواع ترشی و شور به علت وجود سدیم بالایی که دارند باید کاهش پیدا کنه
از مصرف بيش از سه عدد تخم مرغ آب پز در هفته خودداري كنن
í روزانه 8 ـ 6 ليوان آب بنوشن

مصرف بيش از اندازه آجيل بدليل افزايش چربي خون و ميـوه هـاي خشك شـده مثل برگه ها ( مثلاً برگه زردآلو ) بدليل داشتن قند فراوان پرهيز كنن اما مصرف انجير خشك ، توت خشك ، لوبيا سفيد ، نان جوكه به صورت نازك تهيه شده است نخودپختـه ، نخـود چي ، نان بـربري ، لپه ، ذرت تازه ، عدس ، باقلا با پوست، نان تافتـون مفیده

فکر کنم شما همچنین توصیه هایی میخواستین حالا اگه سوالی بود یا به طورر کامل رژیم برای ابن فرد خواستین خوشحال میشم کمکی انجام بدم
خیلی عالی بود-بسیار ممنون و متشکر- چون بنده دارم رویه وضعیت پره دیابتیک و ارتباطش روی بیماری های قلبی و مرگ و میر افراد تحقیق میکنم برام مهمه نظره یه Dietitian رو هم بدونم. در علم تغذیه تا به امروز در مورد این ارتباط چقدر شفافیت وجود داره؟ البته این بیشتر مربوط میشه به متخصصین غدد اما به هرحال یه جورایی به شما هم ربط پیدا میکنه. خوشحال میشم اطلاعاتتون را برای ما share کنید

negar91

New member
اپی جان منم دارم روی رابطه رژیم غذایی با سندروم متابولیک ( دیابت ، پره دیابت ، فشار خون و ... ) در 1000 نمونه کار میکنم فکر میکنم بتونیم به هم کمک کنیم

آخرین ویرایش:

negar91

New member
توی کتابای رفرنس ما کاملا به صراحت اعلام کردن که افراد پره دیابتی مستعد ابتلا به هایپر لپیدمی و آترواسکلروز هستن ( کتاب غذا و تغذیه درمانی کراوس ترجمه سیمین وثوق ص 50 ) اما درباره مرگ و میرش چیزی ذکر نشده

epi_info

New member
راستی میشه لطف کمی دقیق بگی واسه تشخیص سندرم متابولیک تویه تحقیق دقیقا تویه پروپزال چه تست های ازمایشگاهی باید نوشت و هرکدوم چقدر خرج داره؟ممنون میشم کمک کنی

negar91

New member
.آزمایشاتمون شامل tg , ldl , hdl , fbs , insulin, chole

آخرین ویرایش:

hadis90

New member
بله دقیقا همینایی ه نگار جون گفتن ...........

اخه ایشون خودشون خودشون تو این زمینه کار کردن ................کمکی خواستید می توانند کمکتون کنن.............
نه نگار جون ؟؟؟؟؟؟؟

negar91

New member
بله دقیقا همینایی ه نگار جون گفتن ...........

اخه ایشون خودشون خودشون تو این زمینه کار کردن ................کمکی خواستید می توانند کمکتون کنن.............
نه نگار جون ؟؟؟؟؟؟؟
من الان 6 ماهه دارم روی سندروم متابولیک کار میکنم کم مونده خودمم سندروم متابولیم بگیرم:25r30wi:

negar91

New member
من و حدیث جون هم دانشگاهی هستیم ایشون به من لطف دارن

بالا