چرا بعضیا بعد از تزریق عضلانی محل تزریق رو ماشاژ میدن؟؟؟

TaTi

مدیر بخش
واقعا اینو کی تو کله ی مردم فرو کرده برای اولین بار؟؟؟؟

که بلافاصله بعد از تزریق عضلانی شروع به ماساژ دادن محل تزریق می کنن به هوای اینکه دارو تو عضله پخش شه!!!!

شما خانواده ی علوم پزشکی عوارض ماساژ بلافاصله بعد از تزریق رو میدونید؟؟؟

foroozan

New member
من به شخصه ندیدم کسی بعد تزریق عضلانی ماساژ بده!
حالا عوارضش چیه؟

miler

New member
ماساژ بخاطر پخش دارو نیس..بخاطر تحریک ی سری فیبرهای بزرگ لمسیه که وقتی این فیبرا تحریک میشن از انتقال درد توسط گیرنده های درد جلوگیری میکنن... دیگه معایبشو نیدونم, ولی فایدش همینه که گفتم:riz277:

Persian-Masoud

New member
ماساژ بخاطر پخش دارو نیس..بخاطر تحریک ی سری فیبرهای بزرگ لمسیه که وقتی این فیبرا تحریک میشن از انتقال درد توسط گیرنده های درد جلوگیری میکنن... دیگه معایبشو نیدونم, ولی فایدش همینه که گفتم:riz277:

اتفاقا ماساژ باعث جذب سریعتر دارو میشه که این اصلا مفید نیست! همچنین باعث درد بیشتر هم میشه! مثلا وقتی سفتریاکسون رو با 5 سی سی تزریق میکنی حداقل طرف باید 10 تا 15 دقیقه روی تخت دراز بکشه و از حرکت و تحریک عضله خودداری کنه.
البته بعضی وقتها میبینیم که برای تزریقات از سر سوززن های خاکستری یا همون مشکی یا سبز رنگ ها استفاده میکنن که چون قطر بزرگتری دارن باعث درد بیشتر هم میشن. بهتره از سرنگ با سوزن هایی که به رنگ آبی کمرنگ هستن استفاده بشه.

mandana99

New member

اتفاقا ماساژ باعث جذب سریعتر دارو میشه که این اصلا مفید نیست! همچنین باعث درد بیشتر هم میشه! مثلا وقتی سفتریاکسون رو با 5 سی سی تزریق میکنی حداقل طرف باید 10 تا 15 دقیقه روی تخت دراز بکشه و از حرکت و تحریک عضله خودداری کنه.
البته بعضی وقتها میبینیم که برای تزریقات از سر سوززن های خاکستری یا همون مشکی یا سبز رنگ ها استفاده میکنن که چون قطر بزرگتری دارن باعث درد بیشتر هم میشن. بهتره از سرنگ با سوزن هایی که به رنگ آبی کمرنگ هستن استفاده بشه.

مسعود توضیحاتت کامل بود و منطق مطلبت به ذهن نزدیکه...مال میلر یا مایلر هم دور از ذهن نیست:21:

برای تسکین درد ناشی از تزریقات راهش چیه؟

Persian-Masoud

New member
مسعود توضیحاتت کامل بود و منطق مطلبت به ذهن نزدیکه...مال میلر یا مایلر هم دور از ذهن نیست:21:

برای تسکین درد ناشی از تزریقات راهش چیه؟

در درجه اول درد به مقدار زیادی وابسته به نوع داروی تزریقی داره! و همچنین به نوع تزریق! و باز هم به مقدار تزریق!
از اینها که بگذریم چون این موارد در حیطه کنترل مددجو نیست میرسیم به تکنیک های ساده ای که درد رو کم میکنن! مثلا فشار دادن ناحیه تزریق برای حدود 30 ثانیه تا 1 دقیقه قبل از تزریق که باعث کاهش درد اون ناحیه میشه، یا انتخاب نیدل مناسب که خب خیلی در درد تفاوت ایجاد میکنه.
یا بر طبق تحقیقات جدید که در حیطه روانشناسی هست نگاه کردن فرد به عمل تزریق باعث کاهش درد اون میشه! یعنی اگه روشو اونور کنه درد بیشتر حس میکنه چون نمیدونه که چه اتفاقی داره براش میوفته!
در کل اگه بگیممیشه درد رو کاملا از بین برد این ممکن نیست اما میشه شدتش رو تا 50% با این روش ها کم کرد!

آخرین ویرایش:

mandana99

New member

در درجه اول درد به مقدار زیادی وابسته به نوع داروی تزریقی داره! و همچنین به نوع تزریق! و باز هم به مقدار تزریق!

استفاده از حوله آب سرد یا گرم مثلا روی بازوی تزریق شده؟به نظرتون حوله گرم یا حوله سرد؟

Persian-Masoud

New member
البته اینو بگم جدیدا هم میگن بجای گرمای موضعی از گرم کردن خود داروی تزریقی استفاده کنید!
تحقیقات جدید نشون داده که رسوندن محلول تزریقی به دمای بدن باعث تحمل بیشتر درد اون میشه البته چون در مملکت گل و بلبل ما همون سر سوزن آبی هم بعضی وقتها گیر نمیاد چه برسه به گرم کردن داروی تزریقی وقتی ممدجو بخاطر تزریق درد کشید میگیم خجالت بکش! مرد که گریه نمیکنه! و سر و ته قضیه رو هم میاریم! :thumbsupsmileyanim:

ali_ah

New member
بابا لیدوکایین پس چیه تو تزریق موضعی و عضلانی فقط کافیه نیدل رو کمی اغشته کنیم

در مورد مالش بعد تزریق هم بعضی داروها رو کلا نباید مالش داد بقیه چندان تفاوت و عوارض و ... نداره که بخواییم نگرانش باشیم

اینقدر عوارض های بزرگتری مارو درگیر میکنه که اینا توش گمه

Persian-Masoud

New member
بابا لیدوکایین پس چیه تو تزریق موضعی و عضلانی فقط کافیه نیدل رو کمی اغشته کنیم

در مورد مالش بعد تزریق هم بعضی داروها رو کلا نباید مالش داد بقیه چندان تفاوت و عوارض و ... نداره که بخواییم نگرانش باشیم

اینقدر عوارض های بزرگتری مارو درگیر میکنه که اینا توش گمه

لیدوکایین اصلا توصیه نمیشه در حالی که به وفور هم انجام میشه!
اما شما هوشبریها که قربونتون برم اصلا آب آشامیدنیتونم لیدوکائین 2 درصد هست! همیش لیدو لیدو لیدو...

mandana99

New member
لیدوکایین چی هست؟:33:

داداش مسعود از پاسخهای قبلی ات ممنونم....علت استفاده از کمپرس گرم توضیح علمی اش چی میشه؟

ali_ah

New member
لیدوکایین داروی بی حسی موضعی هست

عوارض هم تو دوز پایین اصلا نداره

ali_ah

New member

اما شما هوشبریها که قربونتون برم اصلا آب آشامیدنیتونم لیدوکائین 2 درصد هست! همیش لیدو لیدو لیدو...

تو هوشبر ها رسمه هر کسی از یه دارویی خوشش میاد من از لیدو و میدازولام خوشم میاد و زیاد استفاده میکنم:smiliess (8):

miler

New member

ببخشید که اظهار نظر کردم, شما پرستاری مسلما در این مورد بیشتر میدونی...ماساژ باعث درد بیشتر میشه؟؟؟؟؟؟؟؟ من از کتاب گایتون( بخش اعصاب )گفتم ... ولی حالا واسه تزریقات احتمالا چون باعث پخش دارو میشه ,حتما دردشم بیشتر میشه(همون طور که خودت گفتی)..من کار بالینو خیلی دوس دارم و دلم میخواد از جنبه سلولی دلیل هر کار بالینیو بدونم...مثلا شاید این ماساژ اثرش تو آمپولای یونیزه و غیر یونیزه فرق کنه...؟ دلیلش چیه؟ وقتی دلیلشو میفهمی کار بالینم خیلی شیرین میشه..

miler

New member
تو هوشبر ها رسمه هر کسی از یه دارویی خوشش میاد من از لیدو و میدازولام خوشم میاد و زیاد استفاده میکنم:smiliess (8):

من عاشق کتامین بودم...چقد میخندیدیم به فرد مورد تزریق:ph34r-smiley:

miler

New member

تو چیکار داری به هوشبرا؟؟؟؟:p7977cujr38iyymsu8:
هوشبرا ی عالمه دارو دارن اصلا هم محدود به لیدو نیستن... علی میگم پایه ای یکم کتامین وریدی به مسعود بزنیم؟؟؟؟

ali_ah

New member
تو چیکار داری به هوشبرا؟؟؟؟:p7977cujr38iyymsu8:
هوشبرا ی عالمه دارو دارن اصلا هم محدود به لیدو نیستن... علی میگم پایه ای یکم کتامین وریدی به مسعود بزنیم؟؟؟؟

کتامین ؟؟؟
همینجوری هزیان بگه و ما هم بخندییم تازه هر چی هم خواستیم لو میده چه جورشم
ولی یکم نامردیه فنتانیل بدیم مشتری شه نه..

بالا